سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

سناریوی اماراتی- سعودی تجزیه یمن

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
امارات علیه عربستان در عدن کودتا کرد؟روابط امارات و عربستان درجریان تحولات اخیر جنگ یمن دچار تنش شده است؟خروج امارات از جنگ یمن به معنای عقب نشینی این کشور است؟

به گزارش افکارنیوز،

واقعیت این است که کشور جنگ زده یمن در دو هفته اخیر شاهد تحولات میدانی مهم و متفاوت از چند سال اخیر بود که در خود پیامدهای ژئوپولیتیکی بزرگی نه فقط در صحنه داخلی این کشور، بلکه در کل منطقه نهفته دارد. نقطه کانونی این تحولات در پایتخت منطقه جنوبی یمن یعنی عدن است که نیروهای شورای انتقالی جدایی‌طلب تحت حمایت کشور امارات، کنترل این شهر را از دست دولت منصور هادی گرفتند.

بعد از این واقعه، خیلی‌ها پنداشتند که این اقدام شورای انتقالی جنوب یمن در واقع یک نوع جنگ غیر مستقیم میان امارات و عربستان است، اما به گمانم سیری عمیق بر روند تحولات اخیر از زمان شروع آن تاکنون از قوت این تحلیل کاسته و چه بسا آن را هم زیر سوال می‌برد. بله! در سه سال گذشته یک نوع رقابت و درگیری منافع میان ریاض و ابوظبی در یمن مشهود بوده و در کل امارات مستقل از عربستان دارای یک پروژه منحصر به خود در یمن است، اما نگاه به حوادث اخیر عدن صرفا در این چارچوب نمی‌تواند منعکس کننده حقایق اوضاع باشد.

سکوت چند روزه ریاض، سپس دعوت آن از گروه‌های درگیر در عدن برای آتش بس و حمایت نکردن از دولت منصور هادی، شائبه یک نوع هماهنگی میان عربستان و امارات در این قضیه را مطرح می‌کند. البته همزمان با آن هم، ساخت و پاخت‌های دیگری نیز دور از ذهن نیست.

به هر حال، فارغ از این که پشت پرده این حوادث چه گذشته یا می‌گذرد، اما کنار زدن نیروهای منصور هادی از عدن و سیطره نیروهای تحت حمایت امارات بر آن به دور از مسئله خروج (البته جزئی) نیروهای اماراتی از یمن در یک ماه گذشته نیست. در واقع آن خروج مقدمه همین سیطره بود. امارات در طول چهار سال گذشته با تشکیل نیروهای وابسته به خود توانسته است که زیرساخت لازم برای سلطه بر سواحل یمن را ایجاد کند، از این رو، خروج نیروهای اماراتی نه تنها مشکلی در رسیدن به این هدف ایجاد نمی‌کرد، بلکه مقدمه‌ای مهم برای ورود به فاز اجرای عملی طرح تقسیم یمن است که دولت امارات به عنوان یک پروژه مهم دنبال می‌کند.

از این رو، در واقع آن چه به تازگی در عدن روی داد، دو هدف عمده دارد که یکی عملیاتی کردن پلانی دیگر از طرح تقسیم یمن و جدا کردن جنوب آن است. همین شورای انتقالی جنوب که کنترل عدن را به دست گرفته، به دنبال استقلال جنوب یمن است. این شورا که در می‌۲۰۱۷ تشکیل شد و نمایندگانی از بیشتر استان‌های جنوبی و شرقی در آن حضور دارند، دقیقا همان جغرافیایی را پوشش می‌دهد که جمهوری دموکراتیک خلق یمن یا یمن جنوبی در سال ۱۹۶۷ در آن شکل گرفت.

جدا از بحث تقسیم یمن، هدف مهم دیگر مقابله و حذف نیروهای وابسته به تجمع اصلاح یمن (اخوان المسلمین) است. ظاهرا با وجود دیدارهای چندجانبه رهبران اصلاح با مقامات ابوظبی و اقامت برخی از این رهبران در ریاض، اما این مسئله به ایجاد رابطه‌ای به دور از دشمنی عمیق عربستان و امارات با اخوان المسلمین منجر نشده است.

به هر حال، وقایع میدانی نشان می‌دهد که یمن به سمت تقسیم و آن هم نه به دو پاره بلکه سه پاره حرکت می‌کند. یکی در شمال تحت کنترل جنبش انصارا … (حوثی‌ها) و دیگری در جنوب به ویژه در خط ساحلی نزدیک به امارات و سومی هم در شرق آن در المهره و حضرموت نزدیک به عربستان.

عربستان سعودی از همان ابتدای جنگ، نگاه ویژه‌ای به شرق یمن یعنی دو منطقه المهره و حضرموت داشت و پایگاه‌های نظامی در آن‌ها ایجاد کرد. این نگاه هم برآمده از ارتباط تاریخی عربستان با این دو منطقه است. از قدیم، مردم این منطقه با عربستان مراودات اقتصادی گسترده‌ای داشتند و تعدادی از بازرگانان آن شرکت‌های بزرگی در عربستان دارند.

در این میان، حضر موت اهمیتی مضاعف دارد. این استان غنی از نفت حدود ۳۶ درصد از مساحت ۵۲۸ هزار کیلومتر مربعی یمن را تشکیل می‌دهد و نوار ساحلی آن حدود ۴۵۰ کیلومتر است. با توجه به موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی حضرموت، سیطره بر این منطقه در واقع دستیابی به موقعیت ژئوپولیتیک مهمی است.

از این رو، همچنان که شورای انتقالی جنوب به دنبال استقلال این منطقه و احیای جمهوری دموکراتیک خلق جنوب است، با توجه به تحولات داخلی منطقه حضرموت در چند سال اخیر به نظر می‌رسد طرحی نیز برای انفصال این منطقه از یمن و در واقع احیای مملکت حضرموت وجود دارد. این دولت به سال ۳۳۰ قبل از میلاد با عنوان «مملکت حضرموت» با مرکزیت شهر شبوه تشکیل شد و ظاهرا تا سال ۲۷۵ قبل از میلاد موجودیت داشت.

البته توجه ویژه عربستان به منطقه حضرموت جدا از دلایل تاریخی، یک علت مهم دیگری نیز دارد و آن کشیدن خط لوله انتقال نفت خود از این منطقه تا دریای عرب است تا از این طریق خلیج فارس و تنگه هرمز را دور بزند و راه جایگزینی برای صادرات نفت خود ایجاد کند.

هرچند این سیطره بدون کنترل ساحل این منطقه و المهره ناقص خواهد بود. امارات نیز در راستای پروژه خود برای کنترل سواحل یمن طی سال‌های گذشته بخشی از سواحل استان از جمله بندر مکلا از مهم‌ترین بنادر یمن و تنها منفذ دریایی حضرموت را در دست دارد.

امارات از طریق نیروهای «نخبه حضرموتی» که در ژانویه ۲۰۱۷ تشکیل شدند، در حال بسط نفوذ خود به ویژه در سواحل استان است.

حالا باید دید بعد از تحولات عدن این منطقه‌گرایی تحت حمایت خارجی در یمن به فدرالیته ختم می‌شود یا تقسیم عملی این کشور، اما در کل با وجود اقتضائات واقعیت‌های میدانی در این سال‌ها، در نهایت سرنوشت یمن بسته به آینده تنش ایران و آمریکا و در درجه بعدی به تنش با عربستان است.

صابرگل عنبری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تصاویر پهپادهای یمن در عمق عربستان سعودی+فیلم

رکنارکنا1 روز قبل

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

فیلم | دومین پرواز اوخوتنیک، پهپاد جنگنده روسیه

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

دعوای فیل و الاغ در اوکراین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، با گذشت پنج سال از آغاز جنگ داخلی در اوکراین و امضا قرداد صلح مینسک هنوز گامهای عملی برای برقراری آرامش در منطقه دونباس برداشته نشده. انتخابات سال آینده آمریکا، اوکراین را میدان جنگ رقابتهای انتخاباتی بین نامزدهای دموکرات و جمهوری خواه آمریکایی کرده است. مصاحبه۱: سرگی لشینکو نماینده پارلمان اوکراین
تسنیمتسنیم1 روز قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- دادگاه منطقه کلمبیا آمریکا یک روز پس از آزادسازی نفتکش ایرانی گریس ۱ (آدریان دریا) حکم توقیف آن را به درخواست دولت این کشور صادر کرد. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ آمریکا فرمان رهگیری و توقیف نفتکش ایرانی را که به حکم دادگاه عالی «جبل الطارق» آزاد شده بود، صادر کرد. آمریکا فرمان رهگیری و توقیف نفتکش ایرانی را که به حکم دادگاه عالی «جبل الطارق» آزاد شده بود، صادر کرد. به گزارش رویترز، تنها یک روز پس از آن که دادگاه عالی جبل الطارق فرمان آزادسازی نفتکش ایرانی «گریس ۱» را صادر کرد، «جسی لیو» دادستان منطقه «کلمبیا» در پی شکایت دولت آمریکا حکم توقیف مجدد این نفتکش ایرانی حامل ۲ میلیون بشکه نفت را صادر کرد. دادگاه منطقه کلمبیا مدعی شد صدور حکم توقیف صرفا به دلیل شکایت دولت آمریکا انجام شده و وظیفه اثبات این ادعا‌ها بر عهده دولت آمریکا است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گیر کردن مدادتراش در گلوی کودک +عکس

فردا نیوز11 ساعت قبل

هنشل Hs ۱۳۲، بمب افکن با صندلی متفاوت برای خلبان! (+تصاویر)

عصر ایران1 روز قبل

مرجانه گلچین بدون گریم/عکس

خبرآنلاین21 ساعت قبل

فیلم لحظه کتک کاری جلسه شورای شهر ساری / صبح امروز رخ داد

رکنا1 روز قبل

دهن ترامپ … شد!

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوز1 روز قبل

شب نشینی مهران مدیری و محمدرضا شجریان/ببینید

برنا1 روز قبل

فیلم | لحظات هولناک خراب‌شدن رنجر شهربازی اصفهان در هوا!

خبرآنلاین1 روز قبل

چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟

برترین‌ها1 روز قبل

رامسین کبریتی: در کانادا هستم و یک زندگی آرام و بی‌هیاهو را سپری میکنم / شرایط مالی «جم» کاملا معمولی بود ولی بدحسابی ندیدم/ مدتی بعد از حضورم در «جم»، مدیر شبکه به قتل رسید و کل پروسه تولید خوابید / سعید سلطانی پیشنهاد داد برگردم و در فصل سوم «ستایش» بازی کنم ولی میدانستم ممنوع‌الفعالیت خواهم شد

انتخاب1 روز قبل