سیر نزولی جرائم اقتصادی در ۱۲ ماه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

سیر نزولی جرائم اقتصادی در ۱۲ ماه

الفخبرگزاری الف |
حالا دیگر یک‌ سالی می‌شود که قوه قضاییه برای مبارزه با معضل فساد، آستین‌ها را جدی‌تر از قبل بالا زده است.

صبح‌نو نوشت: سال گذشته در همین روزها بود که افزایش افسارگسیخته نرخ دلار و متعاقب آن افزایش قیمت کالاها، برخورد قاطع با برهم‌زنندگان بازار ارز را ایجاب کرد. درهمین‌باره، صادق آملی‌لاریجانی، رییس وقت قوه قضاییه، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، اذن اقدامات ویژه برای برخورد قاطع با اخلال‌گران را خواست.

رییس وقت دستگاه قضا ۲۰مرداد۱۳۹۷ در نامه خود تأکید کرد: «نظر به شرایط ویژه اقتصادی کنونی که نوعی جنگ اقتصادی محسوب می‌شود و متأسفانه عده‌ای از اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی هم در راستای اهداف دشمن موجبات آن را فراهم و مرتکب جرایمی می‌شوند که ضرورت برخورد قاطع و سریع با آنان را می‌طلبد، درصورت صلاح‌دید به رییس قوه قضاییه اجازه فرمایید در چارچوب قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور مصوب ۱۹آذر۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ با رعایت موارد ذیل اقدام نماید».

رهبر انقلاب نیز در پاسخ آنی به درخواست آملی‌لاریجانی تصریح کردند: «با پیشنهاد موافقت می‌شود. مقصود آن است که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد. درمورد اتقان احکام دادگاه‌ها دقت لازم را توصیه فرمایید».

سلاطین پای چوبه دار

در دوران ریاست آملی‌لاریجانی، بیشتر تمرکز دستگاه قضا بر مقابله با اخلال‌گران بازار ارز معطوف شد. بازداشت و نهایتا اعدام وحید مظلومین، معروف به «سلطان سکه»، ازجمله این تلاش‌های مؤثر بود. دراین‌میان، سلاطین دیگری خارج از حوزه ساماندهی بازار سکه و ارز، مانند حمیدرضا باقری‌درمنی معروف به «سلطان‌قیر» نیز دستگیر شدند و به پای چوبه دار رفتند. باقری‌درمنی در سالیان متمادی با تشکیل باند به اقدامات مجرمانه‌ای دست زده بود و با اعمال متقلبانه، جعل، تبانی، پرداخت رشوه به کارکنان چند دستگاه و تشکیل شرکت‌های صوری و کاغذی متعدد ازجمله شرکت قائم کوثر، شرکت محمد بازرگانی شایان، شرکت پرشین به‌گستر، شرکت شکوه آبیده، یک‌هزار و ۷۸میلیارد تومان کلاه‌برداری کرده بود.

عزم جدی‌تر دستگاه قضا

با روی‌کارآمدن حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، عزم دستگاه قضا برای مبارزه با مفسدان جزم‌تر از قبل نیز شد. پیگیری پرونده پیچیده «بانک سرمایه» که به دستگیری و محکومیت سنگین برای سرنخ‌های اصلی آن، یعنی بهروز ریخته‌گران و هادی رضوی، منجر شد، پیگیری فساد در پروژه عظیم «پدیده شاندیز» و دستگیری و محکومیت برای متهم ردیف اول آن، یعنی محسن پهلوان، ازجمله اقدامات چشمگیر قوه قضاییه در دوران ریاست رئیسی برای مبارزه با فساد بوده است. رئیسی همچنین از زمان به‌دست‌گرفتن زعامت قوه قضاییه، بر مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضایی بسیار تأکید کرده است. درهمین‌زمینه، رئیسی برای افزایش ارتباطات خود و سیستم تحت امرش با مردم و دریافت بی‌واسطه انتقادها و پیشنهادها، صفحاتی در فضای مجازی معرفی کرد که مختص به خودش است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

اثر یک سال مبارزه با فساد

روز گذشته در نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا، از اثرهای پیگیری مقوله فساد پرسیدیم که این اقدامات قاطع و سریع چقدر اثر بازدارندگی داشته و از میزان جرم و جنایت کم کرده است. آقای غلامحسین اسماعیلی گفت: اقداماتی که در مبارزه با فساد انجام دادیم، کمک شایانی به ثبات قیمت‌ها در بازار و ارز کرده است، حتی این تأثیر بازدارندگی را می‌توان در بهبود توزیع کالاهای اساسی جامعه دید که پیش‌ازاین با تلاطم همراه شده بود.

وی تأکید کرد: تحلیل ما این است که علاوه‌بر تعقیب و مجازات‌های دستگاه قضایی، حتما اثر بازدارندگی دارد. اگر این اقدامات نبود، جرایم اقتصادی ما روند تصاعدی افسارگسیخته به‌خود می‌گرفت؛ چون منفعت فراوانی برای افراد سودجو در این حوزه فراهم بود. اقدامات دستگاه قضایی این منافع غیرمشروع را هم به‌مخاطره انداخت و هم محدود کرد؛ درنتیجه ثبات در بازار به‌وجود آورد و رشد جرایم اقتصادی سیر نزولی پیدا کرد. معتقدیم ادامه اقدامات دستگاه قضایی در دوره تحول با اهتمام موجود در قاطعیت در رسیدگی‌ها و اطلاع‌رسانی‌ها، آثار بیشتری به‌دنبال خواهد داشت.

راه‌اندازی مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی

اسماعیلی درادامه از راه‌اندازی مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در دادگستری استان تهران خبر داد و گفت: در این مجتمع، از گزارش‌های مردی درباره مفسدان اقتصادی استقبال می‌شود و متن همه احکام صادرشده دردسترس مردم قرار می‌گیرد. وی توضیح داد: در خود این مجتمع، تمهیدات لازم برای دریافت گزارش‌های مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد و تشویق کسانی ایجاد شده است که اطلاعات مفاسد اقتصادی را اعلام می‌کنند و حمایت گزارشگران مفاسد در این مجتمع پیش‌بینی و سامانه مجتمع نیز فعال شده است. یکایک آرای صادره از این شعب در سامانه دراختیار افکار عمومی قرار می‌گیرد تا بتوانند با مراجعه به سامانه، از آخرین اقدامات دادگستری استان تهران را مطلع شوند.

پرونده‌های خودرویی

اسماعیلی در این نشست خبری، جزئیاتی از روند رسیدگی به دیگر پرونده‌های جرایم اقتصادی ارائه داد. سخنگوی دستگاه قضا گفت: پرونده‌های کیمیاخودرو و پرشین‌خودرو رسیدگی و حبس‌های طولانی برای متهمان در نظر گرفته شد. او درباره پرونده مفتوح مدیران یکی از شرکت‌های خودروساز هم گفت: کیفرخواست این پرونده صادر شده است.

حمایت از نگار قدسی

اسماعیلی درباره وضعیت خانم نگار قدسی‌کنی که به‌دلیل دورزدن تحریم‌ها بازداشت و به آمریکا فرستاده شده است، گفت: جای تأسف است افرادی که به هموطنان خود کمک می‌کنند، به‌دلایل واهی بازداشت می‌شوند و این خلاف حقوق بشر ادعای این کشورهاست. افراد هر جایی که بازداشت می‌شوند، باید در همان کشور محاکمه شوند. این نشان می‌دهد کشورهای اروپایی از خود اراده‌ای ندارند. وزارت امورخارجه ایران پیگیر موضوع است و دادستانی کل کشور هم حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی احمقی که از دو مرد ایرانی کتک خورد! + فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز10 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، حمله مرد آمریکایی به دو ایرانی در دوبی با کتک خوردن وی خاتمه یافت. مهاجم که وارد مغازه دو جوان ایرانی شده بود، مدام می‌گفت فورا خلیج فارس را ترک کنید! این درحالی بود که دو مرد ایرانی قصد داشتند این آمریکایی را از مغازه خود بیرون کنند ولی با حمله او روبرو و در نهایت از خود دفاع کردند. بخشی از این درگیری را در فیلم کوتاهی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینید. حجم فیلم:۲ مگابایت

اهمیت تولید روستایی در اقتصاد ملی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس آخرین سرشماری‌ها ۲۰ درصد جمعیت کشور ساکن روستا‌ها هستند؛ درحالیکه این جمعیت، ۲۶ درصد تولید ملی کشور را بر عهده دارند این به آن معناست که حمایت بیشتر از روستا‌ها و تولید در آن‌ها به منزله رونق اقتصادی بیشتر خواهد بود.

هجدهمین نمایشگاه دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این نمایشگاه، ۲۹۰ شرکت داخلی و خارجی آخرین دستاورد‌های خود در حوزه دامپزشکی، صنایع دامداری، خوراک دام و تجهیزات وابسته را به نمایش می‌گذارند. با آخرین روش‌های اصلاح نژادی دام، افزایش بهره وری در صنعت دامپروری هدف گیری شده است.

ویدئو / تهران تا آنکارا، با یک بلیت قطار

ایسناایسنا1 روز قبل
قطار تهران - آنکارا از ۱۶ مرداد امسال راه‌اندازی شد. این قطار چهارشنبه ساعت ۲۱:۵۰ ایستگاه راه‌آهن تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد. این قطار قرار است هر چهارشنبه، ۲۵۰ مسافر را با متوسط قیمت بلیت ۷۶۹ هزار و ۲۵۰ تومان به ترکیه ببرد. این قطار، چه مسیری را طی می‌کند و سفر در این مسیر چند ساعت طول می‌کشد؟ تدوینگر: امید ابراهیمی

ماجرای یک بازداشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی یک ضرورت برای اقتصاد کشور است، اما باید دید با تغییر مدیریت، فرآیند خصوصی سازی اصلاح خواهد شد؟
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ترامپ در بخشی از سخنان خود مدعی شد که ایران و چین خواستار توافق با او هستند. نظرتان درباره اینکه ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار پول و ۱٫۸ میلیارد پول نقد دادیم چیست؟ پول نقد، پول نقد، پول نقد، پول نقد! چین می‌خواهد توافق کند و بگذارید به شما بگویم که ایران هم می‌خواهد توافق کند، چون تحریم‌های برای آنها خوب نیست و از این مسئله خشنود نیستند. یکی از ادعاهای ترامپ که سی‌ان‌ان به صحت‌سنجی آن پرداخته بود ادعای انتفاع ۱۵۰ میلیارد دلاری ایران از برجام بود. سی‌ان‌ان این اظهارات ترامپ را خلاف واقع توصیف کرده و نوشته آمریکا در نتیجه توافق هسته‌ای به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار نداد.

نظرها

اخبار بیشتر