آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
تحلیلگر مسائل اروپا تاکید کرد: بزرگ‌ترین پایگاه دریایی آمریکا در آلمان مستقر است و به همین جهت واشنگتن می‌خواهد در صورت بروز برخورد در خلیج‌فارس،‌ برلین را با خود همراه کند.

آلمان و فرانسه نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند/واشنگتن درصدد تطهیر چهره خود با کارت اروپا است - 1

«فیاض زاهد» تحلیلگر مسائل اروپا در تشریح دلایل ادامه اعمال فشار آمریکا بر آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: ائتلاف‌سازی ایالات متحده در خلیج‌فارس مساله‌ای است که انحصارا به تنش تهران و واشنگتن مربوط است اما اینکه چرا ایالات متحده کماکان به دنبال شریک است و قصد دارد اروپایی‌ها را وارد این سناریو کند مساله‌ای است که نه تنها در حوزه تئوری بلکه در حوزه عمل دلایل زیادی دارد. پس از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا شاهد پیوستن این کشور به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس بودیم و پس از آن آمریکا تلاش می‌کند به هر روشی که شده سایر کشورهای اروپایی را با خود هماهنگ کند. یکی از این کشورها که اخیرا با پیوستن به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس مخافت کرده، آلمان است.

وی ادامه داد: نخستین دلیل اینکه چرا ایالات متحده اعمال فشار بر آلمان برای پیوستن به ائتلاف دریایی خلیج‌فارس را در دستور کار قرار داده، استقرار بزرگترین پایگاه دریایی آمریکا در این کشور است. باید متوجه باشید که ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم بزرگترین پایگاه آبی خود را در آلمان بنا کرد که این پایگاه اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برای واشنگتن دارد. بر اساس داده‌ها گفته می‌شود که چیزی حدود پنج هزار نفر در این پایگاه حضور دارند که چتربازها و نیروهای دریایی و غیره آن را تشکیل می‌دهند. از این‌رو برای ایالات متحده بسیار مهم است که اگر اوضاع در خلیج‌فارس بیش از وضعیت فعلی خطرناک شد، بتواند آلمان را در این سناریو با خود همراه کند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: از سوی دیگر باید متوجه بود که پرستیژ بین‌المللی ایالات متحده پس از آنکه بسیاری از کشورهای اروپایی با ورود به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس مخالفت کردند زیر سوال رفت و آمریکا برای تطهیر چهره خود نیاز دارد کشورهایی که به عنوان دولت‌های قدرتمند در اتحادیه اروپا حضور دارند را با خود همراه کنند که آلمان و فرانسه در صدر جدول اهداف آمریکایی‌ها قرار دارند. ترامپ در فضای فعلی تلاش می‌کند به دنیا القاء کند که بخش اعظمی از اتحادیه اروپا را در کنار خود دارد اما موضوعی که متاسفانه در مورد ائتلاف نظامی در خلیج‌فارس از سوی کارشناسان و تحلیلگران مورد نظر قرار نمی‌گیرد، تطبیق کشش و توان فنی – نظامی کشورهای اروپایی با ایالات متحده است.

زاهد افزود: واقعیت این است که فاصله فنی - نظامی کشورهای اروپایی با آمریکا بسیار زیاد است؛ به عنوان مثال بر اساس آخرین آمار و داده‌های موجود که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، میزان نقطه‌زنی تسلیحات آمریکا از منظر زمانی حدود ۱۴ دقیقه بوده اما همین میزان در کشورهای عضو اتحادیه حدود ۴۸ دقیقه بوده که به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیست؛ این به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا به تنهایی می‌تواند با دنیا درگیر شود. بنابراین همانگونه که پیش‌تر بدان اشاره کردم، آمریکایی‌ها به خصوص ترامپ به دنبال جلب حمایت سیاسی اروپا و خصوصا آلمان است و بدون تردید به آن احتیاج دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فشار آمریکا از طریق ناتو می‌تواند برلین را مجبور به همراهی آمریکا در خلیج‌فارس کند یا خیر، گفت: معتقدم آلمان در شرایط فعلی وراد ائتلاف مذکور نخواهد شد اما اگر به هر دلیل این کشور تسلیم خواسته‌های ایالات متحده شود، شک نکنید که حضورش به صورت نمادین خواهد بود. در مورد فرانسه هم چنین وضعیتی حاکم است. فرانسه از یک سیاست ترکیبی روشنفکری پیروی می‌کند و در طول این‌ سال‌ها اکثر روسای جمهور این کشور همین روال را طی کرده‌اند. اوج همکاری پاریس با واشنگتن در زمان سارکوزی بود که مدل دیگر آن را می‌توان هماهنگی و همراهی «تونی بلر» در بریتانیا با دولت وقت آمریکا در پرونده عراق دانست. حتی در زمان ژاک شیراک هم چنین اتفاقی نیفتاد و اساسا سیاست فرانسوی‌ها در این مورد با بسیاری از کشورها تفاوت دارد. فکر نمی‌کنم در شرایط کنونی که فرانسه درگیر مشکلات اجتماعی و اقتصادی است، ماکرون بخواهد وارد بازی‌‌هایی شود که آمریکایی‌ها آن را در خلیج‌فارس طراحی کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: فرانسه و آلمان به عنوان ستون‌های برجام که آن را امضاء کردند در حال مقاومت علیه آمریکا هستند. باید توجه داشت که اتحادیه اروپا ضربه‌های زیادی از آمریکا خورده و به همین دلیل پاریس و برلین نمی‌خواهند دلقک سیرک ترامپ در خلیج‌فارس باشند. از سوی دیگر باید متوجه بود که خروج بریتانیا از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضربه بزرگی به اروپا حساب می‌شود و به دلایل اقتصادی شاهد همپوشانی لندن با واشنگتن هستیم. در مورد آلمان هم بسیاری معتقدند که آمریکا با وضع تعرفه‌های اقتصادی این کشور را به زانو در می‌آورد اما موضوع این است که آمریکا همچنان با چین در جنگ تعرفه‌ای به سر می‌برد و فکر نمی‌کنم توان همراه کردن آلمان و فرانسه از این طریق را داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی عراق «واع»، سازمان حشد شعبی عراق روز پنجشنبه پس از برگزاری نشستی برای تعیین جانشین شهید ابومهدی المهندس، با انتخاب «ابو فدک المحمداوی» به عنوان معاون جدید این سازمان موافقت کرد. «ابوعلی البصری» عضو ارشد سازمان حشد شعبی در این باره گفت: حشد شعبی روز پنجشنبه نشستی را به منظور انتخاب معاون جدید این سازمان به جای شهید ابومهدی المهندس برگزار کرد که در آن نهایتا با جانشینی «ابوفدک المحمداوی» موافقت شده است. وی افزود: پس از موافقت حشد شعبی با انتخاب ابوفدک به عنوان جانشین ابومهدی المهندس، قرار است تا دو روز آینده فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز موافقت خود را در این خصوص اعلام کند. ابومهدی المهندس معاون سازمان حشد شعبی عراق در حمله سیزدهم دی‌ماه آمریکا به کاروان حشد در نزدیکی فرودگاه بغداد، به همراه سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دیگر همرزمانشان به شهادت رسید. انتهای پیام
الفالف14 ساعت قبل
گروه جهان الف، ۱ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۴۰ ۳۹۸۱۲۰۱۱۰۳به گزارش ایسنا، با بالا گرفتن درگیری ارتش ترکیه و ارتش سوریه و عدم پاسخگویی سوریه به درخواست آنکارا برای عقب‌نشینی به پشت پست‌های دیده‌بانی ترکیه در منطقه کاهش تنش ادلب و حمایت قوی روسیه و اصرار بر نابودی تروریست‌ها در آخرین مقر باقی مانده تروریست‌ها در سوریه به نظر می‌رسد ترکیه به آمریکا متوسل شده است. خبرگزاری بلومبرگ به نقل از یک منبع ترکیه‌ای در آنکارا گزارش داد، ترکیه از آمریکا درخواست دریافت سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت را مطرح کرده تا به بازدارندگی روسیه در ادلب بپزدازد.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «ابوفدک المحمداوی» به عنوان جانشین شهید «ابومهدی المهندس» سمت نائب رئیس سازمان حشد شعبی را برعهده گرفت. «ابوعلی البصری»، معاون نایب رئیس سازمان حشد شعبی (بسیج مردمی) شامگاه پنج شنبه اعلام کرد که این سازمان با برگزاری یک نشست بر سر انتصاب یکی از فرماندهان خود به نام «عبدالعزیز» با کنیه «ابوفدک» در منصب رئیس ستاد حشد به جای «ابومهدی المهندس»، نایب رئیس فقید سازمان به توافق رسید. البصری در گفت و گو با خبرگزاری رسمی عراق در این باره اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که پس از توافق بر سر ابوفدک از سوی سازمان حشد، فرمان دیوانی انتصاب وی از سوی فرمانده کل نیروهای مسلح (عادل عبدالمهدی، نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق) طی دو روز آینده صادر خواهد شد». گفتنی است که این انتصاب پس از برپایی مراسم چهلمین روز شهادت ابومهدی المهندس در عراق صورت گرفت. شایان ذکر است که ابومهدی المهندس بامداد سیزدهم دی (سوم ژانویه) در کاروانی به همراه سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد به شهادت رسید.
ایرناایرنا14 ساعت قبل
این کشورها خواستار توافقی فوری بر سر بودجه جدید این اتحادیه به شکلی شده‌اند که کمک‌های کنونی به اعضای ضعیف‌تر اتحادیه کاهش نیابد. تاکنون کشورهایی که درآمد سرانه ناخالص ملی آنها کمتر از ۹۰ درصد میانگین اتحادیه اروپا است، از محل صندوق این اتحادیه موسوم به «انسجام» کمک دریافت می‌کردند. در پی مناقشه بر سر برنامه‌ریزی مالی اتحادیه اروپا، شارل میشل، رییس شورای این اتحادیه، کشورهای عضو را برای شرکت در اجلاس ویژه فراخوانده است. میشل در توضیح دلیل دعوت خود تأکید کرده که بحث بر سر بودجه چند ساله آینده اتحادیه اروپا از «دشوارترین» موضوعات مذاکرات پیش روی اعضای این اتحادیه محسوب می‌شود. انگلیس حدود سه هفته پیش رسما از اتحادیه اروپا خارج شد و تا پایان امسال بدون داشتن حق رای از قوانین اتحادیه اروپا تبعیت کرده و حق عضویت خود را پرداخت می‌کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کریستف هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در حساب توئیتری خود از ارائه کیت‌های تشخیصی اضافی و تجهیزات لازم به منظور محافظت شخصی کارکنان بیمارستان‌ها از سوی سازمان جهانی بهداشت خبر داد.

کشنده‌ترین و مرگبارترین ویروس‌های تاریخ؛ خطرناک‌ترین بیماری‌های ویروسی کدامند؟

6+
تکراتوتکراتو3 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر