نمی‌توان از کنار واقعیت «آموزش طبقاتی» در کشور گذشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
نمی‌توان از کنار واقعیت «آموزش طبقاتی» در کشور گذشت

نمی‌توان از کنار واقعیت «آموزش طبقاتی» در کشور گذشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
عضو کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس با اشاره به اینکه عدالت آموزشی در کشور زیر سوال است، گفت:امروز آموزش طبقاتی در کشور داریم و هر فردی پول بیشتری داشته باشد از خدمات بهتری بهره‌مند می‌شود که نمی‌توان بی تفاوت از کنار این واقعیت گذشت.

- اخبار اجتماعی -

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره اعلام اسامی نفرات برتر کنکور و جای خالی مدارس دولتی و ارتباط این موضوع با «عدالت آموزشی» و «طبقاتی شدن آموزش کشور» اظهار‌کرد: موضوعی که باید به شکل جدی بررسی شود این است که چرا شاخص‌های کیفی مدارس دولتی با افت همراه شده است، آیا این درست است که کیفیت مدارس دولتی نسبت به غیردولتی‌ها پایین‌تر است؟

وی افزود: موضوع دوم این است که چرا در کشور ۲۴ نوع مدرسه داریم؟ اگر این مدارس با یکدیگر متفاوت هستند چرا آنها را ادغام نمی‌کنند، هر وزیری که می‌آید از کاهش تنوع مدارس سخن می‌گوید اما در اجرای آن موفق نمی‌شود، کجای دنیا این همه تنوع در مدارس وجود دارد که منجر به کیفیت‌های متفاوت آنها هم می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: موضوع سوم این است که امروز آموزش طبقاتی در کشور داریم و هر فردی پول بیشتری داشته باشد از خدمات بهتری بهره‌مند می‌شود که نمی‌توان بی تفاوت از کنار این موضوع گذشت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

حجت الاسلام سلیمی بیان‌کرد: موضوع چهارم این است، چرا وقتی در سال‌های گذشته، تعدادی از نفرات برتر کنکور از میان دانش‌آموزان مدارس دولتی بودند، مسئولان آموزش و پرورش با افتخار آن را نتیجه عملکرد مدارس می‌دانستند اما هم اکنون می‌گویند که کسب رتبه‌های برتر به عملکرد مدارس و آموزش و پرورش بستگی ندارد، این تناقض قابل پذیرش نیست.

وی متذکرشد: واقعیت این است که هم اکنون با کمبود معلم در مدارس دولتی مواجه هستیم به گونه‌ای که مهر امسال با کمبود ۱۰۰ هزار نیرو مواجه هستند، معیشت معلمان تأمین نیست و انواع معلمان از حق التدریس تا خرید خدمات در مدارس مشغول به تحصیل هستند، تمام اینها باعث افت کیفیت آموزش در مدارس می‌شود و عدالت آموزشی را زیر سوال می‌برد، باید چاره‌ای اساسی برای آن اندیشید نه اینکه صورت مسئله را به کل پاک کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حاشیه‌های عصر جدید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

درس مردمی بودن از استاد موسیقی ایران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشن تولد حسین علیزاده پیشکسوت و استاد موسیقی ایران و انتخاب نماینده سینمای ایران برای حضور در اسکار پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در کلاکت این هفته خواهید دید: >> نماینده سینمای ایران برای حضور در اسکار بی سر و صدا انتخاب شد، ولی سر و صدای سینمایی‌ها را درآورد>> محافظان شخصی بازیگران! >> فیلم سینمایی ۲۳ نفر در جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> حفظ ریشه‌های سنتی موسیقی ایران در جشنواره موسیقی جوان>> جشن تولد حسین علیزاده پیشکسوت و استاد موسیقی ایرانی و حضور در مترو

برنامه‌های ویژه برگزیدگان «عصر جدید»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای محمد زارع رتبه دوم این برنامه نیز به عنوان معلم و مربی در فصل آینده برنامه «عصر جدید» حضور خواهد داشت. آقای سعید فتحی روشن رتبه چهارم برنامه عصر جدید نیز ۲۰ اجرای ویژه را در برنامه صبح شبکه سه خواهد داشت. داوران برنامه «عصر جدید» هم با اهدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل شدند. آقای احسان علیخانی مجری برنامه عصر جدید اعلام کرد: احتمالا تعداد نفرات شرکت کننده در نظرسنجی انتخاب نفرات برتر فینال «عصر جدید» به مرز ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید. ۱۰۳۸ نفر در برنامه استعدادیابی «عصر جدید» شرکت و رقابت کردند و در پایان، ۴ نفر و یک گروه به فینال راه یافتند.

خاموشی یک صدای ماندگار

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
ناصر احمدی از صداپیشگان قدیمی سینما و تلویزیون و از گویندگان رادیو در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی پس از تحمل دوره‌ای بیماری دیروز درگذشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ زنده یاد ناصر احمدی کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۴ در صداپیشگی آغاز کرد و پس از آن وارد عرصه گویندگی رادیو شد. وی از گویندگان اخبار جنگ در دوران دفاع مقدس بود و خبر‌های مربوط به اطلاعیه‌ها، عملیات و پیروزی‌های سپاهیان اسلام را به اطلاع مردم می‌رساند. از آثار شاخصی که وی صداپیشگی کرده بود، می‌توان به «گربه روی شیروانی داغ»، «مظنونین همیشگی» و «ارباب حلقه‌ها» اشاره کرد. از آخرین کار‌های مرحوم احمدی می‌توان فیلم‌های سینمایی «رئیس پلیس آهنین»، «وقتی مارنی اینجا بود»، «نبرد با آتش»، «یاغی دشت»، مستند «آمازون» و «مغولستان» را نام برد.

سونات کاستلنووو تدسکو برای گیتار و فلوت

تابناکتابناک1 روز قبل
هست یا نیست؛ رضا صادقی «هست یا نیست» قطعه‌ای از رضا صادقی است. موزیک ویدیو این قطعه را در …سونات اشتراوس برای پیانو و ویولن «سونات اشتراوس برای پیانو و ویولن در می‌بمل ماژور اوپوس ۱۸ / Strauss …فقط برو؛ بهنام بانی «فقط برو» قطعه‌ای از بهنام بانی خواننده پاپ ایرانی است. موزیک ویدیو این قطعه را در …پرلود کلود دبوسی؛ آلاین پلانس «پرلود / Prelude» یک ساخته موسیقایی است، که اغلب کوتاه و عموما قبل از …فانوس؛ نیما رئیسی «فانوس» قطعه موسیقی از نیما رئیسی بر اساس ترانه‌ای قدیمی است. موزیک …عشق من تویی؛ رضا صادقی «عشق من تویی» قطعه‌ای از رضا صادقی خواننده پاپ ایرانی است. موزیک ویدیو …

نبود کارتخوان در مطب دندانپزشکان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اخذ تعرفه درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌هاست دودش در چشم بیماران می‌رودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اخذ درست و نصب کارتخوان هر دو قوانینی است که برای صیانت از حقوق بیماران است، اما در سایه کمرنگ نظارت‌ها پیگیری نشده است و مدت‌ها ست دودش در چشم بیماران می‌رود.

نظرها

اخبار بیشتر