پورابراهیمی: کاهش دوباره نرخ ارز در روزهای آتی/ خوانساری: اقلام ۴۲۰۰ تومانی با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد/ قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار/
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

پورابراهیمی: کاهش دوباره نرخ ارز در روزهای آتی/ خوانساری: اقلام ۴۲۰۰ تومانی با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد/ قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار/

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد ۱۲۲۱ واحدی شاخص کل بورس در کانال ۲۵۷ هزار واحد، بازار اوراق مسکن؛ چرخش‌های نابهنگام در «تسه»ها، بازار اوراق مسکن؛ چرخش‌های نابهنگام در «تسه»ها، دلار در نقطه حساس ۱۱۷۰۰ تومانی، اوج‌گیری دوباره قیمت طلا در بازار جهانی، ممنوعیت واردات فصلی برنج لغو شد و کاهش قیمت نفت درپی چشم‌انداز تیره تقاضا را در بر دارد.

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد ۱۲۲۱ واحدی شاخص کل بورس در کانال ۲۵۷ هزار واحد، بازار اوراق مسکن؛ چرخش‌های نابهنگام در «تسه» ها، بازار اوراق مسکن؛ چرخش‌های نابهنگام در «تسه» ها، دلار در نقطه حساس ۱۱۷۰۰ تومانی، اوج‌گیری دوباره قیمت طلا در بازار جهانی، ممنوعیت واردات فصلی برنج لغو شد و کاهش قیمت نفت درپی چشم‌انداز تیره تقاضا را در بر دارد.

رشد ۱۲۲۱ واحدی شاخص کل بورس در کانال ۲۵۷ هزار واحد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز (سه شنبه بیست و دوم مردادماه ۹۸)، با افزایش ۱۲۲۱ واحدی معادل ۰٫۴۸ درصد به رقم ۲۵۷ هزار و ۹۷ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۳۲۹ واحدی به رقم ۶۹ هزار و ۴۵۵ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۷۲۲ واحدی معادل ۱٫۰۹ درصد، عدد ۶۷ هزار و ۱۶۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۴۸۴ واحدی معادل ۱٫۰۹ درصد به رقم ۴۵ هزار و ۱۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۱۴۸۵ واحد افزایش معادل ۰٫۵۱ درصد را رقم زد و به سطح ۲۹۱ هزار و ۳۸۲ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۸۱۷ واحد افزایش معادل ۰٫۴۴ درصد به رقم ۱۸۶ هزار و ۳۸۷ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۲۷۹۲ واحد افزایش معادل ۰٫۵۳ درصد همراه بود و عدد ۵۲۴ هزار و ۸۹۹ واحد را به نمایش گذاشت.

ناآرامی‌های هنگ‌کنگ و سقوط پزوی آرژانتین بازارها را به هم ریخت

روز سه‌شنبه، سهام آسیایی در حالی افت کرد که نگرانی از تداوم جنگ آمریکا و چین، ناآرامی‌های هنگ‌کنگ و سقوط پزوی آرژانتین سرمایه‌گذاران را به سوی خرید سرمایه امن، نظیر طلا، اوراق بهادار و ین ژاپن سوق داده است. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن در حالی ۰٫۲۶ درصد افت کرد که شاخص نیکی ژاپن ۱٫۲۶ درصد سقوط کرد. کامپوزیت شانگهای ۰٫۵۴ درصد پایین آمد اما شاخص هانگ‌سنگ با ناآرامی‌های هنگ‌کنگ ۱٫۲۸ درصد سقوط کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰٫۲۳ درصد و کوسپی کره‌جنوبی ۰٫۶۲ درصد افت کردند. سقوط سهام منطقه آسیا پس از آن انجام شد که سهام آمریکا معاملات دیشب خود را با افت شدیدی پشت سر گذاشتند و اس‌اندپی‌۵۰۰ با سقوطی ۱٫۲۳ درصدی روبرو شد. با افزایش نشانه‌هایی از این که قرار نیست چین و آمریکا اختلافات تجاری خود را به سرعت حل‌وفصل کنند، حال‌وهوای بازارها تضعیف شده است. اوضاع وقتی بدتر شد که روز دوشنبه معترضان هنگ‌کنگ توانستند فرودگاه این شهر را ببندند. همچنین پس از این که رییس‌جمهور طرفدار تجارت آرژانتین، مائوریسیو ماکری، در انتخابات اولیه ریاست‌جمهوری عقب افتاد، نگرانی‌ها از بازگشت به سیاست اقتصادی مداخله‌گرانه در این کشور شدت گرفت. به دنبال اعلام این نتایج نرخ برابری دلاری پزوی آرژانتین تا ۵۵٫۸۵ سقوط کرد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار هم تا ۱۰۵٫۳۷ تقویت شد و به فاصله نزدیکی از نرخ ۱۰۵٫۰۳ رسید، که بهترین نرخ آن از ۲ ژانویه تا کنون است.

پورابراهیمی: کاهش دوباره نرخ ارز در روزهای آتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از کاهش دوباره نرخ ارز در روزهای آتی خبر داد و گفت: این روند با سیاست‌های صحیح بانک مرکزی همچنان ادامه دارد. محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا، با اشاره به روند نزولی نرخ ارز و سکه در کشور، گفت: این روند با سیاست‌های صحیح بانک مرکزی همچنان ادامه خواهد داشت. نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دلیلی برای صعودی شدن یکباره نرخ ارز وجود ندارد، افزود: مردم باید بدانند با توجه به روند نزولی نرخ ارز، دیگر نگهداری ارزهای خانگی و همچنین سکه به صلاح نیست. وی با تاکید بر اینکه سکه و ارز نباید به عنوان کالای سرمایه‌ای لحاظ شود، تصریح کرد: با کاهش نرخ سکه و ارز ضررهای بسیاری متوجه افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری کرده‌اند خواهد شد. این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سوال که چرا پیامدهای کاهش نرخ ارز و سکه در بازار مشهود نیست؟ گفت: در حال حاضر چون ثباتی در روند کاهشی نرخ‌ها رخ نداده، بازار نتوانسته از این رویه متاثر شود. پورابراهیمی ادامه داد: با ثبات نرخ ارز و سکه همه کالاها در بازار درگیر کاهش نرخ‌ها خواهند شد. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه حباب نرخ ارز و سکه در روزهای آتی تخلیه می‌شود، افزود: با تشکیل بازار متشکل ارزی نرخ ارز به کانال ۱۰ هزار تومان یا کمتر هم می‌رسد.

بازار اوراق مسکن؛ چرخش‌های نابهنگام در «تسه» ها

بازار اوراق وام مسکن برخلاف سهام در معاملات دیروز با افت قیمت‌ در اغلب امتیازها به کار خود پایان داد. بهای امتیاز مسکن دی‌ماه ۹۶ (تسه۹۶۱۰) دیروز ۱/ ۲ درصد کاهش یافت و به سطح ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. این چهارمین افت متوالی قیمت این اوراق بود. به نظر می‌رسد «تسه» ها در دام نوسان‌های هفتگی افتاده‌اند. تا روزهای ابتدایی هفته گذشته قیمت «تسه» ها رو به افزایش گذاشت و در یک موج صعودی توانست حدود ۸ درصد ارتفاع بگیرد. اما از آنجا که محرک قوی برای رشد پایدار در این بازار وجود نداشت، بار دیگر فشار عرضه‌ها در جریانی جمعی قیمت‌ها را وادار به عقب‌نشینی کرد. چرخش نابهنگام و فشار فروش خصوصا در نیمه دوم معاملات دیروز سبب شد تا کف ۴۲ هزار تومانی هم در این بازار ثبت شود و فاصله سقف و کف به حدود ۷ درصد برسد.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

دلار در نقطه حساس ۱۱۷۰۰تومانی

روز گذشته در صرافی‌های بانکی و مجاز کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۱۶۵۰ تومان خریداری شده و به قیمت ۱۱۷۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد همچنین هر اسکناس یورو در بازار امروز، به نرخ ۱۳۱۵۰ تومان خریداری شده و در مقابل، به متقاضی دریافت یورو، به نرخ ۱۳۲۰۰ تومان فروخته شده است.

سکه طرح جدید سه شنبه ۲۲مرداد

سکه طرح جدید روز سه شنبه ۲۲مرداد ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۹۴۰ هزار تومان است.

اوج‌گیری دوباره قیمت طلا در بازار جهانی

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی درپی نگرانی‌ها نسبت به اعتراضات در هنگ کنگ و ریزش ارزش ارز آرژانتین در بحبوحه کندی اقتصاد جهانی، به بالاترین حد در بیش از شش سال گذشته صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز سه شنبه بازار سنگاپور ۰٫۳ درصد رشد کرد و به ۱۵۱۵ دلار و ۳۲ سنت رسید. بهای معاملات این بازار پیش‌تر تا مرز ۱۵۱۸ دلار و سه سنت پیش رفته بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۱۵۲۶ دلار و ۹۰ سنت رسید.

خوانساری: اقلام ۴۲۰۰تومانی با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد

مسعود خوانساری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت استمرار پرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت مورد مخالفت بخش خصوصی است، چراکه ارز دولتی بستر فساد و رانت را ایجاد کرده و بی عدالتی ایجاد شده است که ادامه آن، منجر به این شده که قیمت هایی بالاتر از نرخ‌های واقعی در خریدها داده شده و خروج سرمایه را سبب شده است. رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: با توجه به اینکه سیستم توزیع صحیحی در کشور حاکم نیست، اقلام ۴۲۰۰ تومانی با قیمت ارز آزاد به دست مردم می‌رسد و در نهایت قاچاق کالا نیز رونق می‌گیرد؛ چراکه ارز قیمت پایین دارد. البته لطمه به تولید را هم نباید فراموش کرد. خوانساری گفت: ما خواستار قطع سریع ارزهای ۴۲۰۰ تومانی بوده و فکر می‌کنیم اگر قرار باشد دولت به اقشار آسیب پذیر کند، تنها راه پرداخت یارانه به صورت نقدی است.

ممنوعیت واردات فصلی برنج لغو شد

گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی سراسر کشور، به منظور ترخیص محموله‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران، ممنوعیت فصلی واردات برنج را لغو کرد. به گزارش مهر، بر اساس ابلاغ بخشنامه گمرک به گمرکات اجرایی سراسر کشور، اجرای بخشنامه لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری توسط تمامی گمرکات لازم الاجرا شد. بر اساس این بخشنامه که توسط مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ابلاغ شده است، واردات برنج در سال جاری با رعایت کامل مقررات آزاد شد.

کاهش قیمت نفت درپی چشم‌انداز تیره تقاضا

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به چشم انداز تقاضا، رشد قیمت روز گذشته را از دست داد و با کاهش روبرو شد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۸ سنت یا ۰٫۳ درصد کاهش یافت و به ۵۸ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۲ سنت یا ۰٫۲ درصد کاهش پیدا کرد و به ۵۴ دلار و ۸۱ سنت در هر بشکه رسید. استفن اینس، یکی از شرکای شرکت «ونگارد مارکتس» در یادداشتی نوشت: اگرچه دورنمای نفت تیره به نظر می‌رسد اما قیمت نفت هفته جاری پس از واکنش سریع عربستان سعودی که برای اقدام در جهت حمایت از قیمت نفت جدی است، پشتیبانی شد. عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده عضو اوپک است، اواخر هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت خود را در اوت و سپتامبر پایین هفت میلیون بشکه در روز نگه دارد تا به پایین رفتن سطح ذخایر نفت کمک کند.

قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار

قیمت خودروهای صفرکیلومتر پرتیراژ داخلی در بازار نسبت به هفته گذشته، تغییرات چندانی نداشته است. خودروی پژو SLX۴۰۵ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ساینا اتوماتیک یک میلیون تومان، سایپا ۱۳۱ معادل ۱۰۰هزار تومان، پژو ۴۰۵ GLX دوگانه‌سوز، ساینا و سایپا ۱۳۲ هر یک ۵۰۰ هزار تومان و تیبا ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته‌اند. در مقابل خودروهای پژو ۲۰۶ تیپ ۵، سمند LX و تیبا ۲ هر یک ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته‌اند. همچنین سایپا ۱۱۱ نیز ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته‌ است.

مرکز آمار تنها مرجع اعلام تورم و رشد اقتصادی است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: مرکز آمار ایران هر ماه به صورت منظم شاخص قیمت‌ها را به صورت رسمی اعلام می‌کند و در جلسات هیأت دولت و با تأکید رئیس جمهور به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که مرجع رسمی و تنها مرجع اعلام تورم و رشد اقتصادی کشور، مرکز آمار ایران است. محمدباقر نوبخت تصریح کرد: اگر چه بر اساس قانون، مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تولید و انتشار آمارهای کشور است، اما این امر نافی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بانک مرکزی نیست و این بانک هم در تولید آمارهای مختلف فعالیت‌های ارزشمندی انجام می‌دهد، اما ضرورت دارد که تمام آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرود اضطراری هواپیما در بزرگراه‌های اصلی کرواسی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
فرود اضطراری هواپیمایی کوچک بر روی یکی از بزرگراه‌های اصلی کرواسی رانندگان را غافلگیر کرد. این هواپیما حامل یک زن و مربی پرواز او بود که به‌دلیل نقص فنی هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدند.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی افزود: شما از مدیران جهادی و سرداران اصلی اقتصاد مقاومتی هستید. عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موفقیت در این زمینه به این مهم برمی گردد که جوانان با بهره مندی از این فرصت چه میزان شایستگی خود را به نمایش می‌گذارند. برنامه‌های سازمان اقتصادی کوثر در جهت بی نیازی از واردات در زمان تحریممالک رحمتی قائم مقام سازمان اقتصادی کوثر در ارائه گزارش از اقدامات این سازمان در جهت توسعه اقتصادی، افزود: نقدینگی سازمان اقتصادی کوثر از سال ۸۸ تاکنون سه برابر شده است ضمن اینکه از سال ۹۶ تاکنون فعالیت‌های دانش بنیان و نوآورانه در جهت توسعه اقتصادی در دستورکار آن قرار گرفته است همچنین این سازمان اولین پرونده بیوگاز را اخذ کرده است. وی اظهار کرد: ویژگی هویتی انقلاب اسلامی جوان گرایی است ضمن اینکه مقاوم سازی جامعه از مدیران جوان برمی آید که می‌توانند گره گشا باشند. قمی در پایان یادآور شد: مقام معظم رهبری دستور داده‌اند که بدنه مدیریتی سازمان تبلیغات اسلامی جوان شود. /پایان پیام

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
البته در حوزه کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه. در معرفی این کارخانه آمده است: «شرکت تعاونی کاغذ سبز آذربایجان در سال ۹۳ متعاقب تحقیقات مجموعه‌ای برای احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ ثبت شد. تولید ۶۳ نوع کاغذ با کاربری‌های مختلف از سنگبعد از اینکه کارخانه افتتاح شد، ما روی محصول متمرکز شدیم تا اینکه توانستیم ۶۳ نوع کاغذ با کاربری‌‌های مختلف تولید کنیم. هر آن‌چیزی که در صنعت بسته‌بندی به‌کار می‌رود و هر آن چیزی را که از کاغذ می‌تواند تولید شود، تلاش کردیم با این نوع کاغذ تولید کنیم. اگر کاغذ سنگی در کشور پابگیرد‌، مصرف انرژزی پایین‌تر و پروسه تولیدش آسان‌تر است.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف9 ساعت قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر