۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات

۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات

مهرخبرگزاری مهر |
بوشهر - مدیرکل دفتر توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور گفت: هشت هزار و ۹۸۲ نفر از افراد داری معلولیت در منطقه محروم استان بوشهر تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا شهبازی عصر چهارشنبه در دیدار با مددجویان روستاهای شهرستان دشتستان اظهار داشت: افراد دارای معلولیت تحت پوشش مناطق روستایی در کل کشور ۴۸۳ هزار نفر هستند.

وی خاطرنشان کرد: از این آمار هشت هزار و ۹۸۲ نفر از آنها در مناطق محروم و دور افتاده روستایی و دور از دسترسی به خدمات توانبخشی تحت پوشش برنامه CBR در استان بوشهر قرار گرفته‌اند.

مدیر کل دفتر توانمند سازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ضمن بازدید از اشتغال روستاهای تلخاب و دهرود افزود: طرح خدمات مالی خرد از جمله طرح‌های جدیدی است که در سال ۹۸ از طریق برنامه CBR در مناطق روستایی به اجرا در خواهد آمد.

شهبازی گفت: در این طرح کانون‌های ۲۵ نفره از افراد دارای معلولیت ساکن در مناطق روستایی تشکیل می‌شود که از طریق برنامه CBR مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به هر کانون صورت می‌گیرد.

وی بیان کرد: این طرح علاوه بر بهبود وضعیت معیشتی و اشتغال زایی برای معلولان روستایی، باعث توانمندسازی روانی و اجتماعی آنان است که با تشکیل و حضور در گروه‌های پنج نفره به جامعه پذیری و ارتقای اعتماد به نفس آنان کمک شایانی می‌کند.

مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور ابراز کرد: طرح خدمات مالی خرد در حال حاضر در ۱۰ استان اجرا و حدود ۱۰۰ کانون مالی خرد تشکیل شده است و در سایر استان‌ها از جمله بوشهر تا پایان سال ۹۸ و در هر شهرستان یک کانون تشکیل خواهد شد.

۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات - 7

توسعه ورزش معلولان

رییس گروه CBR بهزیستی کشور ضمن بازدید از منازل خانواده‌های چند معلولیتی روستاهای شهرستان دشتستان گفت: ورزش فراگیر معلولان روستایی نیز از جمله طرح‌های جدید در برنامه CBR است که در این طرح به هر فرد دارای معلولیت در سطح روستا معادل ۱۰ میلیون ریال البسه و وسایل و تجهیزات ورزشی اعطا می‌شود.

محسن ایروانی افزود: طرح ورزش فراگیر معلولان روستایی شامل سه مرحله است؛ در مرحله اول ظرفیت سازی و شبکه سازی است که تسهیل‌گران CBR آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند و در مرحله بعد به مدت سه ماه افراد دارای معلولیت را آموزش و تمرین می‌دهند و درنهایت جشنواره‌ای به صورت رقابتی بین معلولان در رشته‌های مشخص برگزار می‌شود.

وی گفت: این طرح ابتدا در سه استان هرمزگان، خراسان رضوی و سیستان بلوچستان اجرا خواهد شد و در آینده نزدیک در سایر استان‌ها از جمله بوشهر اجرا خواهد شد.

۴۸۳ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند/ ارتقای سطح خدمات - 13

شناسایی ۸۹۰۰ معلول در استان بوشهر

سهیلا اشجع معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر گفت: جمعیت کل روستاهای استان بوشهر ۳۲۵ هزار و ۷۹۵ نفر است که تعداد هشت هزار و ۹۸۲ نفر آنان را افراد داری معلولیت هستند که توسط بهزیستی استان شناسایی شده‌اند.

وی عنوان کرد: ۳۵۲ روستا در استان دارای دهیاری هستند که این دهیاری‌ها با سه رویکرد PHC یا همکاری با خانه‌های بهداشت، رویکرد چند بخشی، رویکرد تسهیلگری که از طریق انعقاد تفاهم نامه با انجمن‌ها و موسسات خیریه و غیر دولتی شناسایی و ارائه خدمات در زمینه توانبخشی مبتنی بر جامعه فعالیت می‌کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان بوشهر افزود: ۸۲ نفر تسهیلگر زیر نظر ۹ انجمن و موسسات خیریه در روستاهای استان در حال فعالیت هستند.

محبوبه دهقانی کارشناس CBR بهزیستی استان بوشهر بیان کرد: خدماتی که در برنامه CBR به افراد دارای معلولیت ارائه می‌شود در راستای پنج مولفه ماتریس CBR یعنی سلامت، اجتماعی، آموزش امرار معاش، توانمندسازی می‌باشد است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز ثبت نام زائرین اربعین حسینی در سامانه سماح

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین10 ساعت قبل

خاموشی یک صدای ماندگار

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
ناصر احمدی از صداپیشگان قدیمی سینما و تلویزیون و از گویندگان رادیو در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی پس از تحمل دوره‌ای بیماری دیروز درگذشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ زنده یاد ناصر احمدی کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۴ در صداپیشگی آغاز کرد و پس از آن وارد عرصه گویندگی رادیو شد. وی از گویندگان اخبار جنگ در دوران دفاع مقدس بود و خبر‌های مربوط به اطلاعیه‌ها، عملیات و پیروزی‌های سپاهیان اسلام را به اطلاع مردم می‌رساند. از آثار شاخصی که وی صداپیشگی کرده بود، می‌توان به «گربه روی شیروانی داغ»، «مظنونین همیشگی» و «ارباب حلقه‌ها» اشاره کرد. از آخرین کار‌های مرحوم احمدی می‌توان فیلم‌های سینمایی «رئیس پلیس آهنین»، «وقتی مارنی اینجا بود»، «نبرد با آتش»، «یاغی دشت»، مستند «آمازون» و «مغولستان» را نام برد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
مسعود فرح بخش در گفت و گو با ایسنا، در باره‌ی مشکلات کوه دماوند، گفت: کوه دماوند مهمترین نماد طبیعی ایران است. اگر بخواهیم عکسی از طبیعت ایران به خارجی‌ها نشان دهیم قطعا اولین گزینه چشم انداز کوه دماوند است. علاوه بر این کوه دماوند بلندترین کوه خاورمیانه و بلندترین کوه آتشفشانی آسیا است. این زباله‌ها وزن زیادی ندارد و عدم انتقال این زباله‌ها به پایین کوه باعث زشت شدن چهره کوه دماوند می‌شود. در جبهه‌ی جنوبی دماوند پناهگاهی وجود دارد که به کوهنوردان خدمات مناسبی نمی‌دهد و شرایط نامساعدی دارد.
پارس نیوزپارس نیوز21 ساعت قبل

فیلم | چرا نرگس محمدی بوی باران این قدر شبیه ستایش است؟

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

نظرها

اخبار بیشتر