صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سال‌هاست ماشین‌ها می‌روند و می‌آیند، تراکتور یا سمند هم تفاوتی ندارند، هر کدام با هر سرعت و با هر نوع حرکتی به راحتی از صحرای «پوشنج» داراب می‌گذرند؛ صحرایی با آثار تاریخیِ دست‌کم ۴۰۰ ساله، که حالا بی‌توجهی‌ها به آن این محوطه تاریخی را به کام مرگ نزدیک کرده است. گویی این صحرا شان نگهداری این محوطه تاریخی را ندارد!

به گزارش ایسنا، حالا چارتاقی و گورستان تاریخی معروف به «صحراپوش» در شهر داراب استان فارس، میان دود و دم ماشین‌های سبک و سنگین و زباله‌ها، آتش معتادان گیر افتاده و بی‌توجهی‌ها به سمت‌اش به حدی بوده که مدتی قبل نیز شهرداری داراب با لودر و ماشین‌آلات سنگین و با اسم پاکسازی و توسعه جاده خاکی در عرصه و محوطه تاریخی این چارتاقی لرزه به جان این بنای تاریخی انداخت؛ به حدی که فعالان میراث فرهنگی استان فارس دست به دامان جامعه فرهنگی شدند.

هر چند گفته می‌شود مالکیت این چارتاقی متعلق به اداره اوقاف و امور خیریه منطقه است و این اقدامات بدون هماهنگی با میراث فرهنگی انجام شده و به مرور همین بی‌توجهی باعث ریزش تدریجی این اثر تاریخی می‌شود، هر چند بیش از یک دهه از ثبت ملی این اثر تاریخی می‌گذرد اما فعالان میراث فرهنگی استان می‌گویند این اثر تاریخی و قبرستان آن، هنوز تعیین عرصه و حریم نشده است.

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 4

گورستان و چارتاقی صحراپوش داراب این روزها در کنار عبور ماشین‌های مختلف، دم‌خور زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی و مواد پلاستیکی است که این محوطه تاریخی را به زباله‌دانی تبدیل کرده، از سوی دیگر حفاری‌های غیرمجاز در این منطقه به واسطه‌ی قرارگرفتن قبرستان تاریخی در آن تخریب این محوطه را سرعت بخشیده است.

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 6

عیسی فولادفر فعال میراث فرهنگی داراب در گفت‌وگو با ایسنا از بی‌توجهی نسبت به آثار تاریخی شهرستان داراب گله می‌کند و می‌گوید: «بسیاری از آثار تاریخی این منطقه مانند چارطاقی و گورستان تاریخی «صحراپوش» به حال خود رها شده‌اند، این محوطه و چارتاقی گورستان صحراپوش در طول سال‌های گذشته در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می‌برد.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 9

او با تاکید بر این که در طول چند سال گذشته دوستداران و فعالان میراث فرهنگی نسبت به وضعیت این اثر تاریخی شکایت داشته‌اند، می‌گوید: ما خواستار رسیدگی بیشتر و بهتر از یادمان‌های تاریخی داراب، بویژه چارتاقی گورستان صحراپوش از سوی مدیران و سرپرستان مربوط هستیم.

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 11

وی اما به این نکته نیز تاکید می‌کند که «از بین چارتاقی‌های گورستان صحراپوش، تنها یکی از این چارتاقی‌ها که سالم‌تر باقی مانده بود، ۹ بهمن ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. فرم معماری آن، این اثر را به دوره‌ی صفوی نسبت می‌دهد و با توجه به این که این چارتاقی در گورستان قرار گرفته، به نام این گورستان نام گذاری شده است. کاربری این چارتاقی، آیینی و مذهبی بوده ‌و مصالح این چارتاقی از لاشه سنگ و ملات گچ است. چندین گور نیز در درون چارتاقی قرارگرفته که سنگ گورهای آن، کاملا مشخص است، در بدنه سازه دو طاقچه قرار گرفته و بخش شرقی به دلیل بی‌توجهی‌ها و نبود استحکام‌بخشی، به طور کامل ویران شده است.»

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 13

او با اشاره به این که بخش‌هایی از جنوب سازه نیز ویران شده و باید هر چه زودتر بازسازی و مرمت شود، ادامه می‌دهد: بهسازی هایی که در گذشته روی سازه انجام شده، بدون هماهنگی سازمان میراث فرهنگی و بیرون از ضوابط و مقررات این سازمان بوده است.

صحرای «پوشنج» را بدنام کرده‌اند - 15

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

الفالف1 روز قبل
گروه فرهنگی الف، ۲ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۳۷ ۳۹۸۰۶۰۲۰۹۴کیهان نوشت: یک زن بازیگر سینما و تئاتر، در کنسرت یکی از خوانندگان دست به رفتاری سخیف زد. این بازیگر [فرزانه کابلی] که سالهاست به انزوا رانده شده، در حین برگزاری کنسرت سالار عقیلی به روی صحنه رفت و دست به انجام حرکاتی مغایر با فرهنگ ایرانی و اسلامی زد! نکته تاسف‌آور اینکه خواننده یاد شده، گویا از پیش از قصد زن بازیگر مطلع بوده است. او در حین اجرا نیز، مانع کار زشت زن بازیگر نشد. لازم به ذکر است کابلی را بسیاری از مردم با نقش مادر علی کوچولو به خاطر می‌آورند و او بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما است.

حجت الاسلام قرآئتی مهمان «بدون تعارف»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حجت الاسلام قرائتی: چه فایده داره؟ خبرنگار: از ب بسم الله حال ما رو می‌گیرین، بابا مردم الآن­ می‌گن حاج آقا قرائتی چند سالشونه. حجت الاسلام قرائتی: فامیل قرائتی معناش اینه که پدر در پدر ما معلم قرآن بودند. حجت الاسلام قرائتی: من در ضرب المثل‌ها هم حتی می‌تونم بگم پنج ثانیه هم فکر نمی‌کنم، همون طور دردهنم خلق می‌شه. حجت الاسلام قرائتی: نهخبرنگار: نیستید؟ حجت الاسلام قرائتی: نه، نسبت به گذشته بهتریم، اما نسبت به اونی که باید باشیم؛ خیلی عقبیم. حجت الاسلام قرائتی: آخه هر شبی یه نقطه ضعفی رو نشون می‌ده، قهرا مسئولین باید ناراحت بشن.

المپیاد دانش آموزی نانو

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

مجری طولانی‌ترین برنامه تلویزیون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهمان این قسمت از برنامه «بدون تعارف» کسی است که با زبان ساده، ادبیات صمیمی اش و آن شوخی‌های معروفش چهل سال است که از قاب تلویزیون با مردم خیلی خوب ارتباط برقرار کرده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهمان این قسمت از برنامه «بدون تعارف» از روحانیون نام آشناست، اهل کاشان است کسی که با زبان ساده، ادبیات صمیمی اش و آن شوخی‌های معروفش چهل سال است که از قاب تلویزیون با مردم خیلی خوب ارتباط برقرار کرده است و مهم‌تر اینکه سیره زندگی اش در این سال‌ها هیچ فرقی نکرده است. مهمان این قسمت بدون تعارف، حجت الاسلام و المسلمین حاج محسن قرائتی است.

ساعتی با یک پزشک پیشکسوت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر