تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. حوادث
تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود

موجخبرگزاری موج |
یک جامعه شناس در تشریح علل افزایش خشونت‌هایی که به قتل های ناخواسته منجر می شود گفت: ریشه خشونت هایی که گاهی در قتل‌های ناخواسته متجلی می شوند را باید در عوامل درون زای جامعه جستجو کرد.

امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار حقوقی – قضایی خبرگزاری موج، در تشریح موضوع قتل‌های ناخواسته که در یکی دو سال اخیر در جامعه ما روندی صعودی در پیش گرفته و می‌رود به یک اپیدمی فراگیر تبدیل شود، در پاسخ به فراگیر شدن چنین جرم هایی گفت: ریشه خشونت هایی که گاهی در قتل‌های ناخواسته متجلی می‌شوند را باید در عوامل درون زای جامعه جستجو کرد.

نخستین قسمت این گفتگوی تفصیلی در ادامه تقدیم خواهد شد.

* مضیقه مالی، تورم و بیکاری زمینه ساز قتل میشوند

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود - 4

وی در توضیح این اظهار نظر افزود: در تشریح اصطلاح «عوامل درون زای جامعه» باید گفت زمینه‌ساز اینگونه قتل‌های ناخواسته، پرخاشگری و خشونتی است که در درون جامعه از جوانب مختلف و به وسیله عوامل مختلف ظهور و بروز پیدا می‌کنند. چرا که یکی از مهمترین عواملی که در این بازه زمانی ریشه در حوادثی چون قتل های‌ ناخواسته دارد را باید در عوامل اقتصادی و مضیقه مالی، بیکاری، مشکل معیشت و مشکلات درونی خانواده ها تعریف و تبیین کرد و این باید‌ها الزاماتی هستند به گردن سازمان‌های متولی، چرا که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

* قتل هایی که با خدشه دار شدن غرور افراد رقم می‌خورد

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود - 7

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد:

اگر جرم هایی مانند قتل‌های ناخواسته را بررسی کنیم که نه توسط جوانان و از روی احساسات جوانی، بلکه توسط افراد میانسال و پخته رقم می‌خورد، بیشتر به عواملی چون بیکاری خود یا فرزندان، کرایه نشینی، داشتن فرزندانی در آستانه ازدواج و ناامیدی به آینده و گرفتاری‌های خاص زندگی شهرنشینی به ویژه در کلان شهرها و … برمی‌گردد.

حال اگر درست این مشکلات بررسی شوند، در نهایت انگیزه و علت اصلی قتل‌ها عموما در یک علت اصلی که مسائل مالی است، نمود پیدا می‌کنند. این مشکلات متاسفانه به نوعی به غرور افراد لطمه می‌زند و عزت نفس آنان را خدشه دار می‌کند.

وقتی فردی توازنی بین دخل و خرجش نمی‌تواند برقرار کند، غرور و عزت نفس خود را شکسته و از بین رفته می‌داند و گاهی کنترل اعصاب و رفتار خود را از دست می‌دهد. هر کدام از این معلول‌ها در یک لحظه عقل را تحت الشعاع قرار می‌دهد و ناخواسته زمینه ساز بروز خشونت هایی چون قتلهای ناخواسته می‌شود.

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود - 13

* تئوری زمینه بروز خشونت از لحظه تولد

قرایی مقدم در ادامه با ذکر مواردی از تحقیقات اندیشمندان جهانی عنوان کرد: البته باید بدانیم که از نظر روانشناسی اجتماعی کسانی مانند "مال برانژ«،»آبراهام کاردینر«،»رالف لینتون"، و ده‌ها جامعه‌شناس، مردم‌شناس و روان‌شناس اجتماعی دیگر زمینه بروز خشونت را از لحظه تولد دانسته‌اند. خانم "مارگارت مید" مردم شناس آمریکایی تحقیقی را در زمینه خشونت در درون قبایل "آراپش«و»موندوگومور" انجام داده که این تحقیق از نحوه شیردادن مادران به بچه این پرخاشگری و خشونت را بررسی کرده است.

«آراپش» ها در بین قبایل به مهربانی معروف هستند. مادران آراپشی در زمان شیر دادن با مهربانی نوزادان خود را نوازش می‌کنند، اما «موندوگومور» ها بر عکس در بین قبایل به پرخاشگری وخشونت‌ورزی معروفند و مادران آنها بر عکس آراپش‌ها به مدت کم به فرزندان خود شیر می‌دهند و در زمان شیردهی با پرخاشگری این کار را به انجام می‌رسانند.

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود - 18

* پرخاشگری از درون خانواده و یا از بطن جامعه آغاز می‌شود

این مدرس دانشگاه در ادامه اظهاراتش عنوان کرد: مورد مهرورزی دیگر در قبایل "بالی«واقع در اندونزی است. طوری که تمام تلاش» بالی"ها این است که به هیچ عنوان فرزندان خود را پرخاشگر بار نیاورند. برعکس به گونه‌ای فرزندانشان را تربیت می‌کنند و بار می‌آورند که بسیار صبور و آرام و آرامش طلب و صلح جو باشند. در مقابل در قبایل دیگری هم پرخاشگری یکی از اصولی است که خواسته و به عمد آن را در تربیت فرزندان خود لحاظ می‌کنند.

* نقش جامعه در ظهور خشونت هایی چون قتل

وی یادآور شد: همه این پژوهش هایی که بنده در مورد خشونت انجام دادم به چاپ مقالاتی از من در سال ۸۳ ختم شد که در مجلات دانشگاه تهران به چاپ می‌رسید من در این مقالات به این نتیجه رسیدم که پرخاشگری از درون خانواده و یا از بطن جامعه آغاز می شود. گرچه منظور از جامعه این نیست که دولت‌ها و حاکیمت‌ها در بروز و تولد خشونت نقشی ندارند برعکس علت اصلی بروز خشونت در نهایت به دولت هایی بر میگیردد که نمی‌تواند روی آسیب‌های اجتماعی کار کنند و قبل از وقوع با فکر و فراست خود مانع بروز جرم هایی چون قتل و خشونت … شوند.

در خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

بنابراین در جمع‌بندی این بخش باید اذعان کرد که ریشه پرخاشگری به درون خانواده‌ها و بطن جامعه که قبلا گفتیم برمیگردد. منظور از جامعه، جامعه ای است که  در راس آن دولت ها و دولتمردان قرار دارند. در نهایت هم نباید فضای خانواده را در بروز خشونت مردود دانست. در حالی که فرزندان گاها متاثر از نکات غیراخلاقی پدرها و مادرها، پرخاشگر، کجرو و متخلف بار می‌آیند. با این وجود در کشور ما هم گرچه تحقیقات جامعی در این زمینه انجام نشده اما پژوهش‌ها و تحقیقات دانشگاهی این نتیجه را تایید میکند که ریشه خشونت را باید در جامعه جستجو کرد.

* نقش معضلات در بروز خشونت

قرایی مقدم ادامه داد: در جامعه‌ای که بیکاری، معضل مسکن، اجحاف و حق کشی و فقر و گرانی حرف اول را میزند. وقتی لحظه به لحظه قیمت‌ها تغییر می‌کند و قدرت خرید مردم پایین می‌آید، وقتی هر خانواده چندین جوان دم بخت در خانه دارند و از پس مخارج آنان برنمی‌آیند. همه این موارد که هر خانواده‌ای را کم و بیش درگیر خود کرده، همگی به ایجاد و تولد خشونت ختم می‌شود.

* وقتی اخلاق و انسانیت قربانی میشود

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: گاهی خشونت در یک نزاع لفظی متبلور می‌شود و گاهی در یک قتل ناخواسته، چرا که طرفین در زمان عصبانیت توان کنترل اعصاب خود را ندارند. این معضلات خانواده‌ها را آشفته کرده، پدر و مادر نمی‌دانند چه کار کنند و از صدر تا ذیل همه گرفتار شده‌اند. بنابراین در چنین موقعیتی است که خشونت‌گرایی معنا پیدا می‌کند و در جامعه نمود می‌یابد، وقتی همه در جامعه عصبی و خشن هستند، اخلاق و انسانیت قربانی می‌شود. مردم همه به فکر خود هستند و نمی‌توانند هوای هم را داشته باشند.

تئوری چرخش در خشونت می‌گوید: از خشونت، خشونت زاده می‌شود - 30

* تئوری چرخش در خشونت و قتل ناخواسته

در جامعه شناسی یک تئوری وجود دارد به نام «تئوری چرخش در خشونت». نظریه پردازان این تئوری معتقدند که از خشونت، خشونت زاده می‌شود. در نتیجه یکی از عوامل بروز خشونت به مواردی چون اخبار متاثرکننده، سوءمدیریت مسئولان، بیکاری و گرانی، بی‌بند و باری‌های اخلاقی و اخبار جنگ و جدال دنیا مربوط می‌شود. این تئوری می‌گوید در شرایطی که خشونت بر احوال فرد حاکم می‌شود، خشونت‌های آنی شکل می‌گیرد و فرد با یک تصمیم غیرعقلانی مرتکب جنایاتی چون قتل‌های ناخواسته شود.

* دراین شرایط اگر قتل ناخواسته افزایش نمی‌یافت جای تعجب داشت

قرایی مقدم که به عنوان کارشناس جامعه شناسی در مواردی با پلیس و قوه قضاییه همکاری دارد، درخصوص انگیزه‌های عجیبی که به قتل های ناخواسته منجر می‌شود، گفت: من در بسیاری از پرونده‌ها که در خدمت پلیس هستم، به موارد عجیبی در قتل‌ها برمی‌خورم. مثلا قتلی به خاطر پارک کردن ماشین در جایی از خیابان که به هیچ عنوان به هیچ کدام از طرفین ارتباطی نداشته. یا قتل به خاطر اینکه چرا به من نگاه کردی؟ و چرا‌های عجیبی که نیاز به واکاوی روانی دارند و در پاره‌ای از موارد متاسفانه این بهانه‌های کودکانه به قتل‌های غیر عمد و قتل‌های ناخواسته بدل می‌شوند.

بنابراین قتل‌های تصادفی یا قتل ‌های ناخواسته هر روز در حال افزایش است و اگر افزایش پیدا نمی‌کرد جای تعجب داشت. چرا که در شرایط کنونی جامعه که پیشتر به انها اشاره کردیم، که مهمترین آنها ناهمخوانی دخل و خرج خانواده هاست و فشار معیشت زندگی است که منجر به وقوع قتل‌های ناخواسته و نزاع‌های خونین خیابانی می‌شود.

این گفتگو ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ به آتش کشیدن پراید توسط یک ناشناس!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

گران‌ترین عوارضی گران‌تر شد/ صدای اعتراض در آزادراه لاکچری پیچید

مهرمهر1 روز قبل
خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: گران‌تر شدن عوارض گران‌ترین آزادراه کشور آن هم در شرایطی که راه جایگزین دیگری برای آزادراه خرم آباد- پل زال وجود ندارد؛ اعتراضات و واکنش‌های متعددی را از سوی مردم و افکار عمومی در پی داشت. گران‌ترین آزادراه کشور بازهم گران شد! محمد علیزاده افزود: اکنون اهالی منطقه برای رفت‌وآمد مجبورند از آزادراه تردد داشته باشند که باید برای هر بار عبور از آن عوارض پرداخت کنند. چراغی پور خاطرنشان کرد: عوارض آزادراه پل زال نسبت به سایر آزادراه‌ها گران‌تر است که از این نظر نیز دودش به چشم مردم محروم منطقه می‌رود. موضوعی که دادستان خرم آباد نیز نسبت به آن واکنش داد و سعید رازانی در مکاتبات متعدد با وزارت راه و شهرسازی خواستار کاهش عوارض آزادراه خرم آباد- پل زال شده است.

فیلم/ انفجار وحشتناک کابل برق فشار قوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
یک مرد پیمانکار روسی، مشغول به قطع کابل‌های فرسوده برق فشار قوی بود که بی‌احتیاطی و عجله او، به وقوع آتش سوزی و انفجار مهیب منجر شد. پیمانکار میانسال در این حادثه با سوختگی ۳۰ درصدی راهی بیمارستان شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ -بنابر گزارش یک انجمن حامی حقوق زنان در ترکیه، تنها ظرف ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در این کشور به قتل رسیده‌اند. امینه بولت، ۳۸ ساله، هفته گذشته با ضربات چاقوی همسر سابقش کشته شد. انتشار ویدیویی از این قتل فجیع که مقابل چشمان فرزند ۱۰ ساله آنها و در شهر قرخ قلعه روی داد خیلی زود به خشم عمومی علیه «زن‌کشی» در ترکیه دامن زد. ما در مبارزه با خشونت کنار زنان و کودکان ایستاده‌ایم. «تیم فوتبال بشیکتاش ترکیه هم با صدور اطلاعیه‌ای در این باره موضع‌گیری کرده است:» ما در برابر این قساوت ساکت نخواهیم ماند. در ترکیه، این تقاضای ما به عنوان زن است؛ این که ما را نکشند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
پلیس در تعقیب ربایندگان دختر جواناین دختر ۱۸ ساله با مراجعه به دادسرای جنایی تهران در شکایتی گفت: همراه پسر موردعلاقه‌ام در پارکی در مسعودیه نشسته بودیم که دو نفر به‌طرفمان آمدند و با کتک‌زدن پسر همراهم گوشی موبایل او را سرقت کردند. در همین اثنا پسری دیگر به سمت من آمد و گفت: اگر آنجا بمانم ممکن است برایم دردسر درست شود. بعد سه‌نفری من را به اطراف تهران بردند و در آنجا مورد آزار قرار دادند. تحقیقات کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی در پی اعلام این شکایت آغاز شد و پسر همراه شاکی مورد پرس‌وجو قرار گرفت و حرف‌های دختر ۱۸ ساله را تأیید کرد. مأموران در ادامه تحقیقات پی بردند عموی این متهم فردی سابقه‌دار است.
رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، حوالی ساعت ۰۷:۱۵ در مسیر شرق به غرب جاده قدیم تهران - کرج، قبل از داروگر، راننده یک دستگاه سواری جک که با حرکت دنده عقب در این محور در حال تردد بود، باعث برخورد شدید یک دستگاه کامیون هیوندای از عقب با سواری خود شد. بر اثر شدت ضربه کامیون واژگون شد و هر دو وسیله نقلیه خسارت بسیار سنگینی را متحمل شدند. شهروندان محترم توجه داشته باشند رانندگی با دنده عقب در معابر اصلی و بویژه بزرگراه‌ها بسیار خطرناک است. به واسطه اینکه رانندگان عبوری با سرعت بالا در حال حرکت هستند و اصلا توقع رویارویی با یک خودرو که در حال حرکت به صورت دنده عقب است را در این معابر ندارند. لذا از تمامی رانندگان درخواست می‌شود تحت هیچ شرایطی در این معابر با دنده عقب حرکت نکنند تا از بروز سوانحی از این دست جلوگیری شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر