نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹

زومیتخبرگزاری زومیت |
گاهی یک تصویر گویاتر از هزاران کلمه است و گاهی یک عکس خبری، واقعه‌ای را برای همیشه در ذهنمان ماندگار می‌کند. شاید آثار منتخب مسابقه‌ی جهانی عکس خبری سال ۲۰۱۹ نیز، از این دست عکس‌ها باشند.

عکس خبری جهان (World Press Photo) مؤسسه‌ای غیرانتفاعی است که سال ۱۹۵۵ در آمستردام هلند تأسیس‌ شد. این مؤسسه که هم‌اکنون برگزارکننده‌ی معتبرترین مسابقه‌ی سالانه‌ی عکس خبری در جهان به‌شمار‌ می‌رود، به آثار برگزیده در حوزه‌های مختلف جوایزی اهدا می‌کند.

رقابت‌های این دوره از مسابقات در هشت شاخه‌ی اخبار عمومی، گزارش ویژه، محیط‌زیست، طبیعت، امور معاصر، پرتره، ورزش و پروژه‌های بلندمدت برگزار‌ شد. درادامه، برای تماشای برخی از آثار نامزدهای دریافت این جایزه با زومیت همراه باشید.

قورباغه‌هایی با پاهای جداشده

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 4

قورباغه‌هایی که پاهایشان جدا‌ شده‌ است و در میان پوشش ژله‌ای اطراف تخم‌های خود غوطه‌ورند، برای آمدن به سطح تقلا‌ می‌کنند. جمعیت اندکی از ساکنان منطقه‌ی کوهستانی کارپاتیا در بخش کواسنای رومانی، تنها ازطریق فروش پای قورباغه امرارمعاش می‌کنند. معمولا در فصل بهار که زمان تخم‌ریزی قورباغه‌ها است، پاها جدا‌ می‌شوند و گاهی اوقات، این کار در حالی انجام‌ می‌شود که حیوان زنده است. درآمد سالانه‌ی حاصل از فروش این محصول، حدود ۴۰ میلیون دلار است.

بوکس در کاتانگا

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 7

مورین آجامبو ۳۰ ساله و مادر هفت فرزند است که در کلوپ بوکس Rhino در کاتانگا، منطقه‌ای فقیرنشین در کامپالا، پایتخت اوگاندا، مشغول تمرین است. کاتانگا جمعیتی درحدود ۲۰ ‌هزار نفر را در خود جای‌ داده‌ است که اکثر آن‌ها در فقر مطلق زندگی می‌کنند. آجامبو عضو تیم ملی بوکس زنان اوگاندا است.

بالارفتن از حصار مرز

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 10

مهاجران آمریکای‌مرکزی از حصار واقع در مرز الچاپارال، بین مکزیک و آمریکا، بالا‌ می‌روند. کاروانی از پناهجویان که اکتبر از هندوراس حرکت‌ کرده‌ بودند، اواسط نوامبر به مرز رسیدند. ازدحام ۳۰ هزار نفره مهاجران در نقطه‌ی مرزی، باعث افزایش تنش‌ها شده و افرادی که تحمل ماه‌ها انتظار در صف پناهجویان را ندارند، از کاروان خارج‌ می‌شوند و برای عبور از مرز، از حصارها بالا می‌روند.

دلاوران (Akashinga)

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 13

پترونلا چیگومبورا، عضوی از گروه Akashinga، در زبان محلی به‌معنای دلاوران، در پارک حیات‌وحش پوندوندو زیمبابوه در تمرین‌های آموزش استتار شرکت می‌کند. این گروه که اعضای آن‌ را زنان تفنگ‌دار تشکیل می‌دهند، در ابتدا با هدف جلوگیری از شکار بی‌رویه‌ی فیل‌های آفریقایی تأسیس شد؛ اما امروزه اهداف دیگری همچون حفاظت از منابع‌ طبیعی و حیات‌وحش منطقه، توانمندسازی زنان محروم آفریقایی و اشتغال‌زایی برای آن‌ها و کمک به کودکان و زنان بی‌سرپرست را نیز دنبال‌ می‌کند.

دختر گریان در مرز

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 16

جان مور، عکاس Getty Images، با عکس «دختر گریان در مرز» جایزه‌ی مسابقه‌ی جهانی عکس خبری سال ۲۰۱۹ را ازآن خود کرد. این عکس که از میان حدود ۷۸ ‌هزار اثر برگزیده‌ شد، علاوه‌بر دریافت جایزه‌ی «بهترین عکس خبری سال»، در بخش «تک‌عکس خبری» نیز جایزه‌ی اول را به‌خود اختصاص‌ داد. ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸، مأموران مرزبانی آمریکا در مک‌آلن تگزاس، یانلا سانچز، دختربچه‌ی دوساله‌ی هندوراسی را به‌همراه مادرش، ساندرا سانچز دستگیر و روانه‌ی بازداشتگاه کردند.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار کوتاه علم و تکنولوژی ایران و جهان

در توضیحات مربوط به این عکس آمده است:

خانواده‌های مهاجر با قایق از رودخانه‌ی ریوگرانده (رودی که بخشی از مرز بین آمریکا و مکزیک را تشکیل‌ می‌دهد) عبور‌ کرده‌ بودند که نیروهای مرزبانی آمریکا آن‌ها را بازداشت کردند. ساندرا سانچز می‌گفت وی و دخترش پس از سفری یک‌ماهه، با عبور از آمریکای‌مرکزی و مکزیک، برای درخواست پناهندگی به آمریکا آمده‌اند. ترامپ در مرزها سیاست «آستانه‌ی تحمل صفر» را اعلام‌ کرده‌ بود و به‌موجب آن، مهاجرانی که غیرقانونی از مرزها عبور می‌کردند، ممکن‌ بود به‌عنوان مجرم تحت‌پیگرد قرار گیرند. اجرای این سیاست باعث جدایی پدر‌و‌مادر‌ها از فرزندان خود و حتی انتقال آن‌ها به بازداشتگاه‌های مجزا می‌شد.

پس از انتشار جهانی این عکس، اداره‌ی گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، اعلام کرد یانلا، جزو هزاران کودکی نیست که نیروهای آمریکایی از والدینشان جدا‌ کرده‌اند. بااین‌حال، اعتراض‌های عمومی به عملکرد بحث‌برانگیز نیروهای مرزبانی آمریکا باعث شد ترامپ در بیستم ژوئن، اجرای بخش‌هایی از سیاست «آستانه‌ی تحمل صفر»، ازجمله جداسازی والدین از کودکانشان را به حالت تعلیق درآورد.

یک هفته از ثبت این عکس نگذشته بود که جان مور در مصاحبه‌ای، از سیاست‌های مهاجرتی دولت آمریکا انتقاد کرد:

همه‌ی ما خبر جداکردن کودکان از والدینشان را شنیده‌ایم؛ اما خیلی از ما از آنچه شنیده‌ایم، کمترین تصوری نداریم. گرفتن این عکس برایم بسیار سخت بود؛ چون می‌دانستم بعدازآن چه اتفاقی خواهد‌ افتاد. به‌عنوان یک پدر که خودم هم فرزند خردسال دارم، مشاهده‌ی آنچه درمقابل لنز دوربینم اتفاق‌ می‌افتاد و فکرکردن به اینکه اگر روزی بچه‌هایم را از من جدا‌ کنند، چه حسی خواهم‌ داشت، بی‌اندازه آزاردهنده بود.

بعد از آنکه مشخص شد این مادر و کودک از یکدیگر جدا‌ نشده‌ بودند، عکاسان بسیاری از عملکرد (به‌زعم خود) غیرحرفه‌ای مور انتقاد کردند. در نظرسنجی‌ وب‌سایت پتاپیکسل درباره‌ی عکس مور، نیمی از شرکت‌کنندگان عملکرد مور را حرفه‌ای دانسته و نیمی دیگر معتقدند وی به‌عنوان عکاس خبری، پا را از حد خود فراتر گذاشته و غیرحرفه‌ای عمل کرده‌ است.

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 25

چندی بعد، مور در مصاحبه‌ای با CBS، به انتقادات مطرح‌شده این‌گونه واکنش نشان‌ داد:

اغلب اوقات، به مهاجرت صرفا از جنبه‌ی آمار و ارقام نگاه‌ می‌کنیم و تنها وقتی رنج انسان مهاجر را به‌تصویر بکشیم و موضوع جنبه‌ی انسانی به‌خود بگیرد، مردم آن را درک می‌کنند. وقتی هم درک کنند، دل‌سوزی و هم‌دردی می‌کنند و همین‌که توانسته‌ باشم ذره‌ای از این رنج را به‌تصویر بکشم، برای من کافی است.

عکس تاریخی مور بعدها حتی بخشی از طرح روی جلد مجله‌ی تایم شد. این نشریه در اعتراض به سیاست‌های ضدمهاجرتی ترامپ، تصویر روی جلد خود را به خوش‌آمد‌گویی وی به یانلا سانچز اختصاص‌ داد.

نامزدهای بهترین عکس خبری جهان در سال ۲۰۱۹ - 29

به آمریکا خوش آمدی!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ علت برکناری یکه زارع از ایران خودرو

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
علی ربیعی سخنگوی دولت ایران امروز دوشنبه، ۲۸ مرداد، گفت هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو به دلیل «افزایش قیمت» محصولاتش از سمت خود برکنار شده است.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، مرد جوان که همراه خانواده‌اش برای تفریح به جنگل‌های گلستان رفته بود با مشاهده یک زنبور بزرگ ناگهان کنترل خودرو از دستش خارج شد و به دره سقوط کرد. این حادثه روز جمعه گذشته ۲۴ مرداد هنگامی رخ داد که مدیر مسئول یکی از پایگاه‌های خبری استان گلستان به‌همراه خانواده‌اش در حال برگشت از جنگل فارسیان بود. یکی از همراهان این خبرنگار که در خودرو دیگری حضور داشت در تشریح این حادثه گفت: امین به‌همراه همسر و فرزند یک سال و نیمه‌اش و خواهرزاده خود داخل خودرو در حرکت بودند که ناگهان یک زنبور گاوی وارد خودرو شد. وی افزود: به کمک مردمی که در محل حاضر بودند سرنشینان از خودرو خارج و به مرکز درمانی منتقل شدند. در این حادثه امین از ناحیه قفسه سینه دچار خونریزی و همسرش نیز مجروح شد، اما خوشبختانه فرزندشان آسیب جدی ندیده است.

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

نقد و بررسی کادیلاک سی‌تی۶ مدل ۲۰۱۷

تابناکتابناک1 روز قبل
خودروی «کادیلاک سی‌تی۶ / Cadillac CT۶» یک خودروی فول‌سایز (بزرگ) و لاکچری از کمپانی کادیلاک است. از این خودرو در سال ۲۰۱۶ و در نمایشگاه خودرو نیویورک رونمایی شد ولی برخلاف پیش‌بینی‌ها نتوانست توجه افراد زیادی را به خود جلب کند و تا به امروز فروش چندان خوبی نداشته است. شاید این موضوع به خاطر قیمت زیادی است که دارد و با این پول می‌توان خودروهای رقیبی چون مرسدس بنز ای-کلاس و بی‌ام‌دبلیو سری۷ را خریداری کرد. در این ویدیو نسخه برتر پلاتینیوم این خودرو مدل ۲۰۱۷ مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.
زومیتزومیت1 روز قبل
هسته‌ی فناوری راه‌گشایان تفاوت زیستی در تابستان ۱۳۹۸ توسط هادی شعبانی در مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی ایران بنیان گذاشته شد. زانوی مصنوعی، نخستین محصول این استارتاپ، در حال طراحی و توسعه با کمک مرکز رشد است. هادی شعبانی، موسس شرکت راه‌گشایان تفاوت زیستی در حاشیه‌ی نمایشگاه THL از روند مثبت توسعه‌ی زانوی مصنوعی برای معلولان قطع عضو پا از بالای زانو خبر داد. علاقه‌ی وافر شعبانی به ورزش و به‌خصوص دوچرخه‌سازی، وی را به توسعه‌ی زانوی مصنوعی سوق داد. به گفته‌ی هادی شعبانی، عرضه‌ی محدود و آزمایشی زانوی مصنوعی آغاز شده است تا در آینده شاهد تولید انبوه آن در کشور باشیم.
تابناکتابناک22 ساعت قبل
طرح ساماندهی خودرو یکی از جنجالی‌ترین طرح‌هایی بود که در مجلس دهم و هم‌زمان با افزایش یک‌باره قیمت‌ها در بازار خودرو توسط برخی از نمایندگان مجلس کلید خورد و قرار بود تا مانع از انحصار این صنعت در کشور و همچنین افزایش بدون حساب و کتاب قیمت‌ها شود. محمد رضا نجفی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تابناک در خصوص این موضوع اظهار داشت: این طرح یک سال پیش و بنا ر. وی گفت: طرح ساماندهی خودرو فرایند طولانی را در مجلس طی کرده است، اما به هر حال به شورای نگهبان ارسال شد که این شورا نیز ایراداتی به آن وارد کرده است. وی گفت: به گمان من هیچ تفاوتی در محتوایی که شورای نگهبان به آن ایراد گرفته بود داده نشده است و به‌طورکلی این طرح همچنان همان گونه است که بود. این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال که در صورت تصویب این طرح، قانون ساماندهی تا چه اندازه می‌تواند بازار خودرو را به سمت ثبات ببرد گفت: من این طرح را فاقد این ظرفیت می‌داند که بتواند مسئله بازار و صنعت خودرو کشور را به سامان برساند، این طرح از محتوای مناسب برای این کار برخوردار نیست و جامعیت و کفایت لازم را ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر