مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی گفت: آخرین و جدیدترین گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران نه تنها در ردیف 30 کشور نخست ارسال‌کننده مهاجر نیست بلکه تعداد مهاجران ایرانی بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است.

سعید رضا احمدی‌زاده در گقت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: حدود ۱۵۷۰ نفر تحت پوشش بنیاد نخبگان خراسان رضوی هستند که ۱۰ درصد نخبگان کل کشور را پوشش می‌دهند. از این تعداد، درصد آقایان کمی بیشتر از زنان است. هرساله حدود ۱۰۰ نفر نخبه جدید در استان شناسایی و مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نخبگان بیشتر به کدام کشورها مهاجرت می‌کنند، افزود: کشورهای اروپایی مطرح و آمریکایی طالب و جاذب دانشجویان خوش استعداد و خلاق ایرانی هستند. نخبگان بیشتر به دانشگاه‌ها و کشورهایی مهاجرت می‎کنند که علاقه دارند علم و مدرک دانشگاهی آن کشور را داشته باشند. بدین معنا که گرنت‌ها و نوع امتیازاتی که داده می‌شود، برای نخبگان بسیار حائز اهمیت است.

رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در مورد نقش کشورهای خارجی در مهاجرت نخبگان بیان کرد: ما منکر مهاجرت نرمال در بعضی رشته‌های دانشگاهی نیستیم و حتی رفتن در آن رشته‌ها برای کشور لازم و ضروری است. تعدادی از بهترین فرزندان ایران بنا به دلایلی از ایران خارج می‌شوند اما ما در این خصوص با دلایل رانشی یا دافعه و همچنین دلایل کششی جذب‌کننده روبه رو هستیم. تقریبا دلایل دافعه ما با دلایل جذابه آن طرفی‌ها که باعث مهاجرت نخبگان می‌شود برابری می‌کند.

۷۰ درصد نخبگان ایرانی خارج از کشور دغدغه کمک به ایران را دارند

احمدی‌زاده خاطرنشان کرد: باید به یک مطالعه آماری استناد کنیم که افرادی در دانشگاه استنفورد با جامعه آماری ۴۵۰۰ نفری شامل محقق، دانشجو، اساتید و متخصصان ایرانی مقیم خارج از کشور فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی انجام دادند. آنان از ایرانیان پرسیدند که چه دلایلی باعث مهاجرت شما به خارج شد؟ و یا چه دلایلی باعث برگشت شما می‌شود؟ جالب است بدانید ۷۰ درصد ایرانیان دغدغه کمک به پیشرفت و توسعه ایران را دارند و ۸۲ درصد از آنان تمایل خودشان را برای همکاری با ایران در فعالیت‌های مرتبط اعلام کردند و ۶۰ درصد از آن‌ها هم بیان کردند که فرآیند طولانی جذب در هیات‌های علمی دانشگاه‌ها و … باعث شد تا ما نتوانیم به ایران برگردیم.

رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی اضافه کرد: عده‌ای از این افراد هم ادله خودشان را در دافعه این طور بیان کردند که شرایط کسب و کار خوب در حوزه علم و فناوری در ایران وجود ندارد و بعضی دیگر هم گفته‌اند که می‌خواهند دنیای جدید را تجربه کنند. حتی از این افراد پرسیده شد که اگر آن دانشگاه بین‌المللی در ایران شعبه داشته باشد آیا باز هم حاضر به مهاجرت می‌شدید، تعداد قابل توجهی از آنان پاسخ مثبت داده‌اند چراکه علاقه دارند دنیای جدیدی را تجربه کنند.

وی مطرح کرد: برای عده‌ای از نخبگان جاذبه‌های خاصی وجود دارد که مدرک معتبر، گرنت‌های خوب، زندگی در دنیای جدید، تکنولوژی‌های نو و انگیزه‌های متفاوتی هم برای ادامه تحصیل و حضور در دانشگاه‌های دنیا به نخبگان پیشنهاد می‌شود.

ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست نیست

احمدی‌زاده گفت: آمارهایی را موسسات بین‌المللی درباره مهاجرت و جابه‌جایی افراد تحصیل کرده ارائه می‌دهند اما بنابر آمار داده‌ها و روندهای کلان مهاجرت در سال ۲۰۱۳ به طور کلی حدود ۳۲ میلیون مهاجرت خارج از وطن در کل دنیا صورت گرفته است که بنا بر این آمار و گزارش، ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست محسوب نمی‌شود.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

وی در خصوص تعییرات آمار مهاجرت نخبگان کشور نسبت به سال‌های گذشته، بیان کرد: آخرین و جدیدترین گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران نه تنها در ردیف ۳۰ کشور نخست ارسال کننده مهاجر نیست بلکه تعداد مهاجران ایرانی بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است. اما متاسفانه در این میان عده‌ای به گونه‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی مهاجرت بیشتر از آمار جهانی مغزهای ایرانی را ترسیم کرده‌اند تا بذر ناامیدی در کشور و جامعه شیوع پیدا کند و همه فکر کنند که نخبگان، افراد با استعداد و هر کسی که سرش به تنش می‌ارزد از ایران مهاجرت می‌کند.

بازگشت ۱۲۰۰ نخبه به کشور

رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی در خصوص مهیا بودن شرایط کشور برای بازگشت نخبگان تصریح کرد: بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های اخیر تجربه خوبی را در ارائه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج کشور داشته است. این همکاری بعد از اسفند سال ۹۶ با هدف انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به کشور آغاز شد. در این مدت میان متخصصان و اندیشمندان ایرانی یک پل ارتباطی شکل گرفت و با ۵۰ مرکز علمی و فناوری منتخب داخلی، همکاری‌هایی را آغاز کردند. تا کنون بالغ بر ۱۲۰۰ نفر در قالب این طرح به ایران بازگشتند.

۱۲ درصد از نخبگانی که برگشته‌اند، فارغ‌التحصیل ۲۰ دانشگاه‌ برتر دنیا هستند

۱۲ درصد از افرادی که هم اکنون به ایران بازگشتند فارغ‌التحصیلان ۲۰ دانشگاه‌ برتر دنیا مانند استنفورد، ام آی تی، کمبریج، هاروارد، برکلی، امپریال کالج انگلستان و … بودند که حدود ۱۵ درصد آنان افرادی هستند که بیشتر از ۱۰ سال در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی می‌کردند.

احمدی‌زاده بیان کرد: افرادی که به ایران آمدند عمدتا در هیات علمی دانشگاه‌ها، مراکز علمی، شرکت‌های دانش بنیان و یا استارت‌آپ‌های خودشان حضور دارند و مشغول به فعالیت هستند. ۵۵ استارت آپ‌ مطرح در رشته‌های مختلف و معروف در ایران متعلق به افراد بازگشته است که برای بیش از ۱۰۰۰ نفر دیگر شغل ایجاد کرده‌اند.

هدف اصلی بنیاد ملی نخبگان، بررسی وضعیت و برنامه‌ریزی برای بازگشت نخبگان است

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مهاجرت معکوس نخبگان خارجی و ایرانی را هم داریم یا خیر، اضافه کرد: مشکل اصلی در این مسیر، ماندگاری مهاجران در خارج کشور است، به همین منظور هدف اصلی بنیاد ملی نخبگان در چند سال اخیر، بررسی وضعیت و برنامه‌ریزی به‌ منظور بازگشت افراد است. اکنون یک سال است که دانشجویان مشغول به تحصیل را در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به‌ منظور بازگشت، مورد حمایت قرار می‌دهیم تا بتوانیم با بسترسازی مناسب به‌ منظور چرخش مغز در کشور، دانشجویان را به بازگشت به کشور ترغیب کنیم.

احمدی‌زاده مطرح کرد: در زمینه درصد بازگشت نخبگان، جزء کشورهایی هستیم که موفق عمل کرده‌ایم؛ به عنوان مثال در کشور آمریکا بیشترین درصد ماندگاری متعلق به دانشجویان مهندسی است که تقریبا ۶۵ درصد است. در حال حاضر افرادی حضور دارند که با حقوق بالای ۶۰۰ هزار دلار ترجیح داده‌اند که به کشور برگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حاشیه‌های عصر جدید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو1 روز قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

موسیقی متن فیلم همین‌گونه بمان؛ انیو موریکونه

تابناکتابناک2 روز قبل
فیلم سینمایی «همین گونه بمان / Cosi come sei / Stay as You Are» به کارگردانی آلبرتو لاتوادا بر اساس فیلمنامه‌ای از خوزه لوئیس آلکائینه محصول سال ۱۹۷۸ است. ناستاسیا کینسکی، مارچلو ماسترویانی، باربارا د روسی، آنیا پیرونی، فرانسیسکو رابال، جیلیانا کالاندرا، ماسیمو بونتی، ردولفو بیگوتی، آلبرتو لاتوادا، مونیکا راندال و خوزه ماریا کافارل در این فیلم مقابل دوربین خوزه لوئیس آلکائینه بازی کردند. انیو موریکونه موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

روزی جهانی به نام مسجد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و روز جهانی مسجد پرداخته استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارتخانه شد>> ناصر احمدی، صداپیشه و گوینده خبر بامداد امروز درگذشت>> نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی>> نمایش آثار سوخته نگاری غدیر در برج آزادی با عنوان بر ساحل غدیر>> سی و هفتمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان>> روز جهانی مسجد

چگونگی کاربردی کردن نهج البلاغه در زندگی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گفتگوی ویژه اخبار قرآنی، جمعه ۱ شهریور با موضوع مهجوریت نهج البلاغه و چگونگی کاربردی کردن آموزه‌های این کتاب شریف در زندگی آحاد مردم و با حضور حجت الاسلام حسن زاده استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس نهج البلاغه روی آنتن می‌رود.

اتود دبوسی برای پیانو؛ آلاین پلانس

تابناکتابناک2 روز قبل
«اتود / Étude» به معنای مطالعه است و در موسیقی به قطعه‌هایی گفته می‌شود که هدف آنها ارتقای شگرد نوازندگی است. هر اتود معمولا برای یکی از مشکلات فن نوازندگی و رفع یکی از ضعف‌های تکنیکی هنرآموزان تصنیف می‌شود. آهنگسازان و به ویژه رمانتیک‌ها بیش‌تر کوشیده‌اند اتودهای خود را علاوه بر تأمین هدف بالا، زیبا نیز تصنیف کنند، به طوری که تکنوازها آن را در رپرتوار رسیتال خود، به قصد نشان دادن قابلیت نوازندگی‌شان می‌گنجانند. برای نمونه، اتود اپوس ۲۵ شماره ۶ فردریک شوپن برای تمرین پیانیست برای اجرای سریع و موازی فواصل سوم کروماتیک است، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۷ او تأکید بر تولید نغمه آوازین در یک ملودی پلی‌فونی دارد، و اتود اپوس ۲۵ شماره ۱۰ او اکتاوهای موازی را پوشش می‌دهد. کلود دبوسی در قاب یک اتود برای پیانو در قالب دو دفتر ساخته که اجرای این دو دفتر را با اجرای آلاین پلانس پیانیست فرانسوی در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر