فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه‌های کودک همسری در هرمزگان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. اجتماعی
فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه‌های کودک همسری در هرمزگان

فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه‌های کودک همسری در هرمزگان

موجخبرگزاری موج |
ازدواج کودکان در هرمزگان به ویژه شرق این استان همچنان قربانی می‌گیرد و تا کنون برای جلوگیری از کودک همسری قوانین محکمی وضع نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حساسیت جامعه نسبت به پدیده تلخ کودک همسری روز به روز در حال افزایش است؛ این مساله حتی در صحن مجلس شورای اسلامی نیز بارها عنوان شده بود، اما اتفاق غم انگیز این است که در عمل کاری برای جلوگیری از این پدیده که به حق می‌توان گفت زیر پا گذاشتن حقوق بشر و به‌ویژه حقوق کودکان است، صورت نگرفته و ما همچنان چشم به دهان مسئولان دوخته‎ایم که چه زمانی دوباره، با بازگو کردن این پدیده شوم اجتماعی، روزهایی چند افکار عمومی را به خود درگیر ‌‌کنند.

با نگاهی اجمالی به کودکان اطرافمان در می‌یابیم که تحمل بار زندگی و مشقات زندگی مشترک از سوی آن‌ها نه تنها منطقی، بلکه انسانی و عقلانی نیست و با نگاهی عاری از غرض، این موضوع محرز است که این کودکان نه برای تشکیل زندگی مشترک، بلکه به عنوان ابزاری برای رفع نیاز‌ها وارد این گونه ازدواج‌ها می‌شوند.

فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه‌های کودک همسری در هرمزگان - 3

* رابطه اعتیاد و فقر با کودک همسری

این که کودک همسری بیشتر در خانواده‌‌‌هایی که درگیر اعتیاد و فقر اقتصادی و فرهنگی هستند یا در شهرها و روستا‌‌های کوچک، که هنوز فرهنگ زندگی عشایری و قبیله‌ای بر آنان حاکم است، رخ می‌دهد، بر کسی پوشیده نیست، اما آن‌چه باعث آزردگی خاطر می‌شود، این است که مسئولان با علم به این موضوع، چرا در تصویب قوانینی که از بروز چنین ازدواج‌هایی جلوگیری می‌کند، کوتاهی و اهمال می‌کنند؟

* ۴۳ هزار ازدواج زیر ۱۵ سال

بنا بر آمار رسمی، فقط در سال ۹۵ بیش از ۳۹ هزار دختر زیر ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند که گفته‌ها حاکی از آن است این آمار به ۴۳ هزار ازدواج در سال ۹۷ رسیده است.

نکته مهم، رشد این گونه ازدواج‌ها در سال‌های اخیر است که این امر خود جای بحث و بررسی دارد؛ البته نباید فراموش کنیم که از تعداد واقعی این نوع ازدواج‌ها آماری در دست نیست زیرا بسیاری از این ازدواج‌ها بدون ثبت در دفاتر رسمی، صورت می‌گیرد.

* ازدواج آری، گواهینامه نه

حال باید از مسئولان پرسید، به کودکی که اجازه اخذ گواهینامه رانندگی، افتتاح حساب بانکی، رای دادن و … داده نمی‌‌شود و صلاحیت انجام خیلی از امور از آن‌ها صلب شده، چگونه اجازه ازدواج که مهمترین و پیچیده‌ترین پیوند بشری است، داده می‌شود؟

کودکانی که با ازدواج زود هنگام، نه تنها از دنیای کودکانه خود جدا می‌شوند، بلکه برای همیشه از یک روان و جسم سالم محروم می‌مانند. شایان ذکر است کودک همسری، به ازدواج رسمی یا غیر رسمی قبل از سن ۱۸ سالگی گفته می‌شود اما سن قانونی ازدواج در ایران برای دختر ۱۳ سال تمام و پسر ۱۵ سال تمام است.

فقر اقتصادی و فرهنگی ریشه‌های کودک همسری در هرمزگان - 12

* دختران قربانی فقر اقتصادی خانواده‌ها

حجت الاسلام و المسلمین «عباس فضلى» در این رابطه با اشاره به رواج کودک‌همسری در شرق هرمزگان، اظهار داشت: متاسفانه خیلی از خانواده‌ها به دختران دید اقتصادی دارند، تا با ازدواج آن‌ها بخشی از هزینه‌های خود را جبران کنند.

وی با اشاره به این که یکی از دلایل عمده طلاق، تفاوت سنی زیاد در ازدواج است، گفت: تفاوت سنی مناسب برای ازدواج از نظر روانشناسی و منطقی دو تا ۶ سال است اما اغلب در پدیده کودک‌همسری شاهد اختلاف سنی زیاد میان زن و مرد هستیم.

* خودکشی، طلاق و آسیب‌های روحی و فیزیکی

حجت الاسلام فضلی پیامد این‌گونه ازدواج‌ها را خودکشی، طلاق و آسیب‌های روحی و فیزیکی دانست و با بیان این‌که برخی از این‌گونه ازدواج‌‌ها حتی به ثبت قانونی هم نمی‌‌رسند، تاکید کرد: اگر حتی این ازدواج‌ها تداوم نیز داشته باشند، زنان هستند که در این میان قربانی می‌‌شوند.

حجت الاسلام و المسلمین عباس فضلى از روحانیون و دفاتر ثبت ازدواج درخواست کرد در صورت مراجعه زوجین با سنین پایین، از ثبت ازدواج آن‌ها خود‌داری کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

* لازمه ازدواج شکل‌گیری هویت فردی است

در راستای بررسی هرچه بهتر پدیده کودک همسری، به ویژه در هرمزگان، به سراغ دکتر «اشکان فعله کار» یکی از روانشناسان فعال در حوزه کودک و نوجوان رفتیم.

فعله کار لازمه‌ی ازدواج را، شکل‌گیری هویت فرد دانست و اذعان داشت: پیش‌نیاز یک ازدواج موفق و شرط اساسی برای این‌که بتوانیم از طلاق و آشفتگی روانی ناشی از زندگی مشترک، جلوگیری کنیم، تشکیل درست هویت فردی است.

وی در توضیح هویت بیان کرد: هویت یعنی این‌که فرد به خود آگاهی برسد و از خواسته‌‌ها و آرزوهای خود آگاهی داشته باشد.

این روانشناس با ذکر این نکته که از دیدگاه روانشناسی و علوم شناختی مغز، باید قسمتی از مغز به نام کورتکس رشد پیدا کند تا فرد مدیریت هیجان داشته باشد و بتواند تصمیمات منطقی اتخاذ کند، گفت: کورتکس در کودکی رشد نکرده و در اواخر نوجوانی شروع به رشد و تکامل می‌کند و بر همین اساس وقتی کودکی، مغز رشد نیافته‌ای دارد، هیچگاه انتظار نمی‌رود بتواند زندگی مشترک خوبی داشته باشد یا هیجانات خود را کنترل کند و به درستی تصمیم گیرد.

* خشم و نفرت، عاقبت کودک‌همسری

اشکان فعله کار در ادامه به بیان عواقب کودک همسری و ازدواج در سنین پایین پرداخت و اظهار داشت: به طور کل می‌توان گفت، عواقب کودک همسری خشم و نفرتی است که وجود فرد یا همان کودک را در بر می‌‍‌گیرد که معمولا کودک، در برخورد و تخلیه درست این خشم ناتوان است، بنابراین خشم درونی خود را سر‌کوب می‌کند، که این امر باعث فشار‌های عصبی و آسیب جدی به کودک می‌شود.

وی با بیان این موضوع که نهایت تخلیه خشم، خودکشی است، به تشریح شرایط یکی از مراجعان خود که قربانی کودک همسری شده بود، پرداخت و بیان کرد: مشکلات کلیوی، فشار خون بالا و کندن عصبی پوست دست، عوارض ناشی از خشم در این کودک ۱۳ ساله بود.

این روانشناس فعال حوزه کودک و نوجوان از خانواده‌ها تقاضا کرد، از وقوع چنین ازدواج هایی جلوگیری کنند و کودکانی که به هر دلیلی گرفتار این نوع ازدواج شده ‌اند را برای جدایی حمایت کنند.

وی گفت: درصورت عدم امکان جدایی، حداقل از اقدام به بارداری در سنین پایین، جدا خوداری شود.

* کودکی نکرده، کودکان را مادر نکنیم

رایحه مظفریان نویسنده و فعال حقوق کودکان، در خصوص ازدواج کودکان در هرمزگان، گفت: در سال ۹۲، ۸ پسر و ۶۸۶ دختر زیر ۱۵ سال ازدواجشان در محضرها به ثبت رسیده است.

مظفریان بیان داشت: آنچه توجه را بیشتر به سمت ازدواج دختران جلب می‌کند در خطر قرار گرفتن سلامت آن‌ها است.

وی اضافه کرد: هرمزگان از لحاظ تعداد مرگ و میر مادران و بارداری زیر ۱۵ سال، رتبه بالایی در کشور دارد؛ طبق آمارها ۵۷ زن زیر ۱۵ سال در سال ۹۲ در هرمزگان مادر شده‌اند.

شاید ده‌ها کودکی که عنوان مادری را با خود به یدک می‌کشند، هیچگاه در مخیله‌‌شان نیز نمی‌گنجید که بازی‌های کودکی‌شان به همین زودی و تلخی رنگ واقعیت به خود گیرد و امروز به جای عروسک‌هایشان، مجبور باشند برای فرزندان حقیقی خود لالایی بخوانند.

در پایان باید گفت اگر چه آمار واقعی هیچ‌گاه به رسانه‌ها درز پیدا نمی‌کند اما مشاهده آمار‌ و ارقام بتواند این نکته را به مسئولان یاد‌آوری کند که دنیا قرار نبود آن‌قدر با این کودکان نامهربان باشد که کودکی نکرده، کودکان را مادری کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خلاقیت‌های دیدنی دستان آبی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اوتیسم با همه رنج هایی که به جای گذاشته، مانع بروز نبوغ و خلاقیت‌های هنری استعدادهای ناشناخته نشد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، گالری مهر هنر واقع در خیابان دزاشیب میزبان هنرمندانی بود که هنر دست خود را به امید تماشای دوست داران شان به نمایش گذاشتند. بچه‌هایی که تاکنون خانه نشین بودند و نمی‌توانستند مهارت و آثارشان را نشان دهند. چنانچه مایلید صنایع دست هنر این عزیزان را تماشا کنید ۲۴ تا ۲۶ شهریور همین گالری میزبان شما خواهد بود.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
کشیش بازنشسته به جرم آزار و اذیت یک دانش آموز دختر دستگیر شد. کشیش بازنشسته‌ای در نیویورک به آزار و اذیت یکی از دانش آموزانش دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت. ویلیام ۸۷ ساله در اعترافات خود به آزار و اذیت دانش‌آموزش اعتراف کرد و گفت که چند سال دختر جوان را برده جنسی خود کرده بود به طوری که موجب افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات روحی و روانی دختر جوان نیز شده بود. پس از انتشار خبر آزار و اذیت دختر جوان توسط کشیش موجی از خشم مردم برانگیخته شد. در حال حاضر کشیش بازنشسته که به جرم آزار و اذیت دخترجوان دستگیر شده بود در بازداشت است تا مجازاتی برای این جنایتش در نظر گرفته شود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نژاد معاون قضایی و رئیس شورا‌های حل اختلاف دادگستری استان مازندران از برقراری صلح و سازش در دو فقره قصاص نفس در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون، ۱۱ فقره پرونده قصاص قطعی شده در استان مازندران منجر به صلح و سازش شده است. وی اظهار کرد: با توجه به برگزاری نشست تخصصی ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، سیاست مصوب مبنی بر بکارگیری حداکثر مساعی و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود برای ایجاد صلح و سازش در موضوعات مربوط به قصاص نفس، به شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان ابلاغ شد. این مقام قضایی ادامه داد: بر اساس گزارش اعلام شده، امسال تعداد دو فقره قصاص نفس مربوط به دو حوزه قضایی شهرستان تنکابن و نور به طور قطعی منجر به سازش شده و دو فقره دیگر با استمهال از اولیای دم، در دست اقدام قرار دارد. حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نژاد خاطرنشان کرد: با احتساب دو فقره صلح و سازش امسال، از سال ۱۳۹۷ تاکنون، مجموعا تعداد ۱۱ فقره پرونده قصاص قطعی، به همت شورای حل اختلاف استان مازندران، منجر به صلح و سازش شده و محکومین به زندگی دوباره بازگشته‌اند. معاون قضایی دادگستری مازندران با اشاره به سیاست دستگاه قضا مبنی بر کاهش جمعیت زندان‌ها و تاکید رئیس کل دادگستری استان در خصوص اهمیت ایجاد صلح و سازش در پرونده‌های شورای حل اختلاف استان افزود: ارتقای کیفیت خدمات رسانی در شورا‌های حل اختلاف با رویکرد صلح و سازش از برنامه‌های دستگاه قضایی است و با فعالیت و تلاش ارزشمند اعضای شورای حل اختلاف بسیاری از پرونده‌ها با صلح و سازش مختومه می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم| چرا دونالد ترامپ بدترین رئیس جمهور آمریکاست؟!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
ایلناایلنا22 ساعت قبل
برخورد یک‌دستگاه زانتیا با پژو ۴۰۵ و ‌پراید در محور سقز- بانه ۱۲ کشته و زخمی در پی داشت. به گزارش ایلنا، در این حادثه که ساعت ۱۸:۲۲ رخ داد سه نفر کشته و ۹ نفر مصدوم شدند که بلافاصله بعد از حادثه پنج دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدندمصدومان حادثه نیز به بیمارستان‌ امام خمینی سقز منتقل شدند. همچنین فوتی‌ها نیز به پزشکی قانونی انتقال داده شدند. هنوز علت حادثه از سوی کارشناسان انتظامی اعلام نشده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سردار قریشی معاون وزیر دفاع از تست‌های پروازی اولیه نسل جدید جنگده کوثر خبر داد و گفت: این هواپیما در هفته‌های اخیر تست‌های آزمایش‌های پروازی را پشت سر گذاشته و در موعد مقرر خود رونمایی خواهد شد. سردار قریشی طراحی هواپیماهایی همچون قاهر ۳۱۳ و کوثر را نتیجه احساس نیاز گلوگاهی در حوزه هوایی ناشی از تحریم‌ها در حوزه دفاعی دانست و تصریح کرد: تمام مراحل طراحی هواپیماهایی همچون کوثر و قاهر بوسیله متخصصان داخلی که بیشتر آنها جوانان هستند انجام گرفته است. وی ادامه داد: یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این هواپیماها موتور آنها یعنی همان موتور ملی اوج بوده که تمامی مراحل طراحی قطعات ریز و درشت آن بوسیله متخصصان صنعت دفاعی در داخل کشور انجام شده است. سردار قریشی خاطرنشان کرد: علاقمندان به حوزه دفاعی می‌توانند از طریق واحد ارتباطات مردمی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طرح‌های خود را با هیئت رئیسه این وزارتخانه مطرح کنند. این طرح‌ها پس از بررسی بوسیله مجموعه‌های تحقیقاتی ودجا در صورت بدیع و قابل اجرا بودن مورد استقبال قرار گرفته است و با دعوت از صاحب طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر