مسیر ترانزیت آسیای میانه به دریای عمان موضوع سفر وزیر امور خارجه ازبکستان به ترکمنستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
مسیر ترانزیت آسیای میانه به دریای عمان موضوع سفر وزیر امور خارجه ازبکستان به ترکمنستان

مسیر ترانزیت آسیای میانه به دریای عمان موضوع سفر وزیر امور خارجه ازبکستان به ترکمنستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر امور خارجه ازبکستان برای دیدار با مقامات ترکمنستان به عشق آباد سفر خواهد کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، وزارت امور خارجه ازبکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالعزیز کامیلوف وزیر امور خارجه این کشور فردا ۱۶ آگوست به منظور یک سفر کاری به ترکمنستان سفر خواهد کرد.

هدف از این سفر، مشارکت هیئت ازبکستانی در نشست مذاکرات دو جانبه میان دو کشور در سطح وزرای امور خارجه اعلام شده است.

روابط دوجانبه این دو کشور همسایه اخیرا بسیار شدت یافته است. به گفته طرف ازبکستانی، حجم کل معاملات تجاری از ۱۷۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۰۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. دو طرف قراردادها و تفاهم نامه هایی را در آوریل ۲۰۱۸ امضا کردند که پروژه‌های مشترک با ارزش بیش از ۲۵۰ میلیون دلار را پیش بینی می‌کند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

ترکمنستان و ازبکستان به عنوان دو کشور دارای ذخایر بزرگ هیدروکربن، درصدد تنوع بخشی در جریان انرژی هستند. این امر با اجرای پروژه خط لوله گاز ترکمنستان - ازبکستان - قزاقستان - چین، که در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شده است، دنبال می‌شود.

عشق آباد آماده است تا همکاری‌های خود را در این پروژه با صادرات برق از آسیای مرکزی به جتوب آسیا در طول مسیر ترکمنستان - ازبکستان - تاجیکستان - افغانستان - پاکستان تشدید کند.

هم چنین پروژه ایجاد مسیر تزانزیتی ازبکستان - ترکمنستان - ایران - عمان نیز مورد بحث است. این امر تا حد زیادی جریان حمل و نقل و ترانزیت بین المللی را افزایش داده و کریدور ارتباطی جدیدی را به بازارهای جهانی معرفی خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فرهنگ تغذیه ایرانی، از بین رفته است/ چرا از سبزی و پیاز در سفره استفاده نمی‌کنید؟ / خوردن زیاد کاهو و خیار، عامل زودسفیدشدن مو می‌شود/ اولین مرکز «غذای سالم» با طبع غذای گرم، افتتاح کردم/ ایرانی‌ها برنج نمی‌خوردند

خبر فوریخبر فوری22 ساعت قبل
محقق طب سنتی درخصوص عقیده حکمای طب سنتی گفت: حکمای طب سنتی عقیده دارند، غذای انسان، درمان است و درمان انسان، غذای انسان است. ابراهیم ایراندوست در گفتگو با برنامه مشاور به سلامتی جسم و روح اشاره کرد و اظهار داشت: با اصلاح الگوی تغذیه و انتخاب نوع غذایی که انسان می‌خورد، می‌تواند سلامتی جسم و روح را تامین کند. وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر خوردن سبزی و پیاز از سفره ایرانیان حذف شده است، در حالی که پیاز بیشترین آنتی‌اکسیدان را دارد.

فوت‌شدگان کرونا چگونه دفن می‌شوند؟ +فیلم

اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل

رئیس بیمارستان مسیح دانشوری درباره کرونا چه گفت؟

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

واکنش ایرج حریرچی به اظهارات جنجالی نماینده قم +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت گفت: اگر تعداد فوتی‌ها بر اثر کرونا در قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم (۵۰ فوتی) باشد، من استعفا می‌دهم.

‌۸۰درصد کسانی که کرونای آنها مثبت است با اقدامات معمولی خوب می‌شود +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
غلام‌رضا معصومی در صفحه اینستاگرام خود از بهبود و ترخیص یک مبتلای دیگر به کرونا که ۳۹ سال داشت و در بیمارستان فیروزگر تهران بستری بود، خبر داد.

نظرها

اخبار بیشتر