در اتفاقی نادر، رهبر انقلاب سخنرانی ناتمامشان را تکمیل کردند +عکس و فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی

در اتفاقی نادر، رهبر انقلاب سخنرانی ناتمامشان را تکمیل کردند +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
تلاقی جلسه جوانان جهادی با رهبری با وقت نماز، مجلس و سخنان معظم‌له را ناتمام گذاشت،اما با توجه به اهمیت موضوع، فردای آن روز سخنان آقا با انتشار دستخطی تکمیل شد.

به گزارش مشرق، نمایندگان جمعی از گروه‌های موفق جهادی در تاریخ دهم مردادماه سال ۹۸، ‌ خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند و مواردی را مطرح کردند که مورد توجه و تشویق معظم‌له قرار گرفت. ایشان در پاسخ به این افراد، به مواردی اشاره کردند که بسیار مهم و تعیین‌کننده بود؛ اما با توجه به تلاقی با وقت نماز ناتمام ماند. متن و فیلم بخش اول از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به نقل از پایگاه khamenei. ir به شرح زیر است:

"بسم الله الرحمن الرحیم

اولا از دیدار شما عزیزان، جوانها خیلی خوشحال شدم و بیاناتتان را با دقت گوش کردم و به معنای واقعی کلمه از بسیاری از حرفهایی که شما دوستان زدید، بهره‌مند شدم؛ یعنی واقعا استفاده کردم. خدا را شکر، ما در مجموعه‌ی نیروهای جهادی، مجموعه‌های کارآمد، اهل فکر و اهل برنامه‌ریزی داریم.

آن چیزی که من میخواهم عرض بکنم دو سه‌ نکته است؛ البته مطالبی یادداشت کرده‌ام [ولی] میبینم که خب شما غالبا‌ به آنها توجه دارید و لزومی ندارد که حالا آنها را من تکرار کنم. من دو سه نکته را یادآوری میکنم:

یکی اینکه میدان جهاد، میدان خیلی وسیعی است؛ یعنی شاید ده برابر این مقداری که شما حالا پیش رفته‌اید، میتوانید پیش بروید؛ جهاد این ‌جوری است. ‌ جهاد یعنی یک حرکت جوشیده‌ی از اعتقاد و باور قلبی و ایمان و به کارگیری توانایی‌ها؛ اگر چنانچه‌ آن ایمان وجود دارد، آن باور قلبی وجود دارد، پس این کار حد نهایی ندارد؛ چون توانایی‌ها حد نهایی ندارند؛ توانایی‌های انسان واقعا هیچ حدی ندارد، اندازه ندارد. دل شما، روح شما، ذهن شما، مغز شما توانایی فوق‌العاده‌ای دارد؛ یعنی [مثل] این کارهایی که کرده‌اید.

همین که از بیست سال پیش تا حالا از کارهای ساده‌ی آن‌چنانی رسیده‌اید به برنامه‌ریزی‌های کلان این‌چنینی، این را ادامه بدهید؛ همین طور پیش بروید و بگذارید ما یک مجموعه‌ی عظیمی از نسل انقلاب اسلامی را در کشورمان شاهد باشیم که از لحاظ سطح فهم مسائل مدیریتی و خدمت‌رسانی و ایجاد عدالت و قیام به قسط که اینها در اسلام لازم است و جامعه‌ی اسلامی قیام به قسط لازم دارد به جایی برسد که ذهنهای معمولی بشر به آنجا نرسیده و باید از آن الگو بگیرند. این یک [نکته] که خلاصه‌اش پیشرفت در جهت اندیشه‌ی جهادی و کار جهادی و فکر جهادی است.

دوم اینکه ببینید، آن وقتی کار، شکل عمومی و مردمی پیدا خواهد کرد که این فکر شما، این جهت‌گیری شما تبدیل به یک گفتمان عمومی بشود. [شما] در این مجموعه‌ی دوازده هزار [گروهی] که ایشان میگویند، (۱) ده درصد جوانهای کشور، یا مثلا پانزده درصد جوانهای کشور هستید؛ آن ۹۰ درصد یا ۸۵ درصد دیگر چرا باید از این حرکت جهادی مبارک، از این کار محروم بمانند؟ سعی کنید ترویج کنید و این ترویج در صورتی آسان خواهد شد که به گفتمان تبدیل بشود. ما در طول گذشته‌ی خودمان، در مسائل گوناگونی این را داشته‌ایم که حالامثالهایش در ذهنم هست و دیگر نمیخواهم [بگویم]. شما میتوانید با ترویج این گفتمان عده‌ی خودتان را افزایش بدهید؛ همچنان که کیفیت خودتان را زیاد میکنید، کمیت خودتان را هم میتوانید افزایش بدهید که یکی از وسایلش همان است که به ایشان گفتم: (۲) [یعنی] کار تبلیغاتی است؛ تبلیغات درست، تبلیغات هنری.

من گاهی اوقات میبینم که تبلیغات و کارهای خوبی شده؛ حالا مثلا فرض کنید همین قلعه‌ی گنجی (۳) که یکی از دوستان اشاره کردند و بنده در جریانش هستم؛ خب [در مورد] قلعه گنج هم مدام گفته شده، اما مردم این را نمیدانند که یک کاری در یک گوشه‌ی کشور، در یک منطقه‌ی محروم به وسیله‌ی یک جمع باهمت انجام گرفته که تقریبا محرومیت را از یک بخشی از منطقه ریشه‌کن کرده؛ این چیز مهمی است؛ این را مردم نمیدانند؛ اگر چنانچه همین معلوم بشود، شما ببینید چقدر امید در جوانها به وجود می‌آورد. حالا در دنباله‌ی موضوع افزودن بر کمیت عاملین به فکر جهادی و جهادگران، این را عرض بکنم که باید این فکر را، این کار را، این حرکت را در محیط‌های خانوادگی، در محیط‌های دانشکده، در مدرسه، در محیط کار ترویج کنید که ان‌شاءالله دنبال کنند؛ این هم یک نکته.

نکته‌ی مهمی که به نظر من هست، مسئله‌ی ثبات و عدم لغزش است؛ من خواهش میکنم به این اهمیت بدهید. شما با یک مجموعه‌ی جوان دارید کار میکنید؛ جوان در معرض دو آسیب است: یکی آسیب عدم ثبات در راه، آن تغیر فکری؛ یکی هم آسیب دچار شدن و مبتلا شدن به ابتلائات بشری؛ مجمل و سربسته‌اش این است. مراقب باشید این جوانهای شما از این آسیب‌ها محفوظ بمانند؛ در صراط مستقیم ثبات لازم است، باید دارای ثبات باشند.

حالا غیر از کار اعتقادی و فکری و مانند اینها که حتما در جای خود لازم است، یک مقداری‌اش مربوط میشود به کار عملی؛ یعنی عبادت، ‌توجه، اول وقت نماز خواندن، حتما هر روز قرآن خواندن، در حد امکان پرداختن به مستحبات. فرض کنید در یک منطقه‌ای یک مشت جوان دارند کار میکنند، حتما نمازشان را در مسجد بخوانند و اول وقت بخوانند و نماز خوب و با توجه بخوانند. رعایت اخلاص؛ سعی کنند که کار را برای خدا انجام بدهند که این کار در سنین ماها کار سختی است؛ اگر سابقه نداشته باشیم، نکرده باشیم، از جوانی به فکرش نبوده باشیم و حالا بخواهیم خودمان را مخلصا وارد میدان بکنیم، خیلی کار سختی است. در سنین شماها خیلی کار آسانی است؛ در سنین جوانی اخلاص آسان است. میتوانید واقعا نیتتان را برای خدا خالص کنید؛ وقتی که نیت را خالص کردید، رحمت الهی و هدایت الهی از همه طرف برای شما میبارد؛ هدی للمتقین‌؛ (۴) قرآن هدایت خودش را برای متقین قرار میدهد. واقعا اگر چنانچه این رعایتها بشود، هدایت الهی و کمک فکری الهی هم زیاد خواهد شد. ان‌شاءالله موفق باشید.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

والسلام علیکم و رحمة‌الله"

فیلم بیانات رهبر انقلاب

در ادامه، به دلیل طولانی شدن صحبت‌های گروه‌های جهادی (پیش از بیانات رهبری معظم)، جلسه با وقت نماز تلاقی پیدا کرد و مجلس ناتمام ماند. به همین سبب، و با توجه به اهمیت پیام‌ها، روز بعد از این دیدار، یعنی در تاریخ یازدهم مردادماه ۹۸، در اتفاقی نادر، رهبر انقلاب بیانات خود در آن دیدار را با انتشار دستخطی خطاب به همان جامعه‌ی هدف تکمیل نمودند. متن این پیام، به گزارش به پایگاه اطلاع‌رسانی ایشان به این شرح بود:

"بسمه‌تعالی

جوانان عزیز گروه‌های جهادی و بسیج سازندگی!

افزون بر چند کلمه‌ای که دیشب حضورا گفته شد:

اوّلاً: کارتان با ارزش است؛ سپاس امثال من حق آن را ادا نمیکند؛ سپاس خدا نصیبتان باد، شکرالله مساعیکم.

ثانیاً: کار جهادی، به معنی کار برخاسته از ایمان و به کارگیرنده‌ی هر چه بیشتر از ظرفیت وجودی انسان است؛ و این دو هیچ یک، نقطه‌ی پایان ندارد؛ پس کار جهادی امروز شما میتواند ده‌ها و صدها برابر، کیفیت و ارتقا و گسترش یابد.

ثالثاً: ارتقای فکری و عملی جهادگران -که گزارش آن را دادید- آنها را از خدمت‌رسانی‌های ابتدایی و یدی، غافل و دور نکند. تعمیر دیوار و بام و خانه‌ی آن پیرزن روستایی، به شما و کارهای بزرگتان برکت و نورانیت میبخشد.

رابعاً: شعار «خدمت‌رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت» را همگانی کنید. منظومه‌ی معرفتی اسلام در این‌باره را که مشتمل بر صدها درس از لزوم انفاق و لزوم تعاون در بر و تقوا و لزوم نفع رساندن به مردم و لزوم قیام به قسط و امثال اینها است، در برابر میلیون‌ها جوان کشور بگذارید.

خامساً: جهاد خدمت‌رسانی پیش از سود رساندن به گیرنده‌ی خدمت، به خود خدمت‌رسان سود میرساند. دل کندن از بهره‌های شخصی برای بهره رساندن به دیگران، دل را روشنی و ذهن و اندیشه را ارتقا و اراده را قوت میبخشد و فراتر از همه، رضای الهی را جلب میکند. این را با قول و عمل خود به کسانی که هنوز قدم در وادی خدمت‌رسانی نگذاشته‌اند، نشان دهید.

سادساً: در محیط خدمت‌رسانی با اخلاق نیکو و عمل مؤمنانه، اجتناب از محرمات، تقید به مستحبات، فضای پیرامون خود را آکنده از عطر ایمان و عمل صالح کنید.

سابعاً: حتما خود مردم منطقه‌ی خدمت‌رسانی، به ویژه جوانان را در کار خدمت‌رسانی شریک کنید؛ این نیز خدمتی بزرگ به آنها است.

ثامناً: به ارتباط گروه‌های جهادی با یکدیگر و ارتباط آنها با دستگاه‌های قادر بر پشتیبانی بپردازید؛ بی‌آنکه دچار ارتباط‌های اداری مرسوم و دست‌وپاگیر شوید.

تاسعاً: کارهای خود، پیشرفتهای خود، موفقیتهای خود، توانایی‌های روزافزون خود را به‌شکل هنرمندانه به اطلاع همگان برسانید. نشان دهید که جهاد موفق شما که فقط بر گوشه‌ای از ظرفیتهای انسانی کشور متکی است، چقدر زیبا و شوق‌انگیز است.

صلوات و سلام خدا بر روح مطهر حضرت امام ابی‌جعفرالجواد (سلام االله علیه).

جمعه ۳۰ ذی‌قعده

۱۱ مرداد ۱۳۹۸

سیدعلی خامنه‌ای"

تصویر دستخط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز به شرح زیر منتشر شده است:

در اتفاقی نادر، رهبر انقلاب سخنرانی ناتمامشان را تکمیل کردند +عکس و فیلم - 33

تصویر دستخط رهبر معظم انقلاب

سخن‌نگاشت هردوی این موارد - بیانات حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای و دستخط مبارک ایشان - توسط سایت معظم له به صورت زیر منتشر شده است.

در اتفاقی نادر، رهبر انقلاب سخنرانی ناتمامشان را تکمیل کردند +عکس و فیلم - 36

جمع‌نگاری بیانات و دستخط رهبر معظم انقلاب

------------------

پی‌نوشت‌ها

۱) اشاره به سخنان آقای مهدی زهرایی (از اعضای گروه‌های جهاد) در مورد تغییر تعداد گروه‌های جهادی از چهل گروه در سال ۱۳۷۹، به دوازده هزار گروه در سال ۱۳۹۸

۲) پاسخ معظم‌له به گزارش آقای عظیم ابراهیم‌پور (از اعضای گروه‌های جهادی) در مورد اشتغال زایی و محرومیت‌زدایی ۲۸۹۸ روستا در مدت زمان دو سال و نیم توسط نیروهای جهادی: این فعالیتهایی که شما میگویید در ۲۸۰۰ روستا و مانند اینها انجام گرفته، یک‌ جوری به اطلاع مردم باید برسد؛ یعنی یک کار رسانه‌ای عقلایی و هنرمندانه و درست باید انجام بگیرد. در این زمینه‌ها به نظر من خیلی کم کار میشود؛ یعنی شما الان فکر کنید، مثلا میگویید هزارها روستای محروم وجود دارد -که وجود دارد و ما هم میدانیم- منتها چند هزار روستا را یک گروه جوان بدون اینکه از بودجه‌ی دولت استفاده کنند، بدون اینکه تحمیلی بر کسی باشند، توانسته‌اند به این نقطه برسانند که حالا یا کارآفرینی بشود یا از این قبیل کارها و از محرومیت خارج کنند؛ این خیلی چیز مهمی است؛ این را چرا مردم نمیدانند؟ نوع ارائه‌ی خبر و اطلاع‌رسانی خیلی مهم است؛ [اینکه] چه جوری اطلاع‌رسانی خواهید کرد؛ یعنی واقعا یک گروهی گماشته بشوند برای همین که ببینند چه جوری میشود اطلاع رسانی کرد. "

۳) شهری در استان کرمان

۴) سوره‌ی بقره، بخشی از آیه‌ی ۲؛ «… مایه‌ی هدایت تقواپیشگان است‌.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها