آیا آمریکا اس ۳۰۰ ایران را از کارانداخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. بین‌المللی
آیا آمریکا اس ۳۰۰ ایران را از کارانداخت

آیا آمریکا اس ۳۰۰ ایران را از کارانداخت

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -به رغم مشارکت روسیه با ایران و انتقادهای متداول آن از سیاست های آمریکا در قبال ایران، واکنش مسکو به گزارش های اخیر مبنی بر حملات سایبری واشنگتن به «سیستم های رایانه ای کنترل پرتاب های موشک های ایرانی» بسیار عجیب بوده: کرملین عملا هیچ واکنشی به این مساله نشان نداده است.

مقامات روسی گزارش‌ها درباره تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به حمله نظامی به ایران و سپس لغو این حمله را آشکارا مورد توجه قرار دادند. سرگئی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، روز بعد از انتشار این خبر شرایط پیرامون ایران را وضعیت «در آستانه جنگ» توصیف کرد؛ با این حال، ریابکف نه در جریان این اظهارنظرها و نه بعدتر به گزارش‌ها درباره حملات سایبری ایالات متحده به ایران نپرداخت. سایر مقامات روس هم به این مساله هیچ اشاره‌ای نکردند.مساله جالب‌تر اینکه رسانه‌های داخلی روسیه هیچ گزارشی را درباره حملات سایبری که ۲۲ ژوئن توسط روزنامه نیویورک تایمز افشا شد، منتشر نکردند. تنها رسانه روسی که به این حملات پرداخت، وب سایت خارجی زبان «اسپوتنیک نیوز» بود که گزارش هایی درباره حملات سایبری همزمان ایالات متحده به سازمان‌های اطلاعاتی ایران و هم درباره واکنش ایران مبنی بر اینکه این حملات موفقیت آمیز نبودند، منتشر کرد.

سوال این است که چرا مسکو از مباحثات داخلی درباره حملات سایبری واشنگتن علیه تهران خودداری کرده است؟ دولت و ارتش روسیه حملات سایبری احتمالی را اساسا تهدیدآمیز می‌دانند، به ویژه اگر این حملات روی سیستم‌های کلیدی نظامی تاثیر بگذارد. در دکترین نظامی روسیه حملاتی که «مانع از عملکرد سیستم‌های دولتداری و فرماندهی نظامی و کنترل روسیه» شود، یکی از «اصلی‌ترین تهدیدهای نظامی» برای این کشور تعریف شده است. اما مهم‌ترین مساله این است که در روابط استراتژیک آمریکا و روسیه، حمله سایبری به فرماندهی و کنترل نظامی می‌تواند مقدمه‌ای برای پیشدستی در حمله هسته‌ای در نظر گرفته شود که توانایی طرف مقابل را در دفاع کاهش می‌دهد یا به کلی از بین می‌برد. از این رو، مسکو و دیگران خطر حملات سایبری موفقیت آمیز روی این سیستم‌ها را تضعیف بازدارندگی و ثبات استراتژیک در بین کشورهای مجهز به تسلیحات هسته‌ای می‌دانند. اوگنی بوژنسکی، ژنرال بازنشسته ارتش روسیه و یکی از مذاکره کنندگان ارشد این کشور در رابطه با مسائل امنیت بین المللی، گفت که مقامات نظامی روسیه «فضای سایبری» را یکی از اجزای اساسی در «ثبات استراتژیک» می‌دانند. به علاوه، ایران از سامانه‌های دفاع موشکی روسی از جمله سامانه موشکی اس۳۰۰ استفاده می‌کند. در گزارش‌های منتشر شده درباره حملات سایبری ایالات متحده مشخص نشده که آیا سامانه‌های روسی نیز هدف گرفته شده‌اند یا خیر.

بوژنسکی درباره اینکه حملات سایبری آمریکا سامانه موشکی اس۳۰۰ روسیه را از کار انداخته باشد، ابراز تردید کرد و گفت: «اگر آمریکا واقعا توانسته باشد پدافند هوایی ایران را خاموش کند، منظورم این است که کنترل سیستم دفاع هوایی ایران از جمله اس۳۰۰ را به دست گرفته باشد، باید به آن تبریک گفت. اما خوب، من شک دارم که چنین اتفاقی رخ داده باشد.» بوژنسکی در ادامه تاکید کرد که اگر آمریکا اس۳۰۰ را هدف می‌گرفت، روسیه حتما از این مساله آگاه می‌شد: «خدمات ویژه ما وضعیت را از نزدیک تحت نظر دارد و صرف نظر از پاسخ ایرانی‌ها به گزارش منتشر شده یا به اشتراک گذاری اطلاعات، یقین دارم که اگر چنین اتفاقی واقعا رخ داده باشد، خدمات ویژه روسیه از چند و چون آن و اینکه ایالات متحده موفق شده یا نشده، آگاه است

به هر حال هر اتفاقی که افتاد باشد، استفاده ایران از سامانه موشکی اس۳۰۰ روسیه گزارش‌ها درباره حملات سایبری ایالات متحده را در داخل روسیه از نظر سیاسی به موضوعی به شدت حساس تبدیل می‌کند. اگر این مساله مورد توجه رسانه‌های داخلی روسیه قرار بگیرد، ناگزیر سوالاتی مطرح خواهد شد مبنی بر اینکه آیا نیروهای آمریکایی موفق شده‌اند اس۳۰۰ ایران را از کار بیندازند و آیا می‌توانند همین کار را با سایر سامانه‌های دفاع موشکی که در حال حاضر توسط ارتش روسیه به کار گرفته شده‌اند، انجام دهند یا خیر.پرداختن به این مسائل در داخل روسیه نه تنها سوالاتی را درباره آسیب پذیری این کشور در برابر حمله احتمالی ایالات متحده ایجاد می‌کند و توانایی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در دفاع از کشورش و همچنین توانایی هایش به عنوان رهبری قابل را زیر سوال می‌برد، بلکه به وجهه روسیه به عنوان یک نیروی موفق، مدرن و تاثیرگذار نظانی در منطقه که پس از ۵ سال جنگ در سوریه به دست آمده، خدشه وارد می‌کند و به تلاش‌های روسیه در بازاریابی بین المللی برای سیستم‌های دفاع موشکی اش آسیب می‌رساند. بوژنسکی گفت که احساسش این است که دولت روسیه چندان تمایلی به پرداختن به این مسائل و جلب توجه عمومی به موارد اینچنینی ندارد چرا که اینها بی شک سوالاتی را درباره توانایی ایالات متحده در هدف گرفتن روسیه با حملات سایبری مشابه، ایجاد خواهند کرد.تلاش‌های اسپوتنیک برای اعلام اینکه ایران توانسته حملات سایبری ایالات متحده را دفع کنی نیز با این تحلیل سازگاری دارد. مطالب منتشر شده در این سایت احتمالا نمایانگر تلاش‌ها برای محدود کردن پیامدهای بین المللی حمله سایبری احتمالا موفق ایالات متحده به سامانه‌های موشکی روسی در ایران و در عین حال، جلوگیری از مباحثات داخلی درباره این موضوع هستند. نیت مسکو هر چه باشد، سکوت مشکوک و خودداری آن از واکنش به گزارش‌های حملات سایبری مستلزم بررسی دقیق‌تر است.

نویسنده: پاول جی. سندرز- منتشر کننده سایت ایران دیپلماسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، حشدالشعبی عراق یک فروند هواپیمای جاسوسی را بر فراز یکی از مقرهای خود در نزدیک بغداد منهدم کرد. سازمان حشد الشعبی در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده، اعلام کرده است که پدافند هوایی این سازمان یک پرنده شناسایی ناشناس را حین پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ خود (واقع در کمربند بغداد) پس از شناسایی، منهدم کرد. در بیانیه حشد الشعبی همچنین آمده است: «پدافند هوایی حشد الشعبی، مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت.» تا کنون جزئیات بیشتری از این عملیات منتشر نشده، اما پیش از این جانشین فرماندهی حشدالشعبی نسبت به پرواز هرگونه هواپیماهای ناشناس بر فراز مقرها و انبارهای مهمات هشدار داده بود.
مهرمهر13 ساعت قبل
آسمان یمن همانند سابق برای متجاوزان امن نخواهد بودیحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: «موشکی که این پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد در داخل یمن تولید شده است. ما متجاوزان را مجبور خواهیم کرد که هنگام ورود به حریم هوایی یمن هزاران بار این تصمیم خطرناک را بازبینی کنند. شبکه تلویزیونی المسیره هم در گزارشی اعلام کرد: پس از سرنگونی پهپاد ام کیو ۹ آمریکا در یمن، جنگنده‌های بیگانه به راحتی نمی‌توانند حریم هوایی یمن را نقض کنند. در گزارش المسیره آمده است: دو فروند پهپاد آمریکایی ام کیو ۱ در مرحله گذشته در صنعا پایتخت یمن سرنگون شد. به این ترتیب، پنج فروند پهپاد آمریکایی در یمن سرنگون شد؛ همان طور که نوزدهم آوریل یک فروند پهپاد چینی در استان صعده سرنگون شد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
این اقدام پیونگ یانگ در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک آمریکا با کره جنوبی صورت گرفته است. این دیدگاه در حال تقویت است که سخنان گزنده کره شمالی، احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، آمریکا و کره شمالی را کاهش دهد. رسانه‌های کره شمالی اردیبهشت ماه هم، جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا را «فردی با کمترین بهره هوشی» نامیدند. مقام‌های پیونگ یانگ پیشتر، ترامپ را «پیر خرفت» و باراک اوباما، رئیس جمهور سابق را هم «میمون» توصیف کرده بود. به نظر می‌رسد کیم جونگ اون که مورد حمایت چین و روسیه است در شطرنج دیپلماتیک با واشنگتن بصورت شگفت آوری ماهر شده است.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که این کشور در صورتی که دخالت اسرائیل در حملات هوایی به مراکز حشد شعبی ثابت شود، پاسخ کوبنده خواهد داد. وی افزود: اگر اسرائیل به حملات خود به عراق ادامه بدهد، عراق صحنه درگیری خواهد که کشورهای مختلفی در آن مشارکت خواهند داشت. امنیت منطقه که عراق محور اساسی آن است، امنیتی مشترک است که حمایت از آن مسئولیتی بر دوش همه کشورهاست. اگر ثابت شود که اسرائیل حاکمیت عراق را هدف قرار داده است، امنیت منطقه در معرض خطر قرار خواهد گرفت و همه چیز با هم در می‌آمیزد. شایان ذکر است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور تلویحی به دخالت کشورش در حملات هوایی به مواضع حشد شعبی در عراق اشاره کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز21 ساعت قبل
به گزارش مشرق، پایگاه صهیونیستی «i۲۴» به نقل از نتانیاهو نوشت ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام می‌دهد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه «کان» مدعی شد که ایران در حال ایجاد پایگاه‌هایی در عراق، یمن، سوریه و لبنان علیه اسرائیل است. «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق چهارشنبه (۳۰ مرداد) اعلام کرد که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند». رسانه‌های عراق شامگاه‌ سه‌شنبه از وقوع آتش‌سوزی در پایگاه نظامی «بلد» واقع در استان صلاح الدین (مرکز) خبر دادند. بر اثر این آتش‌سوزی، یک انبار مهمات و تسلیحات متعلق به الحشد الشعبی در نزدیکی این پایگاه منفجر شد.

نظرها

اخبار بیشتر