آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در شرایطی که برخی انتخاب های غذایی می توانند به پیشگیری یا افزایش خطر ابتلا به بیماری منجر شوند، همه بیماری ها تنها از طریق رژیم غذایی قابل پیشگیری یا درمان نیستند.

آنچه برای خوردن انتخاب می‌کنید، آثار عمیقی بر سلامت کلی شما دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که عادات غذایی بر خطر ابتلا به بیماری تاثیرگذار هستند. در شرایطی که برخی غذاها ممکن است موجب بیماری‌های مزمن شوند، برخی دیگر خواص دارویی و محافظتی قوی را ارائه می‌کنند.

آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟ - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "هلث لاین"، بر همین اساس، افراد بسیاری معتقدند که غذا می‌تواند همچون دارو عمل کند.

با این وجود، رژیم غذایی در هیچ شرایطی به تنهایی نمی‌تواند و نباید جایگزین دارو شود. اگرچه بسیاری از بیماری‌ها از طریق تغییرات غذایی و سبک زندگی قابل پیشگیری، بهبودپذیر یا حتی قابل درمان هستند، بسیاری موارد دیگر این گونه نیستند.

غذا چگونه بدن انسان را تغذیه و از آن محافظت می‌کند

بسیاری مواد مغذی موجود در مواد غذایی سلامت انسان را تقویت کرده و از بدن ما در برابر بیماری محافظت می‌کنند.

در همین راستا، مصرف مواد غذایی کامل و مغذی اهمیت دارد زیرا ترکیبات منحصر به فرد موجود در آنها با همکاری یکدیگر اثری را ایجاد می‌کنند که یک مکمل غذایی در ایجاد شرایطی مشابه با آن ناتوان است.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

اگرچه بدن انسان به مقادیر کم ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارد، اما آنها برای حفظ سلامت مطلوب بدن انسان ضروری هستند.

رژیم‌های غذایی غربی که سرشار از غذاهای فرآوری شده هستند و میزان محصولات کامل و تازه در آنها کم است، به طور معمول با کمبود محتوای ویتامین‌ها و مواد معدنی مواجه هستند. چنین کمبودهایی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

به عنوان مثال، مصرف ناکافی ویتامین C، ویتامین D، و فولات ممکن است به ترتیب به قلب انسان آسیب برساند، موجب اختلال در عملکرد سیستم ایمنی شود، و خطر ابتلا به برخی انواع سرطان را افزایش دهد.

ترکیبات گیاهی مفید

مواد غذایی مغذی از جمله سبزیجات، میوه‌ها، لوبیاها، و غلات حاوی ترکیبات گیاهی مفید مختلفی، مانند آنتی اکسیدان‌ها هستند.

آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌ها در برابر آسیب ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد که ممکن است به بیماری منجر شود، محافظت می‌کنند.

مطالعات نشان داده‌اند افرادی که رژیم غذایی آنها سرشار از آنتی اکسیدان‌های پلی فنولی است، نرخ‌های پایین‌تر افسردگی، دیابت، زوال عقل، و بیماری قلبی را تجربه می‌کنند.

فیبر

فیبر بخشی ضروری از یک رژیم غذایی سالم محسوب می‌شود. این ماده نه تنها گوارش و دفع مواد زائد را بهبود می‌بخشد، بلکه باکتری‌های مفید در روده بزرگ را تغذیه می‌کند.

از این رو، مواد غذایی سرشار از فیبر، مانند سبزیجات، لوبیاها، غلات کامل و میوه‌ها، به محافظت در برابر بیماری، کاهش التهاب، و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

از سوی دیگر، رژیم‌های غذایی کم فیبر با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ها، از جمله سرطان روده بزرگ و سکته مغزی، پیوند خورده‌اند.

پروتئین و چربی‌های سالم

پروتئین و چربی به طور کلی نقش هایی مهم در بدن انسان دارند. اسید آمینه‌ها - واحدهای سازنده پروتئین - به عملکرد سیستم ایمنی، ساخت عضله، سوخت و ساز و رشد کمک می‌کنند، در شرایطی که چربی‌ها سوخت مورد نیاز بدن را تامین کرده و به جذب مواد مغذی کمک می‌کنند.

اسیدهای چرب امگا-۳ که در برخی مواد غذایی، مانند ماهی‌های چرب، وجود دارند به تنظیم سطوح التهاب کمک می‌کنند و با بهبود سلامت قلب و سیستم ایمنی پیوند خورده‌اند.

یک رژیم غذایی سالم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد

مواد غذایی مغذی ممکن است خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند، در شرایطی که عکس این مساله برای غذاهای به شدت فرآوری شده صادق است.

انتخاب‌های غذایی ناسالم می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد

رژیم‌های غذایی ناسالم حاوی نوشیدنی‌های شیرین، فست فود، و غلات پالایش شده از دلایل اصلی ابتلا به شرایطی مانند بیماری قلبی، دیابت، و چاقی هستند.

این غذاهای فرآوری شده به باکتری‌های روده بزرگ نیز آسیب می‌رسانند و موجب مقاومت به انسولین، التهاب مزمن و خطر کلی ابتلا به بیماری می‌شوند.

طی یک مطالعه با حضور بیش از ۱۰۰ هزار نفر مشخص شد که هر ۱۰ درصد افزایش در غذای فرآوری شده مصرفی به افزایش ۱۲ درصدی خطر ابتلا به سرطان منجر می‌شود.

آیا غذا می‌تواند جایگزین دارو شود؟ - 29

رژیم‌های غذایی مغذی در برابر بیماری از شما محافظت می‌کنند

از سوی دیگر، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی سرشار از غذاهای گیاهی و محتوای کم غذاهای فرآوری شده به تقویت سلامت انسان کمک می‌کنند.

به عنوان مثال، رژیم غذایی مدیترانه‌ای که سرشار از چربی‌های سالم، غلات کامل، و سبزیجات است با کاهش خطر بیماری قلبی، بیماری‌های انحطاط عصبی، دیابت، برخی انواع سرطان و چاقی پیوند خورده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

از دیگر الگوهای غذا خوردن که محافظت در برابر بیماری را نشان داده‌اند می‌توان به رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاهان، مبتنی بر غلات کامل و پالئو اشاره کرد.

در واقع، برخی رژیم‌های غذایی ممکن است روند برخی بیماری‌ها را معکوس کنند.

به عنوان مثال، رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاهان نشان داده‌اند که بیماری سرخرگ کرونر را معکوس می‌کنند، در شرایطی که سبک‌های زندگی بسیار کم کربوهیدرات ممکن است در برخی افراد به بهبود دیابت نوع ۲ کمک کنند.

افزون بر این، رژیم‌های غذایی مغذی، مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای، نسبت به رژیم‌های غذایی غربی با کیفیت بهتر زندگی و نرخ‌های پایین‌تر افسردگی پیوند خورده‌اند و ممکن است حتی طول عمر انسان را افزایش دهند.

چنین یافته هایی ثابت می‌کنند که رژیم‌های غذایی سالم و مغذی به عنوان دارویی پیشگیرانه عمل می‌کنند.

آیا غذا می‌تواند بیماری را درمان کند؟

در شرایطی که برخی انتخاب‌های غذایی می‌توانند به پیشگیری یا افزایش خطر ابتلا به بیماری منجر شوند، همه بیماری‌ها تنها از طریق رژیم غذایی قابل پیشگیری یا درمان نیستند.

عوامل بسیار دیگری بر سلامت و خطر ابتلا به بیماری تاثیرگذار هستند

خطر ابتلا به بیماری بسیار پیچیده است. اگرچه یک رژیم غذایی ضعیف می‌تواند موجب ابتلا به بیماری شود، اما عوامل بسیار دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند.

ژنتیک، استرس، آلودگی، سن، عفونت‌ها، خطرات شغلی، و انتخاب‌های سبک زندگی، مانند عدم انجام ورزش، سیگار کشیدن و مصرف الکل، نیز می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند.

غذا نمی‌تواند جبرانی برای انتخاب‌های سبک زندگی ضعیف، ژنتیک، یا عوامل دیگر مرتبط با ابتلا به بیماری باشد.

غذا نباید به عنوان جایگزینی برای دارو استفاده شود

اگرچه دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم‌تر می‌تواند به پیشگیری از بیماری کمک کند، درک این نکته اهمیت دارد که غذا نمی‌تواند و نباید جایگزین دارو شود.

داروها برای نجات جان انسان‌ها و درمان بیماری‌ها توسعه یافته‌اند. در شرایطی که ممکن است بیش از حد تجویز شوند یا به عنوان راه حلی ساده برای مشکلات غذایی و سبک زندگی استفاده شوند، اما داروها گزینه‌ای ارزشمند برای مقابله با بیماری در نظر گرفته می‌شوند.

از آنجایی که بهبودی تنها با رژیم غذایی یا سبک زندگی حاصل نمی‌شود، نادیده گرفتن درمان دارویی و تمرکز بر رژیم غذایی به تنهایی می‌تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.

مواد غذایی با خواص دارویی قدرتمند

انتقال به یک رژیم غذایی مبتنی بر مواد غذایی کامل می‌تواند سلامت شما را به روش‌های مختلف بهبود ببخشد. از جمله مواد غذایی با فواید چشمگیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توت ها. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که مواد مغذی و ترکیبات گیاهی موجود در توت‌ها، مانند توت فرنگی، شاه توت، تمشک و بلوبری، با بیماری مبارزه می‌کنند. در حقیقت، رژیم‌های غذایی سرشار از توت‌ها ممکن است در برابر بیماری‌های مزمن، از جمله برخی انواع سرطان، از انسان محافظت کنند.

سبزیجات چلیپایی. سبزیجات چلیپایی، مانند بروکلی و کلم، حاوی آنتی اکسیدان‌های فراوان هستند. مصرف زیاد این سبزیجات ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش داده و طول عمر را افزایش دهد.

ماهی های چرب. سالمون، ساردین و دیگر انواع ماهی‌های چرب به واسطه سطوح بالای اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در خود می‌توانند با التهاب مبارزه کنند که به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک می‌کند.

قارچ ها. ترکیبات موجود در قارچ‌ها نشان داده‌اند که به تقویت سیستم ایمنی، قلب و مغز کمک می‌کنند.

ادویه ها. زردچوبه، زنجبیل، و ادویه‌های دیگر سرشار از ترکیبات گیاهی مفید هستند. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه به درمان آرتریت و سندرم متابولیک کمک می‌کند.

گیاهان دارویی. گیاهان دارویی، مانند جعفری، ارگانو، رزماری و مریم گلی، نه تنها عطر و طعم بهتری به غذاهای ما می‌بخشند، بلکه حاوی ترکیبات مختلف تقویت کننده سلامت هستند.

چای سبز. چای سبز به واسطه فواید مختلف خود مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده است به کاهش التهاب و خطر بیماری کمک می‌کند.

مغزدانه‌ها، آووکادو، روغن زیتون، عسل، جلبک دریایی، و غذاهای تخمیر شده تنها چند نمونه از بسیاری مواد غذایی دیگر هستند که به واسطه خواص دارویی خود مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی کامل، مانند میوه‌ها و سبزیجات، ساده‌ترین روش برای بهره‌مندی از فواید دارویی مواد غذایی است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، توده چهار کیلوگرمی با تلاش تیم جراحی بیمارستان ۱۷ شهریور ساوه از بدن یک بیمار ساوجی با موفقیت خارج شد. انتشار اخباری مبنی بر نجات حتمی یک انسان از مرگ یا عمل‌های جراحی خارق العاده با توان و نبوغ پزشکان ایرانی همواره شنیدنی و امید بخش است. به گفته این جراح ساوجی، ‌ بیمار همچنین دارای غده‌های گوشتی رحم یا اصطلاحا «فیبروماتوز» بود و پس از انجام آزمایش‌های لازم دیگر برای انجام عمل جراحی آماده شد. به گفته این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان، ‌ توده‌ای که از شکم بیمار ساوجی خارج شد چهار کیلوگرم وزن و ۵۰ سانتیمتر طول بود و عمل جراحی نیز از ساعت ۱۰ صبح تا حدود ۱۳ به درازا کشید. وی ادامه داد: حال عمومی بیمار خوب است و قرار است به زودی برای ویزیت‌های بعدی به بیمارستان مراجعه کند.
ایمناایمنا15 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، رژیم‌های غذایی سخت و محدود کننده یکی از گزینه‌هایی است که افراد بسیاری برای مقابله با افزایش وزن مد نظر قرار می‌دهند؛ امروزه، رژیم‌های غذایی خطرناکی که از پشتیبانی علمی برخوردار نیست و کاهش وزن سریع را وعده می‌دهد، در هر جایی در دسترس است. دنبال کردن این رژیم‌های غذایی می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت افراد ایجاد کند. نشانه‌های هشداردهنده رژیم‌های غذایی خطرناکزمانی که یک رژیم غذایی خطرناک را دنبال می‌کنید، تقریبا در مدت زمانی کوتاه متوجه خطرناک‌بودن آن می‌شوید زیرا نشانه‌های هشداردهنده‌ای از سوی بدن بروز پیدا می‌کند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: گرسنگی شدید: رژیم‌های غذایی خطرناک اغلب بسیار محدود کننده است و فرد حتی احساس سیری را نیز تجربه نخواهد کرد. برای انجام این کار بدون مواجهه با کمبودهای تغذیه‌ای باید حداقل ۱۳ کالری به ازای هر پوند (۴۵۳ گرم) از وزن بدن خود مصرف کنید. روند کاهش وزن سالم زمان‌بر است و موفقیت در این مسیر به تدریج حاصل می‌شود؛ کاهش وزن سریع تنها سلامت شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین|‌ ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت در مراسم تفاهم‌نامه شرکت شهر سالم شهرداری و سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: در تعریف کل نظام سلامت با توجه به تعهد و هدف‌گیری‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ باید به پویش همگانی سلامت برسیم. وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم به عنوان یک کشور پیشرو به این مسئله دست یابیم گفت: پوشش همگانی سلامت شامل توجه به ۵ موضوع ارتقاء سلامت، پیشگیری، درمان، توانبخشی و زندگی قبل از مرگ و طب تسکینی است. وی بیان داشت: ‌اگر بدون تبعیض اقتصادی بتوانیم این ۵ خدمت را ارائه کنیم و مردم بدون سختی مالی بتوانند به آن دست یابند موفق شده‌ایم که به پوشش همگانی سلامت دست پیدا کنیم. معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه حال سلامت تهران و شهرهای اطراف آن خوب نیست گفت: ‌ این آمار در مقایسه با شهرهای دیگر است و در زمینه عادلانه کردن خدمات در حوزه سلامت نقص جدی در تهران داریم. در شهری اطراف تهران که ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد حتی ۱۰۰ تخت بیمارستانی هم نداریم. معاون وزیر بهداشت گفت: ‌ زیرساخت‌های سلامت را شهرداری می‌تواند برای ما تأمین کند که پویش دوچرخه‌سواری و کاهش آلودگی از جمله این زیرساخت‌ها است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشپیمان صابریان رئیس مرکز اورژانس تهران با بیان اینکه تعداد ماموریت‌های اورژانس ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده است گفت: این موضوع درحالی است که طی سال گذشته ما هیچ گونه افزایش نیرویی نداشته‌ایم و با استفاده از توان حال حاضر نیروی انسانی و اضافه کار توانستیم تعداد ماموریت‌ها را افزایش دهیم. اخبار اجتماعی- وی تصریح کرد: هر آمبولانس حداقل به شش نیروی انسانی احتیاج دارد، به کمبود نیرو در اورژانس تهران تاکید کرد. رئیس مرکز اورژانس تهران افزود: هر آمبولانس به طور معمول باید ۸ ماموریت را در طول روز انجام دهد در حالی که اورژانس تهران روزانه ۱۶ ماموریت انجام می‌دهد. صابریان گفت: در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ نیرو در استان تهران درحال خدمت‌رسانی هستند که این رقم باید به ۵۰۰۰ نفر برسد.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت: معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که کلانشهر تهران در حوزه سلامت حال خوبی در مقایسه با مناطق روستایی ندارد، گفت: من از شهرداری خواهش می‌کنم در زمینه زیرساخت‌های حوزه سلامت در ارائه خدمات به ویژه در حاشیه شهر‌ها به ما کمک کند. معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به این‌که کلانشهر تهران در حوزه سلامت حال خوبی در مقایسه با مناطق روستایی ندارد، اظهار کرد: برخی مشکلات در حوزه خدمات شهری مانند تهران وجود دارد که در مقایسه با روستاها این امر کمی تعجب برانگیز است. معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: من از شهرداری خواهش می‌کنم در زمینه‌ زیرساخت‌های حوزه سلامت در ارائه‌ خدمات به ویژه در حاشیه شهرها به ما کمک کنند. وی اضافه کرد: در طرح تحول سلامت توانستیم توسعه خوبی در خدمات حاشیه شهر داشته باشیم. امضای تفاهم‌نامه همکاری با شهرداری تهران و سازمان نظام پزشکی در کلینیک فوق‌تخصصی آنکولوژی و خون مرکز بهداشتی – درمانی منطقه شش شهرداری تهران با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، نمایندگان شورای شهر و شهردار تهران صورت گرفت.
رکنارکنا14 ساعت قبل
سرگیجهسرگیجه برای افراد بسیاری علامتی نه چندان جدی است، اما این شرایط می‌تواند به تجربه یک حمله قلبی اشاره داشته باشد. سردرگمیاگرچه کمتر شایع است، گم گشتگی می‌تواند یکی از نشانه‌ای احتمالی یک حمله قلبی باشد. دست درداگر با احساس درد در سینه مواجه نیستید نباید این گونه نتیجه گیری کنید که با حمله قلبی مواجه نیستید. فشار در مرکز سینهمردم زمانی که فکر می‌کنند با یک حمله قلبی مواجه هستند، در پی احساس درد در سمت چپ سینه خود هستند. طی یک حمله قلبی، رگ‌های خونی در سراسر بدن تنگ می‌شوند و از این رو، مقدار خونی که به دست‌ها و پا‌ها می‌رسد، محدود می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر