چگونه با حذف ذوب حسرت فوتبال ایران ۲۷ ساله شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران ورزشی
  4. ورزشی
چگونه با حذف ذوب حسرت فوتبال ایران ۲۷ ساله شد

چگونه با حذف ذوب حسرت فوتبال ایران ۲۷ ساله شد

ایران ورزشیخبرگزاری ایران ورزشی |
وصال روحانی / حذف ذوب‌آهن به دست الاتحاد عربستان در یک‌هشتم نهایی لیگ فوتبال قهرمانان آسیا از دو منظر قابل بررسی است. وجه اصلی و شخصی این رویداد کاستی‌های ذوب‌آهن برای این رویارویی خاص بود که سبب شد این تیم اصفهانی بر‌خلاف آنچه خود می‌پنداشت، نتواند یک هماورد توأم با توفیق با رقیب پرمهره‌تر و تجهیز‌ شده عربستانی‌اش داشته باشد. درست است که الاتحاد نیز کمتر نشانی از تیمی داشت که در دهه ۲۰۰۰ در دو نوبت قهرمان آسیا شد و خط دفاعی‌اش همانقدر پرخلل عمل کرد که مدافعان ذوب‌آهن عمل کردند اما باز در قیاس با تیم اصفهانی انسجام بالنسبه بیشتری داشت و قدری محکم‌تر و پردوام‌تر از ذوبی‌ها عمل کرد و می‌دانست که چه می‌خواهد و چه باید بکند. تبعات کوچ مظاهری

وصال روحانی / حذف ذوب‌آهن به دست الاتحاد عربستان در یک‌هشتم نهایی لیگ فوتبال قهرمانان آسیا از دو منظر قابل بررسی است. وجه اصلی و شخصی این رویداد کاستی‌های ذوب‌آهن برای این رویارویی خاص بود که سبب شد این تیم اصفهانی بر‌خلاف آنچه خود می‌پنداشت، نتواند یک هماورد توأم با توفیق با رقیب پرمهره‌تر و تجهیز‌ شده عربستانی‌اش داشته باشد. درست است که الاتحاد نیز کمتر نشانی از تیمی داشت که در دهه ۲۰۰۰ در دو نوبت قهرمان آسیا شد و خط دفاعی‌اش همانقدر پرخلل عمل کرد که مدافعان ذوب‌آهن عمل کردند اما باز در قیاس با تیم اصفهانی انسجام بالنسبه بیشتری داشت و قدری محکم‌تر و پردوام‌تر از ذوبی‌ها عمل کرد و می‌دانست که چه می‌خواهد و چه باید بکند. تبعات کوچ مظاهری

اینکه ذوبی‌ها چگونه وارد این دوئل شدند و چگونه با دو دیدار خود با الاتحاد برخورد کردند و چه اندیشه‌ای برای این رویارویی‌ها داشتند، مسأله‌ای است که باید علیرضا منصوریان آن را توضیح بدهد.

وی معتقد بود به رغم کوچ رشید مظاهری به تبریز و تراکتوری شدن وی سفید و سبزهای اصفهانی نیازی به جست‌و‌جو برای یافتن یک سنگربان قوی و نامدار از قماش وی ندارند زیرا محمدباقر صادقی جوابگو است اما حوادث هر دو دیدار رفت و برگشت و بخصوص گل دوم الاتحاد در دیدار برگشت که کمر ذوبی‌ها و روحیه آنها را شکست، چیزی خلاف این را نشان داد. در مقطعی که یاران حدادی‌فر در سایه یک گل به خودی برتری صفر-۱ اولیه الاتحاد را به تساوی ۱-۱ تبدیل کرده و امیدهایی برای جبران شکست دیدار رفت یافته بودند، صادقی با ارتکاب بدترین اشتباه ممکن و با سایه‌زنی توپ کاملا بی‌دردسری که به سمت وی پاس داده شده بود، بدترین گل ممکن را خورد و با خودزنی وی کل تیم ذوب‌آهن از هم پاشید و هرچند در دقایق بعدی دو گل دیگر زد اما دفاعش چنان آشفته و سایر بازیکنانش چنان بی‌روحیه شده بودند که روی هر توپ ارسالی دیگر الاتحادی‌ها به لرزش می‌افتادند و راه زدن دو گل نه چندان سخت دیگر را به روی حریف سعودی‌شان باز گذاشتند. به واقع در یک جمع‌بندی آسان و صریح باید متذکر شد نه ادوات و تجهیزات و نه نوع تدارک ذوبی‌ها برای غلبه بر الاتحاد در تضاد با ادعاهای علی منصور و برخی شاگردانش و همچنین سعید آذری اصلا کافی نبود و به قول همان ضرب‌المثل قدیمی ایرانی «از ماست که بر ماست».

در مسیر بهانه‌جویی

دیدگاه دوم نسبت به حذف ذوب‌آهن که سبب کنار رفتن تک ‌نماینده باقی‌مانده ایران از جام باشگاه‌های آسیای ۲۰۱۹ شد این است که فوتبال ایران و نظام‌های حمایت‌کننده آن و کل جامعه فوتبال کشور هنوز مهیا و صاحب صلاحیت لازم برای غلبه بر رقبای آماده‌تر غرب آسیایی (و همینطور شرق این قاره) و فتح لیگ قهرمانان آسیا نیست و همچنان به بهانه‌جویی و نقل دلایل غیر‌واقعی در این خصوص مشغول است. سال‌ها است که باشگاه‌های ایرانی نه خود صرافت و تدبیر جمع‌آوری برترین نیروها و انجام کارهای استراتژیک لازم را برای فتح جام باشگاه‌های آسیا دارند و نه به نهادها و افرادی روی می‌آورند که این اطلاعات را به آنها ارزانی دارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار آنلاین ورزشی در ایران و جهان

فدراسیون فوتبال ایران البته وظایفی مستقیم درباره تیم‌های باشگاهی کشورمان ندارد و برد یا ناکامی این تیم‌ها در جام باشگاه‌های آسیا محصول عملکرد خود باشگاه‌ها است و فدراسیون به‌عنوان یک حامی و همراهی‌کننده شاید در زمینه‌های اجرایی و جور کردن شرایط شرکت باشگاه‌ها در لیگ قهرمانان آسیا شریک و ناظر باشد اما از جایی که بحث حضور در مسابقه‌ها و مسائل تاکتیکی و تکنیکی مرتبط با آن و سایر نکات فنی و عملی و ملاحظات ورزشی به میان می‌آید، این باشگاه‌ها هستند که باید فعال و زرنگ و باهوش ظاهر شوند و هم نقل و انتقال‌هایی مناسب برای فتح جام داشته باشند و هم در چند و چون همه کارهای مرتبط با این حضور دقیق شوند و آنچنان مهیا شوند که لازمه کسب موفقیت در بزرگترین جام باشگاهی قاره است و فکر نکنند هرچه هر هفته در لیگ داخلی ارائه می‌دهند، برای کسب نتیجه در لیگ آسیایی هم مؤثر و کافی است.

علیرضا منصوریان پس از احیای «ذوب‌آهن تقریبا مرده» در نیم‌فصل دوم لیگ هجدهم به اشتباه گمان برد که ابزار و ادواتی کافی برای ادامه راهش در جام باشگاه‌های آسیا دارد و چون تنها تیمی بود که از مرحله گروهی بدون شکست صعود کرد، پس در حذفی‌ها هم کم نمی‌آورد. این در حالی بود که ذوب در ازای کوچ امثال حسینی، حسن‌زاده، اوساگونا، ناری و البته مظاهری، خریدهایی فراتر از بهزادی، مشایخ، حقدوست، بووی باکر و کریستانوس نداشت و شش گل خورده در دو بازی مقابل الاتحاد ثابت کرد با این خط دفاعی لرزان و دروازه لرزان‌تر در لیگ داخلی هم نمی‌توان آرزو پروری کرد.

اتاق‌های فکری که وجود ندارد

اینگونه امیال و خیال‌پردازی‌های عبث موقعی مهار و برنامه‌های منطقی جانشین آن می‌شود که فوتبال ایران اتاق‌های فکری داشته باشند به موازات وسعت استعدادهای پرورش‌نیافته‌اش و از قدرت برنامه‌ریزی‌ای بهره گیرد که نه فقط گستره یک کشور بلکه مرزهای خارجی را هم درنوردد. در غیاب این نیازها ۲۷ سال است که فوتبال ایران در جام باشگاه‌های آسیا قهرمان نشده و آخرین قهرمانی‌مان که با همت «پاس فیروز کریمی» در سال ۱۹۹۲ به دست آمد، هر سال آنقدر از ما دورتر می‌شود که گاه به نظر می‌رسد یک رؤیا و خواب خوش بوده و واقعا تحقق نیافته است و بدتر از همه اینکه پس از تار‌ و ‌مار شدن در هر دوره بدون هیچ تغییر استراتژیک در برنامه‌های‌مان همچنان برای دوره‌های بعدی آرزو پروری‌های محال می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزنوروزنو13 ساعت قبل
همین‌طور فیلمی که از همراهی ستاره پرسپولیسی با همین هنرپیشه خانم منتشر شد و کلی جار و جنجال به پا کرد. داستان آقای فوتبالیست با خانم بازیگر همچون داستان لیلی و مجنون همه‌گیر شد. همبازی آقای فوتبالیست هم در فضای مجازی پستی گذاشت و حرف از عروس و عروسی زد تا شایعات به بالاترین حد ممکن برسد! هرچند مخالفت شدید مادر آقای فوتبالیست جلوی ازدواج رسمی و قانونی این دو را گرفت، اما مانع ارتباط موقت آن‌ها نشد! شنیدیم همه چیز به آخرین سفر خانم بازیگر به خارج از کشور و محل زندگی و بازی آقای فوتبالیست برمی‌گردد.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
در پی انتشار این ویدیو، مارادونا حالا با اتهام مصرف مواد مخدر روی نیمکت روبرو شده اما مسئولان باشگاه اعلام کردند که قرصی که مارادونا استفاده کرده قرص فشار خون بوده برای اینکه در جریان بازی و به دلیل استرس به مارادونا تپش قلب شدید دست داده بود. چندی پیش پیگرینو رئیس فعلی به دلیل حمایت‌های آشکار مارادونا توانست در انتخابات ریاست باشگاه پیروز شود. او دو رقیب جدی داشت ولی مارادونا تهدید کرد که در صورت کنار رفتن پیگرینو از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. مارادونا در دو جلسه تمرینی اخیر تیمش نیز حضور پیدا نکرده و به همین دلیل پیگرینو درخواست ملاقات فوری با او را داده است. جلسه امروز و نیز بازی شنبه برابر ایندیپندینته در تعیین وضعیت آینده مارادونا حائز اهمیت خواهند بود و در این بین نباید اتهام مصرف مواد روی نیمکت را نیز نادیده گرفت.
روزنوروزنو1 روز قبل
دراگان اسکوچیچ در تلاش است تا بتواند مربیان نامی ایران را کنار دست خود قرار دهد. یکی از گزینه‌های سرمربی تیم‌ملی، کریم باقری مربی پرسپولیس است. او علاقه زیادی دارد تا کریم باقری مربی قرمز‌ها را کنار دستش روی نیمکت بنشاند، ولی تا این لحظه تلاش‌های اسکوچیچ و فدراسیون فوتبال بی نتیجه مانده است. اما از نزدیکان اسطوره پرسپولیس خبر می‌رسد خود کریم باقری با وجود تعصبی که همه از او نسبت به تیم ملی سراغ دارند، اعلام کرده که تمایلی برای حضور در تیم ملی ندارد و ترجیح می‌دهد کنار پرسپولیس باشد. گفتنی است باقری در دوره حضور کی روش در تیم ملی هم جلساتی با او برگزار کرد و تا نزدیکی‌های نیمکت تیم ملی ایران به عنوان دستیار مرد پرتغالی پیش رفت.
الفالف13 ساعت قبل
افشاگری آژانس‌های اطلاعاتی و روزنامه‌های آمریکایی نشان می‌دهد دو کارمند دارای تابعیت عربستان سعودی در شرکت توئیتر، به‌مدت ۶ سال اطلاعات کاربران را برای دولت سعودی ارسال می‌کردند. گروه جهان الف، ۲ اسفند ۱۳۹۸، ۰۰:۲۱ ۳۹۸۱۲۰۱۰۹۸به گزارش فارس، مقامات عربستان سعودی از دو تن از کارکنان توئیتر خواسته‌اند از کاربران فضای مجازی در قبال دریافت پول و هدایا، جاسوسی کنند. همکاران ابوعمو گفته‌اند سایر کارکنان توئیتر نیز توسط دولت آمریکا و دیگر کشورهای خارجی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا اطلاعات کاربران را استخراج کنند. ابوعمو و الزباره با این اتهام که مأموران غیررسمی و اعلام نشده دولت سعودی هستند، مواجه شده‌اند. حساسیت بر روی فعالیت مأموران سعودی از زمانی تشدید شد که «جمال خاشقجی» ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست و از مخالفان سیاست‌های دولت سعودی به طرز فجیعی به قتل رسید.
روزنوروزنو5 ساعت قبل
یکی از نکات جالب توجه آن دیدار لباس‌های دو تیم بود که دیگر در هیچ دیدار دیگری به تن نکرده بودند. لباس‌های که با احترام به لباس‌های امروز به مراتب زیباتر و خوش طرح بود. لباس پرسپولیس با طرحی ساده و تبلیغاتی از مبلیران و بر خلاف پرسپولیس، استقلال با لباسی که خط‌های مورب و نام منظم که البته هر دو زیبا بود. اما جدا از لباس بازیکنان داخل زمین لباسی بود که ستاره کاریزماتیک تمام دربی‌ها به تن کرده بود. ستاره‌ای که ۱۳ دربی را با لباس‌های استقلال و پرسپولیس به میدان رفت و هیچ گاه قافیه را نباخت.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» به نقل از مقام‌های آمریکا و کشورهای متحد آمریکا مدعی شد که «گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) درنظر دارد روز جمعه ایران را در فهرست سیاه قرار دهد. این روزنامه آمریکایی اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم از سوی کارگروه مذکور متعاقب پیوستن کشورهای اروپایی به آمریکا صورت گرفته است. بنابر این ادعا، کارگروه ویژه اقدام مالی مطابق با این تصمیم جدید تراکنش‌های مالی با ایران را به شدت تحت نظر خواهد داشت و فشار بر بانک‌ها و شرکت‌های معدودی که همچنان در حال همکاری با ایران هستند، تشدید خواهد کرد. وال‌استریت‌ژورنال همچنین مدعی شد که دولت‌های کشورهای اروپایی تا همین اواخر از پیوستن به کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران خودداری می‌کردند. اما اکنون منابع مورد استناد این روزنامه مدعی شده‌اند که طی هفته‌های گذشته مقام‌های کشورهای اروپایی به وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که دولت‌های متبوع آنها از اتخاذ تدابیر سخت‌گیرانه جدید از سوی این کارگروه علیه نظام مالی ایران حمایت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر