تبعیت لندن از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا، به معنای نداشتن استقلال است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

تبعیت لندن از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا، به معنای نداشتن استقلال است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
چارلز شوبریج گفت: وضعیت کنونی ناشی از دشواری‌های انگلیس برای خروج از اروپا باعث می‌شود موضع روشن و قاطعی در قبال ایران اتخاذ نکند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از کارشناسان امنیتی انگلیس گفت: پیروی لندن از سیاست‌های آمریکا در قبال ایران موجب از دست رفتن استقلال لندن می‌شود.

­چارلز شوبریج در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گفت: زمان کنونی، زمان بسیار مهمی برای سیاست خارجی انگلیس است. ما در وضعیتی هستیم که سیاستمداران انگلیسی با بیم و هراس همراه هستند همچنان که می‌دانید بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس بر سر کار است، ما انتخاباتی پیش داریم و همچنین قرار است انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود. با این وضعیت تصور می‌کنم بوریس جانسون درپی آن است که به رای دهندگان انگلیسی نشان دهد موفقیت هایی را به دست آورده است تا بتواند آراء آنها را به سوی خود جلب کند. همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا دو روز در انگلیس بود و درباره توافق تجارت آزاد که قرار است با انگلیس به امضا برسانند گفتگو می‌کرد. آمریکایی‌ها در مقابل امضای این توافقنامه با انگلیس از لندن می‌خواهند که گام هایی محکم در برابر ایران و چین بردارد. نباید موضوع مرتبط با توقیف نفتکش ایرانی در منطقه جبل الطارق را فراموش کرد. این اقدام در چارچوب اعمال فشارهای حداکثری آمریکا علیه ایران صورت گرفت. توقیف این کشتی بر اساس داده‌های اطلاعاتی که آمریکا در اختیار انگلیس قرار داد؛ انجام شد و در نتیجه انگلیس به توقیف این کشتی اقدام کرد. هم اکنون دولت جبل الطارق هیچ دلیل و مدرکی ندارد که نشان دهد نفتکش ایرانی قوانین را نقض کرده باشد و دلیلی هم در دست ندارد که نشان دهد این کشتی به سمت سوریه می‌رفته است. از این رو با توجه به وضعیت کنونی انگلیس و دشواری هایی که لندن برای خروج از اتحادیه اروپا دارد تصور می‌کنم این مساله باعث می‌شود که لندن موضع روشن و قاطعی در قبال ایران -آنگونه که آمریکا می‌خواهد- اتخاذ نکند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی در پاسخ به این سوال که انگلیس چه کاری می‌تواند انجام دهد که بار دیگر سیاست تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس در تبعیت محض از آمریکا رقم نخورد؛ گفت: این سوال، سوال مهمی است و هم اکنون این سوال در انگلیس نیز مورد توجه قرار دارد و به نظر می‌رسد که باید انگلیس سطح استقلال خود را از آمریکا بالا ببرد. در خصوص نفتکش ایرانی که در منطقه جبل الطارق توقیف شده است امتحانی برای نشان دادن استقلال انگلیس از تصمیم‌های آمریکا است. ما طی روزهای آینده خواهیم دید که انگلیس چگونه تصمیم خواهد گرفت. احتمال می‌رود با فرارسیدن روز شنبه نفتکش توقیف شده ایران آزاد شود و این تصمیمی است که دادگاه خواهد گرفت. تصور می‌کنم اگر دادگاه حکم آزادی نفتکش ایران را بدهد نشان از آن خواهد بود که سیاست خارجی انگلیس کم کم به سمت و سویی می‌رود که مغایر خواست آمریکا و جان بولتون است و اگر نفتکش ایرانی آزاد نشود، این نشان می‌دهد که انگلیس تحت فشار آمریکا است و ای بسا اظهارات و سخنان جان بولتون در انگلیس گوش‌های شنوایی را در انگلیس یافته باشد و در نتیجه شاهد همسویی موضع انگلیس با آمریکا خواهیم بود.

طی چند روز آتی همه چیز مشخص خواهد شد. مساله استقلال انگلیس از سیاست آمریکا مساله بسیار مهمی است خصوصا با توجه به چالش هایی که بر اثر خروج لندن از اتحادیه اروپا ایجاد شده و این مساله از اهمیت بسزایی برخوردار است.

جان بولتون از بازهای (تندروها) دولت آمریکا است. او که به صراحت از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت کرده به انگلیسی‌ها گفته است باید به سمت سیاست‌های آمریکا بیایند. همچنان که می‌دانید انگلیس باید در برابر حمایت آمریکا هزینه بپردازد و در نتیجه این امر موجب از دست رفتن استقلال انگلیس است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پاکسازی خان شیخون از تروریست‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از دمشق؛ ارتش سوریه پس از آزادی خان شیخون درصدد پاکسازی و بازگشایی راه ترانزیتی دمشق به حلب است.

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

ظریف: ممکن است مقامات آمریکایی بگویند باید در ساختمان سازمان ملل بخوابم| نمی‌دانم آمریکا می‌خواهد با چه کسی مذاکره کند!

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محمدجواد ظریف گفت: این‌چنین نبوده است که ورود من به آمریکا حتی بدون تحریم اخیر، راحت باشد و هر بار، آمریکایی‌ها برای من روادید یک بار ورود صادر کرده‌اند. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه آمریکایی مبنی بر این که با توجه به تحریم آمریکا آیا شما دیگر می‌توانید به آمریکا سفر کنید، تصریح کرد: این‌چنین نبوده است که بدون این تحریم ورود من به آمریکا راحت باشد. وی افزود: البته ممکن است محدودیت‌های بیشتری را نسبت به قبل که اجازه تردد به سه ساختمان را داده بودند، ایجاد کنند و بگویند که در ساختمان سازمان ملل بخوابم. بنابراین آمریکایی‌ها کسی را تحریم کرده‌اند که مجوز گفت‌وگو می‌دهد و همچنین کسی را تحریم کرده‌اند که مجری مذاکرات است. ظریف این بخش از گفت‌وگوی خود با این شبکه معتبر آمریکایی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک18 ساعت قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر