نوشیدنی‌های رژیمی خطرناکند؟ / احتمال مرگ زودرس را جدی بگیرید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سلامت
نوشیدنی‌های رژیمی خطرناکند؟ / احتمال مرگ زودرس را جدی بگیرید

نوشیدنی‌های رژیمی خطرناکند؟ / احتمال مرگ زودرس را جدی بگیرید

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
به گفته پژوهشگران آمریکایی احتمال دارد مصرف نوشیدنی های رژیمی به جای آن که مفید باشد، بسیار خطرناک باشد. این موضوعی است که می تواند برای مصرف کنندگان این نوع نوشیدنی خطرناک باشد.

بسیاری از افراد در رستوران یا در هنگام حضور در مهمانی‌های مختلف نوشابه‌های رژیمی سفارش می‌دهند با این امید که نوشابه‌های مذکور منجر به سلامتی و پیشگیری از بیماری‌های مختلف شود. اما این موضع امکان پذیر است؟

به اعتقاد پژوهشگران ایالات متحده درست هنگامی که فکر کردیم با جابجایی از نوشیدنی‌های طبیعی خنک به نسخه‌های رژیمی در حال بهبود رژیم غذایی خود هستیم، درواقع اشتباه می‌کنیم. اگرچه ممکن است نوشیدنی‌های رژیمی کالری کمتری داشته باشد، گفته می‌شود شیرین کننده هایی که در آنها جایگزین قند شده است، شرایط ناخوشایندی ایجاد می‌کنند.

طبق گفته پژوهشگران، نوشیدنی‌های رژیمی می‌توانند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و حتی زوال عقل را افزایش دهند. چیزهایی که بسیار ترسناک به نظر می‌رسند. تحقیقات مذکور نشان می‌دهد که نوشیدن دو یا چند قوطی نوشاب رژیمی در روز خطر سکته مغزی را تا یک چهارم و بیماری قلبی را تا یک سوم افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

خطر مرگ زودرس افرادی که مرتب نوشابه رژیمی می‌خورند در مقایسه با افرادی که هرگز آنها را نمی‌نوشند ۱۶ درصد بیشتر است. این یافته‌ها در ژورنال استروک منتشر شد که مبتنی بر مطالعه سلامت زنان است. این مطالعه نشان داد افرادی که خوراکی‌های ویژه رژیم‌های لاغری مصرف می‌کنند بیشتر در خطر سکته مغزی قرار می‌گیرند.

دکتر یاسمین مصوررحمانی، نویسنده اصلی این مطالعه، از دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین در برانکس، نیویورک، تأکید کرد که تحقیقات آنها برای افراد چاق یک زنگ خطر است. او گفت: «بسیاری از افراد و به ویژه افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، برای کاهش کالری در رژیم غذایی خود نوشیدنی‌های شیرین کم کالری مصرف می‌کنند. تحقیقات ما و سایر مطالعات نشان داده است که نوشیدنی‌های شیرین شده مصنوعی ممکن است با خطر بیشتری برای سکته مغزی و بیماری‌های قلبی همراه شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی با حضور در برنامه نگاه یک سیما، درباره طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان افزود: در ۲۵ خرداد امسال خدمت رئیس جمهور اعلام آمادگی کردیم و در اوایل تیر، این طرح کلید خورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت بوده است. دکتر نمکی افزود: شریف‌ترین داروسازان را در داخل کشور داریم و در مبارزه با فساد در حال رسیدن به وحدت ملی هستیم. دکتر نمکی افزود: در بحث استفاده از کارتخوان‌های بانکی هم با توجه به مصوبه قانونی باید تمکین کنند و در اجرای قانون همکاری می‌کنیم. دکتر نمکی افزود: اگر تعداد پزشک از تعداد مورد نیاز بالاتر برود جمعیت بیکار متوقعی را ایجاد می‌کنیم.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حوزه سیستان شهرستان‌های هیرمند، هامون و نیمروز و در بلوچستان شهرستان‌های خاش، ایرانشهر، نیکشهر، سرباز، مهرستان، سوران، مهرستان و فنوج در برنامه کاری طرح نذر آب ۲ قرار دارند. وی ادامه داد: در اجرای طرح نذر آب ۲در شهرستان‌های ایرانشهر و هیرمند که استان‌های اصفهان و البرز معین آن‌ها بودند به بیش از ۲ هزار نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده است. وی با اشاره به اینکه این کاروان تا فردا در شهرستان خاش مستقر هستند تصریح کرد: در طرح نذر آب ۲ در شهرستان خاش از استان تهران بالغ بر ۳۰ پزشک، پیراپزشک حضور دارند که در بخش‌های مختلف شامل پزشک عمومی، متخصص اطفال، مامایی، دندانپزشکی، روانشناسی و داروخانه به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازد. وی با بیان اینکه سال گذشته طرح نذر آب در سه محور سلامت، معیشت و تامین آب شرب سالم فعالیت کرده است عنوان کرد: پارسال طرح نذر آب ۱ از پنجم مرداد ماه در سیستان و بلوچستان آغاز شد که خیرین در ۱۹ نقطه استان که از نظر برخورداری و سلامت وضعیت خوبی نداشتند برای ارائه خدمات به مردم حضور پیدا کردند. به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان آورده نذر آب یک در استان ۳۰ میلیارد تومان بوده است؛ امسال نیز مقرر شد که طرح نذر آب در استان انجام شود اما با توجه به اینکه استان‌های همجوار دارای تنش آبی هستند این طرح در ۴ استان انجام می‌شود که ۱۱ شهرستان سهمیه سیستان و بلوچستان شده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
یکی از سالم‌ترین عادات این بخش از جمعیت در سراسر جهان، جلوگیری از پرخوری است. جزایر اوکیناوای ژاپن مملو از افرادی است که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند. آنها ورزش را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کرده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سیستم حمل و نقل عمومی محدود است و بخش عمده‌ای از کارها باید با دست انجام شود نه ماشین آلات مدرن. مفهوم ژاپنی «ikigai» و یا ارزش زندگی، تأثیر زیادی بر شیوه زندگی مردم اوکیناوا دارد و دلیل برخاستن آنها از خواب و شروع زندگی است. البته منظور این نیست که کسانی که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند، در گذشته سیگاری نبوده‌اند.
الفالف13 ساعت قبل
کمبود خواب می‌تواند اثرات جدی‌ای روی سلامت ذهنی، عاطفی و فیزیکی داشته باشد. اگر خواب کافی نداشته باشیم، تعادل این هورمون برهم می‌خورد و در طول روز درگیر هوس‌های غذایی می‌شویم. به علاوه، کمبود خواب ممکن است انواع مختلفی از مشکلات مرتبط با قلب را به دنبال داشته باشد. تحقیقات ثابت کرده بدن ما وارد فاز خواب می‌شود تا التیام پیدا کند. تحقیقی نشان داد رانندگانی که کمبود خواب داشتند، بیشتر شبیه به رانندگان مست رانندگی می‌کردند.
ایمناایمنا14 ساعت قبل
به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، گروهی از محققان دانمارکی به منظور بررسی تاثیر آلودگی هوا بر مغز و احتمال بروز اختلالات ذهنی، کیفیت هوای ساکنان دو کشور آمریکا و دانمارک را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها برای دستیابی به کیفیت هوای آمریکا، از واحدهای اندازه‌گیری کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) و برای ارزیابی کیفیت هوای دانمارک از ثبت ملی آلودگی هوا استفاده کردند. یافته‌های جدید نشان داد میزان ابتلا به اختلالات دو قطبی و افسردگی در میان ساکنان مناطق آلوده، بیشتر از سایرین است. به گفته محققان اگر مغز در دهه اول زندگی که مراحل رشد خود را سپری می‌کند در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد، دچار اختلال خواهد شد. به طور کلی نتایج بررسی‌های جدید نشان‌دهنده این موضوع بود که ساکنان مناطق آلوده، به ویژه افرادی که در اوایل زندگی خود در معرض هوای آلوده قرار می‌گیرند، بیشتر از سایرین به اختلالات ذهنی مبتلا می‌شوند.
سلامت نیوزسلامت نیوز10 ساعت قبل
سلامت نیوز: در مراجعان به کلینیک‌های درد با بیمارانی مواجه می‌شویم که درد در ناحیه پهلو یا شکم شبیه دردی که در بیماری سنگ کلیه اتفاق می‌افتاد را دارند. در پرونده این بیماران به انجام سونوگرافی و کارهای تشخیصی و حتی درمانی در ناحیه کلیه و مجاری ادراری برمی‌خوریم که گاهی با توجه به عدم درمان درد چند بار تکرار شده‌اند. با توجه به این‌که تشخیص این درد به علت تشابه با دردهای کلیوی به تاخیر می‌افتد بیمار در ناحیه کمر دچار اسپاسم‌هایی ثانویه به درد می‌گردد. وقوع هرگونه درد در ناحیه پهلو می‌تواند تشخیص‌های مختلفی را به همراه داشته باشد. گرفتن شرح‌‌حال و معاینه دقیق و بررسی همه‌جانبه علت ایجاد درد روشی است که کلینیک‌های درد را در زمینه تشخیص و درمان از سایر کلینیک‌ها مجزا ساخته است.

نظرها

اخبار بیشتر