پیامی که آکادمی سینماسینما برای انتظامی و اهالی سینما دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. فرهنگ
پیامی که آکادمی سینماسینما برای انتظامی و اهالی سینما دارد

پیامی که آکادمی سینماسینما برای انتظامی و اهالی سینما دارد

موجخبرگزاری موج |
اصحاب رسانه با رای دادن به شعار شفاف سازی و عملکرد پنج ماهه را دیدند و به آن رای دادند که این به معنی توجه رسانه ها به این شعار مهم و امید به حصول نتایج مهم در پایان سال خواهد بود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج هفته گذشته پس از آنکه دومین جشن آکادمی سینماسینما، کاندیداهای بخش چهره سال سینما در سال ۱۳۹۷ (چهره موثر سینما در سال ۱۳۹۷) خود را اعلام کرد، به این نتیجه در فضای مجازی و برخی رسانه ها اعتراضاتی مطرح شد. معترضان کیوان کثیریان دبیر و موسس این جشن را متهم به این می‌کردند که به دلیل همکاری قبلی با حسین انتظامی در یک رسانه و انتظارات و توقعاتش از او در حوزه سینما، اقدام به درج نام او در بین کاندیداها کرده است و حتی برای جلب توجه بیشتر عکس انتظامی را در نقطه مرکزی تصویر این خبر درج کرده است.

پس از این اعتراضات، رئیس سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری در پیامی به دبیر دومین دوره آکادمی سینماسینما خواستار حذف نامش از فهرست چهره سال سینمای ایران شد.

پیرو این پیام، کیوان کثیریان هم در گفتگوی با یکی از رسانه‌ها، ضمن تاکید بر اینکه امکان حذف هیچ نامی از این لیست وجود ندارد، تصریح کرد: "واقعیت این است که سیستم آکادمی سینما سینما اساسا به این شکل نیست که کسی برای حضور در آن درخواست بدهد و بخواهد از آن انصراف بدهد در واقع هرکسی که در سینمای ایران نفس می‌کشد در معرض این رای گیری قرار خواهد داشت. ما از کسی اجازه نمی‌گیریم تا جمع روزنامه‌نگاران آنها را داوری کنند. ضمن اینکه این جمع به کسی رای منفی نداده بلکه آرا مثبت بوده است و این موضوع نافی هیچ چیزی نیست. نامزدها هم اعلام شده‌اند و نمی‌شود اسمی را از میان آنها خط زد به این صورت که چه آقای انتظامی بخواهد چه نخواهد اسم او در این فهرست قرار دارد و رتبه آقای انتظامی هم در آن جدول ۱۰ نفره مشخص است و عوض نمی‌شود یعنی عملا این درخواست کمی غیرممکن است البته می‌دانم که آقای انتظامی حق داشتند و شاید از ساز و کار این آکادمی مطلع نبودند. البته خیلی‌های دیگر هم مطلع نیستند و زمان می‌برد تا با ساز و کار آن آشنا شوند. "

در واقع در این جشن، حتی برخلاف بخش جوایز ششگانه سینمایی که آکادمی متشکل از ۸۶ نفر هنرمند و کارشناس سینمایی، از بین آثار سینمایی اکران شده در طول یکسال دست به انتخاب می‌زند، در بخش چهره سال سینمای ایران هیچ فهرست، گزینه و یا حتی پارامتر خاصی تعیین نشده است و تنها براساس نظرات اهالی رسانه و کسانی که در این حوزه قلم می‌زنند، افراد انتخاب می‌شوند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

بر همین اساس در این دوره به انتخاب ۲۰۷ نفر از اصحاب رسانه حدود هشتاد نفر رای آوردند که دبیرخانه آکادمی سینماسینما ده نفر اول را به عنوان نامزدهای این عنواناعلام کرد که نام حسین انتظامی نیز در میان این چهره‌ها بود. گرچه در نهایت نرگس آبیار با ۵۲ رای و ۱۱۷/۵ امتیاز به عنوان چهره سال ۹۷ سینمای ایران از سوی این آکادمی معرفی شد. این درحالی است که در این لیست حسین انتظامی با ۲۰ رای و ۳۸/۵ امتیاز رتبه هفتم را به خود اختصاص داد.

کیوان کثیریان پیش از این به خبرگزاری موج گفته بود (اینجا) و (اینجا) و (اینجا) که در رای گیری در مورد جوایز این جشن از نظر متخصصان بهره خواهد گرفت و برهمین اساس در مورد انتخاب چهره سال به نظر اهالی رسانه توجه خواهد کرد؛ اما برای جلوگیری از یک کار ژورنالیستی صرف، اصرار به ذکر دلیل رای و انتخاب به صورت مکتوب از سوی رای دهندگان دارد تا قابل استناد و تحلیل باشد.

با توجه به اینکه امروز این آکادمی طبق اعلام قبلی اقدام به انتشار آراء و نظرات رای دهندگان و دلایلشان برای انتخابشان کرده است، نشان می‌دهد که اصحاب رسانه با هوشمندی و دغدغه تنها عملکرد انتظامی در یک بازه زمانی پنج ماهه در سال ۹۷ را مد نظر قرار داده‌اند. زمانی که او، تنها به طور رسمی عنوان سرپرست سازمان عریض و طویل و پرحاشیه اما مهم سینمایی را برعهده داشت؛ اما شفاف سازی را از جمله اهداف و برنامه‌های کاری اش عنوان کرد و اقداماتی هم در این راستا انجام داد.

این دلیل که تقریبا مورد تایید و تاکید همه بیست نفر رای دهنده به رییس سازمان سینمایی بوده و با عث شده تا از میان انبوه افراد و فعالیت‌های سینمایی، انتظامی جزو نامزدهای ده گانه چهره موثر سال ۹۷ سینمای ایران قرار گیرد نشانگر اهمیت شفاف سازی در سینما از نظر اصحاب رسانه و توجه آنها به روزهای پیش رو در فعالیت سینمایی حسین انتظامی است که در صورت توفیق در شعارهایش نه تنها به خوبی دیده خواهد شد بلکه از حمایت رسانه‌ای و سینماگران هم برخوردار خواهد بود و صد البته همین در معرض توجه قرار داشتن، به معنای مطالبه‌گری رسانه‌ها از این مدیر خوشنام فرهنگی در پایان سال هم هست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
اتحادیه صنف پوشاک تهران به منظور حمایت از طراحان و تولیدکنندگان داخلی، حضوری فعال در نهمین جشنواره فجر مد و لباس داشت و طی آن عوامل دخیل در طراحی، تولید و عرضه پوشاک ایرانی شناسایی و در جهت به کار گیری آنان در عرصه بازار برنامه ریزی جامعی انجام شد. در بخش کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی نیز آفاق امیریان، راضیه ابراهیمیان، مهرتاش رزمجو و حسین خسروی، شایسته تقدیر شناخته شده و لوح تقدیر دریافت کردند. در بخش مسابقه طراحی زنده «پایپوش» نیز در بخش مردانه، به رتبه نخست به حسنا حق‌پرستی، رتبه دوم؛ فاضل زارع الیاتو، رتبه سوم؛ لیلی خرمن‌دار لوح تقدیر جشنواره اهدا شد. به منظور تقدیر از غرفه‌های برتر بخش مؤسسات و خانه‌های مد نهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر به ندا سورمه مؤسسه هنری «مد سبز پایدار»، آیدین جوانی مؤسسه هنری «مد و هنر مهرازی»، آرش حسامی گروه تولیدی کیف و کفش «ویزلند» و مرال نظری مؤسسه هنری «مرال نظری» نیز لوح تقدیر اهدا شد. لازم به ذکر است که آیین پایانی نهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حضور مسئولان، دست اندرکاران و علاقمندان این حوزه روز یکشنبه ۴ اسفند در تالار وحدت برگزار می‌شود و طی آن از نفرات برگزیده جشنواره در بخش طراحی تقدیر خواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
با توجه به ابلاغ بخشنامه دانشگاه مبنی بر ممنوعیت پذیرایی اجباری و عدم برگزاری پذیرایی‌های مجلل در جلسات دفاع پایان نامه و نظر به تاکید شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه تربیت مدرس مبنی بر عدم استفاده از مواد پلاستیکی در تمامی جلسات، ‌همایش‌ها و کنفرانس‌ها در دانشگاه، ‌ ویژگی‌های داوطلبانه برگزاری جلسات دفاع سبز در دانشگاه تشریح شد. به گزارش ایسنا، دکتر آرش رضایی عضو دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه با اشاره به ویژگیهای داوطلبانه پذیرایی سبز در جلسات دفاع پایان نامه و رساله اظهار داشت: طبق اعلام معاونت محترم پژوهشی اراده دانشگاه پرهیز از پذیرایی اجباری در جلسات دفاع دانشجویان است. وی ادامه داد: با این حال دانشجویانی که تمایل به پذیرایی مختصر در جلسات دفاع پایان نامه و رساله خود دارند می‌توانند مواردی را در جهت حفظ محیط زیست لحاظ کنند. به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، جلسه دفاع سبز بدون استفاده از مواد پلاستیکی و غیر قابل بازیافت، اولین بار در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه برگزار شد و با فرهنگ سازی مناسب در این خصوص، ‌ جلسات دفاع دیگری نیز در این دانشکده به صورت سبز برگزار گردید که با توجه به پیشگامی دانشگاه تربیت مدرس در زمینه مدیریت سبز و توجه به حفظ محیط زیست، این موضوع باید در تمامی جلسات دفاع مورد توجه قرار گیرد. انتهای پیام
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/مرکزی پیکر استاد ابوالقاسم فخاریان از مفاخر ادبی ساوه در این شهر تشییع و به خاک سپرده شد. وی، به تعلق خاطر استاد فخاریان به شهرستان ساوه و زادگاه خویش اشاره کرد و افزود: خدمات این دانشمند و روشنفکر بزرگ در این دیار ماندگار است. اکثر اشعار استاد فخاریان آئینی است و نشان از ارادت قلبی او به حضرات معصومین (ع) دارد. زنده یاد دکتر ابوالقاسم فخاریان از مشاهیر و مفاخر ادبی ساوه روز گذشته ۲۹ بهمن ماه به دلیل کهولت سن دارفانی را وداع گفت. ابوالقاسم فخاریان ساوجی از مفاخر فرهنگی و ادبی ساوه تاکنون چندین جلد کتاب تالیف کرده و بیش از ۱۲ هزار بیت شعر سروده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شاهرخ استخری در توییترش، خاطره‌ای از امتحان شدن توسط همسرش بیان کرد. شاهرخ استخری بازیگر پرکار سریال‌های صداوسیما در توییترش نوشت: اما سخت‌ترین امتحان الهی این بود که یهو همسرم گیر داد که این جنیفر لوپز عجب هیکلی داره، قبل از اینکه برگرده بگه مگه نه؟ خواب بودم.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امسال در رشته بهترین فیلم ایتالیایی «پینوکیو» ساخته ماتئو گارونه، «خائن» از مارکو بلوکیو، «اولین پادشاه» ساخته ماتئو روری، ‌ «مارتین ادن» به کارگردانی پیترو مارچلو و «پیرانا» از کلودیو ژیووانشی نامزد کسب جایزه‌اند. فیلم‌های «اولین پادشاه»، «خائن»، «پیرانا»، «مارتین ادن» و «پینوکیو» در رشته بهترین کارگردانی نامزد جایزه شدند. فیلم‌های «روزی روزگاری در هالیوود» با کارگردانی کوئنتین تارانتینو، «کتاب سبز» ساخته پیتر فارلی، «جوکر» از تاد فیلیپس، «یک افسر و یک جاسوس» جدیدترین ساخته رومن پولانسکی و فیلم برنده اسکار «انگل» با کارگردانی بونگ جون هو در رشته بهترین فیلم خارجی نامزد کسب جایزه بودند که فیلم «انگل» در دور اول رأی‌گیری به عنوان برنده انتخاب شد. برنده این رشته در نخستین دوره رأی‌گیری انتخاب می‌شود. مراسم اهدای جوایز سوم آوریل است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، محمود مداح معروف تهران طی متنی که چند لحظه قبل در فضای مجازی منتشر شد، نظر خود را درباره لیست‌های انتخاباتی حاضر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اینگونه ابراز کرد: بسم الله الرحمن الرحیمهموطنان عزیز سلام؛ حضرت آقا فرمودند: مردم کار خود را بلدنددر جواب دوستان که می‌پرسند به چه کسی رأی می‌دهی؟ عرض می‌کنم بنده به ایجاد وحدت واقعی در جامعه در جهت رشد و بالندگی مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی اعتقاد راسخ دارم و با اعتماد به فهرست «وحدت» رأی می‌دهم ان‌شاءالله. وحدت و ائتلاف نیروهای انقلاب، پایداری و پیشرفت و عزت به همراه خواهد داشت. این متن به معنای بی ادبی و عدم اعتماد به اساتیدم نیست. فدایی شما محمود کریمی ۹۸/۱۱/۲۹انتهای‌پیام/

نظرها

اخبار بیشتر