جوانان برای ازدواج عاقلانه تصمیم می‌گیرند یا عاشقانه؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
جوانان برای ازدواج عاقلانه تصمیم می‌گیرند یا عاشقانه؟

جوانان برای ازدواج عاقلانه تصمیم می‌گیرند یا عاشقانه؟

ایسناخبرگزاری ایسنا |
پژوهشی که پیرامون چیستی و چگونگی عشق در دوران آشنایی در بین جوانان شهر اصفهان انجام شده نشان می‌دهد، عقلانیت بیش از احساسات صِرف مدنظر جوانان قرار می‌گیرد و عشق در این برهه‌ زمانی برای جوانان ماهیتی عاقلانه پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، به منظور جست‌وجو پیرامون چیستی و چگونگی عشق در دوران آشنایی و عوامل جامعه شناختی موثر بر آن در بین جوانان شهراصفهان، تیم پژوهشگران متشکل از زهرا مختاری (دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه اصفهان)، مسعود کیانپور (استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان)، احسان آقابابایی (استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان) پژوهشی را در بین ۲۴ نفر از جوانان ۲۰ تا ۳۵ ساله شهر اصفهان انجام داده‌اند.

این پژوهش با اتخاذ رویکرد کیفی و روش پدیدارشناسی به توصیف چیستی و چگونگی تجربه زیسته عشق ازدواجی در دوران آشنایی تالحظه‌ عقد از منظر کنش‌گران تازه ازدواج کرده می‌پردازد. جامعه مطالعه شده شامل شهروندان متأهل شهر اصفهان است که در سال‌های ابتدایی زندگی مشترک‌اند. دراین پژوهش که از طریق نمونه‌گیری هدفمند و با مصاحبه عمیق با ۲۴ نفر انجام شده است، داده‌ها جمع‌آوری و با استفاده از روش تحلیل پدیدارشناسی ۸ مرحله‌ای و مبتنی بر روش باتلر- کیسبر تحلیل شد.

در مقدمه این پژوهش آمده است: «عشق به منزله پدیده‌ای مهم در طول تاریخ و در جوامع گوناگون مطرح بوده که در دنیای مدرن در رابطه با ازدواج قرار گرفته است؛ به این معنا که عشق پایه و اساس ازدواج و تشکیل نهاد خانواده شده و بنابراین از منظر جامعه‌شناسان اهمیت فراوانی یافته‌است. ازدواج‌ها در گذشته بیشتر مبنای اقتصادی داشت و تحت نفوذ خانواده بود، اما با صنعتی شدن عشق رمانتیک به عنوان مبنای اصلی ازدواج تلقی شد. این موضوع در جامعه غرب «عقده عشق رمانتیک» نامیده شده است که عشق را شرط لازم و پیش‌نیاز ازدواج قرار می‌دهد و مولفه‌های اصلی آن از طریق رسانه‌ها به جامعه القا می‌شود. در این صورت عشق قبل از ازدواج و در فرایند انتخاب همسر مهم می‌شود. ازدواج کردن به دلیلی جز عشق پذیرفته شده نیست و مردم نسبت به آن بدبین خواهند بود.»

در عین حال، «به دلیل قرارگرفتن جامعه ایران در دوران گذار از سنت به مدرنیته و همچنان حاکم بودن ارزش‌های سنتی بر بخش وسیعی از جامعه، دو نوع الگوی ازدواج سنتی و مدرن وجود دارد. در ازدواج سنتی حیطه انتخاب فرد در انتخاب همسر محدود است و تشکیل زندگی بر اساس نیاز طبیعی، ارزش‌های جمع‌گرایانه و نه عشق و علاقه پیش از ازدواج صورت می‌گیرد. انتخاب همسر همچنان با تصمیم بزرگ‌ترها و در صورت لزوم با تأیید ضمنی دختر و پسر صورت می‌گیرد. در حالی که در الگوی ازدواج مدرن دختر و پسر نقش اصلی را در تصمیم‌گیری دارند. قبل از ازدواج مدتی باهم دوستی و آشنایی دارند و علت ازدواج نیز برپایه عشق و علاقه شکل‌گرفته میان آن‌هاست.»

در خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

در این پژوهش تحلیل داده‌ها نشان می‌دهد: «تجربه زیست‌شده عشق ازدواجی در دوران آشنایی تا لحظه عقد از طریق نوعی تقابل عقل و احساس در سه مرحله زمانی برساخته می‌شود؛ تقابل میان «رمانتیک‌گرایی پیشین» و «واقعیت‌گرایی پیشین» قبل از مواجهه و میان «به دل نشستن»، «واقعیت‌گرایی پسین» و «رخدادهای جرقه‌ای» بعد از مواجهه با طرف مقابل، که به‌طور کلی با مضمون «سرگردانی میان بیم و امید» مشخص شد.»

در این تحقیق به این نکته اشاره شده‌است که «این سرگردانی ماهیت عشق ازدواجی در دوران آشنایی را مشخص می‌کند و تا قبل از لحظه عقد ادامه می‌یابد. لحظه عقد نیز در عین داشتن چنین تقابلی، به عنوان لحظه‌ای محوری در آگاهی کنش‌گران، با در بر داشتن مضمون اصلی «دوگانگی لحظه عقد»، از یک سو «اوج سرگردانی» را در خود دارد از سوی دیگر به این سرگردانی خاتمه می‌دهد. به این معنا که پس از لحظه عقد تردید کنش‌گران به صفر می‌رسد و آن‌ها نوعی «تحول احساسی» را تجربه می‌کنند. بنابر این مضامین «سرگردانی میان بیم و امید» و «دوگانگی لحظه عقد» مضامین اصلی حاصل از تحلیل داده‌ها در سه تا چهار سطح است و ذات پدیده عشق ازدواجی قبل از آغاز آن را مشخص می‌کند.»

در این تحقیق ««رخداد جرقه‌ای» نقطه عطف تجربه عشق است که کنش‌گران قبل از رسیدن به آن تردید بسیاری را در مورد احساس دوست داشتن تجربه می‌کنند و این جرقه ثانویه با ورود احساسات، کنش‌گر را نسبت به احساس دوست داشتن یا دوست داشته شدن مطمئن می‌کند. بنابراین، ورود احساسات، کاهش ناگهانی تردیدها، آرامش خاطر و فراموش‌نشدنی بودن، مفاهیمی هستند که کنش‌گران از طریق آن‌ها این رخداد را بازمی‌نمایانند.»

به‌طور کلی، یافته‌های این پژوهش تأییدکننده نظریه «ساخت‌مندی اجتماعی» در حوزه جامعه‌شناسی احساسات است، زیرا تجربه عشق از سوی کنش‌گران اصفهانی و در عرصه دوران آشنایی و انتخاب برای ازدواج به آن کیفیت‌های جدیدی می‌بخشد که آن را از تجربه عشق در عرصه‌های دیگر متمایز می‌کند.

یافته‌ها نشان می‌دهد: «در تجربه عشق ازدواجی در دوران آشنایی، عقلانیت بیش از احساسات صرف مدنظر کنش‌گران قرار می‌گیرد، و عشق در این برهه زمانی برای کنش‌گران اصفهانی ماهیتی عاقلانه پیدا می‌کند. کنش‌گران در توجیه این موضوع به سرنوشت‌سازبودن ازدواج و اعتقاد به یکبار رخ دادن آن در زندگی اشاره می‌کنند. درواقع، نابهنجار بودن طلاق در آگاهی کنش‌گران، حساسیت تصمیم‌گیری و انتخاب را در تجربه عشق ازدواجی افزایش می‌دهد و آن را به واقعیت‌گرایی بیشتر سوق می‌دهد.»

نتایج این پژوهش در شماره چهار دوره هشت نشریه «زن در فرهنگ و هنر» منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا16 ساعت قبل
به گزارش رکنا، نوید محمدزاده متولد ۱۷ فروردین ۱۳۶۵ در مهران ایلام، است. ۲ بار پیاپی موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر و همچنین تندیس بهترین بازیگر مرد جشن حافظ گردیده‌ است. با یک زیر پیراهنی در هشت فیلم بازی میکنند، بسیاری از این بازیگران چرک هستند و نمیشود به آن‌ها نگاه کرد، آن‌ها پلشت هستند! فیلم‌های موفقهفت فیلم موفق نوید محمدزاده: عصبانی نیستم ۱۳۹۲ – ناهید ۱۳۹۳ – ابد و یک روز ۱۳۹۴ – خفگی ۱۳۹۵ – خشم و هیاهو ۱۳۹۴ – بدون تاریخ بدون امضا ۱۳۹۵ – لانتوری ۱۳۹۴ازدواجنوید محمدزاده هنوز ازدواج نکرده و مجرد است. در این میان شایعه شده بود نوید محمدزاده با یکی از بازیگران معروف ازدواج کرده است.
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
از مخلوط آماده شده کوفته ریزه‌هایی به اندازه فندق درست کنید و در روغن سرخ یا آب پز نمایید. حالا کشمش را در آب خیس نمایید تا پف کند. خلال پسته را نیز چند دقیقه در آب خیس نمایید. آن گاه برنج را بشویید و آب آن را صاف کنید و با کره تفت دهید. اکنون به برنج به مقدار متناسب آب گوشت یا آب اضافه نمایید و کوفته ریزه‌ها را به همراه پسته و کشمش لا به لای برنج بریزید و برنج را به شکل کته دم کنید.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
یک داماد بریتانیایی که در شب ازدواجش با سقوط از ارتفاع دچار ضربه مغزی شد و برای ۱۰ روز به کما رفت پس از بیدار شدن به یاد نمی‌آورد ازدواج کرده است. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، این داماد که در شب عروسی خود پرت شد، کریس مالون، ۴۹ ساله است و این ازدواج دومش است. وی پس از سقوط وحشتناک در ۱۴ ژوئن، دچار شکستگی جمجمه، شکستگی کمر و شانه و دررفتگی چند بخش از استخوانها شد. او می‌گوید وقتی به هوش آمدم کاملا می‌دانستم چرا در بیمارستان هستم و صحنه سقوطم را نیز به خاطر داشتم اما یادم نمی‌آمد که ازدواج کرده‌ام و همسر دارم. آوریل همسر او او می‌گوید: "وقتی کنارش بودم و دیدم به هوش آمد واقعا گیج بود و با گنگی به من نگاه می‌کرد.

روش استفاده از پنیربر سیمی

تابناکتابناک23 ساعت قبل
روش استفاده از پنیربر سیمی یک روش ایده‌آل برای ورقه کردن پنیرهایی مثل پنیر گودا یا پارمیزان استفاده …دستور پخت پیتزای کدو گردویی هرچند بیشترین تاپینگ‌ها برای پیتزا از گوشت یا فراورده‌های گوشتی تشکیل …روش پخت بره کامل در طبیعت بره معمولا به صورت شکم‌پر و برای ارائه در مراسم‌های خاص تهیه می‌شود اما …طرز تهیه خورش خامه‌ ژاپنی خورش خامه ژاپنی در کنار برنج غذایی ژاپنی است. دستور پخت این خورش که …تکنیک برش استیک برای سرو بریدن استیک می‌تواند تاثیر زیادی روی کیفیت نهایی استیک داشته باشد. وقتی …طرز تهیه پیتزای میوه برخلاف نام آن این یک پیتزای واقعی نیست، برای درست کردن پیتزای میوه پس از …راهنمای آسیاب کردن دانه‌های قهوه برای درست کردن یک فنجان قهوه عالی نکات ریز و درشت بسیاری وجود دارد از …طرز تهیه مرنگ فندوقی مرنگ محصولی است که از به هم زدن سفیده تخم‌مرغ و شکر درست می‌شود و برای …روش پخت بره رست شده در دل طبیعت آشپزی در دل طبیعت می‌تواند تجربه‌ای دلنشین و مفرح باشد مخصوصا اگر از …دستور پخت پیتزای پستو مخصوص در این پیتزای منحصر به فرد به جای استفاده از سس گوجه رایجی که در پیتزاها …راهنمای عیب‌یابی اجاق‌گازهای خانگی اجاق گازهای خانگی محصولات به‌صرفه و راحتی برای آشپزی هستند، اما …دستور پخت پیتزای تنوری سنگی روش‌های بسیاری برای پخت پیتزا وجود دارد که به اندازه تاپینگ می‌تواند روی …چگونه بشقاب‌ها را در مایکروویو گرم کنیم؟ هنگام سرو غذا به دلیل سرد بودن بشقاب، ممکن است غذای شما زودتر سرد شود، و …طرز تهیه نان تست فرانسوی نان تست فرانسوی را می‌توان با برش باگت فرانسوی تهیه کرد ولی برای اینکه …انوا‌ع روش‌های نگهداری ماهیتابه‌ها ماهیتابه‌های مسی، آلومینیوم و استیل را به راحتی می‌توان روی هم یا داخل …نحوه تمیز کردن مایکروویو با مواد خانگی برای تمیز کردن مایکروویو لازم نیست از شوینده‌های شیمیای استفاده کنید، در …طرز تهیه کرنیوکپیا کرنیوکپیا یا شاخ نعمت نوعی نان تو خالی به شکل شاخ است که آن را با مواد …طرز تهیه هات داگ بندیکت هات داگ بندیکت، ترکیبی است از هات داگ به همراه تخم مرغ بدون پوسته آب پز …چگونه یک شعله وک بسازیم؟ آشپزی با تابه‌های وک کار لذت بخشی است، راحتی هم زدن غذا، صدای جلزو ولز …
زوم‌جیزوم‌جی15 ساعت قبل
مایکروسافت رویداد XO۱۹ را در لندن و با حضور فیل اسپنسر، رئیس بخش ایکس‌باکس این شرکت برگزار خواهد کرد. بنابر آنچه که در برنامه Inside XBOX در جریان رویداد Gamescom ۲۰۱۹ مشخص شد، مایکروسافت قرار است رویدادی با نام XO۱۹ را در شهر لندن برگزار کند. این رویداد با حضور فیلم اسپنسر، رئیس بخش ایکس‌باکس، میجر نلسون و مت بوتی برگزار خواهد شد. حضور اسپنسر در رویداد XO۱۹، می‌تواند دامنه انتظارات از این رویداد را گسترده کند. این رویداد در تاریخ ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر