آشنایی با اختلال «زانوی دونده»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

آشنایی با اختلال «زانوی دونده»

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
همان گونه که از نام آن مشخص است، دویدن دلیل شایع ابتلا به زانوی دونده محسوب می شود، اما هرگونه فعالیتی که به طور مکرر مفصل زانو را زیر استرس و فشار قرار دهد می تواند موجب این اختلال شود که از آن جمله می توان به پیاده‌روی، اسکی، دوچرخه سواری، پرش، و فوتبال اشاره کرد.

زانوی دونده (Runner's Knee) اختلالی است که می‌تواند به واسطه شرایط مختلفی رخ دهد، اما از نظر فنی، به هر گونه تحریک زانو، به ویژه اطراف کشکک یا تاندون‌های پشتیبان زانو گفته می‌شود. زانوی دونده شرایطی دردناک و رایج است.

آشنایی با اختلال «زانوی دونده» - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "پاپ شوگر"، زانوی دونده اصطلاحی کلی برای تعریف هر یک از شرایطی است که موجب احساس درد در اطراف کاسه زانو می‌شوند. آنها شامل سندرم درد قدامی زانو، راستای نامناسب کشککی-رانی (پاتلوفمورال)، نرمی کشکک و سندرم نوار ایلیوتیبیال می‌شوند.

همان گونه که از نام آن مشخص است، دویدن دلیل شایع ابتلا به زانوی دونده محسوب می‌شود، اما هرگونه فعالیتی که به طور مکرر مفصل زانو را زیر استرس و فشار قرار دهد می‌تواند موجب این اختلال شود که از آن جمله می‌توان به پیاده‌روی، اسکی، دوچرخه سواری، پرش، و فوتبال اشاره کرد.

بنابر گزارش دانشکده پزشکی هاروارد، اختلال زانوی دونده بین زنان، به ویژه زنان میانسال شایع‌تر است. افرادی که اضافه وزن دارند نیز به طور خاص مستعد ابتلا به این شرایط هستند.

دلایل ابتلا به زانوی دونده

درد ناشی از زانوی دونده به طور معمول با یکی از سه شرایط اصلی که در ادامه به آنها اشاره شده، مرتبط است. شما می‌توانید با توجه به محل درد، دلیل بروز این شرایط را ارزیابی کنید، اما مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق توصیه می‌شود.

تحریک فراگیر کشکک: احساس درد در اطراف کشکک

التهاب تاندون زانو (پاتلا) که کشکک را به استخوان درشت نی متصل می‌کند: احساس درد زیر کشکک

التهاب نوار ایلیوتیبیال که از قسمت بیرونی ران از لگن تا استخوان درشت نی پایین می‌رود: احساس درد در قسمت بیرونی زانو که گاهی اوقات تا بالای ران ادامه می‌یابد

احساس درد شما می‌تواند به واسطه ترکیبی از هر سه شرایط نیز شکل بگیرد.

درد ناشی از اختلال زانوی دونده ممکن است به واسطه التهاب بافت‌های نرم یا پوشش دهنده زانو، فرسایش غضروف، یا کشیدگی تاندون‌ها شکل بگیرد. از دیگر دلایل تجربه این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- استفاده بیش از حد

- آسیب دیدگی زانو

- نامیزانی کشکک

- دررفتگی کامل یا جزئی کشکک

- صافی کف پا

- عضلات ضعیف یا سفت ران

- عضلات ضعیف سرینی و شکمی

- حرکات کششی ناکافی پیش از ورزش

- آرتریت

- شکستگی کشکک

- سندرم پلیکا که در آن پوشش مفصل ضخیم یا ملتهب می‌شود

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

درمان زانوی دونده

اگر به اختلال زانوی دونده مبتلا شده‌اید، ابتدا باید زمان آغاز درد را مشخص کنید. تجربه درد سبک و خفیف برای مدتی پس از دویدن ممکن است چیزی باشد که با کمک یخ، بانداژ و داروهای ضد التهاب، مانند ایبوپروفن یا ادویل قابل مدیریت باشد. اما اگر این اقدامات موثر نیستند، یا اگر درد هنگام دویدن تشدید می‌شود، این نشانه‌ای خوب برای استراحت دادن به خود برای یک تا دو هفته است. تداوم دویدن در این شرایط می‌تواند به طور بالقوه موجب آسیب دیدگی شود که تنها مشکل موجود را تشدید می‌کند. طی مدتی که به زانوهای خود استراحت می‌دهید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را مد نظر قرار دهید. پزشک می‌تواند دلیل دقیق بروز این شرایط و این که چه کاری می‌توانید برای درمان و پیشگیری از آن انجام دهید را بیان کند.

همچنین، ممکن است به کفش‌های جدیدی نیاز داشته باشید. کارشناسان تعویض کفش‌های دویدن هر شش ماه یک بار یا پس از طی مسافت ۳۰۰ تا ۵۰۰ مایل (۴۸۲ تا ۸۰۴ کیلومتر) را برای پیشگیری از آسیب دیدگی‌ها که زانوی دونده یکی از آنهاست، توصیه می‌کنند.

پیشگیری از زانوی دونده

یکی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری از اختلال زانوی دونده پرهیز از استفاده بیش از حد از زانو یا به بیان دیگر پرهیز از دویدن بیش از حد است. شما نباید میزان مسافتی که می‌دوید را بیش از ۱۰ درصد در هفته افزایش دهید. قانونی مشابه برای افزایش سرعت یا تمرینات تپه نوردی نیز صادق است. شما نباید بیش از یک یا دو نوع تمرین جدید را در هفته انجام دهید.

همچنین، انجام حداقل دو تا سه جلسه تمرینات تقویت کننده عضلات سرینی و بخش مرکزی بدن در هفته توصیه شده است. این می‌تواند از اعمال فشار بیش از حد بر زانوها پیشگیری کرده و مقداری از درد را تسکین دهد.

در نهایت، جنبه‌های کششی و انعطاف پذیری باید مورد توجه قرار بگیرند. در همین راستا، شرایط نوار ایلیوتیبیال مساله‌ای مهم است. تمرین دادن این بخش به طور منظم، به ویژه پیش و پس از دویدن می‌تواند به پیشگیری از التهاب نوار ایلیوتیبیال کمک کند که از دلایل اصلی اختلال زانوی دونده محسوب می‌شود. کشش و تقویت این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین، کشش و تقویت عضلات همسترینگ که یکی دیگر از بخش هایی است که شاید دونده نادیده بگیرند زیرا بیشتر به عضلات چهارسر ران توجه دارند، توصیه شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی با حضور در برنامه نگاه یک سیما، درباره طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان افزود: در ۲۵ خرداد امسال خدمت رئیس جمهور اعلام آمادگی کردیم و در اوایل تیر، این طرح کلید خورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت بوده است. دکتر نمکی افزود: شریف‌ترین داروسازان را در داخل کشور داریم و در مبارزه با فساد در حال رسیدن به وحدت ملی هستیم. دکتر نمکی افزود: در بحث استفاده از کارتخوان‌های بانکی هم با توجه به مصوبه قانونی باید تمکین کنند و در اجرای قانون همکاری می‌کنیم. دکتر نمکی افزود: اگر تعداد پزشک از تعداد مورد نیاز بالاتر برود جمعیت بیکار متوقعی را ایجاد می‌کنیم.
همشهریهمشهری1 روز قبل
یکی از سالم‌ترین عادات این بخش از جمعیت در سراسر جهان، جلوگیری از پرخوری است. جزایر اوکیناوای ژاپن مملو از افرادی است که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند. آنها ورزش را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کرده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سیستم حمل و نقل عمومی محدود است و بخش عمده‌ای از کارها باید با دست انجام شود نه ماشین آلات مدرن. مفهوم ژاپنی «ikigai» و یا ارزش زندگی، تأثیر زیادی بر شیوه زندگی مردم اوکیناوا دارد و دلیل برخاستن آنها از خواب و شروع زندگی است. البته منظور این نیست که کسانی که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند، در گذشته سیگاری نبوده‌اند.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
در این حادثه که روز چهارشنبه در مقابل یک فروشگاه در شهر «ژومادیان» واقع در استان هنان چین رخ داد این زن با دو قیچی مرگ دردناک مرد جوان را رقم زد. ظاهرا پس از آنکه این زن با جواب منفی نامزدش برای خوردن بستنی مواجه شد دست به این اقدام هولناک زد. بنا به گفته شاهدان عینی پس از آنکه این زن به نامزدش پیشنهاد داد برای فرار از گرما بستنی بخورند قربانی در پاسخ به او گفت: «تو به اندازه کافی چاق هستی و حالا می‌خواهی بستنی بخوری؟» زن جوان با شنیدن این پاسخ بلافاصله وارد یک فروشگاه شد و پس از خریدن دو عدد قیچی آن را چهار مرتبه در بدن نامزدش فرو کرد. بنا به گزارش رسانه‌های محلی چین مرد جوان که خون زیادی از دست داده بود در محل حادثه جانش را از دست داد. نامزد او نیز که پس از کشتن شوهرش اقدام به فرار کرده بود توسط پلیس دستگیر شد.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
رئیس اداره کنترل سرطان وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان‌ها در جهت درمان موثر و همچنین اقدامات انجام شده در این زمینه، در عین حال درباره واکسن HPV، تولید داخلی آن و امکان اضافه شدن آن به شبکه واکسیناسیون کشوری توضیح داد. هرچند در این زمینه با محدودیت‌های کمبود بودجه روبه‌رو بودیم، اما امیدواریم مراکز باقی مانده نیز سریع‌تر به چرخه ارائه خدمات اضافه شوند. وی در ادامه به اقدامات مثبتی که در حوزه شناسایی سرطان دهانه رحم انجام شده اشاره کرد و گفت: راهبردهای مختلفی برای شناسایی زودهنگام سرطان دهانه رحم داشتیم؛ یکی از آنها افزایش آگاهی عمومی بود. این بدان معناست که عوامل خطر سرطان دهانه رحم که مهم‌ترین آن ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) است در افراد شناسایی شود که این موضوع در قالب برگزاری پویش‌های فصلی در حال انجام است. وی ادامه داد: تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با تست دقیق‌تر HPV به صورت پایلوت در توسعه برنامه کشوری در دست اقدام است و در نظر داریم در ۵۰هزار نفر از افراد تحت پوشش هر دانشگاه علوم پزشکی از روش تشخیص زودهنگام تست HPV استفاده کنیم.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
تشنگی، فقر، بی آبی چاشنی زندگی مردم شد حالا هر روز کارشان این است دبه بر دست به دنبال آب بروند. کاش مشکل مردم در مناطق روستاهای مرزی خراسان جنوبی به ویژه نهبندان و سربیشه تنها بی آبی بود، این مردمان سخت کوش باید رنج طوفان‌های شن و گرد و خاک را هم تحمل کنند. زنان و دختران در کنار مخازن آبی که به کمک امدادگران هلال احمر در محل روستا مستقر شده جمع می‌شوند تا بتوانند به نوبت آب بردارند. آری این روزها مردم چشمشان به کاروان نذر آب مردم ایران است و نذر آب برای لب‌های خشکیده مردم مرهمی از جنس مهربانی است. مدیرعامل جمعیت هلال احمر اردبیل نیز با اشاره به اینکه کاروان نذر آب سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان به محرومان خدمت ارائه کرد گفت: کاروان نذر آب با همکاری ۱۹ استان که یکی از آنان استان اردبیل است در مناطق محروم فعالیت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری15 ساعت قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

از ضرورت برخورد با فساد تا شناسایی ۲۶ فرایند مستعد فساد در شهرداری تهران

فارس8 دقیقه قبل

دیپلمات اروپایی از مخالفت ترامپ با تمدید معافیتهای نفتی خبر داد

فارس8 دقیقه قبل

از رویای چهارمی تا کسب عنوان هفتمی/ نقشه‌هایی که نقش بر آب شد

فارس10 دقیقه قبل

نه تنها رای نمایندگان بلکه باید تمام امور کشور برای مردم شفاف سازی شود

الف12 دقیقه قبل

دولت به وظایفش در قبال خودروهای فرسوده عمل کند/لزوم نجات صنعت خودرو از بلاتکلیفی

فارس12 دقیقه قبل

پلیس در تعقیب عاملین تیراندازی در دهدسته فسا/ خودروی حامل افراد مسلح در فسا توقیف شد

ایسنا14 دقیقه قبل