نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی
نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست

نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست

مهرخبرگزاری مهر |
رشت- مد و لباس؛ صنعتی که می‌تواند با رونق تولید داخلی زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی فراوان و درآمدزایی را فراهم کند این روزها با جولان طرح‌های خارج از عرف و بی‌کیفیت حال و روز خوشی ندارد.

خبرگزاری مهر، گروه‌ استان‌ها- مریم اصغری: لباس؛ دغدغه این روزهای بانوان و گاها مردان ایرانی که به رغم بارها تکرار متاسفانه هنوز از سوی مسئولان برای این آشفته بازار تمهیداتی اندیشیده نشده است و ما هر روز شاهد نمایش طرح‌ها و مدل‌هایی عجیب و غریب و به دور از فرهنگ و عرف جامعه اسلامی ایران هستیم.

آشفته بازاری که هم طراح و تولیدکننده لباس و هم مصرف کننده از این وضعیت گلایه و هر کدام نیز دلایل خود را دارند. از سوی طراحان از عدم حمایت‌های مناسب مسئولان این حوزه گلایه می‌کنند و از سوی دیگر تولیدکننده از نبود طرح‌های قابل تولید و یا بعضا تکراری شکایت دارند و مهم‌تر از همه مشتری و مصرف کننده از هر دو طرف هم به دلیل عدم ارائه طرح‌های قابل استفاده و هم بی کیفیت بودن پوشاک تولید شده گلایه دارد اما نکته‌ای که در صحبت‌های هر سه گروه مشترک است ضرورت ایجاد تحول در حوزه پوشاک در دو بخش طراحی‌ و تولید و بهره‌گیری از تاریخچه غنی لباس اقوام و مناطق ایران است.

چیزی که هر چند این سال‌ها با راه اندازی کارگروه مد و لباس تلاش شده در این حوزه ایجاد شود اما باز هم مشکلات و کمبودهایی در سطح بازار مشاهده می‌شود که مصرف کننده را از خرید پشیمان، تولیدکننده را متضرر و طراح را از ادامه کار دلزده می‌کند. البته هستند طراحان جوان و خوش ذوقی که با تلفیق لباس‌های بومی و محلی اقوام ایرانی با طرح‌های روز بازار پسند مدل‌های متعارف و مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی طراحی و تولید می‌کنند اما متاسفانه به دلیل گران بودن این طرح‌ها و پوشاک تولید شده، مصرف کننده توانایی خرید را نداشته و باز به سمت همان طرح‌های بی کیفیت و نامناسب موجود در بازار می‌رود.

در این میان اما وظیفه مسئولان و متولیان امر حمایت‌ بیشتر و تعیین ساز و کارهای مناسب برای حضور فعال‌تر طراحان و ایجاد زنجیره‌ای برای ارائه طرح‌های مناسب و تولید پوشاک با کیفیت‌تر است و از سوی دیگر نظارت‌ها نیز در حوزه قیمت‌گذاری نیز نباید فراموش شود تا طرح‌هایی ارائه شود که مردم توانای خرید را داشته باشند نه اینکه پوشاک تولید شده تنها جنبه ویترینی داشته و یا فقط برای یک قشر خاص تولید شود.

نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست - 6

طراحان از طرح‌های سنتی برای طراح‌های پوشاک الهام بگیرند

عطیه مرادی یکی از بانوان رشتی درباره وضعیت پوشاک در بازار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متاسفانه امروز شاهد نوعی ولنگاری در حوزه پوشاک به ویژه پوشاک بانوان هستیم.

وی با بیان اینکه امروز خرید لباس بخصوص مانتو برای بانوان از هر زمان دیگری سخت‌تر شده است، افزود: مدل‌ها و طرح‌های موجود در بازار هیچ سنخیت و تناسبی با فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ما ندارد و مورد پسند بانوان نیست.

مرادی با اشاره به اینکه حتی تولیدکنندگان پوشاک هم از مدل‌ها و طرح‌های عرضه شده در بازار گلایه دارند اما با توجه به وجود ضعف در طراحی پوشاک برای بانوان برای کسب درآمد مجبور به عرضه چنین پوشاک هستند، گفت: البته طرح‌ها زیبا و اسلامی نیز در سطح بازار به صورت اندک موجود است اما با توجه به نوع طراحی قیمت بسیار بالایی دارند که از توان خرید خانواده‌ها خارج است به همین دلیل مصرف کنندگان مجبور به خرید طرح‌های نامناسب و خارج از عرف جامعه هستند.

وی بر لزوم توجه مسئولان به این حوزه تأکید و تصریح کرد: عرضه چنین پوشاکی دور از شأن جامعه اسلامی است لذا طراحان باید با توجه به سابقه فرهنگی و تاریخی ایران و گیلان به ویژه در حوزه پوشاک با آن طرح‌های سنتی زیبا و متنوع اقدام به ارائه طرح‌های زیبا و متناسب با نوع فرهنگ ایرانی و اسلامی کنند.

تغییر ذائقه مردم با ارائه طرح‌های نامناسب در زمینه پوشاک

در این باره پای صحبت‌های یکی از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان پوشاک بانوان در رشت نشستیم که وی با بیان اینکه متاسفانه بسیاری از طرحهایی که طراحان لباس طراحی و ارائه می‌کنند قابلیت دوخت و عرضه بصورت عمومی ندارد به خبرنگار مهر گفت: در وهله نخست باید این ضعف جبران شود.

حیدری با تأکید بر اینکه طراحان مد و لباس باید با نظر به گذشته و تاریخچه پوشاک در ایران براساس سلیقه مصرف کننده به طراحی پوشاک بپردازنند، افزود: متاسفانه امروز طرح‌های بازار پسند و مناسبی از سوی فعالان این عرصه به تولیدکنندگان عرضه نمی‌شود

لذا به همین دلیل شاهد وجود پوشاک بی کیفیت و متناقض با فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در بازار هستیم.

وی با بیان اینکه نبود طرح‌های مشتری پسند، قابل دوخت و عرضه در بازار سبب شده که اکثر فروشندگان به سمت عرضه پوشاک نامناسب روی آورند، گفت: یکی از گلایه‌هایی که در این زمینه وجود دارد این است که اکثر طرح‌های ارائه شده از سوی طراحان حالت فانتزی داشته و قابل پوشیدن نبوده و در صورت دوخت و عرضه تنها یک عده محدودی از آن استفاده کرده و عامه جامعه چنین طرحی را نمی‌پسندند.

حیدری با اشاره به اینکه نیازمند یک تحول بزرگ در این صنعت هستیم، افزود: اگر صنعت طراحی لباس بتواند نیازهای تولیدکنندگان در زمینه طرح و مدل‌های جدید به ویژه عامه پسند را تأمین کند در آن صورت شاهد استقبال مردم از طرح‌های ایرانی اصیل و اسلامی خواهیم بود.

وی با بیان اینکه البته در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است، تأکید کرد: اما هنوز نیازمند گام‌های موثرتری برای جلب رضایت مشتریان به ویژه بانوان هستیم متاسفانه عرضه پوشاک نامناسب ذائقه مردم به ویژه جوانان در حوزه پوشاک را تغییر داده و باید با برنامه‌ریزی و حمایت مناسب از سوی مسئولان به سمتی حرکت کنیم که به جای استفاده از پوشاک بی‌کیفیت و طرح‌های بدون اصالت شاهد تولید و استفاده از پوشاک اصیل ایرانی باشیم.

نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست - 20

طراحی مد و لباس در گیلان از جایگاه مناسبی برخوردار نیست

نادیا میرسنبل یکی از جوانان گیلانی علاقه‌مند به مد و طراحی که هشت سالیست که در این حوزه فعالیت و نخستین موسسه مد استان گیلان را نیز راه اندازی کرده است درباره وضعیت طراحی به خبرنگار مهر گفت: با توجه به نو پا بودن این صنعت در کشورمان خوشبختانه شاهد حمایت کارگروه ساماندهی مد و لباس از بخش‌های خصوصی، موسسات، خانه‌های مد و برپایی جشنواره‌ها و ایونت‌های تخصصی هستیم.

وی به شرایط و وضعیت استان گیلان در این زمینه نیز اشاره کرد و افزود: در استان گیلان خارج از تعارفات مرسوم باید بگویم ما حتی یک جایگاه مناسب و تعریف شده در حوزه مد و لباس نداریم

و نهایتا کل فعالیت استان به برگزاری یک نمایشگاه استانی که هر ساله برپا می‌شود ختم شده است.

میرسنبل در ادامه با بیان اینکه ایجاد تغییر سبک زندگی افراد در جامعه طبیعی است که از لباس‌های بومی و محلی به شکل اولیه استفاده نشود، گفت: این تغییر رودیکر در همه دنیا رخ داده است اما تلفیق طراحی سنتی و مدرن، استفاده از فرهنگ پوشش بومی یا المانهای پوشش بومی و قومی اتفاقی است که چند سال اخیر بیش از گذشته به آن پرداخته و از سوی طراحان نیز با استقبال مواجه شده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

وی با اشاره به جایگاه طراحی در کشور تصریح کرد: ما طراحان خوبی در سطح کشور داریم و در سال‌های اخیر به واسطه تفاوت در نوع پوشش چه از لحاظ دینی و چه عرف جامعه این استقبال از طرح‌های ایرانی اسلامی را شاهد هستیم.

میرسنبل ادامه داد: با توجه به نوع طراحی و کیفیت بالای محصول ارائه شده به جرأت می‌تواند گفت اگر رقابتی در کار باشه حتی با همین کشورهای همسایه همانند ترکیه که در سال‌های اخیر در حوزه صادرات بسیار موفق عمل کرده‌اند طراحان ایرانی چیزی کم نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هم بسیاری از برندهای داخلی به دنبال صادرات طرح‌های خود هستند، گفت: متاسفانه بستر و زیرساخت لازم برای صادرات در حوزه مد و لباس فراهم نیست.

نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست - 31

شناخت درست از فرهنگ و آداب و رسوم مناطق مختلف از سوی طراحان

استان گیلان و شهر رشت ۲۳ شهریور ماه امسال میزبان اجلاس کارآفرینی ملی در صنعت مد و لباس با حضور چهره‌های ماندگار این حوزه با رویکرد رونق تولید است. معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر لزوم حمایت از این صنعت، اظهار کرد: باید با مدیریت خلاقانه در صنعت نوپای مد و لباس زمینه ایجاد تحولات خوب را فراهم کنیم.

سید امیر مصباح با اشاره به مشکلات موجود در این صنعت، بخشی از آن را به عدم برنامه‌ریزی و نبود سیاست‌های مناسب در این زمینه مربوط دانست و گفت: مناطق مختلف ایران به ویژه استان گیلان با توجه به آداب و رسوم و گذشته غنی فرهنگی می‌تواند به عنوان یک منبع الهام بخش در طرح‌ها از سوی طراحان و فعالان این حوزه استفاده شود

.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان در ادامه با تأکید بر اینکه طراحان مد و لباس باید شناخت درستی از فرهنگ، آداب و رسوم و نوع پوشش هر منطقه داشته باشند و براساس آن به ارائه طرح بپردازنند، بیان کرد: متاسفانه به رغم وجود ظرفیت‌های بسیار در این صنعت هنوز نتوانسته‌ایم به جایگاه مناسبی در زمینه طراحی پوشاک برسیم و گلایه مردم از وجود پوشاک و طرح‌ها نامناسب در بازار نشان از این عدم موفقیت دارد.

وی با بیان اینکه طراحان باید در طرح‌های خود به سلیقه، نوع فرهنگ و بازار پسند بودن طرح دقت لازم را داشته باشند، تصریح کرد: طراح و فعال صنعت مد و لباس باید بداند نیاز امروز بازار پوشاک کشور چیست و در این میان طرح‌های خود را مطابق عرف و فرهنگ جامعه ضمن در نظر گرفتن سلیقه نسل جوان طراحی و وارد بازار کند.

لزوم توجه به ارتقای کیفیت طرح‌ها و تولیدات صنعت مد و لباس

مصباح همچنین بر ارتقای کیفیت طرح‌ها و تولیدات صنعت مدل و لباس تأکید کرد و گفت: سازگاری طرح‌ها و مدل‌های ارائه شده با هر منطقه بیش از هر موضوعی باید مد نظر فعالان این عرصه قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش توسعه صنعت مد و لباس در رونق تولید و ایجاد اشتغال و نامگذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «رونق تولید»، افزود: صنعت مد و لباس نسبت با سایر صنایع درآمدزا و اشتغالزا است که با توجه به مزیت‌های آن همانند ارزآوری بالا، زود بازده بودن، نیاز به سرمایه، امکانات و تاسیسات اندک و رقابت پذیری و ایجاد ارزش افزوده می‌تواند به عنوان یکی از حوزه‌های رونق تولید مورد توجه قرار گیرد.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با بیان اینکه توسعه و رونق صنعت مد و لباس با توجه به بخش‌ها و گرایش‌های مختلف آن می‌تواند زمینه ساز رونق تولید داخلی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان شود

، تأکید کرد: باید با پیش بینی ساز و کار مناسب همانند ایجاد فضای امن برای فعالان این صنعت به ویژه طراحان زمینه توسعه، رونق و رقابت با بازارهای منطقه و جهان را فراهم کرده و به استانداردهای مناسب از نظر کیفیت و برندسازی دست یابیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه وجود یک حرکت همه جانبه و حمایت واقعی از فعالان صنعت نساجی به ویژه طراحان و تولیدکنندگان پوشاک زمینه افزایش رقابت‌پذیری این صنعت را فراهم کرده و محصولات مورد پسند مصرف‌کنندگان تولید شود، ادامه داد: تولیدکنندگان پوشاک نیز باید به طراحان جوان و توانمند ایرانی به ویژه گیلانی اعتماد کرده و بستر لازم برای ارائه طرح‌های مناسب و سازگار با عرف و فرهنگ جامعه از سوی این فعالان را فراهم کرده تا جوانان با انگیزه بیشتر به فعالیت در این حوزه بپردازنند.

نبود ارتباط میان طراحان وتولیدکنندگان لباس/طرح‌ها مشتری پسند نیست - 46

توجه متولیان حوزه مد و لباس به رونق تولید

مصباح با بیان اینکه برندسازی و جلوگیری از ورود پوشاک بی کیفیت یکی دیگر از اقداماتی است که متولیان امر می‌توانند برای توسعه صنعت مد و لباس و رونق تولید داخلی انجام دهند، افزود: از سوی دیگر طراحان، تولیدکنندگان پوشاک و تمامی فعالان این حوزه نیز باید به افزایش کیفیت و مشتری پسندی تولیدات خود توجه بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به ظرفیت استان گیلان در حوزه طراحی و تنوع پوشاک، گفت: در سال‌های اخیر تلاش شده تا زمینه فعالیت و حضور بیشتر فعالان صنعت مد و لباس در استان گیلان فراهم شود که برگزاری چهار دوره جشنواره مد و لباس ایرانی و اسلامی (روجا) و همچنین برپایی نود و ششمین نمایشگاه ملی مد و لباس فجر با عنوان مد و لباس ایرانی - اسلامی در اسفند ماه سال گذشته بخشی از این اقدامات است.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با بیان اینکه استقبال خوب جوانان علاقه‌مند به این صنعت دلیلی شد تا به دنبال برگزاری گردهمایی چهره‌های ماندگار در صنعت مد و لباس با عنوان اجلاس کارآفرینی ملی با رویکرد رونق تولید باشیم، اظهار کرد: این اجلاس شهریور ماه امسال به میزبانی شهر رشت برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این اجلاس را ترویج الگوهای ایرانی -اسلامی، هدایت بازار تولید و عرضه پوشاک داخلی عنوان کرد و ادامه داد: نقش صنعت مد و پوشاک در توسعه پایدار، مدیریت راهبردی اشتغال، شناخت راهکارهای موثر اشتغال برای تحقق اقتصاد مقاومتی، آموزش رفتارهای مطلوب برای ارتقای سطح رضایتمندی مشتریان، کارآفرینی و عملکرد کارآفرین برای آموزش و ترویج، ارزیابی و کارشناسی، آشنایی با راهکارهای افزایش فروش و متقاعد سازی مشتری با هدف تعامل و آشنایی شرکت‌های فعال برندهای ملی کارخانه‌دار در حوزه مد و لباس با طراحان و مزون داران از جمله محورهای این اجلاس است.

مصباح تأکید کرد: امیدواریم بتوانیم در آینده نزدیک انجمن طراحان مد و لباس استان گیلان را نیز برای ساماندهی به فعالیت فعالان این عرصه راه اندازی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
یکی از سالم‌ترین عادات این بخش از جمعیت در سراسر جهان، جلوگیری از پرخوری است. جزایر اوکیناوای ژاپن مملو از افرادی است که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند. آنها ورزش را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کرده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سیستم حمل و نقل عمومی محدود است و بخش عمده‌ای از کارها باید با دست انجام شود نه ماشین آلات مدرن. مفهوم ژاپنی «ikigai» و یا ارزش زندگی، تأثیر زیادی بر شیوه زندگی مردم اوکیناوا دارد و دلیل برخاستن آنها از خواب و شروع زندگی است. البته منظور این نیست که کسانی که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند، در گذشته سیگاری نبوده‌اند.
زوم‌جیزوم‌جی12 ساعت قبل
بسته‌ی الحاقی Path of Exile: Blight این بازی ماه آینده منتشر خواهد شد که در ادامه می‌توایند تریلر معرفی این بسته را تماشا کنید. قابل‌توجه‌ترین بخش بسته‌ی الحاقی Blight، گیم پلی جدید دفاع از قلعه یا همان tower defense است. این بسته‌ی الحاقی همچنین به‌روزرسانی‌ قابل توجهی را به آرکی تایپ‌های مختلف این بازی اضافه می‌کند. با ترکیب تمامی آیتم‌های جدید ذکر شده با این آرکی تایپ‌ها، به نظر می‌رسد که بازیکنان با این بسته‌ی الحاقی حسابی سرگرم خواهند شد. بسته‎ی الحاقی Path of Exile: Blight در تاریخ ۱۵ شهریور برای پی سی و در تاریخ ۱۸ شهریور برای پلی‌ استیشن ۴ و ایکس‌ باکس وان منتشر خواهد شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی با اشاره به طرح سفرهای ارزان قیمت «ساب»، گفت: سطوح درآمدی گردشگران و مسافران چگونگی هزینه کرد را مشخص می‌کند و تعیین پکیج‌های ارزان قیمت سبب افزایش جذب مسافران خواهد شد. زارع ادامه داد: سهم زیادی از تولید ناخالص ملی ترکیه از طریق جذب گردشگر و ایجاد زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری به دست می‌آید که باید از آن الگوبرداری کنیم. وی با اشاره به تردد ۳۹ میلیون نفر مسافر در پنج ماهه نخست امسال در استان گیلان، تأکید کرد: باید با برنامه ریزی و ایجاد جذابیت مسافران گذری را به اقامتی تبدیل کنیم. امسال ورود مسافران ۳٫۵درصد و اقامت آنها نیز ۲٫۲ درصد نسبت‌ به سال گذشته افزایش داشته است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
به دنبال انجام پژوهشی گسترده، مناطق با ریسک لرزه‌ای بالا که بیشترین خطر زمین‌لرزه و میزان تخریب بالا را برای بناهای تاریخی و آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس ایجاد می‌کنند، شناسایی شد. به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد مومنی - کارشناس ارشد زمین شناسی - در تشریح پژوهش «تحلیل خطر زمین لرزه و مدل سازی عددی آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس»، با بیان اینکه برآورد خطر زلزله در مناطق لرزه‌خیز بخصوص برای تأسیسات و سازه‌ها تاریخی، دارای اهمیت زیادی است، گفت: طرح‌های نامناسب غیر واقع بینانه می‌تواند موجب خسارات و ضایعات مالی بشود. به گفته‌ی مومنی هدف پژوهش‌های تحلیل خطر زلزله را پهنه بندی خطر زمین لرزه در گستره‌ مورد مطالعه، شناسایی سرچشمه‌های لرزه‌زا، برآورد توان لرزه‌زایی گسل‌های فعال منطقه و شناسایی نواحی پرخطر تا کم خطراز نظر وقوع زلزله است. وی اضافه کرد: با استفاده از این شتاب که به شتاب مبنای طرح موسوم است، می‌توان طیف‌های طراحی زلزله یا تاریخچه‌های شتاب زلزله را برای آن منطقه مقیاس کرده و از آن‌ها در بهسازی بناهای تاریخی به خصوص در منطقه زاگرس که بسیار لرزه‌خیز بوده و گسل‌های بزرگ و فعالی دارد، استفاده کرد. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری14 ساعت قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

«۷۰ خوان تولید» |قاچاق، بزرگترین تهدید صنعت لوازم خانگی/ مگر می‌شود دولت از ورود کانتینری کالای قاچاق بی‌خبر باشد؟

تسنیم17 دقیقه قبل

ترکیه و روسیه با قضیه چین جدی‌تر از ایران برخورد می‌کنند

ایسنا20 دقیقه قبل

رومانیولی: مقابل اودینزه، داور بازی باید اعلام ضربه پنالتی می‌کرد؛ به زمان نیاز داریم

طرفداری20 دقیقه قبل

نتانیاهو فردا با کابینه جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد

صدا و سیما21 دقیقه قبل

واکنش سردار سلیمانی به حملات دیوانه وار اسرائیل به لبنان و سوریه

خبرآنلاین22 دقیقه قبل

مذاکرات با ظریف مثبت بود

میزان‌آنلاین23 دقیقه قبل