فراهم نشدن کشتی سرد‌خانه‌دار علت اصلی عدم ارسال گوشت‌های قربانی به کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ

فراهم نشدن کشتی سرد‌خانه‌دار علت اصلی عدم ارسال گوشت‌های قربانی به کشور

فارسخبرگزاری فارس |
رئیس سازمان حج و زیارت درخصوص عدم انتقال گوشت‌های قربانی به کشور گفت: انتقال قربانی‌ها با هواپیما مقرون به صرفه نبود از طرفی کشتی سرد‌خانه دار هم فراهم نشد از این رو از طریق بانک توسعه اسلامی به کشورهای محروم اسلامی ارسال کردیم.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در پایان ایام تشریق و بازگشت قریب به ۹۰ هزار حاجی کشورمان از منا به مکه مکرمه بیان داشت: مراسم و اعمال تشریق در شرایط بسیار خوب و توام با آرامش و نظم و انضباط خاصی برگزار شد و زائران کشورمان توانستند در فضایی آرام توام با شور و نشاط به دور هر دغدغه‌ای اعمال خود را به خوبی به انجام برسانند.

وی افزود: خوشبختانه طی این ایام در منا جز کمبود جا و فضا که امری طبیعی است مشکل دیگری نداشتیم و تمامی واحدها و بخش‌های دست اندرکار از مدیران و خدمه پر تلاش کاروان‌ها و نیز دستیاران خانم آن‌ها، مدیران و پرسنل مجموعه‌ها و نیز آشپزخانه‌ها، همچنین بخش‌هایی چون واحدهای اسکان، تغذیه و تدارکات، حمل و نقل، راهنمایان، امداد، هیأت پزشکی و غیره وظایف خود را در عین فشردگی به خوبی به انجام رساندند که شایسته قدردانی است.

۳ روز ایام تشریق در عرفات و منا با کیفیت مطلوب توام با آرامش برگزار شد

رشیدیان تصریح کرد: حوزه نمایندگی ولی فقیه نیز برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای را برای زائران تدارک دیده و به نحو مطلوبی به انجام رساندند و روحانیون معین و معینه‌ها در این ایام با حضور هماهنگ و مستمر در کنار زائران بر انجام صحیح و دقیق مناسک و اعمال آن‌ها نظارت و راهنمایی لازم را داشتند.

وی ادامه داد: مدیران امور اجرایی حجاج را در نهایت حساسیت و دقت پیگیری و دنبال کردند و در مجموع همه در یک تعامل و هماهنگی و ارتباط منسجم و بهم پیوسته تلاش کردند، عملیات حج به ویژه در سه روز ایام تشریق در عرفات و منا با کیفیت مطلوب توام با آرامش برگزار شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ابراز داشت: در سایه این همت و تلاش بی‌وقفه کارگزاران حج و زیارت و حوزه نمایندگی ولی فقیه این ایام و مراسم و اعمال مربوطه به نحو مطلوبی به انجام رسید و زائران هم رضایت نسبی از این خدمات و تلاش‌ها داشتند خدمتی که إن‌شاالله رضایت الهی را در پی خواهد داشت.

چرا گوشت قربانی حجاج به کشور نیامد+پاسخ رئیس سازمان حج و زیارت

در ادامه رشیدیان با توجه به برخی اعتراض‌ها درباره نحوه توزیع گوشت قربانی حجاج ایرانی و چرایی عدم ورود آن به کشور گفت: ‌ امسال همزمان با روز دهم و یازدهم ذیحجه ۸۶ هزار راس گوسفند از سوی حجاج ایرانی قربانی شد که کار ذبح همه آن‌ها توسط ذابحین ایرانی ستاد حج و زیارت و با نظارت دقیق ناظران بعثه مقام معظم رهبری انجام شد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی با تأکید بر اینکه از مدافعان انتقال گوشت‌های قربانی زائران ایرانی به داخل کشور است، افزود: همان ابتدای پیگیری مباحث حج امسال، نظرمان را برای انتقال گوشت‌های قربانی به داخل طرح کردیم و حین مذاکرات مربوط به حج قصد مذاکره در رابطه با انتقال گوشت‌های قربانی به کشور را هم داشتیم.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: اما عده‌ای که کم هم نبودند و سایت‌های مربوطه با این قضیه مخالفت کردند با این عنوان که «این گوشت‌ها صدقه است و آیا ملت ما آن قدر فقیر شده می‌خواهید گوشت صدقه به آن‌ها بدهید». به آن‌ها توضیح دادیم که این گوشت‌ها با پول حجاح ایرانی خریداری و در بهترین و مقدس‌ترین سرزمین‌ها قربانی می‌شود و گوشتی خوب بوده و از بعد برکت و تبرک به کشور منتقل و در اختیار بخشی از خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به همکاری سازمان متبوعش با دامپزشکی کشور، ادامه داد: اما زمانی که پیگیر مباحث اجرایی این قضیه بودیم، دامپزشکی تأکید داشت که این گوشت‌های باید استانداردها مربوطه این سازمان را داشته باشد و باید همه گوسفندها را قبل از ذبح معاینه و تأیید کنند و بعد از آن نیز بر مراحل ذبح و آماده کردن و فریز کردن و مراحل بعدی انتقال کاملا نظارت داشته باشند تا اجازه ورود آن را به داخل مرزهای جمهوری اسلامی بدهد.

رشیدیان خاطرنشان کرد: بخشی از این کار را دنبال کردیم و با دامپزشکی به توافقاتی رسیدیم، اما در بخش دوم که مربوط به سردخانه‌ها، تدارک کشتی سردخانه‌دار و اجاره آن جهت انتقال گوشت از بندر جده به بندرعباس بود با مشکلاتی مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه موضوع کشتی سردخانه‌دار حل نشد، گفت: انتقال این گوشت‌ها با هواپیما هم به هیج وجه مقرون به صرفه نبود. با توجه به این شرایط وقتی دیدیم امکان انتقال گوشت‌های قربانی در سال جاری به کشور میسر نیست، به ناچار در نشستی با رئیس بانک توسعه اسلامی به وی اعلام کردیم طبق روال سنوات گذشته، گوشت با هماهنگی جمهوری اسلامی به کشورهای محروم اسلامی ارسال کند.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: حجاج همه کشورها امسال در مجموع ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار رأس گوسفند قربانی کردند که یک ثروت بیکران برای مسلمانان است و حیف است چنین ثروت بزرگی هدر برود. باید تلاش کنیم از این ثروت عظیم استفاده درست و مناسبی صورت گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.

یکی از شادترین روز‌های انقلاب بازگشت آزادگان بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی در مراسم تقدیر از خانواده جانبازان، آزادگان و شهدا هشت سال دفاع مقدس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: باورمان این است که سهم اصلی تمام موفقیت‌ها در طول ۴۰ سال متعلق به خانواده ایثارگران و آزادگان است. وی گفت: نیروی انتظامی امروز تصمیم گرفت که به پاس تمام رشادت‌ها و مقاومت‌های این عزیزان در طول اسارت همانند سال‌های گذشته از این عزیزان تقدیر کند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: یکی از اولویت‌های ویژه ما توجه به خانواده ایثارگران است که حداقل در طول سال یک بار آن‌ها را پذیرایی و هر دو ماه یک بار نیز نشستی با این عزیزان برای حل مشکلات آن‌ها داریم.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم رونمایی از مستند «وتن من!»، برگرفته از داستان زندگی مهدی علیزاده، ورزشکار آزاده و جانباز تیم ملی دوومیدانی، در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مسئولان موسسه فرهنگی روایت فتح، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و اصحاب رسانه برگزار شد. موسسه فرهنگی روایت فتح و کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مراسم از وی قدردانی کردند. مهدی علیزاده، در سال ۱۳۶۷ در حالی که فقط ۱۵ سال داشت، به اسارت رژیم بعثی درآمد و ۳۰ ماه بعد پس از تحمل رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن و در حالی که خانواده‌اش تصور می‌کردند به شهادت رسیده است، همراه با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. علیزاده از سال ۹۲ ورزش حرفه‌ای را در رشته دوومیدانی آغاز کرد و در آخرین دوره بازی‌های پاراآسیایی که به میزبانی جاکارتا برگزار شد، موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شد و برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، تلاش می‌کند. کارگردان و تهیه کننده این اثر حسین همایونفر است و این مستند را موسسه فرهنگی و هنری روایت فتح با همکاری کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران تهیه کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر