آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
تحلیلگر مسائل اروپا تاکید کرد: بزرگ‌ترین پایگاه دریایی آمریکا در آلمان مستقر است و به همین جهت واشنگتن می‌خواهد در صورت بروز برخورد در خلیج‌فارس،‌ برلین را با خود همراه کند.

آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است - 1

«فیاض زاهد» تحلیلگر مسائل اروپا در تشریح دلایل ادامه اعمال فشار آمریکا بر آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: ائتلاف‌سازی ایالات متحده در خلیج‌فارس مساله‌ای است که انحصارا به تنش تهران و واشنگتن مربوط است اما اینکه چرا ایالات متحده کماکان به دنبال شریک است و قصد دارد اروپایی‌ها را وارد این سناریو کند مساله‌ای است که نه تنها در حوزه تئوری بلکه در حوزه عمل دلایل زیادی دارد. پس از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا شاهد پیوستن این کشور به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس بودیم و پس از آن آمریکا تلاش می‌کند به هر روشی که شده سایر کشورهای اروپایی را با خود هماهنگ کند. یکی از این کشورها که اخیرا با پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس مخافت کرده، آلمان است.

وی ادامه داد: نخستین دلیل اینکه چرا ایالات متحده اعمال فشار بر آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس را در دستور کار قرار داده، استقرار بزرگترین پایگاه دریایی آمریکا در این کشور است. باید متوجه باشید که ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم بزرگترین پایگاه آبی خود را در آلمان بنا کرد که این پایگاه اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای واشنگتن دارد. بر اساس داده‌ها گفته می‌شود که چیزی حدود پنج هزار نفر در این پایگاه حضور دارند که چتربازها و نیروهای دریایی و غیره آن را تشکیل می‌دهند. از این‌رو برای ایالات متحده بسیار مهم است که اگر اوضاع در خلیج‌فارس بیش از وضعیت فعلی خطرناک شد، بتواند آلمان را در این سناریو با خود همراه کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: از سوی دیگر باید متوجه بود که پرستیژ بین‌المللی ایالات متحده پس از آنکه بسیاری از کشورهای اروپایی با ورود به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس مخالفت کردند زیر سوال رفت و آمریکا برای تطهیر چهره خود نیاز دارد کشورهایی که به عنوان دولت‌های قدرتمند در اتحادیه اروپا حضور دارند را با خود همراه کنند که آلمان و فرانسه در صدر جدول اهداف آمریکایی‌ها قرار دارند. ترامپ در فضای فعلی تلاش می‌کند به دنیا القاء کند که بخش اعظمی از اتحادیه اروپا را در کنار خود دارد اما موضوعی که متاسفانه در مورد ائتلاف نظامی در خلیج‌فارس از سوی کارشناسان و تحلیلگران مورد نظر قرار نمی‌گیرد، تطبیق کشش و توان فنی – نظامی کشورهای اروپایی با ایالات متحده است.

زاهد افزود: واقعیت این است که فاصله فنی - نظامی کشورهای اروپایی با آمریکا بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال بر اساس آخرین آمار و داده‌های موجود که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، میزان نقطه‌زنی تسلیحات آمریکا از منظر زمانی حدود ۱۴ دقیقه بوده اما همین میزان در کشورهای عضو اتحادیه حدود ۴۸ دقیقه بوده که به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیست؛ این به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا به تنهایی می‌تواند با دنیا درگیر شود. بنابراین همانگونه که پیش‌تر بدان اشاره کردم، آمریکایی‌ها به خصوص ترامپ به دنبال جلب حمایت سیاسی اروپا و خصوصا آلمان است و بدون تردید به آن احتیاج دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فشار آمریکا از طریق ناتو می‌تواند برلین را مجبور به همراهی آمریکا در خلیج‌فارس کند یا خیر، گفت: معتقدم آلمان در شرایط فعلی وراد ائتلاف مذکور نخواهد شد اما اگر به هر دلیل این کشور تسلیم خواسته‌های ایالات متحده شود، شک نکنید که حضورش به صورت نمادین خواهد بود. در مورد فرانسه هم چنین وضعیتی حاکم است. فرانسه از یک سیاست ترکیبی روشنفکری پیروی می‌کند و در طول این‌ سال‌ها اکثر روسای جمهور این کشور همین روال را طی کرده‌اند. اوج همکاری پاریس با واشنگتن در زمان سارکوزی بود که مدل دیگر آن را می‌توان هماهنگی و همراهی «تونی بلر» در بریتانیا با دولت وقت آمریکا در پرونده عراق دانست. حتی در زمان ژاک شیراک هم چنین اتفاقی نیفتاد و اساسا سیاست فرانسوی‌ها در این مورد با بسیاری از کشورها تفاوت دارد. فکر نمی‌کنم در شرایط کنونی که فرانسه درگیر مشکلات اجتماعی و اقتصادی است، ماکرون بخواهد وارد بازی‌‌هایی شود که آمریکایی‌ها آن را در خلیج‌فارس طراحی کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: فرانسه و آلمان به عنوان ستون‌های برجام که آن را امضاء کردند در حال مقاومت علیه آمریکا هستند. باید توجه داشت که اتحادیه اروپا ضربه‌های زیادی از آمریکا خورده و به همین دلیل پاریس و برلین نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند. از سوی دیگر باید متوجه بود که خروج بریتانیا از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضربه بزرگی به اروپا حساب می‌شود و به دلایل اقتصادی شاهد همپوشانی لندن با واشنگتن هستیم. در مورد آلمان هم بسیاری معتقدند که آمریکا با وضع تعرفه‌های اقتصادی این کشور را به زانو در می‌آورد اما موضوع این است که آمریکا همچنان با چین در جنگ تعرفه‌ای به سر می‌برد و فکر نمی‌کنم توان همراه کردن آلمان و فرانسه از این طریق را داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در غرب کابل/ ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، امروز یک‌شنبه (۲۷ اسد)، گفت که در این حمله زنان و کودکان در میان قربانیان این رویداد هستند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در نزدیکی ایستگاه بهادرخان و در کنار جاده فیض‌محمد کاتب در حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست. به گفته نصرت رحیمی، یک عامل انتحاری مواد منفجره همراه خود را در نزدیکی جایگاه داماد منفجر کرده است. هرچند وزارت کشور افغانستان شمار قربانیان را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است، اما برخی از شاهدان این رویداد و وکیل گذر منطقه می‌گویند شمار تلفات بیشتر از آمار رسمی است.

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

فیلم | سکانس‌های دیدنی از نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در جستجوی فریده، اثر کوروش عطائی و آزاده موسوی، فیلم مستند بلندی درباره دختری است در آستانه چهل سالگی به نام فریده، که در کودکی توسط زوجی هلندی از ایران به فرزندخواندگی گرفته شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین22 ساعت قبل
موفقیت ایران در ماجرای آزادی نفتکش «گریس یک»، تنها منحصر به درگیری آن با بریتانیا نمی‌شود؛ بلکه این موفقیت بیش از هر چیز، تلاش‌های آمریکا برای بستن دست ایران و جلوگیری از تثبیت معادلات بازدارندگی آن را با شکست مواجه کرد. با پایان یافتن معرکه نفتکش‌ها به نفع ایران، در واقع تلاش واشنگتن برای باجگیری و معامله بین آزادی تجارت دریایی ایران و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، شکست خورد. از این رو، به دنبال آزادی «گریس یک»، مسئولان ایرانی اظهار خشنودی کرده و سخنگوی دولت روحانی، علی ربیعی، این امر را یک پیروزی، بدون دادن امتیاز به طرف مقابل نامید. اما در جبهه آمریکا، باید گفت: ازادی نفتکش ایرانی باعث محدود شدن گزینه‌های واشنگتن و دشواری اقناع هم پیمانان آن برای پیوستن به ائتلاف امنیتی در راستای حفظ امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس شد. به همین دلیل بود که ایالات متحده تا آخرین ساعت‌ها تلاش می‌کرد مدت توقیف نفتکش ایرانی را تمدید کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دو روز پس از آنکه پیونگ یانگ اعلام کرد علاقه‌ای به ارتباط با کره جنوبی و ادامه گفت و گوها با این کشور ندارد، کره شمالی تاکید کرد هدف این کشور و آمریکا حمله به کره شمالی است. خبرگزاری کره شمالی روز یکشنبه در مطلبی بشدت از برگزاری رزمایش آمریکا و کره جنوبی که در حال پایان است، انتقاد و خاطر نشان کرد نیت این دو کشور این است که با چنین رزمایش هایی بتوانند به کره شمالی حمله کنند. کره شمالی که همواره چنین رزمایش هایی را محکوم کرده است، افزود: آمریکا و کره جنوبی هدف خود را برای جنگ با کره شمالی تغییر نداده‌اند آنها باید منتظر «پیامدهای فاجعه بار» اقدامات خود باشند. این در حالی است که رزمایش بزرگ آمریکا و کره شمالی که از دو هفته پیش شروع شده بود روز سه شنبه همزمان با ورود این مقام آمریکایی به کره جنوبی پایان می‌یابد. آمریکا بیش از ۲۸ هزار نیروی نظامی در کره جنوبی دارد.

نظرها

اخبار بیشتر