زبان‌باز آشفته/ تجلی انسان معاصر در قامت یک کتاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
زبان‌باز آشفته/ تجلی انسان معاصر در قامت یک کتاب

زبان‌باز آشفته/ تجلی انسان معاصر در قامت یک کتاب

فارسخبرگزاری فارس |
باید این کتاب را به انسان امروزی تشبیه کرد، انسانی که در برخورد اول (بر فرض مواجهه با فصل اول کتاب) جذاب و گیرا نشان می‌دهد ولی اندکی که با او می‌نشینیم متوجه حقایق پنهان شخصیت فرد می‌شویم.

خبرگزاری فارس ـ گروه کتاب و ادبیات: «سی پاره گم‌شده از مصحف خاموشان» عبارت کوتاهی است که زیر عبارت اصلی کتاب آمده است. اثری که «دکتر عبدالحمید ضیایی» آن را تالیف کرده و مجموعه نثری با محوریت شمس و مولانا است. «من آن توام!» عبارتی است که با طرح جلدی متفاوت می‌تواند خواننده را به خود جلب کند.

تا اینجا که جلد کتاب، محتوای خود را لو نمی‌دهد و به خواننده حداقل اطلاعاتی درباره اینکه قرار است با چه کتابی روبه‌رو باشد، نمی‌دهد. پشت جلد هم خبری نیست. بخشی از متن را به سیاق کتاب‌های دیگر روی خود دارد و خواننده را دعوت به خواندن می‌کند. حتی نویسنده ولو به قدر نیم‌صفحه توضیحی درباره کتابش در مقدمه ارائه نکرده و خواننده را حیران و سرگردان رها می‌کند تا خواندن را آغاز کند.

زبان‌باز آشفته/ تجلی انسان معاصر در قامت یک کتاب - 3

پاره اول هر خواننده‌ای را غافلگیر می‌کند و اینجاست که کتاب خودنمایی را آغاز می‌کند و می‌تواند عامل وسوسه‌برانگیزی باشد برای اینکه دست به جیب شوید و کتاب را تهیه کنید. زبانی پخته و روایتی جذاب که می‌تواند در روزگار متن‌های سست و کم‌مایه و بی‌جان هر خواننده‌ای را سر ذوق بیاورد تا زودتر این کتاب را تمام کند. تا پاره نخست کتاب «من آن توام» را شروع نکنید وارد وادی فراموشان نمی‌شوید مگر اینکه در فضای اینترنت جستجویی کنید تا اندک اطلاعاتی درباره این کتاب جمع و جور و خوش‌ساخت کسب کنید در غیر اینصورت راهی ندارید جز اینکه پا به وادی نخست بگذارید و صفحات کتاب را بخوانید.

اگر قرار باشد بر اساس تک‌پاره‌ها قضاوت کنیم باید این کتاب را اثری مهم و فاخر بنامیم که مولف با تسلط بر زبان دست به روایت رابطه میان شمس و مولانا و قضاوت‌های پیرامونی زده است. ولی نمی‌توان یک کتاب را به این شکل قضاوت کرد بلکه کل آن محل بحث است و باید بر اساس فضای حاکم بر آن دست به قضاوت زد. هرچند تعداد روایت‌های جان‌دار کتاب در اقلیت هستند و تک‌تک هم نمی‌توان به راحتی به این کتاب نمره قبولی داد.

هرقدر جلوتر می‌رویم دیگر خبری از آن زبان نیست. بماند که سراسر کتاب آکنده از بازی‌های زبانی و زبان‌آوری‌های شاعرانه و عارفانه است ولی در انتها خواننده متوجه این حجم از زبان‌آوری نمی‌شود!

نکته دیگری که در مرور این کتاب چشمگیر است نداشتن منطق روایی است. خواننده متوجه نمی‌شود که آیا قرار است عدد روایت‌ها به «سی» برسد تا بتواند عبارت «سی‌پاره» (برگرفته از سی جزء قرآن کریم) را روی اثرش بگذارد یا اینکه اقتضای این متن روایت بر اساس سی پاره است. هرچند اشاره‌ای به شعر مولانا نیز دارد که می‌‌گوید:

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

سی‌پاره به کف در چله شدی

سی‌پاره منم ترک چله کن

بعد از اتمام کتاب شاهد پریشانی و آشفتگی اثر هستیم، اثری که برداشت دقیقی از آن نمی‌توان داشت و خواننده نمی‌تواند هدف و نیت مولف را درک کند. هرچند می‌توان گفت که مولف در نظر داشته تا تکه‌هایی از رابطه شمس و مولانا را با زبان نثر که هم شیرین است و هم پیچدگی ندارد بیان کند ولی حضور برخی از روایت‌ها نه‌تنها ضرورتی ندارد بلکه منطق توجیهی نیز ندارد. برای مثال پاره بیست و هشتم «متن کامل لایحه سرگشاده واخواهی» فصلی طولانی با زبان طنز است و روشن نیست مولف می‌خواسته چه چیزی را اثبات کند. به عبارتی باید این کتاب را به انسان امروزی تشبیه کرد، انسانی که در برخورد اول (بر فرض مواجهه با فصل اول کتاب) جذاب و گیرا نشان می‌دهد ولی اندکی که با او می‌نشینیم متوجه حقایق پنهان شخصیت فرد می‌شویم. آشفتگی یکی از ویژگی‌های انسان امروز است و این کتاب نیز تصویری دقیق از انسان امروز است. «من آن توام» و فصل‌های مختلف آن حکایت مکتوب انسان پریشان‌احوال روزگار کنونی است. انسانی که چیزهای مختلف را مزه کرده و از هرکدام یک ذره برداشت کرده است. در این کتاب هم خیلی وارد مباحث جدی و روایت‌های اثرگذار نمی‌شویم و گذرا از کنار همه‌چیز رد می‌شویم ولی در عوض فصلی طولانی به طرح شکایتی با زبان طنز از دو کتاب را شاهد هستیم.

شاید بتوان گفت این کتاب را می‌توان برای لذت بردن از بازی‌های زبانی آن خواند و در فرصت‌های کوتاه با آن انس گرفت ولی عنوان پرطمطراق «سی‌پاره گم‌شده از مصحف خاموشان» برای آن زیادی جلوه می‌کند و خواننده‌ای که به نثرهای ادبی علاقه دارد می‌تواند ساعات خوشی را حین مطالعه «من آن توام» پیدا کند.

کتابی که در این اوضاع کاغذ در قطعی بزرگتر از پالتویی و کوچکتر از رقعی منتشر شده و برای ۱۵۲ صفحه ۳۰ هزار تومان قیمت روی آن گذاشته شده که نشر سوره مهر آن را روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

نماهنگ «سازش» با صدای سعید کرمی منتشر شد

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سعید کرمی سومین اثر رسمی‌اش را با عنوان «انتظار»، در اختیار اهالی موسیقی قرار داد. کرمی در هفته‌های گذشته قطعه‌های «سرنوشت» و «انتظار» را منتشر کرده بود و اکنون با انتشار سومین اثر رسمی‌اش وارد فاز تازه‌ای از فعالیتش شده است. کرمی علاوه بر آهنگسازی قطعه «سازش» نواختن کلارینت را هم برعهده دارد. «سازش» نخستین اثر رسمی سعید کرمی در عرصه خوانندگی است. این هنرمند پس از مدتی برای آموختن کلارینت به ترکیه رفت.

مستند نامه‌های شنیدنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جدای بر صدای منحصر به فرد و مدیریت دوبلاژ حرفه‌ای سعید مظفری آنچه که باعث محبوبیت این هنرمند شده است نجابت، مهربانی و تواضع اوستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جدای بر صدای منحصر به فرد و مدیریت دوبلاژ حرفه‌ای سعید مظفری آنچه که باعث محبوبیت این هنرمند شده است نجابت، مهربانی و تواضع اوست.
فراروفرارو23 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، «مهشید رابطیان» افزود: اوج نیاز به آموزش مسایل جنسی در کودکان در سن چهار سالگی به بعد اتفاق می‌افتد. در این زمان است که کودکان اعضای تناسلی خود را کشف می‌کنند و نسبت به موارد جنسی کنجکاوتر و می‌خواهد اسم و کارکرد آنرا بپرسد و یا اینکه چرا اعضای تناسلی دختر با پسر تفاوت دارد. دوره شش تا ۱۱ سالگیرابطیان افزود: از شش سالگی تا ۱۱ سالگی که دوران نهفته جنسی است و پیش از بلوغ جنسی است. رابطیان گفت: از همه این مسایل مهمتر والدین تلاش کنند فرزند نوجوان خود را در خصوص بهداشت جنسی آگاه کنند. مراقبت هایی که دختران در دوران قاعدگی باید رعایت کنند تا به عفونت مبتلا نشود، هرچقدر فرزندان بزرگتر شدند آموزش جنسی را که یاد گرفتند باید نسبت به بیماری هایی که از طریق جنسی فرزند ابتلا پیدا می‌کند، حتما آگاه سازند و روش جلوگیری از آلودگی به این بیماری‌ها را هم بیاموزد.

فیلم | تبریک عید غدیر توسط رهبرانقلاب به امام خمینی (ره)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فقط به عشق علی علیه السلام

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما غدیر ثمره نبوت و تعیین کننده سرنوشت مسلمانان تا آخرین روز دنیاست و امتداد آن ظهور منجی عالم بشریت است. مهدویت فرصتی است برای حضور در پیمان غدیر خم.

نظرها

اخبار بیشتر