از «تصویب پرداخت وام شرافتی در هیات وزیران» تا «رد پیشنهاد وزارت کار توسط فتاح»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «تصویب پرداخت وام شرافتی در هیات وزیران» تا «رد پیشنهاد وزارت کار توسط فتاح»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و سومین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و سومین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۳ مرداد ۱۳۲۵، هیات وزیران تصویب کرد به فارغ ‌التحصیلان دانشکده ‌ها و هنرستان ‌های فنی و کشاورزی و دامپزشکی و مخترعین وام شرافتی به مبلغ ۵۰ هزار ریال اعطا شود.

۲۳ مرداد ۱۳۳۴، جامع‌ترین قرارداد پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، گمرکی، مالی، دریانوردی و امنیتی در ۲۳ ماده میان ایران و آمریکا به امضا رسید.

۲۳ مرداد ۱۳۴۱، بودجه سال ۱۳۴۱ با ششصد میلیون تومان کسری به تصویب هیات وزیران رسید.

۲۳ مرداد ۱۳۴۸، هویدا، نخست‌ وزیر که دست به تغییراتی در کابینه زده بود وزیران تازه را به این شرح معرفی کرد: حسن زاهدی- وزیر کشور، دکتر محمد یگانه- وزیر آبادانی مسکن و دکتر ایرج وحیدی- وزیر کشاورزی.

۲۳ مرداد ۱۳۵۴، کلیه ناظرین صنفی در تهران که تعداد آنها قریب به دوهزار نفر بود از کار برکنار شدند.

۲۳ مرداد ۱۳۵۶، روزنامه نیویورک تایمز نوشت طی ماه‌های مارس و ژوئن سال جاری (اسفند گذشته تا خرداد سال جاری) ۷ میلیون دلار به صادرات خاویار ایران خسارت وارد شده که عمدتا نتیجه ورود فاضلاب صنایع شوروی به دریاچه خزر است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

۲۳ مرداد ۱۳۵۷، بانک مرکزی گزارشی منتشر کرد. در آن گزارش آمده بود که در ۹ ماهه سال قبل سه میلیون تن محصولات غذایی و مواد خام کشاورزی از خارج وارد ایران شده است که نسبت به سال قبل افزایش حدود ۵۴ درصدی را نشان می‌ دهد و صادرات مواد غذایی ایران و مواد خام کشاورزی فقط ۱۸۳ هزار تن بوده است.

۲۳ مرداد ۱۳۸۹، به دنبال اعطای مجوز از سوی شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی آیین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز- ریال را ابلاغ کرد.

۲۳ مرداد ۱۳۹۲، بانک جهانی در گزارشی شاخص تورم ایران در سال ۲۰۱۲ میلادی را ۳/۲۷ درصد اعلام کرد که پس از بلاروس و سوریه رتبه سوم را بدین لحاظ به خود اختصاص داد.

۲۳ مرداد ۱۳۹۳، حضرت آیت ‌الله خامنه ‌ای در اجرای اصل صد و پنجاه و هفت قانون اساسی، با صدور حکمی آیت ‌الله حاج‌ شیخ صادق آملی‌لاریجانی را برای یک دوره‌ دیگر، به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

۲۳ مرداد ۱۳۹۵، لغو روادید بین ایران و ارمنستان اجرایی شد.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶، سیدابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، احمد توکلی، سیدمحمد میرمحمدی، سیدمحمد صدر، محسن مجتهد شبستری و رئیس ستادکل نیروهای مسلح به عنوان اعضای جدید به ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه شدند.

۲۳ مرداد ۱۳۹۷، پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد پیشنهاد دولتی‌ها مبنی‌بر قبول سمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را رد کرد.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
ی هفته‌جاری معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد هم‌صدا با سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد که از سال آینده خودروسازان باید پیش از اقدام به فروش، نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو ۵ اقدام کنند. وی افزود: بنابراین اگر خودروسازان به تعهد خود مبنی بر تولید محصولات یورو ۵ در سال آینده عمل نکرده و سازمان حفاظت محیط‌زیست هم در این مورد گواهی مربوطه را صادر نکند، خودروهای یورو ۴ شماره‌گذاری نخواهند شد. جاویدنیا همچنین تاکید کرده که ضرر دیگر درج نکردن قیمت در سایت‌ها این است که قیمت‌ها در کانال‌های غیررسمی و شبکه‌های اجتماعی خارجی درج می‌شود که دیگر هیچ نظارتی بر آنها نیست. اما از دو هفته گذشته خودروسازان پیش‌فروش‌های خود را بیشتر به منظور تنظیم بازار آغاز کردند. پیش‌فروش‌هایی با موعد تحویل یکساله یا دوساله.
فراروفرارو16 ساعت قبل
۲-با توجه به محدودیت ظرفیت شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت نسبت به توقف شرایط تبدیل اقدام نماید. ۴ -موعد تحویل قرارداد مشتری از لحاظ سیستمی، به اردیبهشت ۹۹ انتقال خواهد یافت. ۵ -در صورت افزایش احتمالی عوارض قانونی در سال ۹۹ از قبیل: مالیات، نرخ شماره گذاری، نرخ بیمه شخص ثالث و … این مبالغ از مشتریان محترم اخذ خواهد شد. ۷ -در صورت رضایت مشتریان با شرایط فوق، مراحل تعویق موعد تحویل با برنامه فروش‌های جدول پیوست این بخشنامه مشابه شرایط تبدیل قابل اقدام می‌باشد. ۸-این طرح فقط در نمایندگی مجاز ایران خودرو و با درخواست مشتری قابل اجرا می‌باشد؛ و نیازی به مراجعه حضوری مشتری محترم به سازمان فروش نمی‌باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سرهنگ قاسم جانعلی پور روز پنجشنبه گفت: در پی شکایت فردی مبنی بر دسترسی غیرمجاز فرد یا افرادی به تلفن همراه وی و شنود مکالمات و ارسال اطلاعات خصوصی برای نزدیکانش، بررسی موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات شاکی و اقدامات فنی دریافتند که فردی اقدام به نصب یک نرم افزار خاص در تلفن همراه این شهروند کرده و مکالمات او را شنود می‌کند. وی خاطرنشان کرد: در تحقیقات تکمیلی مشخص شد شاکی مدتی قبل تلفن همراه خود را در اختیار یک تعمیر کار که از آشنایان وی بوده، قرار داده است که سپس این فرد به عنوان متهم دستگیر شد و متهم ابتدا منکر اتهامات خود شد اما پس از بررسی تجهیزات رایانه‌ای وی و پیدا شدن اطلاعات و فایل‌های شخصی شاکی، در نهایت لب به اعتراف گشود و علت این امر را درخواست دو تن از خویشاوندان شاکی اعلام کرد. سرهنگ جانعلی پور اظهار داشت: دو متهم دیگر پرونده که خواهر و برادری ۲۵ و ۳۰ ساله بودند دستگیر و ضمن اعتراف به همراه متهم ۳۵ ساله به مرجع قضایی معرفی شدندوی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن تلفن همراه و وسایل رایانه‌ای حاوی اطلاعات شخصی به افراد و مراکز غیرمجاز آن هم بدون رعایت هشدارهای پلیس زمینه ساز مشکلات این چنینی می‌شود.
ایسناایسنا1 روز قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
اعمال محدودیت در عبور و مرور افراد مشکوک یا مبتلا به کروناوی افزود: ما به جای قرنطینه شهرها محدودیت برای عبور و مرور افراد مشکوک و مبتلا اعمال خواهیم کرد. تمدید تعطیلی مدارس در مناطق آلوده به کرونا طی دوره‌ای سه روزهوزیر بهداشت درباره تعطیلی مدارس اظهار کرد: برای تعطیلی مدارس در مناطق آلوده جمعه شب تصمیم‌گیری خواهد شد. فعلا در مناطق آلوده مدارس را در یک دوره سه روزه تعطیل خواهیم کرد و اگر نیاز به تمدید این تعطیلی باشد اعلام می‌کنیم. در عین حال لیست مناطق آلوده را جمعه شب اعلام خواهیم کرد. وی گفت: از آنجایی که دانشجویان به شهرهای خود بازگشتند و شناسایی افراد مبتلا دشوار است، تصمیم گرفتیم تا دانشگاه‌ها را یک هفته دیگر تعطیل کنیم تا در دانشجویان شبهه آلودگی نداشته باشیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.

نظرها

اخبار بیشتر