چگونه از انحراف انگشت شست پا جلوگیری کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

چگونه از انحراف انگشت شست پا جلوگیری کنیم؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
چگونه از انحراف انگشت شست پا جلوگیری کنیم؟ - 0

بیرون زدن مفصل کنار انگشت شست پا، روی هم رفتن انگشتان، منحرف شدن انگشت دوم به سمت بالا، پیدا نکردن کفش مناسب، ظاهر نامناسب پا و …. همگی از مشکلاتی است که مبتلایان به «هالوکس والگوس» آنها را تجربه می‌کنند.

دکتر فتانه اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص بیماری «هالوکس والگوس» یا انحراف انگشت شست پا به سمت داخل یا بیرون، گفت: این بیماری یک بدشکلی پیش رونده در پا است که به علت بیرون زدگی تدریجی مفصل انگشت اول پا و به دنبال آن انحراف انگشت اول به سمت انگشت دوم پا ایجاد می‌شود. مجموعه این تغییرات به علت درد، کاهش حرکت انگشتان، تغییر شکل مفصل و فشاری که انگشت اول به انگشت‌های مجاور می‌آورد باعث اختلال در راه رفتن فرد می‌شود.

وی دو عامل وراثت و انتخاب کفش نامناسب را در ایجاد و تشدید این عارضه در افراد موثر دانست و افزود: وراثت در پدید آمدن این عارضه نقش اول را دارد؛ اما انتخاب کفش نامناسب می‌تواند تشدید کننده عامل اول باشد. استفاده از کفش‌های پنجه باریک به تدریج باعث به وجود آمدن تغییر شکل در انگشت شست پا می‌شود. از آنجایی که کفش‌های پنجه باریک بیشتر توسط افرادی که پیگیر مد هستند پوشیده می‌شود، برخی از آن تحت عنوان بیماری مد یاد می‌کنند.

این متخصص طب فیزیکی افزود: با منحرف شدن انگشت اول به سمت سایر انگشت‌ها، انگشت دوم تحت فشار قرار گرفته و به سمت بالا منحرف شده و در نتیجه مفصل این انگشت به سمت پایین و کف پا جا به جا می‌شود. این جابجایی مفصل انگشت می‌تواند باعث اثرات فشاری و میخچه در کف پا یا روی انگشت دوم و دردناک شدن نواحی مذکور شود.

وی با اشاره به اینکه این بیماری در سنین بزرگسالی در خانم‌ها شایع‌تر از آقایان است، افزود: استعداد و ژنتیک در بروز این مشکل دخالت دارد، اما پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند شدت آن را بیشتر کند. پس از تشخیص بیماری «هالوکس والگوس» اولین اقدامی که باید صورت گیرد، انتخاب کفش مناسب است. کفش‌هایی با پنجه‌های پهن که انگشتان پا در آن به راحتی باز و بسته شود بهترین انتخاب است. در واقع کفش‌های بنددار که در ناحیه مچ پا محکم می‌شود و ناحیه پنجه آن آزاد است باید انتخاب شود.

وی گفت: تشخیص بیماری در مرحله اول با معاینه فرد در حالت ایستاده است، سپس ادامه معاینه در حالت نشسته و دراز کشیده اتفاق می‌افتد. در صورت لزوم ممکن است پزشک برای افتراق بین بیماری «هالوکس والگوس» با سایر بیماری‌ها و بررسی درجه انحراف بین انگشتان و کف پا، درخواست گرافی ساده برای تشخیص دقیق‌تر داشته باشد.

اکبری در ادامه به ویژگی‌های کفش مناسب اشاره کرد افزود: از آنجایی که قدم دوم در روند بهبود بیماری استفاده از کفش مناسب است، پوشیدن کفش پنجه باریک و پاشنه بلند بویژه برای افرادی که کف پای صاف دارند در مواردی که سختی و کاهش انعطاف پذیری تاندون آشیل نیز وجود دارد، این مشکل بیشتر می‌شود. پاشنه کفش باید نهایتا دو تا سه سانتی‌متر باشد که به پنجه پا فشار وارد نشود. البته کفش‌هایی که دارای لژ کلی هستند و در نهایت میان کف پا تا سینه پا اختلاف ارتفاع همان دو سانتی‌متر است نیز مناسب‌اند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

وی با مقدم دانستن پیشگیری بر درمان ادامه داد: در مورد این بیماری نیز پیشگیری نقش به سزایی دارد. افرادی که استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری «هالوکس والگوس» را دارند پیش از آنکه این بیماری به سراغ آنها بیاید باید با اجتناب از پوشیدن کفش نامناسب و انجام تمرینات درمانی که باعث افزایش انعطاف پذیری عضلات و کف پا می‌شود، اقدام به پیشگیری کنند.

این متخصص طب فیزیکی اظهار کرد: به منظور اینکه بتوانیم انگشت منحرف شده را به محل اصلی برگردانیم و فشار را از انگشت‌های مجاور برداریم، استفاده از اسپلینت‌های مخصوص توصیه می‌شود که انواع مختلفی دارند؛ نوعی از این اسپلینت‌ها وجود دارد که تماما پارچه‌ای طراحی شده و بر اساس اصول سه نقطه فشار سعی بر اعمال فشار روی مفصل دارد تا باعث اصلاح انحراف انگشتان شود.

وی افزود: وسایل کمکی نیز وجود دارد که باعث جدا شدن انگشت شست پا از سایر انگشتان شده و مفصل بیرون زده را به محل اولیه خود هدایت می‌کند. این وسایل که با نام «لا انگشتی» کاربرد دارند آنچنان توصیه نمی‌شوند؛ چراکه انگشت شست قوی‌تر بوده و می‌تواند انگشت دوم را همراه خود به سمت بیرون هدایت کند.

وی در خصوص افرادی که از صافی کف پا رنج می‌برند، اظهار کرد: استفاده از کفی طبی مخصوص همراه با غالب‌گیری توصیه می‌شود که بسته به شرایط بیمار ممکن است این کفی از نوع سخت یا نرم طراحی شود. در مواردی که بر اثر جا به جا شدن انگشتان دوم به بعد پا، اثرات فشاری بر روی ناحیه کف پا افزایش یابد، لازم است کفی‌هایی طراحی کنیم تا بتوان با کمک آن کفی، فشار را از روی نواحی آزرده و آسیب دیده برداریم.

اکبری انجام فیزیوتراپی را در درمان و کاهش درد بیماران «هالوکس والگوس» موثر دانست و گفت: در مواردی که درد و التهاب در مفاصل وجود داشته باشد، با انجام فیزیوتراپی می‌توانیم درد و التهاب را التیام بخشیم. همچنین اگر فرد دچار سفتی و خشکی عضلات کف پا و تاندون آشیل باشد می‌توان با کمک فیزیوتراپی، انعطاف‌ پذیری به تاندون را تا حدودی برگرداند. البته باید توجه داشت که فیزیوتراپی به تنهایی منجر به درمان قطعی نمی‌شود.

وی راه دیگر کاهش درد و التهاب بیماران را تزریق داروی ضد التهاب به مفصل توسط متخصص معرفی کرد و گفت: اگر پس از فیزیوتراپی، تزریق داروی ضد التهاب، انجام تمرینات درمانی برای افزایش قدرت و انعطاف پذیری عضلات کف و مچ پا و همچنین درمان دارویی، باز هم مشکل بیماری حل نشود در آن صورت طبق تشخیص پزشک متخصص عمل جراحی انجام می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، توده چهار کیلوگرمی با تلاش تیم جراحی بیمارستان ۱۷ شهریور ساوه از بدن یک بیمار ساوجی با موفقیت خارج شد. انتشار اخباری مبنی بر نجات حتمی یک انسان از مرگ یا عمل‌های جراحی خارق العاده با توان و نبوغ پزشکان ایرانی همواره شنیدنی و امید بخش است. به گفته این جراح ساوجی، ‌ بیمار همچنین دارای غده‌های گوشتی رحم یا اصطلاحا «فیبروماتوز» بود و پس از انجام آزمایش‌های لازم دیگر برای انجام عمل جراحی آماده شد. به گفته این متخصص بیماری‌های زنان و زایمان، ‌ توده‌ای که از شکم بیمار ساوجی خارج شد چهار کیلوگرم وزن و ۵۰ سانتیمتر طول بود و عمل جراحی نیز از ساعت ۱۰ صبح تا حدود ۱۳ به درازا کشید. وی ادامه داد: حال عمومی بیمار خوب است و قرار است به زودی برای ویزیت‌های بعدی به بیمارستان مراجعه کند.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری برای بیماران دیابتیک مصرف کننده انواع انسولین‌های قلمی، نسبت به تشکیل پرونده و اختصاص سهمیه دارو بر اساس دستورالعمل‌های علمی اقدام کرده است. به گزارش ایسنا، این سازمان در راستای اجرای بند «ج» ماده ۷۴ قانون برنامه ششم توسعه کشور و بند «ب» تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۹۷ مبنی بر انجام خرید راهبردی سازمان‌های بیمه‌گر بر اساس دستورالعمل‌ها و راهنماهای بالینی، نسبت به تشکیل پرونده و تخصیص سهمیه دارو به این بیماران اقدام کرده است. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، بر اساس این دستورالعمل، بیماران دیابتیک تحت پوشش این سازمان می‌توانند با مراجعه به دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی و ارائه مدارک پزشکی، نسبت به تشکیل پرونده الکترونیک دیابت و دریافت دارو از داروخانه بر اساس سهمیه تعیین شده در پرونده خود اقدام کنند. گفتنی است، بیماران دیابتی برای دریافت داروی انسولین قلمی فقط یکبار به منظور تشکیل پرونده به دفاتر رسیدگی به اسناد پزشکی مراجعه می‌کنند و از آن پس، جهت دریافت دارو صرفا به داروخانه رجوع می‌کنند. انتهای پیام
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، انواع خاصی از باکتری‌های روده‌ باعث می‌شود، رگ‌های خونی، کلسترول ناسالم بیشتری را از روده‌ها وارد خون کند. سلامت روحی وابسته به سلامت روده‌هاسیستم عصبی روده‌ها که به آن مغز روده هم گفته می‌شود از طریق تبادل انتقال دهنده‌های عصبی با مغز، روحیه و سطح اضطراب و استرس شما را کنترل می‌کند. هم اکنون دانشمندان براین باورند که شرایط ناسالم روده‌ها و رژیم غذایی نامناسب می‌تواند عامل ایجاد افسردگی و اضطراب باشد. هم اکنون باور بر این است که کمبود باکتری‌های مفید روده باعث می‌شود سلول‌های ایمنی نتواند میان باکتری‌های خوب و بد تمایز قائل شود. مطالعات متعددی نشان می‌دهد با تقویت سلامت روده‌ها از طریق مصرف پروبیوتیک‌ها، علایم حساسیت به میزان زیادی بهبود می‌یابد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل
به گزارش مشرق، نجام عمل برای تغییر چهره و حتی بدن دیگر در همه کشورها پذیرفته شده، اما این اتفاق زمانی عجیب می‌شود که کسی در انجام این عمل‌ها که منجر به تغییر اساسی چهره و اندام می‌شوند، زیاده‌روی کند. پیش از این هم در گزارشی برخی از این افراد را بررسی کرده بودیم، اما این‌بار به مورد نادر دیگری رسیدیم. و به جای صدا کردن «خانم» یا «آقا» از ضمیر اشیا «آن» برایش استفاده کنند! او که در بانک کار می‌کرده، حالا ۵۸ سال دارد و تاکنون ۷۵ هزار دلار هزینه این عمل‌های جراحی کرده است. او همچنین می‌گوید امیدوار است مراحل عقیم کردنش به زودی طی شود تا به هدفش که دیگر نه خانم باشد و نه آقا برسد.
سلامت نیوزسلامت نیوز14 ساعت قبل
به همین دلیل این بار سراغ پزشکان مغز و اعصاب بیمارستان رفت. جراحی کم نظیرسرانجام تیمی از متخصصان جراحی مغز و اعصاب و متخصصان زایمان تشکیل و قرار شد با وجود اینکه چند هفته دیگر تا به دنیا آمدن نوزاد زمان بود اما به‌دلیل خطرناک بودن ادامه این وضعیت، نوزاد به دنیا بیاید. به این ترتیب تیم جراحی مغز و اعصاب وارد عمل شدند. پیش از این دکتر طبیب خوئی و اعضای تیم جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رسول اکرم جراحی‌های پیچیده و خطرناک زیادی را با موفقیت پشت سر گذاشته بودند؛ اما این بار شرایط پیچیده‌تر بود. پس از عملساعتی از پایان جراحی می‌گذشت که زن جوان به هوش آمد.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
ریزش مو در خانم‌ها دارای اشتراکاتی با ریزش مو در آقایان است و تفاوت‌هایی نیز نسبت به آنها دارد. یکی از ریزش موهای مشترک با آقایان، «ریزش موی ناحیه‌ای» است که بیشتر به شکل سکه ایجاد می‌شود و در مواردی که فرد مبتلا به حساسیت‌های سرشتی بوده، این موارد تشدید می‌شود. فرد در فرم‌هایی از ریزش موی سکه‌ای ممکن است تنها در نقطه‌ای دچار ریزش کامل مو نشود بلکه موها به‌طور پراکنده ریزش می‌کند. این نوع ریزش مو گاه با ریزش موی ارثی اشتباه گرفته می‌شود. از آنجا که ریزش موی ناشی از تغییرات هورمونی باید تا یک سال از بین رود، اگر خانمی بعد از یک سال هنوز ریزش مو دارد، باید به دنبال علل دیگری برای ریزش مو باشد. عده‌ای تأثیر مصرف «روی» را در درمان ریزش مو مؤثر می‌دانند، در صورتی که مصرف آهن به‌ویژه در خانم‌ها تأثیر بیشتری روی کاهش ریزش مو دارد.

نظرها

اخبار بیشتر