اینستکس ابزاری برای خرید زمان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
اینستکس ابزاری برای خرید زمان

اینستکس ابزاری برای خرید زمان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
طی ۱۵ ماهی که از زمان خروج ایالات متحده امریکا از برجام می‌گذرد اروپا بر اساس همین محاسبات خود از طرف ایرانی، عملا هیچ گامی در جهت تأمین منافع حداقلی ایران نیز برنداشته است.

به گزارش مشرق، «محمد اسماعیلی» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:

بدیهی‌ترین و مهم‌ترین دلیل برداشته شدن گام‌های اول و دوم ایران در جهت تعدیل تعهدات برجامی، «تغییر محاسبات طرف اروپایی» باید باشد و قاعدتا موضع گیری و اقدامات صورت گرفته از سوی دولت درباره برجام نیز باید در همین ریل جاگذاری شود. به نظر می‌رسد برخی از اظهارات نه تنها مانع از تغییر محاسبات غرب مبنی بر آنکه «ایران به هر قیمتی حاضر نیست با نقض و عدم اجرایی شدن تعهدات غربی برخورد مناسب کند» است، بلکه منجر شده تا ایران کمافی السابق از ساده‌ترین منافع برجامی محروم بماند.

اروپا بر اساس جهت گیری و موضع گیری طرف ایرانی که از یک الگوی ثابت و قابل ردگیری مدل گیری می‌کند، کمترین وقعی به ضرب‌الاجل‌های تعیین شده توسط طرف ایرانی ننهاده و تعهدات یازده‌گانه مندرج در برجام را بدون کمترین فشار تأثیرگذاری از سوی طرف ایرانی طی چهار سال گذشته اجرایی نکرده و کماکان معتقد است باید رفتار ایران استانداردسازی شود.

باید توجه داشت که محاسبات امروز اروپایی‌ها دفعتا شکل نگرفته است و به مرور زمان با شناخت کامل از روحیات حاکم بر یک طیف سیاسی داخلی شکل گرفته است و دست کم بخشی از این شناخت مربوط به مذاکرات هسته‌ای سال ۸۲ است. یا در مذاکرات هسته‌ای که از سال ۹۲ به بعد، اروپا- امریکا به این باور رسیده‌اند که می‌توان ازطرف ایرانی امتیازهای عینی (نقد) گرفت و امتیازهای غیرقابل وصول و معطوف به آینده ارائه داد و چنانچه ایران برای تحقق «کف حقوق» خود پافشاری کند، تحقق آن مشروط به ارائه امتیازات جدید از سوی ایران باشد.

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در متن بیانیه آخرین جلسه کمیسیون مشترک برجام، با انتخاب واژگانی نظیر «اروپا تلاش خواهد کرد» از ارائه «تضمین عینی- کتبی» به اجرای تعهدات دهگانه اروپا در برجام و همچنین «تعهد مستند» به ضرورت اجرای تعهدات در دوران پسا خروج امریکا از برجام سر باز زده و در مقابل ایران را ملزم به اجرای یکجانبه تعهدات کرده و با زبان بعضا تهدیدآمیز نسبت به کاهش تعهدات از سوی ایران هشدار داده است. ادبیات دوپهلوی متن بیانیه اخیر کمیسیون مشترک برجام به همین جا ختم نمی‌شود و در آن تلاش شده که فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران کماکان تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی معرفی شود، به طوری که در بند سوم این بیانیه می‌آید: «در پرتو تنش‌های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه‌ای اساسی است». گویی ایران قبل از برجام عامل ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه بوده و برجام رفتار کشورمان در این عرصه را مدیریت و تغییر داده است. در سایر بخش‌های دیگر بیانیه چنین روحی بر متن حکمفرماست.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

روند کنونی گویای همین رویکرد از سوی امریکا-اروپا است که آن‌ها نه تنها تعهدات دم دستی خود را اجرایی نکرده بلکه بارها با تدوین و اجرای قوانین جدید برجام را نقض کرده و هنگامی که ایران خواهان تغییر چنین رویکردی شده، امریکا –اروپا شرط تحقق تعهدات مکتوب (کلی و ناظر به آینده خود در برجام) را پذیرش مذاکرات جدید موشکی یا منطقه‌ای از سوی ایران عنوان کرده‌اند که انتشار بیانیه با ۱۴ شرط توسط دونالد ترامپ که با همراهی اروپا نیز همراه شد مصداق گویای این مسئله است.

اتفاقا، خروج ایالات متحده امریکا از برجام در اردیبهشت سال ۹۷ نیز بر اساس همین برآورد دقیق از طرف ایرانی صورت گرفته که دولت ایران تحت هیچ شرایطی حاضر به خروج از توافق هسته‌ای نیست و در بدترین شرایط ایران برای کاستن فشار افکار عمومی داخل به دلیل اغماض بدون حصر در مواجهه با نقض دامنه دار برجام توسط غرب، اقدام به برداشتن گام‌هایی خواهد کرد که تأثیر آنچنانی در روند اجرای تعهدات ایران نخواهد داشت.

طی ۱۵ ماهی که از زمان خروج ایالات متحده امریکا از برجام می‌گذرد اروپا بر اساس همین محاسبات خود از طرف ایرانی، عملا هیچ گامی در جهت تأمین منافع حداقلی ایران نیز برنداشته است و اینستکس را (به عنوان یک طرح امریکایی) روی میز قرار داده است، گزینه‌ای که کف منافع ایران را قطعا تأمین نمی‌کند و ابزاری است برای خرید زمان توسط اروپا و یک جناح داخلی تا دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به سر آید. اماره و نشانه‌های متقن نشان می‌دهد که به پایان رسیدن دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ مهم‌ترین دغدغه است تا بعد از وی رئیس جمهوری دموکرات روی کارآمده و به برجام رجعت کند و مسیر عادی سازی روابط همانند سال‌های قبل هموار شود. اینکه عباراتی نظیر در صورت ماندن در برجام می‌توانیم از سال آینده وارد تجارت اسلحه شویم و اگر در پایان ۶۰ روز دوم اروپا تعهدات را اجرایی نکند باز هم ۶۰ روز فرصت خواهیم داد، عنوان می‌شود، اروپا را در محاسبات شکل گرفته خود پایدار کرده و دستیابی ایران به کف منافع خود را نیز محال می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

نفتکش آدریان دریا در حال ترک جبل الطارق است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ نفتکش ایرانی گریس ۱ که اوایل هفته مجوز ترک جبل الطارق را پس از یک ماه توقیف دریافت کرد، در حال ترک منطقه است. این نفتکش بدست تفنگداران دریایی انگلیس با اتهام واهی ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد سوریه توقیف شده بود. جوزف بارل کفیل وزیر خارجه اسپانیا ادعا کرد آن کشتی به درخواست آمریکا توقیف شده بود که از مدتها قبل سعی در محدود کردن صادرات نفت ایران داشته است. دولت جبل الطارق متعاقبا تایید کرد واشنگتن در آخرین دقایق بر اساس ادعاهایی درخواست کرده بود روند آزادی کشتی ایرانی توقیف شده متوقف شود. تصویر مقابل حرکت گریس ۱ را به سمت مقصد خود نشان می‌دهد.

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

کشف ۴۰۰ هزار قرص «کاپتاگون» در سوریه/ تروریست‌های «داعش» معتاد به آمفتامین هستند+فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین5 ساعت قبل
گروه‌های تروریستی مورد حمایت سازمان سیا در سوریه از قرص‌های آمفتامین برای کشتار مردم سوریه استفاده میکنند. به گزارش خبرنگار بین الملل قدس آنلاین، روز شنبه (۱۷ اوت) نیروهای امنیتی ارتش سوریه محموله مواد مخدر شامل ۴۰۰ هزار قرص آمفتامین را در حومه دمشق مصادره کردند. روز شنبه نیروهای امنیتی سوریه در بازرسی از یک کامیون با محفظه‌های مخفی مواجه شدند که پر از ماده محرک آمفتامین (ATS) معروف به «کاپتاگن» بود. قرص «کاپتاگن» با سایر مواد مخدر توسط امنیتی سوریه که مشغول نظارت بر کامیون به سمت شمال سوریه در مرزهای لبنان به سمت جنوب سوریه بود، به احتمال زیاد به سمت مرزهای اردن مصادره شد. پیش از آغاز جنگ فعلی تروریستی به رهبری ایالات متحده علیه مردم سوریه، سوریه در میان کشورهای پیشرو در زمینهومبارزه با انواع مواد مخدر در منطقه به حساب می‌آمد و قاچاقچیان مواد مخدر در این کشور با مجازاتهای سنگینی مواجه می‌شدند.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
مرحوم آیت‌الله بروجردی نیز نزدیک‌ترین روابط را با شاه داشت و در تایید سلطنت پهلوی دوم نقش اساسی داشتند. مرحوم دکتر باستانی پاریزی نیز که در ایام دانشجویی همسایه ما بود، هفته‌نامه‌ای منتشر می‌کرد به نام هفتواد. به هر حال روابط مرحوم آیت‌الله بروجردی و طبعا حوزه علمیه قم با نواب و فداییان اسلام بسیار تیره بود. اما باز از تمام ایران تلاش‌هایی شد تا قاتل کسروی، سید حسین امامی و خود مرحوم نواب صفوی آزاد شدند. مثلا قضیه ترور علا، در واقع مواجهه فداییان اسلام بود با الحاق ایران به جبهه نظامی غرب به سرپرستی انگلیس.
ایلناایلنا1 روز قبل
عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: گزارشی داریم از یک سال و نیم پیش راجع به سقوط هواپیمایی که به یاسوج می‌رفت ولی هنوز منتشر نشده در حالی که کمیسیون عمران این گزارش را تهیه کرده و ارائه داده ولی معلوم نیست چرا که دست‌هایی ناپنهان جلوی انتشار این گزارش را می‌گیرند. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد هم وزارت نفت هم سازمان برنامه خیلی اجرای این تبصره قانونی خوشایندشان نیست و به هر نحو آن را اجرا نمی‌کنند. در دستور کار قرار گرفتن گزارش کمیسیون‌ها هم تبعیض وجود دارد البته ما تشکر می‌کنیم که به موقع گزارش دادند و در دستور قرار گرفت. وی تصریح کرد: آقای مصری خود شما از مناطقی هستید که محرومین آنجا هم هستند و خبر دارید که چه وضعیتی هست. در حالی که ما باید به نفع مردم کار کنیم یا قانون برنامه وقتی اجرا نمی‌شود اینها نشان می‌دهد که مجلس باید پیگیر باشد.

نظرها

اخبار بیشتر