آرامش شکننده در فرودگاه هنگ کنگ
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سیاسی
آرامش شکننده در فرودگاه هنگ کنگ

آرامش شکننده در فرودگاه هنگ کنگ

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
پس از یک شب بسیار ناآرام و پرتنش، بالاخره صبح دیروز چهارشنبه آرامشی شکننده بر فرودگاه هنگ کنگ حاکم و پروازها در این فرودگاه پس از دو روز از سر گرفته شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، با وجود این، به عقیده بسیاری از ناظران داخلی و خارجی احتمال وقوع ناآرامی‌های جدید در این فرودگاه وجود دارد زیرا مقامات فرودگاه یک حکم قضایی دریافت کرده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد معترضان را از فرودگاه بیرون بیندازند و همین مسأله می‌تواند به بروز درگیری‌های جدید بین مقامات امنیتی فرودگاه و معترضان حامی دموکراسی بینجامد. یک مقام دولت چین نیز در اظهارنظری، معترضان را «شبه تروریست» نامیده است.

به‌گزارش سایت روزنامه انگلیسی گاردین، در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه حامیان دموکراسی در هنگ کنگ دست به تظاهرات گسترده ضد دولت محلی زدند و فرودگاه هنگ کنگ را که یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان است، دو روز متوالی به تعطیلی کشاندند. آنها با بستن دو ترمینال این فرودگاه باعث تعطیلی فرودگاه و لغو صدها پرواز شدند اما صبح دیروز چهارشنبه پس از دو روز سخت و یک شب بسیار پرتنش، مقامات فرودگاه از بازگشایی این مکان و از سر‌گیری تمام پروازها خبر دادند و اعلام کردند براساس حکم قضایی که دریافت کرده‌اند، می‌توانند معترضان را از فرودگاه بیرون بیندازند. به گفته منابع امنیتی فرودگاه، با وجود این دیروز- چهارشنبه - حدود ۳۰ معترض همچنان در فرودگاه حضور داشتند.

سیگنال‌های احتمال مداخله چین

بیش از دو ماه و نیم است که هنگ کنگ صحنه تظاهرات مردمی علیه دولت محلی و علیه دولت چین شده و هر روز که می‌گذرد بر شدت این تظاهرات‌ها افزوده می‌شود. اگرچه دولت پکن می‌کوشد خود را در قبال این ناآرامی‌ها خویشتندار و آرام نشان دهد اما شدت تظاهرات‌ها به حدی رسیده است که مقامات پکن هم تهدیدهای لفظی علیه معترضان را آغاز کرده‌اند. دفتر امور هنگ‌کنگ چین دیروز- چهارشنبه - در بیانیه‌ای اقدامات معترضان حاضر در فرودگاه هنگ‌کنگ را «اقدام‌های شبه تروریستی» نامید و بشدت محکوم کرد. این دفتر همچنین حمله معترضان به یکی از گزارشگران روزنامه چینی گلوبال تایم را محکوم کرد و عاملان را «معترضان خشن» نامید. این روزنامه دولتی چین هم روز چهارشنبه در گزارشی نوشت، هنگ‌کنگ به یک بزنگاه بحرانی رسیده است. «استفاده از تیغ قانون برای متوقف کردن خشونت و بازگرداندن نظم، مهم‌ترین و ضروری‌ترین کار برای هنگ‌کنگ است.»

روزنامه چاینا دیلی هم به نقل از یک محقق دانشگاه شنزن چین نوشت، دولت مرکزی باید جدی‌تر با مسائل هنگ کنگ برخورد کند.

در شبکه‌های اجتماعی هم ویدئوهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد چین حضور نظامی خود در منطقه مرزی شنزن در شمال هنگ‌کنگ را افزایش داده است. رسانه‌های دولتی چین هم با انتشار تصاویر و ویدئوهایی گزارش دادند که پس از چند ماه پرتنش در هنگ کنگ، «تانک‌ها دارند برای یک مانور مهم آماده می‌شوند.» در این ویدئوها چندین خودرو نظامی مملو از سلاح در یک استادیوم ورزشی خالی دیده می‌شوند. کسانی که این ویدئوها را از رسانه‌های دولتی چین دیدند آنها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و نوشتند: چین از شنزن وارد هنگ کنگ می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

اگرچه دولت پکن تاکنون رسما اعلام نکرده است که قصد مداخله نظامی در هنگ‌کنگ را دارد اما مجموع این اتفاق‌ها از گزارش روزنامه‌های دولتی چین گرفته تا انتشار ویدئوهایی از قدرت نظامی این کشور، سیگنال‌هایی به حساب می‌آیند که نشان می‌دهند، صبر دولت چین دارد به سر می‌آید و اگر ناآرامی در هنگ کنگ ادامه یابد، بعید نیست چین آشکارا در این اتفاق‌ها مداخله کند. بویژه اینکه معترضان هنگ‌کنگی اکنون به یکی از بزرگترین چالش‌های دوره ۷ ساله ریاست جمهوری شی جین پینگ -رئیس جمهوری چین - تبدیل شده‌اند.

استعفای کری‌لم راه حل یا مسکن موقت

به عقیده گردن چانگ، کارشناس چینی که روز چهارشنبه با الجزیره مصاحبه کرد، چین گزینه دیگری هم برای آرام کردن معترضان هنگ‌کنگی دارد. این گزینه مجبور کردن خانم کری‌لم، رئیس دولت محلی هنگ‌کنگ به استعفا است. استعفای او یکی از خواسته‌های اصلی معترضان است. اگرچه معترضان در ماه جولای ابتدا در اعتراض به لایحه جنجالی استرداد مظنونان به چین به خیابان‌ها آمدند اما پس از آنکه دیدند، خانم لم حاضر نیست این لایحه را باطل اعلام کند، شعارهای خود را تغییر داده و خواستار استعفای او شدند. آنها همچنین از این مسأله که چرا خانم لم با نیروهای امنیتی که با معترضان درگیر شده و یک تظاهرات آرام را به صحنه رویارویی فیزیکی تبدیل کردند، برخورد نمی‌کند، خشمگین هستند.

البته این کارشناس چینی به الجزیره گفت، چین از این گزینه استفاده نمی‌کند زیرا نمی‌خواهد معترضان تصور کنند که به پیروزی رسیده‌اند. اگر کری لم استعفا دهد و معترضان احساس پیروزی کنند ممکن است باز هم آرام ننشینند و این بار خواسته‌های جدیدی را مطرح کنند. مثلا خواسته پایان حاکمیت چین بر هنگ‌کنگ؛ در حالی که چین این دیدگاه را دارد که باید بر هنگ کنگ مسلط باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاح آیین نامه داخلی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس در راستای اصلاح آیین نامه داخلی مجلس نحوه معرفی و بررسی برنامه وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های مجلس را اصلاح کردند.

فیلم | شما هم اگر از این خودرو دارید زیر آفتاب پارکش نکنید!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

ارتش سوریه به دو کیلومتری خان شیخون رسید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، ارتش سوریه به عملیات در حومه جنوبی ادلب ادامه می‌دهد و پس از پیشروی در این منطقه و آزاد کردن برخی روستاها به حدود دو کیلومتری خان شیخون رسیده است. اکنون ارتش سوریه از سمت غرب، دو و نیم کیلومتر و از سمت شرق، هفت و نیم کیلومتر با خان شیخون فاصله دارد. مرکز هماهنگی افراد مسلح اعلام کرد شمار زیادی از آنها از بیم محاصره ارتش سوریه این مناطق را ترک کرده و گریخته‌اند. خان شیخون اهمیت راهبردی زیادی دارد و آزادی این شهر به ارتش سوریه امکان می‌دهد واقعیت‌های نظامی جدیدی بر تروریست‌ها تحمیل کند و به سمت احیای جاده بین المللی حلب - دمشق برود. پیشروی‌های ارتش سوریه باعث درگیری داخلی بین گروه‌های تروریستی و خیانت آنها به یکدیگر شده است.

جزیره گرینلند فروشی نیست

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
این پیام دولت گرینلند در حقیقت واکنش به برخی گزارش‌ها در این خصوص بود که ترامپ در حال مذاکره با دولت دانمارک و تلاش برای خریدن این جزیره است. دولت گرینلند اعلام کرد این جزیره فروشی نیست. افراد محلی ساکن جنوب شرق این جزیره می‌گویند آمریکا در گذشته هم برای خریدن گرینلند تلاش کرده است. یکی از ساکنان این منطقه گفت آمریکا سال ۱۸۶۷ و همچنین کمی بعد از جنگ جهانی دوم برای خریدن این جزیره تلاش کرد. این جزیره همچنین از اهمیت راهبردی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در شمال غربی این جزیره یک پایگاه هوایی دارد.

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

نظرها

اخبار بیشتر