دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. فرهنگ
دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر

دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
موج سواری موسسه‌ها و سایت‌های ناشناخته انتخاب رشته بر روی نگرانی کنکوری‌ها تا جایی پیش رفته است که بدون توجه به آینده آنها و فقط به خاطر انباشتن جیبشان از پول، هر ثانیه تبلیغات فریب دهنده‌تری به خورد داوطلبان می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، هر ساله مردادماه استرس‌زا‌ترین بخش کنکور یعنی انتخاب رشته داغ‌تر می‌شود؛ مردادی که سال‌های سال است رنگ و بوی آزمون کنکور و انتخاب رشته برای بیش از یک میلیون خانواده و داوطلب دارد.

این هفته انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد اما گویی داوطلبان تنها برای ثبت نام کنکور و وارد کردن لیست رشته‌های موردنظرشان این سازمان را می‌شناسند.

آنها برای طی کردن سایر مراحل انتخاب رشته دست به دامن موسسات غیرمجاز انتخاب رشته می‌شوند و انگار تبدیل به یک رسم دیرینه و سنتی میان کنکوری‌ها شده که با تبلیغات اغواکننده این مراکز افسار آینده خود را در ازای پرداخت مبالغ غیرواقعی و بی دلیل به دست آنها بسپارند.

از سوی دیگر سازمان سنجش آموزش کشور سال‌هاست سیستم انتخاب رشته مجازی را برای داوطلبان کنکور فعال کرده و آنها با پرداخت فقط هفت هزار و ۵۰۰ تومان می‌توانند ۲۵۰ کد رشته محل را برای خود مشخص کرده و بر اساس پیشنهاد این نرم افزار به سراغ انتخاب رشته نهایی بروند.

تبلیغات رنگارنگ برای کنکوری‌ها

نگرانی خانواده کنکوری‌ها باعث شده آنها با پیروی کورکورانه از موسسات غیرمجاز، پول‌های هنگفتی هزینه کنند. خبرنگار با چند موسسه غیرمجاز انتخاب رشته کنکور تماس تلفنی برقرار کرد و جویای نرخ این مراکز برای انتخاب رشته شد.

یکی از این موسسات به محض شنیدن صدای مخاطب تنها با ذکر این جمله که ابتدا بسته مشاوره تلفنی را بخرید و بعد تماس بگیرید، بسنده کرد.

بسته مشاوره تلفنی این موسسه با ۴۵درصد تخفیف چنین خدماتی را به کنکوری‌ها ارائه می‌دهد: مشاوره و روانشناسی ۱۵ دقیقه‌ای ۲۴ هزار و ۵۰۰، ۳۰ دقیقه‌ای ۴۵ هزار و ۵۰۰، ۴۵ دقیقه‌ای ۶۰ هزار تومان و ۶۰ دقیقه‌ای ۷۱ هزار و ۵۰۰ تومان.

یکی از سایت‌ها با تبلیغاتی رنگارنگ اعلام کرد که تاکنون ۲۵۲ هزار و ۱۴۵ کنکوری از این سایت استفاده کرده‌اند.

تسهیلاتی عجیب و غریب

از دیگر گزینه‌های خدمات رسانی این سایت‌ها و موسسه‌ها می‌توان به اعلام شهریه‌های دانشگاه‌های غیردولتی از جمله آزاد و غیرانتفاعی‌ها اشاره کرد. اعلام فرایند انتخاب رشته، نحوه چیدمان کد رشته‌ها در زمان انتخاب رشته، تشریح بخش‌های مختلف کارنامه و ارائه مشاوره تلفنی و حضوری برای سهمیه‌های ۲۵ درصدی ایثارگران هم تسهیلات دیگرشان است.

این در حالی است که سازمان سنجش آموزش کشور به طور کامل و در اطلاعیه‌های پی در پی تمام فرآیندهای انتخاب رشته و گزینش کد رشته محل‌های مورد علاقه را برای داوطلبان تشریح کرده اما به نظر می‌رسد این مراکز اطلاعاتی بیش از سازمان سنجش آموزش کشور دارند که این روزها با بزرگنمایی در پی انباشته کردن جیب خود از نگرانی کنکوری‌ها هستند.

وزیر علوم: انتخاب رشته سازمان سنجش مقرون به واقعیت است

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم نسبت به مراکزی که برای انتخاب رشته رشد قارچ گونه دارند و با آغاز انتخاب رشته ریشه‌های خود را به نگرانی‌های داوطلبان گره می‌زنند واکنش نشان داد و روز یکشنبه در حاشیه نشست خبری با اصحاب رسانه گفت که سازمان سنجش آموزش کشور یک سیستم نرم افزاری مجاری برای داوطلبان در نظر گرفته است اما هیچ موسسه و نهادی را برای انتخاب رشته توصیه نمی‌کند.

وی افزود: در این مقطع یکی دو هفته‌ای که استرس و اضطراب از سوی داوطلبان وجود دارد، تعدادی از مراکز سوء استفاده می‌کنند. نه می‌توانم بگویم پیشنهادات شان غلط است و نه می‌توانم آن را تایید کنم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: داوطلبان از مشاوره سازمان سنجش استفاده کنند چرا که مقرون به واقعیت است و تجربه سالیان طولانی را بر اساس آمارها در اختیار دارند و شانس قبولی داوطلب را نشان می‌دهند.

شهرستانی‌ها ۵۰۰ هزار تومان بدهند

موسسه دیگری چند گزینه پیش روی داوطلبان گذاشته است؛ اگر داوطلبان اهل تهران هستند و با یک استاد خاص قصد مشاوره و البته انتخاب رشته دارند باید ۲۰۰ هزار تومان بپردازند. اما این هزینه‌ها برای داوطلبان شهرستانی بیشتر است.

داوطلبانی که امکان حضور در تهران ندارند اما قصد استفاده از خدمات این مراکز را دارند باید ۵۰۰ هزار تومان بپردازند تا بتوانند با استاد مدنظرشان صحبت کرده و البته انتخاب رشته کامل انجام دهند.

با این حال مراکزی هم هستند که فقط با دریافت ۲۰ هزار تومان نرم افزار انتخاب رشته را در اختیار داوطلبان می‌گذارند و بعد از نصب این نرم افزار باز هم داوطلب برای طی کردن سایر مراحل باید مبالغی بپردازد تا افرادی که عمدتا مشخص نیست مدرک تحصیلی شان را از کدام دانشگاه گرفته‌اند و صلاحیت شان چگونه برای راهنمایی انتخاب رشته تایید شده است، آینده این کنکوری‌ها را رقم بزنند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

شانس قبولی ۹۳ درصدی انتخاب رشته سنجش

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره موسسه هایی که دست به انتخاب رشته برای داوطلبان کنکور می‌زنند، اظهار داشت: ضرورتی ندارد داوطلب برای اینکه بفهمد شانس قبولی اش در کدام شهر و دانشگاه است پول هنگفتی پرداخت کند.

وی تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور سیستم انتخاب رشته مجازی راه اندازی کرده و اطلاعاتی که این سیستم در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد دقیق‌تر است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خطاب به داوطلبان اعلام کرد که ضریب قبولی از طریق این سیستم بین ۹۳ تا ۹۳ درصد است و این سیستم بر اساس رفتار انتخاب رشته کنندگان در سال‌های گذشته راه اندازی شده است.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهارداشت: در فرآیند انتخاب رشته رفتار داوطلبان کنکور هم مهم است اما همین سیستم نرم افزاری سازمان سنجش برای انتخاب رشته داوطلبان کفایت می‌کند.

انتخاب رشته غول است؟

تب کنکور به قدری داغ است که داوطلبان تصور می‌کنند انتخاب رشته هم مانند کنکور یک غول است. این نگرانی را می‌توان در دل پیام هایی که آنها برای سایت‌های انتخاب رشته ارسال می‌کنند، مشاهده کرد.

«سلام ببخشید با رتبه ۱۲۳۴ سهمیه منطقه سه کنکور ریاضی، شانس قبولی رشته مهندسی شیمی دانشگاه‌های دولتی تهران یا اصفهان رو دارم؟ با توجه به اینکه استان بومی من تهران تلقی می‌شه»

پاسخ مشاور را که دانشجوی مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است بخوانید: «سلام. بر اساس نتایج کنکور ۹۷ شانس قبولی دانشگاه اصفهان رو دارین»

داوطلب دیگری با ارسال پیامی این سوال را پرسیده است که «من با رتبه ۶۲۳۲ با سهمیه ۵ درصد رشته فیزیوتراپی قبول می‌شم؟» پاسخ مشاور این بود که «بر اساس نتایج کنکور ۹۷ شانس قبولی شما زیاد نیست.»

گردش مالی انتخاب رشته در یک هفته

روز گذشته در گزارشی به گردش مالی موسسه‌های انتخاب رشته کنکور پرداختیم که طبق اظهارات برخی کارشناسان حداقل ۱۰ درصد از کنکوری‌ها برای انتخاب رشته به مشاورها مراجعه می‌کنند. با این حساب اگر این ۸۳ هزار نفر به طور میانگین ۵۰۰ هزار تومان هم برای انتخاب رشته بپردازند، ۴۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان گردش مالی بازار انتخاب رشته می‌شود؛ بازاری که این گردش میلیاردی در آن، طی تنها یک هفته جریان دارد.

مشاوران بی نام و نشان

نکته جالب توجه در مورد این مراکز که البته هیچ نشانی هم از آنها در سایت‌های شان وجود ندارد و تنها به قید کردن یک شماره تلفن بسنده کرده‌اند، این است که برای جلب توجه مخاطبانشان از خانواده کنکوری‌ها آمارهایی از تعداد طرفداران شان مطرح کرده‌اند.

به عنوان مثال یکی از این موسسه‌های پرطرفدار اعلام کرده که تاکنون دو میلیون کنکوری به این سایت اعتماد کرده و انتخاب رشته خود را به این سایت سپرده‌اند.

آماری دیگر از این سایت‌ها نشان می‌دهد که ۱۳ میلیون کنکوری در سال‌های گذشته با استفاده از خدمات آنها انتخاب رشته کرده‌اند.

اما در نهایت این موسسات تنها در روزهای انتخاب رشته فعال هستند و در سایر روزها تلفن‌های شان از دسترس خارج است. برخی دیگر از سایت‌های خیلی معروف که برگزارکننده کلاس‌های آمادگی کنکور هستند ذکر قیمت را تنها منوط به مراجعه حضوری می‌دانند.

سوءاستفاده روانی و مالی از داوطلبان کنکور سراسری در حالی سال‌ها تبدیل به یک سنت دیرینه میان مراکز غیرمجاز شده است که هیچ دستگاه و وزارتخانه‌ای مسئولیت برخورد با آنها را عهده دار نیست و اصلا نمی‌دانیم چطور باید با این مراکز برخورد شود. تا زمانی که کنکور و کنکوری‌ها در این کشور نگرانی‌های خود را برای انتخاب رشته تا این حد بزرگ می‌کنند، این موسسات هم با موج سواری بر روی این اضطراب‌ها همچنان جیب خود را پر می‌کنند بدون آنکه آینده کنکوری‌ها برای آنها اهمیت چندانی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با مدیران انجمن سواد رسانه‌ای از ضرورت مقررات گذاری برای شبکه‌ها و ارتباطات اجتماعی گفت. مفهوم سواد رسانه­ ای که توسط یونسکو توسعه یافت و ذیل آن سواد اطلاعاتی و مجازی مطرح شد امروزه با چنان گستره ­ای همراه شده است که فراتر از مفهوم صرف سواد رسانه­ ای است. دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی دوره ۳۵ ساله ­ای را پشت سر گذاشته است که بیشتر دستور جلسات آن در قالب طرح بوده و در آن نقش آفرینی مستقیم ذی نفعان کم رنگ بوده است. وی افزود: در تدوین این اسناد بایستی ۵ لایه سواد شامل سواد اطلاعاتی، سواد دانشی، سواد معرفتی، سواد حقوقی و سواد تحلیلی مورد توجه قرار گیرند. گفتنی است در این دیدار حسن بشیر رییس هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای، سیدمرتضی موسویان مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای، حمیدرضا کمالی نایب رییس انجمن سواد رسانه‌ای، امیدعلی مسعودی عضو هیات مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای، معصومه نصیری عضو هیات مدیره و خزانه‌دار انجمن سواد رسانه‌ای و محمدصادق افراسیابی مدیرعامل سابق انجمن سواد رسانه‌ای حضور داشتند.
تسنیمتسنیم20 ساعت قبل
حسنعلی منصور، نخست‌وزیر وقت که کاپیتولاسیون را در مجلس به تصویب رساند هدف اول بود. چندین جوان انقلابی برای اعدام انقلابی حسنعلی منصور هم‌پیمان شدند و نقشه‌ها ریختند. برای سیدعلی اندرزگو نیز حکم اعدام غیابی صادر شد اما او به معمایی پیچیده برای ساواک و دستگاه امنیت تبدیل شد. «چریک تنها» که به تازگی از سوی گروه شهید ابراهیم هادی تدوین و منتشر شده، نگاهی انداخته به زندگی و سیر مبارزاتی شهید اندرزگو. گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی کتاب حاضر را در دو هزار و ۵۰۰ نسخه و به قیمت ۹ هزار و ۵۰۰ تومان روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

هنرمندان غدیر به حوزه هنری آمدند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
فارسفارس21 ساعت قبل
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به قدمت ساخت خوابگاه دانشجویی طالقانی که ۶۰ سال از عمرش می‌گذرد، گفت: در کرمانشاه بیش از ۳۵ سال است که خوابگاه دانشجویی ساخته نشده است. محمدرضا غلامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در حوزه فرهنگی و دانشجویی اظهار داشت: سال گذشته دبیرخانه امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بین دانشگاه‌های استان رتبه نخست را کسب کرد. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به شرکت ۶۰ درصدی دانشجویان این دانشگاه در مسابقات قرآن و عترت، افزود: رتبه نخست از لحاظ تعداد شرکت کننده ازآن دانشگاه شد. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: نظارت کمی و کیفی طبخ و عرضه غذا امسال با دانشجویان است. * برگزاری کنگره پ‍ژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشور به میزبانی کرمانشاهمعاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از برگزاری کنگره پ‍ژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی کشو از پنجم تا هشتم شهریورماه جاری به میزبانی کرمانشاه خبر داد و افزود: این کنگره سالیانه امسال به میزبانی کرمانشاه برگزار می‌شود.

عید الله الاکبر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل

فعالیت اورژانس اجتماعی در ۱۵۰ شهر کشور

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
لزوم تقویت نقش بازدارنده اورژانس اجتماعی در بروز آسیب‌های اجتماعیهمایش تقدیر از کارشناسان اورژانس اجتماعی با حضور خانم «معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آقای «وحید قبادی دانا» رئیس و جمعی از معاونان و مسئولان سازمان بهزیستی کشور برگزار شد. خانم ابتکار افزود: افتخار می‌کنم که در دولت دوازدهم یکی از رویکرد‌های اصلی ما، حمایت از اورژانس اجتماعی است و حدود ۴۰ بازدید از مراکز اورژانس اجتماعی داشته‌ام و گزارش‌های متعددی دریافت کرده‌ام و در جریان بسیاری از مشکلات و پیگیری‌های انجام شده هستم. وی افزود: اورژانس اجتماعی به طرحی جامع نیاز دارد و ارزیابی ما از این سازمان، موثرترین ساز و کار مداخله‌ای کشور است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا با هم افزایی با اورژانس اجتماعی و به طور خاص در جامعه بر مسئله مهارت‌های ارتباطی تمرکز شود. در انتهای همایش از نمایندگان اورژانس اجتماعی تمامی استان‌ها با اهدای لوح سپاس، تقدیر شد.

نظرها

اخبار بیشتر