یادداشت| مشکلات بخش کارگری؛ میراث نظربایف برای توکایف
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
یادداشت| مشکلات بخش کارگری؛ میراث نظربایف برای توکایف

یادداشت| مشکلات بخش کارگری؛ میراث نظربایف برای توکایف

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در حال حاضر شاید خطر اعتراضات کارگری به تنهایی برای توکایف چندان جدی نباشد اما فراموش نکنیم قزاقستان در چند ماه گذشته با اعتراضات مردمی مواجه بوده است که با در نظر گرفتن پیوند بین این اعتراضات در قزاقستان، احتمال وخامت اوضاع افزایش می‌یابد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، قزاقستان کشوری با ذخایر فراوان سوخت‌های فسیلی، مواد معدنی و فلزات گرانبها است که باعث شده این کشور تبدیل به بزرگترین اقتصاد در آسیای میانه شود.

در طی سال‌های استقلال در قزاقستان، صنایع تولیدی و صنعتی بسیاری تاسیس شده است که عمدتا مربوط به حوزه صنایع نفت و گاز و معادن و همچنین ماشین سازی (برای کشاورزی و دفاع، و غیره) می‌باشد.

بر اساس آخرین آمار رسمی در پایان سال ۲۰۱۸ جمعیت کارگران در قزاقستان به ۲٫۶ میلیون نفر رسیده است که تقریبا از هر ۶ نفر یک نفر در بخش‌های مختلف صنعت و اقتصاد قزاقستان بعنوان کارگر مشغول بکار هستند.

بر اساس گزارش کمیته آمار و بانک مرکزی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا شهروندان قزاقستان دارای پایین‌ترین دستمزد در میان کشورهای عضو این اتحادیه می‌باشند که این امر به هیچ عنوان خوشایند جمعیت کارگری این کشور نیست و در طی سال‌های گذشته بارها و بارها دولت قزاقستان را با بحران‌هایی همچون اعتصاب و اعتراضات کارگری در شهرهای مختلف رو به رو کرده است.

از آنجایی که درآمد نفت و گاز طبیعی و سایر قسمت‌های صنعتی برای اقتصاد قزاقستان اهمیت بسزایی دارد در تمام این سال‌ها حکومت قزاقستان در برابر این گونه اعتراضات کارگری که منجر به آسیب دیدن این بخش‌ها و درآمدهای نفتی دولت می‌شود، هیچ گونه انعطافی از خود نشان نداده است و به اعتقاد منتقدان، دولت قزاقستان پس از اعتراضات مرگبار کارگران نفتی در غرب قزاقستان در سال ۲۰۱۱، اتحادیه‌های کارگری را بشدت تحت فشار قرار داده است و در این مدت شاهد دستگیری گسترده رهبران اتحادیه‌های کارگری در قزاقستان بوده‌ایم.

بطوریکه در سال ۲۰۱۷، سازمان جهانی کار در ارتباط با فعالان صنفی زندانی به دولت قزاقستان هشدار جدی داده بود و خواستار آزادی آنها شده بود.

اتحادیه‌های کارگری در قزاقستان طی چند سال گذشته سخت گیری‌های شدیدی را از جانب دولت تجربه کرده‌اند به گونه‌ای که در ماه ژانویه ۲۰۱۹ دیده بان حقوق بشر با اشاره به مشکلات اتحادیه‌های کارگری در قزاقستان اعلام کرد که علیرغم حق اعتصاب در قانون اساسی قزاقستان و قانون کار، کارگران در این کشور از حق اعتصاب محروم شده‌اند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ نیز، سازمان مرکزی تجارت ایالات متحده آمریکا شکایتی را علیه قزاقستان برای نقض استانداردهای کار مطرح کرد که ممکن است منجر به تعلیق برخی فعالیت‌های تجاری ایالات متحده در قزاقستان بشود.

اتحادیه اروپا نیز دو بار با توجه به گزارشات سازمان بین المللی کار از قزاقستان خواسته است تا قوانین اتحادیه‌های کارگری را بصورت کامل اجرا کرده و در سرکوب آنها تجدید نظر کند و همچنین دیپلمات‌های اتحادیه اروپا بارها نگرانی‌های خود را در رابطه با تضییع حقوق کارگران را به طور مستقیم با مقامات قزاقستان مطرح کرده‌اند.

رئیس سازمان بین المللی کار (ITUC) نیز در مورد این مسئله گفت: دولت قزاقستان برای جلوگیری از فعالیت‌های مستقل اتحادیه‌های کارگری در کشور، با نقض تعهداتش در کنوانسیون ۸۷ و تحریک آنها با استفاده از خشونت و ارعاب کسانی که برای حقوق کارگران ایستادگی می‌کنند، بطور واضح حقوق اولیه کارگران را نادیده میگیرد.

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

ما از دولت قزاقستان می‌خواهیم که سریعا این رفتارها را متوقف کند و وعده هایی را که قبول کرده است را برای تعهدات خود تحت قوانین بین المللی بپذیرد و این اطمینان را به ما بدهد که با کارگران با احترام رفتار می‌کند. همچنین روش‌های سرکوبگرانه قزاقستان در مواجهه با کارگران ممکن است شانس این کشور، برای پیوستن به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه را کاهش بدهد.

در سالهای گذشته، اقتصاد قزاقستان به دلیل سقوط قیمت جهانی انرژی و مشکلات بخش بانکی این کشور با مشکلات جدی مواجه بوده است و رشد تولید ناخالص داخلی قزاقستان از عدد بیش از ۱۰ درصد در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ به ۴ درصد در سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است و نیز پیوندهای اقتصادی بالای قزاقستان با روسیه منجر به تاثیرپذیری این کشور از رکود اقتصادی در روسیه شده است که در ماه‌های اخیر، منجر به بروز شکایات اقتصادی و اعتراض‌های متعددی در مورد دستمزدهای پایین و مزایای نامناسب اجتماعی شده است.

هرچند این اعتراضات هنوز کوچک هستند و بعلت سرکوب شدید اتحادیه‌های کارگری توسط دولت، امکان تصاعد آن بصورت گسترده و سازمان یافته وجود ندارد اما در همین حد نیز باعث شد که مقامات قزاقستان خطر را حس کنند و نظربایف در ماه ژانویه برای بهتر شدن اوضاع تقاضای هدف گذاری حداقل رشد ۵ درصدی تولید ناخالص را داشته باشد و نیز خواستار برخی اصلاحات و شفاف سازی در بخش بانکی مرتبط با حوزه صنعت شد. هرچند بعید بنظر میرسد چنین اقداماتی بتواند مشکلات اساسی اقتصادی در قزاقستان را حل کند.

اکنون توکایف برای حل مشکلات اقتصادی کارگران کار دشواری را خواهد داشت، ابتدا اینکه او سرمایه اجتماعی و سیاسی که نظربایف اغلب برای مقابله با مشکلات به آن متوسل میشد را ندارد و اگر اعتراضات در مقیاس بزرگتر و خشونت آمیز شکل بگیرد احتمال تکرار حوادث سال ۲۰۱۱ در ژانواوزون وجود دارد که، باعث شورش و درگیری‌های کشنده میان کارگران و نیروهای امنیتی شد که نهایتا با بیش از ۱۶ کشته به پایان رسید.

در حال حاضر شاید خطر اعتراضات کارگری به تنهایی برای توکایف چندان جدی نباشد اما فراموش نکنیم قزاقستان در چند ماه گذشته با اعتراضات مردمی در چند شهر بزرگ مواجه بوده است که با در نظر گرفتن احتمال پیوند بین این اعتراضات در قزاقستان، احتمال بدتر شدن اوضاع را افزایش می‌دهد.

در شرایط کنونی هر بی ثباتی سیاسی در قزاقستان می‌تواند اقتصاد این کشور را تهدید کند و می‌تواند بر بازارهای انرژی جهانی تأثیر بگذارد. قزاقستان ناپایدار برای هیچ سرمایه گذار خارجی، گزینه‌ی مطلوبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود و در صورت تشدید موضوع کارگران این مسئله به طور بالقوه می‌تواند عاملی باشد برای تظاهرات و مهاجرت که تبعات بسیاری برای دولت خواهد داشت.

بنظر تنها گزینه مقامات قزاقستان در حال حاضر، اصلاح قانون کار و اجرا کامل آن، متوقف ساختن سرکوب اتحادیه‌های کارگری و نیز پایان دادن به دستگیری اعضای این اتحادیه‌ها است تا بتوانند شرایط بهتری را برای کارگران رقم بزنند.

نویسنده: احمد قاسم‌زاده، کارشناس مسائل قزاقستان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | آسیب‌دیدگی شدید یکی از دختران نینجا روی صحنه «عصر جدید»!

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم| انتقاد تند از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

واکنش رهبر انقلاب به انتقادات تند جوان نخبه‌ ناامید از وضع کشور + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، فیلم کامل انتقادات تند اخیر جوان نخبه‌ی ناامید از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب را مشاهده می‌کنید. در ادامه صحبت‌های این جوان نخبه، مقام معظم رهبری به سخنان وی پاسخ دادند. بیشتر بخوانید: تبریک عید غدیر توسط رهبر انقلاب به امام خمینی (ره) در حسینیه جماران + فیلمانتهای پیام/دیدار مقام معظم رهبری با مدال‌آوران المپیادهای علمی و اعضای تیم ملی والیبال جوانان + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر