آلاینده‌های پلاستیکی در قطب شمال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

آلاینده‌های پلاستیکی در قطب شمال

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
برف ها و یخ‌ های قطب شمال بیش از هر نقطه دیگر در اقیانوس ها، با ذرات لاستیکی و پلاستیکی آلوده شده اند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما، محققان با اعلام وجود آلودگی‌های بسیار ریز ذرات پلاستیک در برفی که در قطب شمال باریده است، درباره گسترده‌تر شدن آلودگی‌های پلاستیکی در زمین و خطری که این مساله برای ادامه حیات در کره زمین ایجاد می‌کند ابراز نگرانی کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی؛ برفی که در قطب شمال می‌بارد، احتمالا از دیدگاه بسیاری خالص و عاری از هر گونه آلودگی باشد، ولی بررسی‌های اخیر در این منطقه نشان می‌دهد این ذهنیت فریبی بیش نیست، زیرا ذرات میکروسکوپی از آلودگی‌های پلاستیکی و ذرات لاستیکی در برفی که در قطب شمال می‌بارد نیز به چشم می‌خورد؛ چیزی که باد از هزاران کیلومتر آن سوتر با خود به قطب شمال آورده است و اکنون با بارش برف، در میان قطعات برف و یخ به زمین ریخته می‌شود.

در کنار کسانی که باور به خالص و پاک بودن برفی دارند، که در قطب شمال می‌بارد و صحنه‌های بی نظیر را به وجود می‌آورد، افرادی مانند مالنیا برگمن، زیست شناسی که تحقیقات اخیر بر روی برف قطب شمال را انجام داده است باور دارند که انسان رفتاری شایسته با سیاره‌ای که روی آن زندگی می‌کند نداشته است. لاستیک، پلاستیک و فایبر‌هایی که انسان‌ها تولید و مصرف می‌کنند بعد از مدتی دور ریخته می‌شوند و در نهایت سر از جا‌هایی در می‌آورند که حتی تصور آن نیز دشوار است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

نکته جالبی که برای محققان وجود داشت، این بود که با توجه به جمعیت انسانی بسیار اندکی که در قطب شمال زندگی می‌کنند، این آلودگی‌ها باید منشاء دیگری داشته باشد. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد این ذرات آلاینده از همه قاره‌ها و از جمله آسیا در فضا معلق شده‌اند، با باد‌های مختلف به حرکت در آمده‌اند و در نهایت سر از قطب شمال در آورده‌اند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

نکته نگران کننده دیگر نیز در این میان این است که جریان‌های اقیانوسی باعث می‌شود آلودگی‌هایی که در آب‌های زمین وجود دارند، رو به شمال در حرکت باشند به شکلی که بررسی‌های چندی پیش نشان داده یخ‌های قطب شمال بیش از هر نقطه دیگر در اقیانوس‌ها، با ذرات پلاستیکی آلوده شده‌اند و با توجه به اینکه برخی از این ذرات دارای ترکیب‌های سمی هستند، ادامه این روند باعث تهدید حیات خواهد بود. حتی سواحل قطب شمال نیز به آلودگی پلاستیکی دچار شده‌اند؛ برخی از این زباله‌های پلاستیکی، هزاران مایل آن سو‌تر به دریا‌ها ریخته شده‌اند که با جریان‌های اقیانوسی، سر از سواحل قطب شمال در آورده‌اند.

با توجه به وضعیت کنونی شاید بتوان با قاطعیت گفت که هیچ نقطه‌ای از زمین دیگر وجود ندارد که از شر آلاینده‌های تولید بشر در امان مانده باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پیام ظریف به ترامپ+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به خروج یکجانبه و تنش زای آمریکا از توافق هسته‌ای، گفت: برجام توافق اختیاری نبود بلکه معاهده‌ای بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود. محمد جواد ظریف روز جمعه پس از حضور در کاخ الیزه و دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در گفت وگو با شبکه خبری یورونیوز گفت: آمریکا یکی از طرف‌های توافق هسته‌ای بود و این کشور در مورد توافق مذاکره کرده بود. برجام توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته و بازگشت تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، نقطه شروع دوباره تنش‌ها بین تهران و واشنگتن بود که با لغو معافیت چند کشور از خرید نفت ایران اوج گرفت.
انتخابانتخاب1 روز قبل
مرتضی بختیاری رییس کنونی کمیته امداد و از مسئولین قضایی سابق در برنامه دستخط در شبکه ۵ درباره ماجرای ۶۳ حساب قوه قضائیه در دوران آملی لاریجانی صحبت کرده است. به گزارش «انتخاب»، بختیاری درباره این حساب‌ها گفت: ٦٠ و خرده‌ای حساب قوه قضائیه حالا به ۵ حساب و سه امضا محدود شده است. بخشی از این سوال و جواب‌ها به شرح زیر است: سوال مجری از بختیاری رییس کمیته امداد: یک سوالی از قوه قضائیه آقای رئیسی می‌خواستم بپرسم که در دوران قوه قضائیه آقای لاریجانی ۲۳ یا ۲۵ حساب بود که ظاهرا تجمیع شد. بیشتر از این بود؛ حدود ۶۰ و خرده‌ای حساب بود. مجری: ۵ حساب با سه امضا؟ بله.

وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد

مهرمهر15 ساعت قبل
شهید باقری در صوت ماندگاری که از وی به جا مانده است می‌گوید: برای نتیجه فقط اخلاص عمل فایده دارد، به والله، اگر کسی در این جنگ تاثیر داشته باشه، چه با تجربه چه بی‌تجربه.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ -بنابر گزارش یک انجمن حامی حقوق زنان در ترکیه، تنها ظرف ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در این کشور به قتل رسیده‌اند. امینه بولت، ۳۸ ساله، هفته گذشته با ضربات چاقوی همسر سابقش کشته شد. انتشار ویدیویی از این قتل فجیع که مقابل چشمان فرزند ۱۰ ساله آنها و در شهر قرخ قلعه روی داد خیلی زود به خشم عمومی علیه «زن‌کشی» در ترکیه دامن زد. ما در مبارزه با خشونت کنار زنان و کودکان ایستاده‌ایم. «تیم فوتبال بشیکتاش ترکیه هم با صدور اطلاعیه‌ای در این باره موضع‌گیری کرده است:» ما در برابر این قساوت ساکت نخواهیم ماند. در ترکیه، این تقاضای ما به عنوان زن است؛ این که ما را نکشند.

روحانی: انتقاد از دولت بی هزینه و توأم با جایزه و تشویق بوده است + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: این سه مرحله؛ نهضت اسلامی، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در طول یک خط و مکمل یکدیگرند. گفتمان انقلاب که امام برای ما به وجود آورد، گفتمانی توأم با سعه صدر و بس فراخ بود. شاید بالاترین مرتبه در زمینه نهضت و سپس انقلاب و بعد از آن نظام جمهوری اسلامی؛ مرحله دولت سازی است. رئیس قوه مجریه بیان داشت: امروز روز حمایت مردم از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است. همه باید این ویژگی را در نظر داشته باشیم و برای تغییر این شرایط، راهی جز اتحاد، انسجام، وحدت و یکپارچگی وجود ندارد. دولت قوی در کنار ملت قوی است، ملت قوی در کنار رهبری قوی و رهبری قوی در کنار انقلابی قوی است. روحانی با بیان اینکه کسی با تضعیف دولت تقویت نمی‌شود، تصریح کرد: تضعیف دولت موجب خوشحالی و آسان شدن راه برای دشمنان خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، این انتقال بزرگ در شطرنج سیاست یمنی، باعث بر هم خوردن محاسبات شد و در حالی که برخی مسئولان اماراتی به وضوح گروههای جدایی طلب را تشویق به شورش علیه دولت منصور هادی می‌کنند، سعودی‌ها تلاش می‌کنند بند نازکی را در رابطه خود با هم پیمان اماراتی شان حفظ کنند. با این حال، همزمان به حکومت هادی اجازه محکوم نمودن اقدامات ابوظبی را داده‌اند، تا آن را مسئول مستقیم کودتای نظامی در یمن دانسته و از نقش عربستان در حمایت از دولت هادی، تمجید کنند. نمی توان تحرک امارات در یمن را بی ارتباط با توجه خاص ابوظبی به ایران دانست. بدیهی است که حمایت امارات از جدایی طلبها و تلاش برای رهایی از دولت هادی، به نفع سیاست ایران است و سعودیها و هم پیمانان یمنی آنها را در شرایط سختی قرار می‌دهد؛ چرا که در ادامه، حملات حوثی‌ها شدت می‌گیرد، نفوذ ایرانی‌ها افزایش می‌یابد و اعلام خروج امارات از یمن، در واقع به معنای عقب نشینی آن از جنگ با حوثی‌ها و ایران است. بر همین اساس، آیا می‌توانیم داستان دوستی ظاهری امارات و عربستان را باور کرده و بگوییم هیچ اختلافی بین دو دوست قدیمی، بن سلمان و بن زاید وجود ندارد؟ آیا می‌توان اختلاف میان این دو را در حد یک اختلاف خانوادگی دانست که به زودی برطرف می‌شود؟

نظرها

اخبار بیشتر