دلایل بروز بیکاری گسترده بین جامعه فارغ‌التحصیلان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. فرهنگ
دلایل بروز بیکاری گسترده بین جامعه فارغ‌التحصیلان

دلایل بروز بیکاری گسترده بین جامعه فارغ‌التحصیلان

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
مشاور رئیس اتاق تعاون کشور گفت: مدرک‌گرایی رواج یافته است. عدم‌مهارت کافی دانشجویان، عدم‌ارتباط شبکه‌ای بین دستگاه‌های متولی امر و عدم‌تخصیص اعتبارات لازم برای پروژه‌های توانمندسازی جوانان باعث عدم‌ اشتغال جوانان شده است.

به گزارش افکارنیوز،

غلامحسین حسینی نیا، مشاور رئیس اتاق تعاون کشور با اشاره به اینکه در بحث بیکاری فارغ التحصیلان به اندازه کافی قانون و طرح وجود دارد گفت: متأسفانه برای حل مشکل فارغ التحصیلان یک اراده ملی وجود ندارد، جوانان هم در کنار نبود برنامه تا حدودی بی خیال شدند.

اخبار اقتصادی- وی ادامه داد: خانواده‌ها هم برای این مشکل ناامید شده‌اند و از طرفی مهارت فارغ التحصیلان پایین است. به طور مثال اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی توانایی تحریر یک نامه اداری با رعایت تمام اصول را ندارند. عزم جدی در طرفین نیست.

حسینی نیا با بیان اینکه دانشگاه‌ها متولی تربیت نیروی توانمند هستند افزود: بسیاری از استاتید دانشگاه با توجه به حقوق و مزایای اندکی که دارند، انگیزه‌ای برای فعالیت در ظرفیت بالا ندارند.

وی با اشاره به اینکه عدم مهارت کافی دانشجویان، عدم ارتباط شبکه‌ای بین دستگاه‌های متولی امر، عدم تخصیص اعتبارات لازم برای پروژه‌های توانمندسازی جوانان باعث عدم اشتغال جوانان شده است گفت: البته اقداماتی هم انجام شده است. این موارد نکاتی است که باید به آن توجه شود. اقدامات خوبی برای استارت آپ‌ها شده است. اما محدود است. در دانشگاهی مانند تهران با این وسعت تنها ۳درصد دانشجویان درگیر کار استارت آپ‌ها هستند.

حسینی نیا با اشاره به اینکه مدرک گرایی برای جامعه درد سر درست کرده است افزود: اکثر بیکاران کشور مدرک دار تحصیل کرده است. مدرک فارغ التحصیلان کم عمق است، این معضل بزرگی است که باید به آن توجه شود. دانشجویان مدرک‌های تحصیلات بالا را دریافت کردند اما شرایط لازم برای حضور در بازار را ندارند.

مشاور رئیس اتاق تعاون کشور با بیان اینکه یکی از پیش نیازهایی که درباره کار در عرصه بین المللی است، جوانان ایرانی کسب نمی‌کنند بیان کرد: در گذشته‌ای که سمت دولتی داشتم، بارها با این مسائل برخورد کردم بارها به سازمان‌های بین المللی و دفاتر منطقه‌ای مراجعه کردم، پوزیش‌های کاری برای کارشناسان می‌دادند ولی ما کسی را برای معرفی نداشتیم. چرا که اکثر جوانان متقاضی کار در کشور آشنایی به زبان انگلیسی نداشتند و این فرصت‌های شغلی از سوی بنگلادشی‌ها و هندی‌ها پر می‌شد. عرب‌ها هم در این زمینه از ما جلو افتادند.

حسینی نیا با بیان اینکه باید یک بازنگری در دریافت مدرک وجود داشته باشد اظهار داشت: متأسفانه ما فلسفه تحصیلات تکمیلی را متوجه نشده‌ایم. فلسفه تحصیلات دانشگاهی را متوجه نشده‌ایم. در کشورهای دیگر برای راه اندازی یک فعالیت اقتصادی به مدرک دانشگاهی توجه نمی‌کنند، بلکه فقط مدرک مهارتی مورد توجه سیستم است. به طور مثال در کشوری مانند نزولند برای اینکه یک جوان بخواهد کارآفرینی کند نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد، آنچه به عنوان یک ضرورت مطرح است، داشتن مهارت کافی است. یک جوان با داشتن مدرک دکترا اگر بخواهد به طور مثال یک مرغداری راه اندازی کند، نیازمند داشتن مدرک فنی و حرفه‌ای در این زمینه است. در کشورهای دیگر فرد برای انتخاب شغل، ابتدا باید شغل آینده خود را ترسیم کند و سپس بر اساس آن شغلی که انتخاب کرده است مهارت کسب کند.

وی ادامه داد: اما در کشور ما چنین نیست. در کشورهای دیگر برای اخذ مدرک دکترا هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند. اما با این وجود کسی به سراغ دریافت مدرک دکترا نمی‌رود، چرا که به دنبال راه اندازی شغل است و به دنبال کسب مهارت فنی و حرفه‌ای می‌رود.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی افزود: هدر دادن منابع ملی صرفا روشن ماندن یک چراع اضافی نیست. بلکه تحصیلات تکمیلی چون از مباحث تخصصی و اجرایی دور می‌شود هدر رفت منابع به حساب می‌آید. فردی که به سراغ مدرک PHDیا دکتری می‌رود به دنبال فلسفه علم رفته است و نباید انتظار یافتن شغل را با این مدرک داشته باشد. برای یافتن شغل باید مهارت کافی وجود داشته باشد. بنابر این اشتباه است که فکر کنیم هر کس دکتر باشد مهارتش بیشتر است.

حسینی نیا با ذکر خاطره‌ای گفت: در سال ۷۶ که در یکی از دانشگاه‌های گرمسار تدریس می‌کردم، روزانه ۸ اتوبوس رشته مهندسی کشاورزی دانشجو داشت. خانم هایی بودند که هر روز صبح از تهران به گرمسار می‌آمدند. علت این موضوع صرفا کسب مدرک بود. چرا که اکثر آنها با کار و کشاورزی بیگانه بودند. تمام مسیرها اشتباه است.

وی با اشاره به اقتصادی رانتی گفت: در اقتصادی نفتی و اقتصاد رانتی که پول بدون زحمت به دست افراد می‌رسد، افراد به کار سخت تن نمی‌دهند. اما وقتی جلوی این رانت‌ها گرفته شود و مردم مجبور به کار کردن باشند، آن زمان کار کردن ارزش پیدا می‌کند. آن وقت جوان‌ها متوجه می‌شوند برای اینکه بتوانند به زندگی خود نظم دهند باید زحمت بکشند و کار کنند.

مشاور رئیس اتاق تعاون کشوربیان کرد: کشور ما از نظر منابع بسیار غنی است و جوانان با استعداد بالای ذهنی و بهترین امکانات حضور دارند. بهترین جوان‌ها با استعدادهای بالا را داریم، ایران تبدیل به یک دانشگاه بزرگ شده است. این یک معضل است، باید بر روی کیفیت‌ها بیشتر کار شود. اگر به کار و کارآفرینی بها داده شود و راه برای فعالیت کارآفرینی باز شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود. برای جوان‌ها قالب تعاونی بهترین فضا است. اکثر جوان هایی که با هم تعاونی راه می‌اندازند، دانش خود را می‌آورند، اگر بتوانیم این‌ها را فرمول مشخصی که مکمل هم هستند، تعریف فعالیت کنیم، کمک کنیم و استارت آپ‌ها شکل بگیرد، شتاب دهنده را توسعه کنیم. مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را دنبال کنیم. آنچه مورد نیاز است، هدایت شده و مشخص برای اینها اختصاص دهیم می‌تواند راهگشا باشد. به جوانان وام نمی‌دهند، اما سیستم بانکی به دسته‌ای از افراد وام می‌دهد که استفاده در مسیر اشتغالزایی نمی‌کنند.

وی درباره طرح‌های اشتغالزایی دولت گفت: یکی از مشکلات اساسی طرح‌های اشتغالزایی دولت‌ها وابسته به فرد بودن است. یعنی یک فرد در سمتی حضور می‌یابد، یا یک طرح ابتکاری جدید دارد، یا فردی دیگر می‌خواهد طرحی که مجموع جمع آوری طرح‌های دیگر است را اجرایی کند، اما موفق نمی‌شود. ما هیچ مکانیسم رد یابی نداریم که چرا طرحی موفق نشده است. مکانیسمی باید وجود داشته باشد تا بررسی شود که چرا طرح از سوی مسئولی به نتیجه نمی‌رسد.

مشاور رئیس اتاق تعاون کشوربیان کرد: اگر حزبی با قدمت بالا وجود داشته باشد، مردم به این حزب‌ها رای دهند که آدم در آن نقش ندارد، طرح هایی که پیشنهاد می‌شود طرح حزب باشد، مشکلات حل می‌شود. این حزب‌ها در کشورهای دیگر وجود دارد. در بحث چشم انداز ۱۴۰۴ نیز باید با دقت بیکاری فارغ التحصیلان دنبال شود. طرح‌های اشتغالزایی جوانان در گیر و دار مدیریت یک فرد به صورت کامل اجرا نمی‌شود. باید نتایج این طرح‌ها پیگیری شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حاشیه‌های عصر جدید

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو1 روز قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

موسیقی متن فیلم همین‌گونه بمان؛ انیو موریکونه

تابناکتابناک2 روز قبل
فیلم سینمایی «همین گونه بمان / Cosi come sei / Stay as You Are» به کارگردانی آلبرتو لاتوادا بر اساس فیلمنامه‌ای از خوزه لوئیس آلکائینه محصول سال ۱۹۷۸ است. ناستاسیا کینسکی، مارچلو ماسترویانی، باربارا د روسی، آنیا پیرونی، فرانسیسکو رابال، جیلیانا کالاندرا، ماسیمو بونتی، ردولفو بیگوتی، آلبرتو لاتوادا، مونیکا راندال و خوزه ماریا کافارل در این فیلم مقابل دوربین خوزه لوئیس آلکائینه بازی کردند. انیو موریکونه موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

روزی جهانی به نام مسجد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و روز جهانی مسجد پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارتخانه شد>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی>> نمایش آثار سوخته نگاری غدیر در برج آزادی با عنوان بر ساحل غدیر>> سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان>> روز جهانی مسجد

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

برپایی مجدد نمایشگاه جنگ خاموش در خانه هنرمندان

تابناکتابناک1 روز قبل
به گزارش تابناک، برای دومین بار نمایشگاه گزیده‌ای از مجموعه عکس «جنگ خاموش» روز جمعه اول شهریورماه ۹۸ ساعت ۱۷ در خانه هنرمندان افتتاح می‌شود. سید مهدی حسینی هنرمندی که این مجموعه را با زحمت و دغدغه عکاسی کرده است، در گفتگو با خبرگزاری موج در مورد برپایی مجدد نمایشگاه عکس جنگ خاموش گفت: این نمایشگاه دو سال پیش در خانه عکاسان برپا شد و از کتاب آن هم رونمایی شد. حسینی ادامه داد: بعد از آن بود که با برپایی نمایشگاهم در گالری محیطی خانه هنرمندان ایران موافقت شد و البته بازهم موفق نشدم که در فضای گالری‌های داخلی خانه هنرمندان، نمایشگاهی داشته باشم. این هنرمند عکاس در مورد تعداد آثار حاضر در نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه عکس هجده اثر به همراه بیانیه و پوستر نمایشگاه به معرض دید گذاشته خواهد شد. این در حالی است که در نمایشگاه قبلی، من ۲۸ اثر را به نمایش گذاشته بودم و کتاب عکس «جنگ خاموش» شامل ۵۴ فریم است.

نظرها

اخبار بیشتر