گلایه هایی از جنس نمک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کرد آنلاین
  4. اقتصادی

گلایه هایی از جنس نمک

کرد آنلاینخبرگزاری کرد آنلاین |
گلایه هایی از جنس نمک - 0

بزرگنمایی:

عصر کرد - سنندج - کردستان را به واسطه معادن غنی سنگ مرمر، آهن و طلا می‌شناسند و شاید کمتر کسی خبر داشته باشد که این استان در زمینه معدن نمک هم حرف‌هایی برای گفتن دارد.

معدن نمک آبی در نزدیکی روستای محمدآباد معروف به تازه کند قرار دارد، آب این روستا به واسطه وجود معدن، شور شد و بیشتر ساکنان آن بار کوچ بستند ولی ۱۲ خانوار ماندند تا از معدن، پول برداشت کنند.

بعد از رانش زمین در سال ۱۳۸۰ این معدن بیش از ۲۰ میلیارد ریال خسارت دید و بعد از آن هم سیلاب در سال‌های ۹۳ و ۹۴، تولید نمک را به صفر رساند و تا امروز جبران خسارت آن امکان پذیر نبوده و مسوولان می‌گویند: این کاری زمان بر است.

این معدن حالا با زور بازوی پنج کارگری می‌چرخد که نمی‌خواهند روستایشان خالی از سکنه شود.

ضرب المثل معروف هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک، برای همه ما آشناست اما دیدن عملی و عینی اینکه نمک هم روزی به گندد بیش از همه چیز سخت و ناگوار است.

نمک، سفیر همیشگی سفره‌های رنگی مردم در ۲ یا سه وعده غذایی از دیر باز مورد استفاده خوارکی قرار گرفته و آنقدر زیاد و در دسترس است که خیلی‌ها به چگونگی تولید آن توجه و دقتی ندارند البته در کنار مصارف خانگی و خوارکی نمک در زندگی انسان، این محصول شور و سپید، مصارف دامداری، صنعتی و دارویی هم دارد که نوع نمک در همه این مصارف به کلی با یکدیگر تفاوتی اساسی دارد.

در سفره ایرانیان، نان و نمک از ابتدای آغاز سطح کیفی زندگی در کنار یکدیگر بوده و هیچگاه حرمت نان و نمک از دیدگاه مردم پنهان و قابل فراموشی نبوده است، گوهر سپید نمک همواره همراه و همیار مردم بوده و گاهی نقشی منفی در افزایش فشار خون هم داشته است، این روزها در شهرستان کهن دیار گروس (بیجار) خود نمک هم دچار فشار خون شده و حال مناسبی ندارد.

گلایه هایی از جنس نمک - 11

نمک سفره بیجاری‌ها

معدن نمک آبی بیجار که روزی نان آور سفره بسیاری از کارگران این منطقه بود به سبب برخی نامهربانی‌های طبیعت و عده‌ای بی‌اطلاع، دچار خسارت هایی شده که امروز حال مناسبی ندارد و از فشار خون بالای اقتصادی و اعتباری رنج می‌برد.

معروف سجادی کارآفرین نمونه ۶۳ ساله از سال ۱۳۶۴ در معدن نمک آبی بیجار سرمایه گذاری کرد و در چهار دهه گذشته از فراز و نشیب‌های بسیاری عبور کرد و اینک از تجربه گرانبهایی برخوردار است هر چند دل خوشی از تولید و حمایت مسئولان ندارد.

او می‌گوید: از ابتدای سال‌های ۶۴ و ۶۵ تا امروز که بیش از ۳۴ سال از شروع به کار معدن نمک می‌گذرد، کمتر کسی در بیجار از معدن نمک آبی شهرستان خود اطلاع دارد و بسیاری حتی یکبار از این نمک بومی استفاده نکرده‌اند.

سجادی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۳۶۴ با آغاز فعالیت در معدن نمک و ساخت کارخانه فرآوری نمک در جوار معدن تا امروز بیش از ۵۰ میلیارد ریال آورده شخصی هزینه کرده‌ام.

وی افزود: در آغاز به فعالیت معدن و فراوری نمک آبی در کارخانه حدود ۵۷ کارگر مشغول به فعالیت بودند که با پیش آمد حادثه‌های طبیعی رانش زمین در سال ۱۳۸۰ بیش از پنج میلیارد ریال خسارت به معدن وارد شد و تعداد کارگران به ۲۰ نفر کاهش یافت.

وی با اشاره به اینکه برای جبران خسارت پنج میلیارد ریالی در سال ۱۳۸۰ تمام دارایی ام را فروخته و هزینه کردم، گفت: در صورت حمایت دولت در سال رونق تولید و دریافت تسهیلات ۵۰ میلیارد ریالی، می‌توان ۱۰۰ کارگر جدید برای اشتغال در معدن نمک استخدام کرد.

سجادی یادآور شد: معدن نمک آبی در نزدیکی روستای محمدآباد معروف به تازه کند قرار دارد به علت شوری آب امکان زندگی مردم در این روستا ممکن نبود ولی به برکت وجود معدن و فعالیت اقتصادی در این منطقه، بیش از ۱۲ خانوار به صورت ثابت در این روستا زندگی می‌کنند و در معدن اشتغال دارند.

او ادامه داد: پس از رانش زمین در سال ۱۳۸۰ با خسارت بیش از ۲۰ میلیارد ریال و همچنین وقوع سیلاب در سال‌های ۹۳ و ۹۴، تولید نمک در معدن به صفر رسید که تا امروز جبران خسارت آن امکان پذیر نبوده و این کاری زمان بر است.

مدیر عامل معدن نمک آبی بیجار تاکید کرد: تولید نمک آبی نیازمند بارندگی مناسب در اواخر اسفند تا اوایل تابستان است که اگر در این روند تداخل و بی نظمی پیش آید تولید نمک در اواخر تابستان را با مشکل و کمبود مواجه خواهد کرد.

وی افزود: تولید خالص نمک آبی در این معدن سالانه بیش از ۵۰ تن است که در حال حاضر با کمتر از پنج نفر کارگر در حال فعالیت و تولید است.

سجادی گفت: افزایش بارندگی‌های امسال هم روند تولید نمک را به تأخیر انداخته است و امیدواریم با افزایش دمای هوا و عدم بارندگی در روزهای اخیر، در شهریورماه برداشت و تولید نمک در معدن آغاز خواهد شد.

او با اشاره به اینکه تولید نمک آبی نیازمند آب و هوای مناسب است، تصریح کرد: برای تولید و فرآوری نمک خالص، ۴۰ روز آب گیری حوضچه‌ها نیاز است تا با تبخیر آب شور در فصل تابستان، زمان برداشت آغاز می‌شود.

کارآفرین معدن نمک آبی بیجار گفت: حمایت عملی از کارآفرینی وجود ندارد و مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان برای صاحبان سرمایه و بانک‌های عمل، اهمیتی ندارد.

وی با اشاره به تلاش‌های بی ثمری که برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت و قرض الحسنه از بانک‌ها، اظهار داشت: دیگر امیدی به حمایت مالی بانک‌ها ندارم و در تلاش برای جذب سرمایه گذار خارجی از کشورهای همسایه هستم.

سجادی یاد آورد شد: شوری آب منطقه عملا شرایط زندگی و رونق اقتصادی را سخت و غیر ممکن می‌کند که برای رفع موقتی مشکل، روزانه بیش از ۲۰ تا ۴۰ لیتر آب شرب از شهرستان خریداری و برای مصرف به کارخانه انتقال داده می‌شود.

او از کمبود آب شرب در این روستا خبر داد و گفت: با توجه به اسکان ۲۰ خانوار در این منطقه و عدم توجیه اقتصادی ایجاد شبکه آب رسانی توسط اداره آبفای روستایی شهرستان، هزینه تهیه آب شرب با تانکر روز به روز افزایش خواهد یافت و امکان افزایش جمعیت آن غیر ممکن می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

مدیر عامل معدن نمک آبی بیجار اظهارداشت: تجهیزات برق رسانی به معدن و کارخانه توسط شبکه برق شهرستان و با سرمایه گذاری مستقیم شرکت نمک بیجار خریداری و به منطقه تازه کند اهداء شد.

وی به عدم دسترسی به نعمت گاز طبیعی در این کارخانه اشاره کرد و گفت: شبکه گاز رسانی شهرستان در پنج کیلومتری کارخانه وجود دارد که باز هم به علت جمعیت ۲۰ خانواری روستا، امکان گاز رسانی به منطقه وجود ندارد.

سجادی ادامه داد: با همه موانع و مشکلاتی که در استفاده از حداقل امکانات و خدمات عمومی که در منطقه احداث معدن وجود دارد، جاده دسترسی به روستا یکی دیگر از مشکلات جدی تولید و اشتغال به شمار می‌رود.

او از کیفیت و خلوص بالای نمک بیجار گفت و افزود: بر اساس اسناد و مدارک آزمایشگاه علوم پزشکی، نمک بیجار از کیفیت و خلوص صد در صدی برخوردار است و بهترین نمک برای تولید داروهای پزشکی به شمار می‌رود.

مدیر عامل کارخانه تولید نمک بیجار ادامه داد: تولید و فرآوری نمک در این معدن حدود یک صدم قیمت واردات نمک از کشورهای تولید کننده است که در صورت حمایت از تولید داخلی، ارز آوری به کشور و خودکفایی در تولید نمک دارویی قابل دسترسی و تحقق است.

وی کیفیت و خلوص بالای نمک بیجار را این گونه توصیف کرد که نیازی به دانه بندی مجدد توسط دستگاه‌های مخصوص ندارد و افزود: این نکته مهم می‌تواند در کاهش هزینه‌های خرید دستگاه و نیروی کار بسیار موثر باشد اما برخی از دستگاه‌های مربوطه تهیه دستگاه دانه بندی را الزام ارائه مجوز فروش محصول می‌دانند و در این مورد برخی از دستگاه‌ها همکاری ندارند.

سجادی با ابراز نگرانی از اینکه معرفی نمک آبی تولید بیجار در شهرستان و استان مغفول مانده است، گفت: این محصول با کیفیت‌ترین نمک کشور، ارزان‌ترین و در دست‌ترین محصول برای همشهریان، جایگاهی در سبد حمایتی و مصرفی ندارد تا آنجا که برخی از ادارات خدمات رسان برای نمک پاشی راه‌ها و خیابان‌ها در زمستان از سایر شهرهای همجوار نمک خریداری و وارد استان می‌کنند.

او افزود: در صورت حمایت مردم و مسئولین شهرستان بیجار، اشتغالزایی، توسعه و آبادانی به روستای محمد آباد بازخواهد گشت و نیازی به ورود سرمایه گذار خارجی نیست.

گلایه هایی از جنس نمک - 38

مخزن آب جدید برای آبرسانی به روستای محمد آباد

رئیس آبفای روستایی بیجار در این ارتباط گفت: یکی از مشکلات فعلی روستای محمد آباد، کم فشار بودن آب در این منطقه برای پنج امتیاز جدید مسکونی که در انتهای شبکه آب رسانی توسط معدن نمک احداث شده است و در راستای رفع آن، احداث مخزن جدید با توجه به استاندارد اختلاف ارتفاع در دستور اقدام قرار دارد.

محمد زارعی اظهار داشت: مخزن جدید بر اساس جمعیت روستا، ۴۰ متر مکعبی است که با توجه به درخواست مردم روستا و نیاز واحدهای مسکونی جدید، ظرفیت مخزن به ۸۵ متر مکعبی افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: مشارکت‌های مردمی در رفع مشکلات و موانع تاثیر بسزایی دارد که در خصوص ایجاد مخزن جدید حدود یک میلیارد ریال اعتبار نیاز است که یکی از خیرین منطقه حدود ۲۰۰ میلیون ریال به این پروژه کمک مالی داشته است.

رفع موانع تولید واحدهای تولیدی - صنعتی شهرستان

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار هم گفت: بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای ۲۳ واحد صنعتی در طرح رونق تولید در بیجار از ابتدای سال در راستای تحقق شعار «رونق تولید» در بخش صنعت به بانک‌های عامل معرفی شدند.

سید علی میرآقایی یادآور شد: با همکاری واحد کارگزار اشتغال به تیم اقتصادی شهرستان، واحدهای تولیدی و صنعتی به سه دسته واحدهای مستعد توسعه، تثبیتی و ایجادی مشخص تا هر یک بصورت ویژه در کارگروه مربوطه مورد برسی و کارشناسی قرار گیرد.

وی افزود: برخی از واحدهای ایجادی که در روند دریافت جواز تاسیس و یا ثبت شرکت، بیش از ۶۰ درصد پیشرفت دارند در کار گروه تعریف و با پیگیری‌های لازم و طرح در سازمان برنامه و بودجه و اداره کل صمت استان، لایحه رفع موانع طرح‌ها را به تصویب کمیته فنی رسید.

میرآقایی گفت: ۲۲ طرح به کمیته فنی معرفی شده است که با حمایت‌های دولت بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای رفع موانع تولید جذب شده که این اقدام حمایتی دولت از بخش خصوصی در سطح استان کم سابقه بوده است.

او با اشاره به اینکه در بحث تسهیلات روستایی در سال جاری طرح توسعه باران گشت گروس با تسهیلاتی بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در کمیته فنی و در بانک کشاورزی به تصویب رسیده است گفت: پرداخت تسهیلات به این طرح صنعتی، در اولویت کاری قرار دارد و می‌توان گفت، این واحد تولیدی نخستین واحد ریخته‌گری صنعتی در منطقه میباشد.

رئیس اداره صمت بیجار گفت: طرح پارس پروتئین دریا که بیش از ۹ سال بلاتکلیف مانده بود با اعتباری بالغ بر ۲۳ میلیارد ریال و اشتغالزایی حدود ۱۰۰ نفر تا اوایل شهریورماه تولید آزمایشی خود را شروع خواهد کرد.

وی افزود: کارخانه کابل کنترل سپهر در فاز توسعه تولید قطعات خودرو بالابر شیشه با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۱۰۰ نفر تا اوایل شهریور ماه به بهربرداری خواهد رسید.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بیجار اظهار داشت: کارخانه‌های قند گروس و فیلترسازی در بحث تامین مواد اولیه و بازاریابی مشکلاتی داشتند که با طرح در کمیته رفع موانع، از رکود تولید خارج و در حال حاضربا افزایش توان تولید بیش از ۲۲ نفر در مجموع اشتغالزایی دارد.

او تاکید کرد: با طرح موانع و مشکلات فعلی معدن نمک شهرستان در کارگروه‌های رفع موانع تولید، می‌توان امیدوار بود که رونق تولید و اشتغال به این واحد معدنی باز گردد.

در نزدیکی روستای تازه کند معدن از توابع شهرستان بیجار، در حدود ۴۰ کیلیومتری شهر بیجار، چشمه‌ای جاری است که از آب آن نمک با مقدار خلوص ۹۹/۵ درصد استخراج می‌شود که این معدن طبیعی با ظرفیتی حدود پنج هزار تن در سال، از خالصترین معدن‌های سطح کشور به شمار می‌رود.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

۹۹۴۳/۹۱۰۲

گلایه هایی از جنس نمک - 57

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تبریک عید غدیر توسط رهبرانقلاب به امام خمینی (ره)

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.
موجموج16 ساعت قبل
سعید سلطانی با بیان اینکه در یک سال اخیر مبارزه با قاچاق دام نیز بیشتر از گذشته جدی گرفته شده است، افزود: علاوه بر این اقدامات افزایش تخصیص ارز برای واردات گوشت و کاهش قدرت خرید مردم در روند کاهش قیمت گوشت قرمز نیز تاثیر داشته است، به طوری که به تازگی قیمت دام زنده نسبت به اوج قیمت گوشت در سال ۹۷ نزدیک به ۳۰ درصد کاهش داشته است، هرچند این تغییر قیمت در دامداری‌ها رخ داده اما عملا کاهش قیمت در بازار ایجاد نشده است و این متاثر از نفوذ افرادی است که مانع از کاهش قیمت گوشت در بازار می‌شوند، در حالی که دامداران گوشت را ۳۰ درصد کمتر از قیمت‌های قبلی عرضه می‌کنند. او با تاکید بر اینکه سیاست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت قرمز نه تنها موجب کاهش قیمت گوشت قرمز نشد، بلکه بخش عمده‌ای از منابع ارزی کشور از این طریق خارج شد، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت دام زنده از ابتدای سال ۹۸ تاکنون نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافته است، هرچند در بازار اثر آن برای مردم دیده نمی‌شود که این ناشی از ضعف نظارتی و نبود نهادی واحد برای پذیرفتن مسئولیت بازار است. برای نمونه اتحادیه دامداران در بخش تولید فعالیت دارد و انجمنی برای واردات گوشت زیرمجموعه اتاق بازرگانی تشکیل شده است، همچنین انجمنی برای صادرات گوشت تشکیل شده که به نفع تولیدکننده‌ها و مصرف‌کننده‌ها نیست و تنها عده‌ای خاص از بازار گوشت سود می‌برند. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای واردات گوشت قرمز در کشور وجود ندارد، گفت: در شرایطی که یک برنامه منسجم وجود ندارد و سازمان واحدی نیز مسئولیت نظارت بر آن را به عهده نمی‌گیرد به‌طورقطع این روند بی‌نظمی در واردات و عدم تعادل قیمت در بازار گوشت قرمز ادامه خواهد داشت. آیا پای افراد با نفوذی در میان است که مانع از تصمیم‌گیری‌های موثر در دستگاه‌های متولی و نظارتی شده است؟
برنابرنا19 ساعت قبل
با حضور کبیری، معاون تعاون وزیر کار، تفاهم نامه همکاری مشترک میان این معاونت و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور به امضا رسید. به گزارش گروه خب رخبرگزاری برنا، به نقل از روابط عمومی صندوق، در جلسه‌ای که با حضور محمد کبیری معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمدی مدیرکل تعاونی‌های تولیدی کشور به همراه نقی پور مدیرعامل و دیگر اعضای هیأت مدیره صندوق در محل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته برگزار شد تفاهم نامه همکاری مشترک میان دو طرف به امضاء رسید. کبیری گفت: یکی دیگر از اولویت‌های حمایتی ما شرکت‌های استارتاپی می‌باشند و به دنبال این هستیم که شرکت‌های استارتاپی را نیز در قالب تعاونی فعال کنیم که برای این منظور نیز نیازمند فعال کردن همین مراکز نوآوری می‌باشیم. در ادامه جلسه نقی پور مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت ضمن خوش آمدگویی به جناب کبیری معاون تعاون وزیر کار و محمدی مدیرکل تعاونی‌های تولیدی کشور گفت: امیدوارم با حضور جناب کبیری به عنوان مدیری جوان و ساعی در راس مجموعه معاونت تعاون وزارت کار شاهد پویایی و به روزرسانی هرچه بیشتر شرکتهای تعاونی کشور شویم. در پایان نیز دو طرف با امضاء این تفاهم نامه، تعهد خویش به منظور عملیاتی شدن مفاد تفاهم نامه را اعلام و بیان داشتند که اجرای این تفاهم نامه می‌تواند اثرات خوبی بر روند توسعه هر چه بیشتر شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و نوآور کشور داشته باشد.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی ایران با اشاره به معطلی سه ماهه بیماران تالاسمی برای دریافت دارو از تعلل در پوشش بیمه‌ای داروهای حیاتی این بیماران انتقاد کرد. یونس عرب (مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در ارتباط با مشکلات بیماران تالاسمی در کشور گفت: مشکل اصلی ما با بیمه‌ها است، چرا که سازمان‌های بیمه‌‌گر دخالت خودمختار در برخی حوزه‌های داروئی بیماران تالاسمی دارند. معطلی سه ماهه بیماران تالاسمی برای دریافت دارووی گفت: این بیماران حدود هفتصد تا هشتصد نفر بیشتر نیستند و الان سه ماه است که معطل دریافت دارو هستند. مدیر عامل انجمن تالاسمی ایران تصریح کرد: ما در ارتباط با دو قلم داروی بیماران تالاسمی گلایه مندیم. مابقی یعنی حدود ۵۵ درصد آنها تحت پوشش بیمه سلامت هستند و ۵ درصد هم تحت پوشش بیمه‌ نیروهای مسلح و سایر بیمه‌ها قرار دارند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ساعت قبل
فراخوان فورد در آمریکای شمالیدنیای اقتصاد: شرکت خودروسازی فورد فراخوانی را برای ۱۰۸ هزار و ۳۹۹ دستگاه «فورد فیوژن» و «لینکلن ام‌کی‌زد» در آمریکای‌شمالی اعلام کرده و دلیل این فراخوان نیز نقص در مونتاژ کمربندهای ایمنی صندلی‌های ردیف جلو است. براساس این بیانیه، فورد می‌گوید که افزایش دما در صندلی‌های ردیف جلو ممکن است در نهایت منجر به کاهش پایداری و توانایی نگهداری سرنشینان آن شود. خودروهای فورد فیوژن اغلب از آگوست ۲۰۱۴ تا ژانویه ۲۰۱۵ و در خطوط مونتاژ کارخانه میشیگان و مکزیک به تولید رسیده‌اند. فورد می‌گوید که بنابر همین نقص، تاکنون یک سرنشین دچار مصدومیت رانندگی شده است. که البته فورد این امر را عامل فراخوان نمی‌داند.

نظرها

اخبار بیشتر