راه‌های مقابله با عوارض یائسگی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

راه‌های مقابله با عوارض یائسگی

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
یک فیزیولوژیست ورزشی به تشریح نکاتی ورزشی در جهت کاهش عوارض یائسگی پرداخت.

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر مرجان افغان - فیزیولوژیست ورزشی با اشاره به نقش ورزش در جلوگیری از بروز عوارض ناشی از یائسگی بویژه یائسگی زودرس، گفت: یائسگی یک مکانیسم طبیعی است که در بدن زنان اتفاق می‌افتد که پس از رخ دادن این فرآیند بدن دچار تغییراتی نظیر پوکی استخوان، چاقی شکمی و … می‌شود.

وی با بیان اینکه تغییرات رخ داده در بدن خانم‌ها پس از دوره یائسگی منجر به افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی _ عروقی خواهد شد، ادامه داد: مدیریت رخداد نارسایی زودرس تخمدان در جهت جلوگیری از بروز مشکلات ثانویه بسیار پراهمیت است. توجه به توصیه‌های تغذیه‌ای و ورزش مستمر می‌تواند موثر عمل کند.

این مشاور تغذیه با تاکید بر اهمیت رعایت نکات تغذیه‌ای در دوره یائسگی گفت: مقابله با فاکتورهایی که باعث چاقی شکمی و ایجاد چربی‌های التهابی می‌شوند از بروز مشکلات قلبی _ عروقی جلوگیری می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار پزشکی و سلامت روز

وی با اشاره به اینکه دیگر عارضه یائسگی، کاهش توده استخوانی در افراد است، اظهار کرد: به طور کلی یائسگی در سن طبیعی نیز منجر به بروز این مشکل می‌شود، اما نکته حائز اهمیت در افراد جوانی که دچار نارسایی زودرس تخمدان می‌شوند این است که پوکی استخوان در سنین پایین‌تر برایشان اتقاق می‌افتد که مدیریت این مسئله می‌تواند در سنین بالاتر به آنها کمک کند.

افغان تصریح کرد: مصرف ویتامین D و کلسیم به همراه ورزش سبک و منظم به این افراد توصیه می‌شود. از آنجایی که ریسک شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان در این افراد بالا است، نباید ورزش و فعالیت بدنی سنگین انجام دهند. آغاز فعالیت‌های بدنی با ورزش‌های تعادلی و پس از تقویت عضلات بسیار مناسب است. پس توصیه نمی‌کنیم فعالیت بدنی را با پیاده‌روی و دویدن آغاز کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
نمکی ادامه داد: به عنوان وزیر بهداشت و کسی که چهار دهه از عمر خود را در این حوزه صرف کرده است، می‌گویم که ما با کمبود پزشک به شکلی که برخی مطرح می‌کنند، مواجه نیستیم. وی افزود: ممکن است برخی جاها خدمات رسانی معیوب باشد، اما این موضوع به خاطر توزیع نامناسب پزشک است. نمکی گفت: ما باید جاذبه لازم را برای ماندگاری پزشکان در نقاط محروم فراهم کنیم تا بتوانیم کمبود پزشک در این مناطق را مرتفع سازیم. وزیر بهداشت افزود: افزایش دو برابری ظرفیت دانشجوی پزشکی به جز خیل عظیم پزشکان بیکار در آینده، حاصلی ندارد. پزشک بیکار به شدت شرایط دردمندتری نسبت به دیپلمه بیکار دارد و این دور ریختن سرمایه‌‌های ملی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان گفت: با توجه به شرایط اقتصادی مردم، انتظار می‌رود پزشکان برای عبور از این شرایط همکاری و همراهی کنند. رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: یکی از مشکل‌های اصلی جامعه پزشکی این است که بیشتر فعالان در این حرفه به فکر سلامت خود نیستند. حیدری مقدم بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت استان، سایر دستگاه‌های سلامت محور را حمایت کرده تا جایگاه آنها را حفظ کند. رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: تاکنون از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است بنابراین درخواست می‌شود برای بهره گیری از این ظرفیت بزرگ مسئولان تلاش کنند. وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان برای معرفی این شخصیت از چند سال گذشته اقدام به برگزاری جشن دانش آموختگان رشته پزشکی در کنار بارگاه بوعلی سینا کرده است.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به عنوان وزیر بهداشت به دوستان خودم در مجلس، بویژه کمیسیون بهداشت و درمان اخطار می‌دهم که این افزایش دو برابری ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به جز افزایش جمعیت پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت. وزیر بهداشت از پزشکان خواست تا در نسخه‌نویسی الکترونیک به وزارت بهداشت کمک کنند و گفت: ما آموزش پزشکی را باید جامعه‌محور کنیم. طبق قراری که با نماینده انجمن‌های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی داشتیم قرار بر این شد تا مشکلات درونی خانواده پزشکی درون خودمان حل شود. وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور داریم، گفت: سالانه هفت هزار دانشجوی پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. به دوستانم در مجلس محترم اخطار می‌دهم که این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به جز بیشتر شدن پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
اما نکته قابل تامل این آمار، وقوع مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی است که کشورهای کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط سهم ۸۰ درصدی آن را به خود اختصاص داده‌اند. سکته‌های قلبی و مغزی عامل نیمی از مرگ‌های زودرس ایرانوی با اشاره به این که بیماری‌های قلبی و عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی، عامل نیمی از مرگ‌های زودرس هستند، افزود: ۳۵ درصد ایرانی‌ها به دلیل سکته قلبی و ۱۵ درصد به علت سکته مغزی می‌میرند و این روند در حال افزایش است. همچنین ۳۵ درصد ایرانی‌هایی که بر اثر سکته قلبی فوت می‌کنند، زیر ۵۵ سال هستند و سن سکته قلبی در ایران ۱۰ سال پایین‌تر از میانگین کشورهای اروپایی است! وقوع حدود یکصد مرگ زودرس روزانه در تهران با سکته‌های قلبی و مغزیرئیس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، همچنین به آمار مرگ و میرها بر اثر سکته قلبی و مغزی در تهران اشاره کرد و گفت: روزانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در پایتخت فوت می‌کنند که نیمی از آنها، کمتر از ۶۵ سال دارند و دچار مرگ زودرس شده‌اند. وی علت ۳۵ درصد مرگ‌های زودرس در تهران را سکته قلبی و ۱۶ درصد را سکته مغزی اعلام کرد و گفت: سهم مردان در مرگ‌های زودرس تهران، ۵۷ درصد و زنان نیز ۴۳ درصد است.
دینودینو16 ساعت قبل
اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید بدانید که در این احساس تنها نیستید. قطعا احساس خستگی مداوم برایتان آزاردهنده است و همیشه این سوال را از خود می‌کنید که چرا همیشه در طول روز احساس خستگی دارید. مشکلات سلامتی بدن علتی برای احساس خستگیعلت احساس خستگی مختلف است که بخشی از آن به سبک زندگی و بخشی دیگر به سلامت و مشکلات سلامتی مربوط است. در غیر این صورت می‌توانید یکی از راهکارهای زیر را برای رهایی از احساس خستگی خود انتخاب کنید. اگر عادت کنید به دیر خوابیدن، احساس خستگی از شما جدا نخواهد شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
به دیگر سخن بالندگی اخلاق پزشکی در حوزه کار با کودک بیمار بسیار اهمیت دارد و حال اگر درمان، فرآیندی سخت و طولانی باشد، هر روز آن برای پزشک معالج تجربه‌ای فراتر از تخصص را رقم می‌زند. تجربه‌ای که اولین قدم و ساده‌ترین آن تلاش برای همدردی و عضو خانواده شدن است. پزشک می‌بایست در مواقعی دست به تصمیم‌گیری‌ها و اولویت‌بندی‌هایی با توجه به شرایط بالینی بیمار بزند که ممکن است در آن لحظه برای خانواده بیماران پذیرش آن سخت باشد اما اخلاق پزشکی در تخصص مداری آن را ایجاب می‌کند. روز پزشک بهانه‌ای می‌شود برای مرور دوباره ویژگی‌های خاص این حرفه و نگاهی مجدد به تعابیری که در دنیای متفاوت آن وجود دارد مانند کودک بیمار. *رئیس بیمارستان فوق‌تخصصی کودکان مبتلا به سرطان محک۲۳۵۲۳۷

نظرها

اخبار بیشتر