بازیگری که نقش همشهری قاتلش را بازی کرد/مهین دوست داشتنی بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. حوادث
بازیگری که نقش همشهری قاتلش را بازی کرد/مهین دوست داشتنی بود

بازیگری که نقش همشهری قاتلش را بازی کرد/مهین دوست داشتنی بود

موجخبرگزاری موج |
بازیگر فیلم مهین از نحوه دعوتش به این پروژه مستند سینمایی و چالش های بازی در نقش یک قاتل سخن گفت.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج، سال گذشته مستند سینمایی «مهین» توسط محمدحسین حیدری یکی از کارگردانان جوان خانه مستند انقلاب اسلامی، تولید و در جشنواره‌های متعددی همچون جشنواره فیلم حقیقت، فجر و شهر مورد توجه قرار گرفت و جوایز متعددی را به خود اختصاص داد. این فیلم مستند سینمایی این روزها در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران شده است. به همین مناسبت گفت و گویی با تنها بازیگر این فیلم داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بازیگری که نقش همشهری قاتلش را بازی کرد/مهین دوست داشتنی بود - 2

اعظم عرفانی بازیگر اصلی فیلم مهین در گفتگو با خبرنگار سینمایی خبرگزاری موج در مورد سبقه هنری خود گفت: من فارغ التحصیل نمایش با گرایش تخصصی بازیگری از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد هستم. از سال ۱۳۷۹ به طور حرفه‌ای تا امروز در تئاتر و چند کار فیلم و تلویزیونی حضور داشته‌ام اما حرفه ای‌ترین حضورم در سینما، در فیلم مستند مهین بوده است.

وی افزود: در حوزه تئاتر در نمایش «دو لیتر در دو لیتر صلح» به نویسندگی و کارگردانی حمیدرضا آذرنگ حضور داشته‌ام که در ارمنستان به روی صحنه رفت. دو کار با قطب الدین صادقی کار کرده‌ام و در هر سال دو تا سه نمایش روی صحنه دارم.

* از سالها پیش اخبار مهین قدیری را پیگیری می‌کردم

وی در مورد نحوه حضورش در فیلم مستند سینمایی مهین گفت: روزی در خانه تئاتر نمایش خوانی داشتم که با من تماس گرفته شد و به دفتر تولید فیلم رفتم. بعد از سوالات کلی در مورد مشخصات و رزومه‌ام، اولین سوالی که از من پرسیده شد این بود که آیا «مهین قدیری» را می‌شناسم، که پاسخ دادم بله! آقای حیدری کارگردان این فیلم خیلی تعجب کرد و زمینه شناخت من از مهین را پرسید. من هم توضیح دادم که اصالتا قزوینی هستم و این خانم هم قاتل زنجیره‌ای زن‌های قزوین بود. در دوره‌ای که این قتل‌ها را انجام می‌داد، من علاقمند به صفحه حوادث روزنامه‌ها و ساکن آن شهر بودم و اخبار او را خیلی دنبال می‌کردم. از طرفی خاله من مددکار اجتماعی بود و پس از اینکه این زن قاتل شناسایی شد، به دلیل اینکه فرزند معلولی داشت، چندباری به منزلش مراجعه کرده بود. از سویی دیگر دایی من، محمدابراهیم ساریچلو که در فیلم هم حضور دارد، روانشناس بالینی خانم قدیری پیش از اعدام بود. همه اینها دست به دست هم داده بود که من زندگی این فرد را دنبال کنم تا ببینم به چه دلیلی یک زن می‌تواند قاتل باشد.

این بازیگر افزود: روزی که این پیشنهاد به من شد برایم خیلی جالب بود؛ نمی‌دانم چه قسمتی بود که یک بازیگر تئاتر با سابقه‌ای هفده هجده ساله، در اولین حضور جد ی اش در سینما و رویدادهای بین المللی، باید نقش همشهری خودش را بازی کند که متاسفانه به دلایل اجتماعی، فشار فقر و مشکلات فرهنگی دچار معضل شده و تبدیل به یک قاتل زنی می‌شود که کشور نه در گذشته چنین شخصیتی را داشته و نه در این ده سالی که از اعدام مهین می‌گذرد، دیگر چنین شخصی در جامعه دیده شده است.

* بدون استثناء همه مهین را دوست داشتند

عرفانی در پاسخ به سوالی در مورد ویژگی‌های شخصیتی مهین که او نقشش را بازی کرد گفت: گرچه چون از قبل در مورد این فرد مطالعه کرده و اخبارش را پیگیری می‌کردم، تا حدی نسبت به او شناخت داشتم. اما هنوز نسبت به این شخص و شخصیتش کنجکاو بودم. وقتی در موقعیتش قرار گرفتم تا در این فیلم بازی کنم، تنها فردی که بدل بود من بودم و سایر افراد از جمله بازجوها، افرادی که وی را دستگیر کرده بودند و مانند اینها واقعی بودند و قرار بود که در روایت فیلم در جای خودشان حضور داشته باشند. آنها مهین را از نزدیک دیده بودند و خیلی برایم جالب بود که وقتی از آنها در موردش سوال می‌کردم، بلا استثناء همگی دوستش داشتند. به عنوان مثال یک ساعت قبل از تصویر برداری، با خانم هایی که در صحنه شب دستگیری این فرد حضور داشتند، صحبت می‌کردیم، می‌گفتند اصلا به قیافه‌اش نمی‌خورد و واقعا قابل باور نبود که قاتل است اینقدر که صورت مظلومی داشته است. به همین دلیل دلمان نیامد که به او دست بند بزنیم و در بازداشتگاه ما دو نفر کنارش می‌خوابیدیم که فقط نخواهد خودکشی کند.

وی افزود: آنها می‌گفتند مهین آن شب تا صبح نخوابید و وقتی که به بازجویی رفت و اعتراف کرد و برگشت، گفت خدا را شکر باری روی دلم بود که نمی‌توانستم شب‌ها به راحتی بخوابم؛ اما از امشب دیگر راحت می‌خوابم و بعد به یکی از آنها گفته بود که من خیلی دلم سبزی پلو با ماهی می‌خواهد! اینقدر دوستش داشتند که آن خانم با خواهرش تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد که این غذا را بپزد و برایشان بفرستد. حتی می‌گفتند که دادستان هم گفته تا روزی که در بازداشت و در حال بازجویی است، هر غذایی که دلش خواست را برایش تهیه کنید.

بازیگر نقش مهین ادامه داد: کاریزما و جذابیتی که این فرد داشت و در فیلم هم به آن اشاره می‌شود، واقعا درست است؛ وگرنه چطور می‌شود که همه افراد در اطراف او می‌دانستند که با یک قاتل طرف هستند اما می‌گفتند که نه تنها از او نمی‌ترسیدیم بلکه دوستش داشتیم. من با مسئولین زندان هم که صحبت می‌کردم می‌گفتند او نماز خوان بوده و از روزی که وارد زندان شد، از ما ابزار گرفت و همه شیرهایی که چکه می‌کردند را تعمیر کرد. یعنی همه کار از دستش بر می‌آمد و در کل شخصیت خیلی جالبی بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث فوری

* بعد از سه روز به بازسازی قتل‌ها عادت کردم

اعظم عرفانی در مورد چالش‌های این نقش گفت: گرچه برای خودم هم شخصیت این زن جذاب بود اما بازی در این نقش و بازسازی قتل‌های اول واقعا سخت بود؛ ولی به مرور برایم عادی شده بود. به همین دلیل به این فکر می‌کنم که شاید او هم دچار چنین حالتی شده است. شاید روزهای اول که اقدام به قتل می‌کرده دچار عذاب وجدان می‌شده اما به تدریج این کار برایش عادی شده است!

وی ادامه داد: بازی در چنین مستندی واقعا سخت است چرا که مخصوصا در موضوعی مثل قتل، بازیگر دچار درگیری روحی و روانی که سوژه اصلی دارد می‌شود. من لحظه به لحظه به دنبال درونیات مهین می‌گشتم و جستجو می‌کردم که یک فرد چگونه به چنین درجه‌ای از قساوت می‌رسد که شش نفر را به قتل برساند. به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست، بنابراین بازی این نقش هم کار آسانی نخواهد بود.

عرفانی افزود: به دلیل اینکه در صحنه‌های زندان با محکومان در یک جا قرار گرفتم و تاثیر روانی بدی برمن گذاشته بود، تا یک ماه بعد از پایان کار تصویربرداری این فیلم بیمار بودم و مدام به آنها و نوزادانی که در زندان به دنیا می‌آیند و در کنار مادرانشان زندگی می‌کنند، فکر می‌کردم.

این بازیگر در مورد مدت زمانی که درگیر این پروژه بوده گفت: من نوزده روز سر ضبط این پروژه بودم و در روزهای اول وقتی به من گفته می‌شد که به عنوان مثال آن النگو را از دست مقتولی بیرون بیاور و یا … خیلی متاثر می‌شدم. حتی بعد از بازی اولین قتل حالم بد شد و کنار خیابان گریه کردم. اما واقعا بعد از دو سه روز ابتدایی و با توجه به ذکاوت خاصی که کارگردان در بازیگردانی داشت، بازی در این نقش برایم عادی شد.

عرفانی در مورد روش کارگردان برای رسیدن او به این نقش تشریح کرد: آقای حیدری پیش از شروع ضبط، به من اجازه نداد که تصویری از مهین ببینم، به همین دلیل تصویر کاملی از او در ذهن نداشتم. حتی به خواست ایشان، دیگر به گوگل مراجعه نکردم تا مطلب بیشتری در مورد این زن بخوانم و اطلاعات من مربوط به سال ۱۳۸۵ بود. قرار بر این شد که سکانس به سکانس با فیلم جلو بروم. حتی فیلمنامه را من یکبار به طور کامل مرور نکردم. بلکه قبل از هر سکانسی، تمرین می‌کردیم و نکاتی توضیح داده می‌شد و خیلی سریع کار انجام می‌شد. بیشتر تصاویر در موقعیت گرفته می‌شد و من سعی می‌کردم که با راهنمایی‌های کارگردان، خودم را در موقعیت این شخص قرار بدهم و ببینم که چه حسی داشته است؛ که خدا را شکر کار خیلی خوب پیش رفت.

بازیگری که نقش همشهری قاتلش را بازی کرد/مهین دوست داشتنی بود - 20

* فیلم سینمایی این سوژه هم جذاب است و هم آموزشی

وی درمورد امکان تبدیل شدن این سوژه به یک اثر سینمایی داستانی و فایده این کار گفت: به نظر من این سوژه قابلیت این را دارد که به یک فیلم سینمایی داستانی تبدیل شود. خیلی‌ها که فیلم را دیده‌اند معتقدند که خوب است این فیلم به یک فیلم سینمایی تبدیل شود تا ما با زندگی و شخصیت یک زن خاص آشنا می‌شویم که قابلیت هایی از این دست داشته و به نظر من با این کار ما به مردم هشدارهای امنیتی هم می‌دهیم تا به راحتی اعتماد نکنند تا مهین‌های دیگری بوجود بیاید. من فکر می‌کنم ما هم در این زمینه مقصریم چرا که در ارتباط گرفتن با دیگران و با اعتمادهای بی جایی که می‌کنیم، چنین اشخاصی را برای قرار گرفتن در آن «لحظه» تشویق می‌کنیم. ولی اگر کدهای امنیتی در ذهن ما بوجود بیاید و حتی کم سن و سال‌ها متوجه شوند که به عنوان مثال از دست هر کسی نباید خوراکی گرفت، ساخت چنین آثاری را می‌توان از بعد آموزشی هم نگاه کرد.

این بازیگر افزود: ما آثار سینمایی در ژانر پلیسی و جنایی کمی در سینمای ایران داریم که عموما آموزشی هم نیستند. من بعد از بازی در این فیلم خیلی حواسم جمع شده و به نظرم این فیلم باعث آگاهی دادن شده و می‌آموزد که نباید به هرکسی کاملا اعتماد کرد.

وی در مورد اینکه آیا صداهای بازجویی در این فیلم متعلق به اوست یا صداهای ضبط شده جلسات بازجویی است گفت: من در این فیلم هر جا که بازی کرده‌ام دیالوگ هم داشتم و صدای خودم در فیلم شنیده می‌شود و هر جا که تصویر اصلی مهین نمایش داده شده صدای خودش هم پخش شده است.

* امیدوارم این فیلم پله ورودم به سینما باشد

اعظم عرفانی در پاسخ به اینکه آیا دوست دارد که بواسطه حضور در این فیلم به دنیای سینما و تلویزیون وارد شود، گفت: معلوم است که هر بازیگری بعد از هفده سال سابقه و تلاش دوست دارد که کارش دیده شود و پیشنهادهای کارهای بیشتر و بهتری در این حوزه داشته باشد و بتواند در این عرصه قدم‌های بزرگتری بردارد. من هم مستثنی از سایرین نیستم و در همه این هفده سال فعالیتم آرزویم این بوده که جایگاهی که باید را با لطف خدا بدست بیاورم و امیدوارم که به رغم اینکه می‌گویند در دنیای مستند، بازی‌ها زیاد دیده نمی‌شود، این کار به خوبی دیده شود.

وی افزود: در حال حاضر هم برای دو سریال مذاکراتی داشته‌ام اما چون نتیجه آنها قطعی نشده است فعلا نمی‌توانم در این مورد خبری به شما بدهم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه قتل دلخراش زن ترک در مقابل چشمان دخترش + فیلم

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پس از قتل جنجالی و دردناک یک زن ۳۸ ساله ترک در مقابل چشمان دختر ۱۰ ساله‌اش مردم ترکیه نسبت به این حادثه هولناک واکنش نشان دادند و خشم عمومی علیه زن کشی به راه انداختند. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که امینه بولت، زن ترک ۳۸ ساله، هفته گذشته با ضربات چاقوی همسر سابقش کشته شد. رسانه‌های خارجی عنوان کردند که امینه بولت در روز ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) دخترش را به کافه‌ای در شهر قرخ قلعه برد تا پدرش را ببیند اما مرد بی رحم با چاقو به همسر سابقش حمله کرد و سپس متواری شد. شهردار استانبول در واکنش به این قتل در توییتر نوشت: امینه بولت قربانی خشونت مردانه شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ انفجار وحشتناک کابل برق فشار قوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
یک مرد پیمانکار روسی، مشغول به قطع کابل‌های فرسوده برق فشار قوی بود که بی‌احتیاطی و عجله او، به وقوع آتش سوزی و انفجار مهیب منجر شد. پیمانکار میانسال در این حادثه با سوختگی ۳۰ درصدی راهی بیمارستان شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
پلیس در تعقیب ربایندگان دختر جواناین دختر ۱۸ ساله با مراجعه به دادسرای جنایی تهران در شکایتی گفت: همراه پسر موردعلاقه‌ام در پارکی در مسعودیه نشسته بودیم که دو نفر به‌طرفمان آمدند و با کتک‌زدن پسر همراهم گوشی موبایل او را سرقت کردند. در همین اثنا پسری دیگر به سمت من آمد و گفت: اگر آنجا بمانم ممکن است برایم دردسر درست شود. بعد سه‌نفری من را به اطراف تهران بردند و در آنجا مورد آزار قرار دادند. تحقیقات کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی در پی اعلام این شکایت آغاز شد و پسر همراه شاکی مورد پرس‌وجو قرار گرفت و حرف‌های دختر ۱۸ ساله را تأیید کرد. مأموران در ادامه تحقیقات پی بردند عموی این متهم فردی سابقه‌دار است.

آتش‌سوزی ادامه دار در جنگل‌های آمازون +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
دندان پزشک تهرانی در سناریویی مرموز در منطقه قلهک هدف تیراندازی مرگبار قرار گرفت. ساعت ۱۱ صبح جمعه ماموران کلانتری ۱۲۴ قلهک در جریان به قتل رسیدن یک دندان پزشک در بیمارستان شهدا قرار گرفتند و خیلی زود تیمی از ماموران برای تحقیقات در محل حاضر شدند. ماموران با حضور در بیمارستان پی بردند که دندان پزشک ۵۰ ساله از ناحیه کتف هدف گلوله قرار گرفته است و در ادامه تیم جنایی پلیس آگاهی تهران به محل تیراندازی که خانه مرد دندان پزشک بود، مراجعه کردند. همسایه‌ها در تحقیقات پلیسی ادعا کردند که صدای تیراندازی را از داخل ساختمان شنیده‌اند و هنگام بیرون آمدن از خانه هایشان چند مرد را دیده‌اند که به سرعت از ساختمان خارج شده‌اند و وقتی به جلوی در خانه دکتر رسیدند، مشاهده کردند او هدف گلوله قرار گرفته است که او را به بیمارستان منتقل کرده‌اند. تحقیقات برای شناسایی عاملان این تیراندازی مرگبار در اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران ادامه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ آتش سوزی در اراضی جنگلی بولیوی حدود یک میلیون هکتار جنگل را نابود کرد. با وجود عملیات آتش نشانان و پشتیبانی یک بوئینگ سوپر تانکر ۷۴۷-۴۰۰ که دولت بولیوی از یک شرکت آمریکایی اجاره کرد، میزان اراضی جنگلی این کشور که در آتش سوخت در روز شنبه به ۹۵۰ هزار هکتار رسید. کلیور روچا، مدیر سازمان جنگل‌ها و اراضی کشاورزی بولیوی اعلام کرد مناطقی که بر اثر آتش سوزی از بین رفته است در این کشور به ۹۵۰ هزار هکتار رسید و آتش ۳۲ درصد جنگل چیکیتانو را تخریب کرد. ۱۸۷۱ خانواده در ۱۱ منطقه و ۳۵ جامعه بومی هم تحت تاثیر این آتش سوزی گسترده قرار گرفتند. اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی از کشورهای عضور سازمان پیمان همکاری آمازون خواست برای گفتگو در مورد آینده آمازون نشست فوری برگزار کنند.

نظرها

اخبار بیشتر