آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد

آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
حادثه حریق بازارچه درودگران در بازار کهنه قم در کنار آسیب رساندن به ۷ آتش‌نشان و بیکار کردن ده‌ها نفر آن‌ هم در سال رونق تولید، نشان از بی‌توجهی اداره کل میراث فرهنگی به اماکن تاریخی قم دارد.

«میراث فرهنگی هیچ رسیدگی نمی‌کند و فقط تابلو می‌زند که میراث فرهنگی است» این شاه‌بیت تمام حرف‌های کسبه‌ای است که در بازار کهنه به دلیل حریق دو روز قبل دچار خسارت جدی شدند و کسب‌ و کار خود را از دست دادند.

بازار کهنه قم با بیش از ۷۰۰ سال قدمت، بارها با بحث‌های مختلفی پیرامون ایمنی، حفاظت و کاربری روبه‌رو بوده که از فرمانداری تا شورای شهر جلسات گوناگونی برای برطرف کردن مشکلات آن ترتیب داده‌ شد اما حداقل تا امروز بی‌نتیجه مانده است و همچنان اقدام مؤثری برای تغییر وضعیت خطرناک و اسفناک آن به وجود نیامده است.

آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد - 3

رضا سلطانی از کسبه این بازارچه در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه چند سال پیش همین‌جا آتش گرفت اما بعد از آن هم کسی برای ایمنی و تجهیز این مکان به امکانات اطفاء حریق سراغ ما نیامد اظهار داشت: ۱۲ حجره و کارگاه سوخته که ۴۰ نفر بیکار شدند و میراث فرهنگی تا پیش‌ از این حادثه اجازه نمی‌داد ما دست به یک خشت اینجا برای ترمیم بزنیم، اما الآن بیاید پاسخ دهد که هزینه این خسارت سنگین و از بین رفتن اثری تاریخی که متعلق به مردم قم بود را چگونه می‌خواهد جبران کند؟

میراث فرهنگی قم رسیدگی نمی‌کند

مرتضی ملاحسینی از کسبه این بازارچه با اشاره به اینکه کسبه این بازارچه ضعیف هستند و سرمایه‌ای ندارند که به کاسه گران بروند، گفت: میراث فرهنگی هیچ رسیدگی ندارد و فقط تابلو می‌زند که میراث فرهنگی است. آثار باستانی را با لودر خراب کردند و قبل از آن کسی حتی برای حفظ میراث کشور هم به فکر نبود، اما از دیروز همه نگران تاریخ قم شدند ولی متأسفانه نگران بیکاری ده‌ها نفر و آسیب دیدن چندین خانوار نیستند.

عده‌ای در حال آواربرداری هستند و عده‌ای دیگر برای خروج دستگاه‌های چوب‌بری و تجهیزات باقی‌مانده در کارگاه‌ها دنبال راه‌حل می‌گردند و برخی نیز مات و مبهوت شاهد صحنه دردناکی هستند که تا دیروز تمام سرمایه‌شان بود و به امید آن دل‌خوش داشتند اما امروز مخروبه و خاکستری از آن را پیش چشم دارند که معلوم نیست عاقبتشان به کجا ختم شود.

آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد - 8

مرتضی حیدری فرماندار قم در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه بازار کهنه در یک تیمچه قدیمی متروکه و مخروبه است که به دلیل قدمت زیاد، میراث فرهنگی اجازه تغییر در آن را نداده و شهرداری نیز همین موضوع را دنبال کرده است، ‌ تصریح کرد: به دلایل مختلف کسبه اصرار داشتند که در این محل بمانند و برق این تیمچه هم که احتمالا از استاندارد کافی برخوردار نبوده، اتصالی کرده و منجر به آتش‌سوزی شده که چون روز تعطیل بوده و کسبه حضور نداشتند، ‌ حریق گسترش پیدا کرده است.

مصوبه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برای انتقال درودگران

وی از حریق ۷ واحد خبر داد و افزود: علی‌رغم حجم آتش، فرسودگی هم به تخریب این محل و مهیب شدن آتش کمک کرده و این مکان هرگز برای ادامه هیچ‌گونه فعالیتی با شرایط فعلی امن و ایمن نیست که شهرداری هم برابر مقررات اجازه ادامه فعالیت در آن را نخواهد داد.

فرماندار قم با بیان اینکه روز گذشته در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که مختص درودگران بوده حضور داشته و کسبه از قیمت بالا برای حضور در این شهرک اعتراض داشتند، ‌ خاطرنشان کرد: به دلیل بالا بودن متراژ واحدهای شهرک، مصوب شد قیمت واحدهای تا ۳۰۰ متر کاهش پیدا کند؛ چون شهر قم کشش این قبیل کسب‌ و کار را ندارد و باید قبول کنند از شهر خارج شوند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

پیگیری و هماهنگی دستگاه‌ها وظیفه فرمانداری است

حیدری با تأکید بر اینکه کسب‌ و کارهای سنتی، کهنه و بازسازی نشده باید با استان همراه شوند، عنوان کرد: وسط بازار و در دل میراث، جای زغال‌فروشی نیست. شهرداری اجازه ادامه این روند را نخواهد داد و ممکن است در آینده این محل را تبدیل به محل عرضه محصولات صنایع‌دستی کنیم.

آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد - 16

وی یادآور شد: قبل از ما هم این جلسات بوده اما نمی‌دانم چرا تعطیل‌شده و ما پیگیری می‌کنیم و هماهنگی این دستگاه‌ها وظیفه ماست و نتایج آن را اعلام خواهیم کرد. از رسانه‌ها هم می‌خواهیم به مشکلات نور بتابانند تا مسئولان پیگیری کنند.

محمود مسگری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر قم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به ورود شورای شهر قم به موضوع بازار کهنه در سال‌های گذشته گفت: اگر در گذشته ما در بحث ساماندهی میدان کهنه ورود نکرده بودیم، ابعاد این حادثه بیش از این‌ها بود. در حال حاضر هم باز عوامل شهرداری در اطفاء حریق این حادثه آسیب دیدند و آن را مهار کردند اما باید استاندار قم به این موضوع ورود پیدا کند و همه را پای میز بیاورد و جوابگو باشند.

فریاد وا میراثا بلند است ولی در حفاظت از ابنیه اقدامی نمی‌کنند

مسگری تأکید کرد: اگر هر اقدامی قرار باشد در این مکان انجام شود، فریاد وا میراثا بلند می‌شود ولی در حفاظت از ابنیه، دستگاه‌های مسئول و استان، ‌ اقدامی را انجام نمی‌دهند. باید این ماجرا جمع شود و میراث فرهنگی احساس مسئولیت کند.

وی تصریح کرد: ما هم در پی ایجاد راسته فرهنگی شامل بازار و میدان کهنه و مسجد جامع بودیم که میراث فرهنگی باید به‌عنوان متولی اصلی ورود پیدا کند و مدیریت شهری آمادگی دارد تا هر کاری لازم است انجام دهد.

آتش بی‌توجهی به میراث قم؛ میراثی که دل می‌سوزاند ولی متولی هوشیاری ندارد - 22

به نظر می‌رسد نه تنها در استان قم که در کشور نیز این نتیجه حاصل‌ شده است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از کارایی و پاسخگویی لازم برخوردار نیست و به همین دلیل شورای نگهبان در ۱۴ مرداد امسال با لایحه تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری موافقت کرد که باید دید نتیجه این بازنگری می‌تواند به حفظ و حراست از میراث کشور و رونق گردشگری کمک کند یا خیر؟

اما نباید فراموش کرد که ایجاد و رونق اشتغال و توسعه کسب‌ و کارهای بومی و محلی در سال رونق تولید، از تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و تمامی مسئولان کشور است و استان قم نیز در درودگری و صنایع چوبی یکی از قطب‌های کشور محسوب می‌شود و خوشه این کسب‌ و کار نیز در سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تشکیل‌ شده است که به توجه و جدیت بیشتر مسئولان استان نیازمند است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | ۱۸ ماه پس از انتقاد مهران مدیری تلویزیون شجاع شده است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

پاسدوبل؛ انجمن موسیقی آلخمسی

تابناکتابناک1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
اخیرا ویدئوی بامزه‌ای منتشر شده از عادل فردوسی‌پور و دوستانش که به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس نود در یکی از رستوران‌های تهران دور هم جمع شده‌اند و در ضیافتی مشترک، خاطرات برنامه‌ای را مرور می‌کنند که حالا دیگر نیست. در ادامه یادداشت رسول بهروش «وجه «بامزه» ویدئوی همنشینی عادل و رفقا هم بیشتر به‌خاطر آوازخوانی هنرمند مسنی است که در قطعه شعر مشهور «نازنین‌مریم» اسم فردوسی‌پور را به جای مریم می‌نشاند و باعث ریسه رفتن عادل از خنده می‌شود؛ خنده‌هایی که جای همان‌ها هم ماه‌هاست در شبکه سه خالی مانده و پر نمی‌شود. در عین حال اما به‌نظر می‌رسد انزوای خودخواسته عادل فردوسی‌پور و محدود شدنش در چنین ضیافت‌هایی هم دیگر کافی باشد. در حقیقت حق هواداران او و هنرش بیش از آن است که فقط گاه گاهی شاهد کلیپ‌های همنشینی عادل با رفقای نودی‌اش باشند و چلوکباب خوردن آنها را تماشا کنند. قطعا کار عادل برای اثبات خودش سخت‌تر است، اما وقتی میلیون‌ها نفر به استعداد و توانایی او ایمان دارند، دلیلی برای موفق نشدن وجود ندارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.
ایسناایسنا1 روز قبل
«طرح وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دو دهه اخیر حدود هشت مرتبه در مجلس بررسی شده است؛ تا سرانجام رأی مثبت نمایندگان مجلس را گرفت. ما منتظریم که رییس جمهور سریع‌تر برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدام کند. در نتیجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محیط امنی شده بود. یا قرار است یک سایت میراث فرهنگی را حفاظت و مرمت کنیم باید شرایط بازدید گردشگران از آن را هم درنظر بگیریم. در واقع میراث فرهنگی و گردشگری به صنایع آن منطقه کمک کرده بود و همه‌ی آن‌ها در خدمت یکدیگر بودند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم رونمایی از مستند «وتن من!»، برگرفته از داستان زندگی مهدی علیزاده، ورزشکار آزاده و جانباز تیم ملی دوومیدانی، در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مسئولان موسسه فرهنگی روایت فتح، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و اصحاب رسانه برگزار شد. موسسه فرهنگی روایت فتح و کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مراسم از وی قدردانی کردند. مهدی علیزاده، در سال ۱۳۶۷ در حالی که فقط ۱۵ سال داشت، به اسارت رژیم بعثی درآمد و ۳۰ ماه بعد پس از تحمل رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن و در حالی که خانواده‌اش تصور می‌کردند به شهادت رسیده است، همراه با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. علیزاده از سال ۹۲ ورزش حرفه‌ای را در رشته دوومیدانی آغاز کرد و در آخرین دوره بازی‌های پاراآسیایی که به میزبانی جاکارتا برگزار شد، موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شد و برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، تلاش می‌کند. کارگردان و تهیه کننده این اثر حسین همایونفر است و این مستند را موسسه فرهنگی و هنری روایت فتح با همکاری کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران تهیه کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر