تامین آب، در نبرد با آفتاب و گاندو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
تامین آب، در نبرد با آفتاب و گاندو

تامین آب، در نبرد با آفتاب و گاندو

مهرخبرگزاری مهر |
محیط‌زیستی‌ها اغلب گاندوها را به عنوان تمساح‌هایی دوست‌داشتنی و در معرض خطر معرفی کرده‌اند و سابقه حمله آن‌ها نیز کم‌شمار بوده است. اکنون چه عاملی حمله گاندوها به انسان را افزایش داده است؟

خبرگزاری مهر، گروه جامعه-مسعود بربر:صدای پایشان در آب، وقتی نی‌ها را کنار می‌زنند و نزدیک می‌آیند، صدای خش خش خم شدن نی‌ها، صدای ضربه‌ پاهایشان بر آب و تصویر مهیب فک‌ها و دندان‌های مرگبارشان در کنار پوست زیتونی و صفحه‌های شاخ‌مانند پشت گردن بی‌شباهت به کابوسی به جا مانده از دوره‌های پیش از تاریخ نیست. با این حال هر که آن‌ها را از نزدیک (البته نه زیادی نزدیک) دیده باشد، اغلب توصیفی متفاوت از این دارد.

طول تمساح‌های پوزه کوتاه مردابی ایران که با نام گاندو شناخته شده‌اند، به سه متر و وزنشان به حدود ۵۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد با این حال اغلب رسانه‌های محیط زیستی از آن‌ها به عنوان حیواناتی بی‌خطر یاد می‌کنند، محلی‌ها آن‌ها را می‌ستایند و نگهبان پاکی و برکت آب می‌دانند، و کارشناسان نیز تاکید می‌کنند که حتی کروکودیل‌های بزرگ‌تر از این در کشورهای دیگر هم که طولشان به ۵ تا۶ متر می‌رسد و برخلاف گاندوها در آب شور زندگی می‌کنند، با نزدیک شدن انسان به سمت آب فرار می‌کنند و راه خود را می‌روند. به این ترتیب چه چیزی باعث فجایع اخیر در کشورمان شده است؟ علت این تعارض بی‌سابقه میان افراد محلی و گاندوها کجاست؟

شاید کلید فهم پاسخ این معضل در ویژگی‌های پوست و فک این حیوان نهفته باشد، که گیرنده‌های حسی بسیار قوی دارند. هرگونه سر و صدا و امواجی در آب این گیرنده‌ها را تحریک می‌کند تا حدی که حیوان می‌تواند حرکت ماهی در آب را روی موج حس کند و متوجه جهت حرکت آن هم بشود. اما گیرنده‌های حسی گاندوهای ایران که طی یکی دو سال اخیر دچار دگردیسی نشده، پس مشکل کجاست؟

برای رفع تعارض تازه بین افراد محلی و گاندوها ابتدا باید علل آن را ریشه‌یابی کرد و متناسب با آن در پی راه حل بود. قطعا یکی از دلایل می‌تواند بارندگی‌های کم‌سابقه امسال باشد. در سال‌های قبل در استان سیتسان و بلوچستان این مقدار آب نداشتیم. بارندگی‌های شدید امسال باعث شد سدها پر شود و جریان رودخانه‌ها به وجود آمد. به این ترتیب گاندوها به نقاطی که پیشتر کمتر آنجا مشاهده شده بودند رسیدند. بچه‌ها هم برکه‌های تازه برای آب‌بازی پیدا کردند. تمساح پوزه کوتاه مردابی ذات شکارچی و مهاجم دارد و وقتی به یک باره ۱۰ تا ۲۰ بچه به آب برکه‌ای می‌پرند تا شنا کنند گیرنده‌های حسی حیوان به شدت تحریک می‌شود. ابعاد صدا و امواج برای حیوان تهدیدآمیز است و حیوان شاید تشخیص ندهد که چه موجودی داخل آب است و در اثر تحریک، حمله می‌کند. در سالهای قبل به علت اینکه آب کمتر بوده، میزان حمله کمتر بوده و حالا برخی تمساح‌های خیلی بزرگ، با توجه به اینکه جثه بزرگی دارند، قدرت تهاجمی بیشتری هم دارند و از پس بچه‌ها بر می‌آیند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

یک مساله دیگر بحران آب در سیستان و بلوچستان است. همه کسانی که روستاهای این استان را از نزدیک دیده‌اند، با بحران آب در روستاها از نزدیک آشنا هستند و برخی روستاها ده‌ها کیلومتر با نخستین آبادی دارای لوله‌کشی آب فاصله دارند. طبیعتا افراد محلی با شکل گیری برکه‌ها و مسیل‌های تازه‌ آب، به آن به چشم منبع تازه تامین آب نگاه می‌کنند و به سراغ برکه‌هایی که زیستگاه گاندوهاست می‌روند.

بر این اساس به نظرمی‌رسد تنها راه حل بنیادین حل تعارض، در درجه اول رفع مشکل آب‌رسانی در منطقه باشد تا کسی برای تامین حداقل نیاز خود به زیستگاه حیات وحش پا نگذارد. حوزه‌ای که می‌تواند ورود دولت نهادهای وابسته آن از جمله آب منطقه‌ای و هلال احمر و یا نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان یا حتی جنبش تازه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌های مردمی در قالب «نذر آب» باشد. با این حال اگر حتی بسیج تمام نیروها نیز امکان تامین بودجه کلان مورد نیاز برای تامین زیرساخت‌های آبرسانی به برخی روستاها را فراهم نمی‌کند، کافی است با کانال‌هایی به ابعاد نیم متر در دو متر آب را به جایی برد که برای اهالی روستا امن باشد و آنجا از آب برکه‌ها استفاده شود. حتی اگر بودجه کافی برای این کار نیز فراهم نیست شاید بتوان در هر روستا از تانکرهایی برای تامین آب استفاده کرد.

واقعیت آن است که علیرغم همه آن چه در رسانه‌های محیط زیستی درباره گونه‌های در حال انقراض دوست داشتنی گفته می‌شود، هیچ تضمینی وج‍ود ندارد که با نزدیک شدن به آن‌ها، چه یوزپلنگ، چه خرس سیاه بلوچی و چه گاندو، راه خودشان را بگیرند و بروند. هر حیوان مهاجمی که در خود توان رویارویی با مهاجم را ببیند در صورت احساس خطر و تهدید، مقابله به مثل خواهد کرد. تنها توصیه‌ای که می‌توان به اهالی منطقه کرد یادآوری این موضوع کلیدی است که گاندوها بخشی از حیات «وحش» هستند و اگر می‌خواهیم در آب شنا کنیم یا حتی کنار رودخانه بنشینیم، بهتر است به جایی برویم که مطمئن باشیم تمساح در آن نیست. تا زمانی که دستگاه‌های مختلف وظیفه مهم آب‌رسانی به روستاهای منطقه را به انجام برسانند، راهی به جز آموزش و فرهنگ‌سازی در دورافتاده‌ترین روستاهای این سرزمین نداریم و نه می‌توان و نه اصلا مطلوب است که به گاندوها یاد بدهیم به سراغ ما نیایند.

سعدی مبر اندیشه که در کام نهنگان*

چون در نظر دوست نشینی همه کام است

*نهنگ در ادبیات کهن فارسی به جای تمساح به کار می‌رفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
یک مادر آزارگر که پسر سالمش را به ۱۳ عمل جراحی بیفایده کشانده بود به علت آزار فرزندش و سوءاستفاده از پزشکی متهم به دو دهه زندان شد. این مادر تگزاسی فرزند سالم خود را مجبور به تحمل تمهیدات پزشکی غیر ضروری کرد، آن هم در شرایطی که این اقدامات الزامی به نظر نمی‌رسیدند. این زن در نهایت فرزندش را به سیزده عمل جراحی غیر ضروری واداشت. در این مدت مادر این پسر فرزندش را به بیش از ۳۲۰ بیمارستان و مرکز پزشکی برد. حال عمومی کریستوفر اکنون کمی بهتر است و مادرش نیز با حکم بیست سال زندان رو به روست.
فارسفارس19 ساعت قبل
گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مریم گلباز: چند روزی است که داستان سگ‌کشی با اسید در کهریزک در فضای مجازی منتشر و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. مدیریت فعلی شهری تأکید بر این دارد که این فیلم برای سال ۹۶ است و ربطی به مدیریت فعلی ندارد. این حامی حقوق حیوانات گفت: ‌ فیلم را قطعا دیده‌اید و می‌بینید که این افراد با اقدام وحشیانه این حیوانات بی زبان را از بین می‌برند. برخی اعضای شورای شهر تهران خواستار پاسخگویی شهرداری تهران در این زمینه هستند و معتقدند تناقضاتی در گفتارها وجود دارد. برخی کارشناسان معتقد هستند که انتشار این فیلم موضوع تسویه حساب شخصی است و رقبای این پیمانکار نمی‌خواستند کار به وی سپرده شود.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
این تصویر درختی را نشان می‌دهد که به خاطر وجود تفاوت دما در دو طرف آن، از یک طرف تابستان و از طرف دیگر پاییز زودرس را تجربه می‌کند‌به گزارش ایسنا، مهراب رجبی، رئیس بنیاد البرزشناسی با انتشار این عکس در کانال خود نوشت: این عکس بسیار زیبا و گویا درخت توت است در جاده دروان، مرز بین دروان و خوارس، این تصویر به زیبایی تفاوت (دما و آب و هوا) در البرز - کرج - را بیان می‌کند. برگ‌های زرد درخت، به سمت شمال (که هوا سردتر است) و برگ‌های سبز به سمت جنوب (که هوا چند درجه گرمتر است) قرار گرفته‌اند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
معاون امنیتی استاندار و دبیر شورای تامین استان تهران گفت: پیگیری برای آزادی دستگیرشدگان از مقابل شهرداری پایتخت در جریان تجمع اعتراضی برای حمایت از حقوق حیوانات جریان دارد. حمیدرضا گودرزی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مطالبه مردم و سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) در خصوص حمایت از حقوق حیوانات به‌حق است. وی یادآور شد: در این تجمع گروهی از مردم به‌عنوان جمعیت حامی حقوق حیوانات حضور داشتند و اعتراض آنان نیز یک موضوع بسیار حائز اهمیت است. معاون استاندار تهران خاطرنشان کرد: مسئولان استان تهران و مراجع قضایی موضوع مورد مطالبه مردم را پیگیری می‌کنند و حتما نتیجه اقدامات به نظر رسانه‌ها خواهد رسید. به گزارش ایرنا امروز گروهی از حامیان حقوق حیوانات در اعتراض به اقدامات نامناسب برای کشتار سگ‌های بی‌صاحب در مراکز نگهداری، مقابل شهرداری تهران تجمع کردند که به درگیری و بازداشت عده‌ای انجامید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. می‌خواستم بپرسم آیا من می‌توانم یک دانگ از سهم خودم را بفروشم یا به کس دیگری واگذار کنم؟ اعتمادآنلاین| میراندا مهدوی- پرسش مخاطبان اعتمادآنلاین: من و دوستم یک باغ را به طور شراکتی به صورت ۳ دانگ، ۳ دانگ خریداری کرده‌ایم. این نکته قابل توجه است که بر اساس قانون چنانچه شما ملک را به شخصی غیر از شریکتان بفروشید برای شریکتان حقی ایجاد می‌شود که در قانون به آن «حق شفعه» یا همان حق شریک دوم می‌گویند و به این معنی است که هرگاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین ۲ نفر مشترک باشد و یکی از ۲ شریک سهم خود را به شخص دیگری بفروشد، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و مالک سهم فروخته شده شود. ینابراین با استفاده از این حق دوست شما می‌تواند با پرداخت ثمن معامله به خریدار سهم فروخته شده را در ملکیت خود درآورد. شما می‌توانید مشکلات حقوقی خود را از طریق آی‌دی @Modiretemad در تلگرام با ما در میان بگذارید، و مشاوران حقوقی ما در اعتمادآنلاین پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
وی ادامه داد: چنان جریان اقتصادی و سودآوری مواد مخدر بالاست که بعید می‌دانم سوداگران به این راحتی دست از قاچاق مواد مخدر بردارند. معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به هزینه بالای مواد مخدر در کشور بیان داشت: ۱۶۷ تریلیون تومان هزینه مواد مخدر در ایران طی یک سال است یعنی ۴۷ درصد بودجه عمومی کشور و ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی مربوط به این موضوع است. منتظرالمهدی گفت: ‌بیش از ۴۵۰ میلیون نفر در دنیا درگیر مواد مخدر هستند و ۴۵۰ هزار نفر سالانه بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌أدهند ضمن اینکه در ایران نیز روزانه ۱۰ نفر ودر سال ۳۶ هزار نفر بر اثر مصرف مواد مخدر از بین می‌روند. وی یادآور شد: در این سال‌ها شاهد افزایش ۵ درصدی مصرف مواد مخدر در ایران هستیم. وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه در مواد مخدر در کشور افزود: مبارزه با مواد مخدر از مرزها تا شهرها ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر