بستن بازار، خودکفایی نمی‌آورد/تعادل در بازار با سیاست تامین قطعات استراتژیک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. اقتصادی
بستن بازار، خودکفایی نمی‌آورد/تعادل در بازار با سیاست تامین قطعات استراتژیک

بستن بازار، خودکفایی نمی‌آورد/تعادل در بازار با سیاست تامین قطعات استراتژیک

موجخبرگزاری موج |
بازار کشور در یک سال گذشته با تحریم ها دچار نوسانات و تورم غیرمنتظره‌ای شد که به تبع آن دولت و وزارت صنعت سیاست خودکفایی در برخی تولیدات همچون لوازم خانگی را آغاز کردند، اما کارشناسان معتقدند مسیر خودکفایی از طریق محدودیت نیست، بلکه با تامین سرمایه و رقابت پذیری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در یک سال گذشته محصولاتی مانند خودرو، مسکن، لوازم خانگی، گوشت و … بیش از انتظار تورم داشته‌اند، هرچند برخی از این محصولات همچون لوازم‌خانگی به دلیل محدودیت تأمین قطعات میزان تولید آن‌ها در کشور کاهش یافته است. از طرف دیگر واردات محصول نهایی لوازم‌خانگی جزو فهرست ممنوعات واردات است، از این رو شاهد افزایش قیمت برخی از اقلام آن تا ۱۵۰ درصد نیز هستیم. هرچند مسئولان معتقدند میزان تورم این صنعت کمتر از ۱۰۰ درصد بوده، اما بازار این موضوع را تأیید نمی‌کند.

این اتفاقات بازار لوازم خانگی روند سینوسی داشته است، به طوری که در ابتدای سال ۹۷ با آغاز تحریم‌ها به صورت رسمی دولت واردات لوازم خانگی را ممنوع و افزایش ۲۰ درصدی قیمت سالانه را تایید کرد، اما تورمی بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد را تجربه کرد که وابسته به عرضه لوازم‌خانگی در داخل بود، زیرا برخی از این کالاها بیشتر وابسته به مواد اولیه وارداتی بودند، از این رو تورم بیشتری را تجربه کردند و در ادامه برندهای سامسونگ و ال جی نیز در کش‌وقوس مذاکره با برند مادر در کره جنوبی قرار گرفتند، هرچند تا حدودی سطح تولید خود را تا پایان سال ۹۷ نه تنها حفظ کردند و سفیر کره جنوبی نیز چند بار در مصاحبه با رسانه‌ها این موضوع را تأیید کرده بود، اما خبرها حکایت از این دارد که دو برند کره‌ای در ایران استراتژی خود را برای سال ۹۸ تولید همان محصولات با برندهای دیگر نیز پایه‌ریزی کرده‌اند تا نام این دو برند نیز به عنوان سرمایه‌های معنوی همچنان باقی بماند و خدمات پس از فروش و واردات کالاهای مربوط به این دو برند در کشور باقی بماند. از طرف دیگر با افزایش بی سابقه نرخ ارز، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی لوازم خانگی کاهش ۳ برابری داشته و دولت قول داده با تامین سرمایه در گردش این بخش مهم از صنعت کشور مشکل کنونی را رفع کند.

گرچه زعم عبدالله رضیان عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است «سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان برای ثبت سفارش مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید لوازم خانگی پرداخت شد این در حالی است که عرضه این ارز در قیمت‌ لوازم خانگی مشهود نبود و قیمت‌ این محصولات براساس دلار آزاد محاسبه شد. از طرف دیگر حجم تولیدات لوازم خانگی داخلی نیاز بازار را پوشش نمی‌دهد، با وجود اینکه در گذشته بخش عمده‌ای از لوازم خانگی وارداتی بود، اما تولیدکنندگان لوازم خانگی ادعا کردند می‌توانند لوازم خانگی مورد نیاز کشور را تولید کنند اما در این راه واماندند.»

در این رابطه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به منابع اعتباری که دولت برای بخش تولید در سال ۹۸ در نظر گرفته است، گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش تولید در سال ۹۸ پیش بینی شده است که نزدیک به ۵۰ درصد آن در قالب سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی اختصاص داده می‌شود.

محسن صالحی نیا با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ درصد از۲۰ هزار میلیارد تومانی در قالب تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام هزینه خواهد شد، افزود: نزدیک به ۳۰ درصد از این اعتبارات نیز پس از ارزیابی پرونده متقاضیان در ستادهای رفع موانع تولید استانی، به طرح نوسازی صنایع تخصیص داده خواهد شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

تامین قطعات‌های تک با هدف افزایش تولید

البته باید توجه داشت که برخی از قطعات‌های تک مانند پنل‌های تلویزیون به دلیل عدم صرفه اقتصادی در تولید با مقیاس کم، در انحصار چند کشور است و تقریبا تمام دنیا این قطعه مهم را از کشور چین تامین می‌کنند. از این رو باید توجه داشت که بومی سازی تمام قطعات همواره از سوی شرکت‌ها دنبال نمی‌شود، زیرا برای آن‌ها صرفه اقتصادی ندارد. از طرف دیگر سیاست های بستن بازار باعث پدیده‌ای مانند احتکار حتی از سوی برخی تولیدکننده‌های داخلی می‌شود، اتفاقی که یک سال پیش در بازارهای مختلف به‌ویژه لوازم‌خانگی رخ داد.

همچنین خبر حاکی از آن است قرار است مسئولان ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک به منظور چگونگی اعمال مقررات راجع به واردات قطعات مورد نیاز خطوط تولیدی شرکت‌های تولیدی بزرگ با توجه به‌قاعده ۲-الف سیستم هماهنگ شده توصیف کالا و نیز ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان صوتی و تصویری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در شرایط کنونی لوازم‌خانگی به‌اندازه تقاضای بازار وجود دارد، گفت: برنامه سال جاری تولید ۱ میلیون دستگاه تلویزیون است که در سال گذشته نیز در همین حدود بوده و کارخانه‌هایی مانند سامسونگ و ال‌جی که خط تولید و نیروی انسانی دارند، امروز از نظر تأمین قطعات با مشکل مواجه شده‌اند، با این حال مذاکراتی را با شرکت‌های جدیدی انجام داده‌اند که بتوانند تا پایان امسال برندهای جدیدی از لوازم خانگی را تولید کنند.

محمدرضا شهیدی با بیان اینکه در این شرکت‌ها خط تولید قبلی لوازم خانگی برای محصولات جدید استفاده خواهد شد، افزود: در شرایط کنونی هنوز شرکت‌های کره‌ای به‌طور کامل صنعت لوازم‌خانگی ایران را ترک نکرده‌اند، با این حال مدیران دو شرکت به دنبال تأمین قطعات از طریق شرکت‌های دیگری با همان شکل و شمایل تولید هستند.

او با اشاره به اینکه تأمین قطعات خارجی بر مبنای قیمت دلار گران‌تر تمام می‌شود، تصریح کرد: با توجه به نوساناتی که در قیمت‌ها به وجود آمده میزان افزایش قیمت لوازم‌خانگی با کالاهای دیگر چندان متفاوت نبوده، ازاین‌رو به‌طورکلی می‌توان گفت تورم صنعت لوازم صوتی و تصویری به ۱۰۰ درصد نرسیده است.

بنابراین گزارش، وزارت صنعت، معدن و تجارتبرای حفظ تعادل بازار و دوری از سیاست‌های انحصاری باید تدابیری اتخاذ کند که بخشی از لوازم‌خانگی و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی تحت لیسانس برندهای خارجی از طریق واردات تامین شود تا میزان عرضه با تقاضا هماهنگ باشد، زیرا همواره سیاست خودکفایی و بومی‌سازی از طریق دیوارکشی دور بازار ایجاد نمی‌شود، بلکه این مکانیسم دادوستد و رقابت است که واحدهای تولیدی را به سمت تولید قطعات مورد نیاز و داخلی سازی سوق می‌دهد.

سال گذشته در سایه نوسانات بازار لوازم‌خانگی و تغییر تولید در کشور، حلقه‌های جدید از فساد در بازار شکل گرفت که به صورت سامان مند، نظام اقتصادی ایران را تحت تأثیر قرارداد، به‌طوری‌که با ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی از یک‌سو و التزام صادرکننده‌ها به اختصاص ارز به سامانه نیما، قاچاق از طریق ارزهای صادراتی که به سامانه نیما وارد نمی‌شدند افزایش یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر خادمی روز دوشنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی، در اراک اظهار داشت: شعار امسال کمیته امداد، اشتغال امداد الگوی اسلامی- ایرانی رفع بیکاری در کشور است. وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل شرایط اقتصادی موجود در کشور با همکاری دولت و مجلس حدود ۶۰۰ هزار خانواده جدید تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار گرفتند. معاون اجرایی اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) بیان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۶٫۵ الی ۷ میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند. معاون اجرایی اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: سال گذشته ۶۹۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی حوزه اشتغال توسط بانک‌های عامل پرداخت شده که کمتر از نیم درصد آن مربوط به کمیته امداد بوده است. وی افزود: از امسال دوره تنفس بازپرداخت تسهیلات اشتغال مددجویان کمیته امداد تا یکسال و دوره بازدید از پیشرفت طرح نیز تا یک سال تعیین شد. تمامی بانک‌ها پذیرفتند تسهیلات کمیته امداد را به حساب غیر قابل برداشت واریز کنند تا امکان انحراف کمتر شود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
آقای حسین کاظمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تعداد انواع خودرو‌های تحویلی به مشتریان تا پایان مرداد به بیش از ۵۳ هزار دستگاه می‌رسد که در مقایسه با ماه گذشته حدود ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. آقای کاظمی اضافه کرد: در حال حاضر میزان تولید انواع خودرو در گروه سایپا به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در روز رسیده است. معاون بازاریابی و فروش سایپا ادامه داد: همچنین میزان تحویل خودرو‌ها در مرداد امسال در مقایسه با مرداد سال گذشته نیز ۱۵ درصد رشد داشته است. وی پیش‌بینی کرد تا حدود ۴۵ روز آینده، ​همه خودرو‌های معوق سال ۹۷ به مشتریان تحویل شود. آقای کاظمی گفت: حدود ۳۰ درصد خودرو‌ها در استان تهران و البرز و بقیه در استان‌های دیگر تحویل می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر