از «تصویب قرارداد شرکت نفت با شرکت نفت ایتالیایی» تا «آزادی واردات مصنوعات طلا به شرط داشتن مجوز»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «تصویب قرارداد شرکت نفت با شرکت نفت ایتالیایی» تا «آزادی واردات مصنوعات طلا به شرط داشتن مجوز»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و چهارمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۴ مرداد ۱۳۳۶، مجلس شورای ملی قرارداد منعقده بین شرکت نفت و شرکت نفت ایتالیایی (آجیب میتزاریا) را تصویب کرد. به موجب این قرارداد سهم ایران ۷۵ درصد خواهد بود.

۲۴ مرداد ۱۳۴۶، ایران هزار تن توتون به رومانی فروخت. همچنین در این روز، به بخش خصوصی اجازه داده شد گندم صادر کند.

۲۴ مرداد ۱۳۴۷، جراید کشور خبر دادند که قرار است کمپانی «لیلاند» یک سرمایه ‌گذاری صنعتی در تبریز انجام دهد.

۲۴ مرداد ۱۳۵۲، بنیاد پهلوی برای تأسیس مرکز فرهنگی و تجاری ایران در نیویورک ساختمانی به مبلغ هشت میلیون و پانصد هزار دلار در خیابان پنجم نیویورک خریداری کرد.

۲۴ مرداد ۱۳۵۳، ایران و شوروی در مورد قیمت نفت به توافق رسیدند و قرارداد تازه ‌ای امضا کردند.

۲۴ مرداد ۱۳۵۴، در گفت ‌و گویی که دکتر «گوانتین ‌وست» رئیس موسسه تحقیقات اقتصادی آمریکا در این روز با روزنامه اطلاعات انجام داد، گفت: اولین واحد کشت و صنعت ایران و آمریکا در جیرفت تشکیل می‌‌شود.

۲۴ مرداد ۱۳۵۶، هفته نامه آلمانی «اشپیگل» در این روز نوشت: وقتی در ۱۹۷۴ درآمد نفتی ایران افزایش یافت شاه اعلام کرد ایران به زودی به صورت یکی از ۵ قدرت بزرگ جهان در خواهد آمد. هنوز سه سال از آن ادعا نگذشته که این آرزو، به سراب تبدیل شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

۲۴ مرداد ۱۳۶۴، انتخابات چهارمین دوره ریاست جمهوری ایران برگزار شد و در نتیجه آن آیت الله خامنه‌ای با بیش از ۱۴ میلیون رأی به ریاست جمهوری رسید. همچنین در این روز، هواپیماهای عراق در جریان جنگ تحمیلی به جزیره نفتی خارک حمله کردند.

۲۴ مرداد ۱۳۸۹، آخرین مهلت برای اعلام حساب بانکی سرپرست خانوار جهت دریافت یارانه نقدی بود.

۲۴ مرداد ۱۳۹۱، نخستین کشتی هندی با استفاده از پوشش بیمه ‌ای دولت این کشور، نفت صادراتی ایران را برای پالایشگاه مانگلور بارگیری کرد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۶، برنامه‌ جدید بانک مرکزی برای ساماندهی چک ‌ها و جلوگیری از صدور چک‌‌های بلامحل اعلام شد. در برنامه ‌ای که مسعود رحیمی مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی از آن خبر داد، قرار بود ظاهر چک ‌ها یکپارچه شده و تنها فرق چک ‌ها، لوگوی بانک آنها باشد.

۲۴ مرداد ۱۳۹۷، رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از آزاد شدن واردات مصنوعات طلا به شرط دریافت مجوز از بانک مرکزی و سازمان حمایت از مصرف‌کننده خبر داد. محمد کشتی آرای با اشاره به اخبار منتشره درخصوص ممنوعیت واردات مصنوعات طلا، توضیح داد: واردات طلا شامل دو بخش مواد اولیه به‌صورت شمش و مصنوعات است.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

تعطیلی کارخانجات تولید مکمل خوراک دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با پیگیری این کارخانجات و انجمن‌های مربوطه و مساعدت سازمان دامپزشکی به زودی شرایطی فراهم می‌شود که ضمن اختصاص ارز مناسب ازسوی دولت، ۴۷ کارخانه تولید مکمل خوراک دام و طیور کشور از تعطیلی و بیکاری صد‌ها تن از کارکنان خود نجات می‌یابند.

انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها» / بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

الفالف1 روز قبل
این همان کاری است که از آن با عنوان «شکار مغزها» یاد می‌کنند. ما نیازمند اقتصادی هستیم که از نفت جدا شود و به دنبال این باشد که بر روی نیروی انسانی جوان سرمایه‌گذاری کند. وی ادامه داد: بر این اساس ما تلاش داریم تا سرمایه‌گذاران سنتی را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوین دانش‌بنیان هدایت کنیم. زیرا این جوانان ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که مردم پشت آنها هستند و ارتباطی با رانت دولتی ندارند. این روش تکثیر نخل از روش کشت بافت است و در ایران تنها یک شرکت به دانش فنی آن دست یافته است.

نوسازی ناوگان موتوری موزعین شبکه پستی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس تفاهم نامه مشترک میان شرکت پست، بانک قرض الحسنه مهر ایران و شرکت نیرو محرکه مقرر شد ۲ هزار و ۱۵۰ دستگاه موتور در اختیار نامه رسانان پست سراسر کشور قرار گیرد که ۵۰۰ دستگاه مربوط به استان تهران است.

نظرها

اخبار بیشتر