مولدسازی، درآمد دولت را در سال ۹۹ افزایش می‌دهد/ سال آینده رشد اقتصادی مثب خواهد شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

مولدسازی، درآمد دولت را در سال ۹۹ افزایش می‌دهد/ سال آینده رشد اقتصادی مثب خواهد شد

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
وحید شقاقی شهری گفت: موضوع مولدسازی که می‌تواند درآمد قابل توجهی برای دولت به دنبال داشته باشد، از امور بسیار مهمی است که دولت بدون فوت وقت باید در اولویت قرار دهد تا از این طریق و تصویب پایه‌های جدید مالیاتی درآمد دولت در سال ۹۹ تا حدودی تأمین شده باشد.

وحید شقاقی شهری اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین درخصوص ضرورت‌های تأمین بودجه سال آینده و برنامه ریزی‌های مهم دولت در این باره گفت: تدوین بودجه ۹۹ موضوع مهمی است که تحقق مطلوب آن بدون در نظر گرفتن درآمدهای نفتی، نیازمند برنامه‌ریزی اصولی و اهتمام دقیق به ایجاد ساز وکارهای درآمد زا از سوی دولت است. هر چند اصلی‌ترین منبع درآمدی دولتها در سالهای گذشته بر فروش نفت استوار بود اما تشدید تحریم‌های نفتی و کاهش صادرات وکاهش درآمدهای نفتی این مهم را برجسته‌تر کرده است که نیازمند برداشتن گامهای اساسی در اصلاح ساختارهای اقتصادی کشورهستیم.

وی دراین باره افزود: جلوگیری از فرارهای مالیاتی، تصویب و ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی از جمله راهکارهایی است که در نبود درآمدهای نفتی می‌توان درآمد دولت را افزایش دهد. اصلاح نظام یارانه و یارانه پنهان که بیش از هزار میلیارد در آن صرف ثروتمندان می‌شود نیز از جمله موارد مهم و اساسی است که نیازمند فوریت در سیاست‌گذاریها و تصمیمات دولتی دراین باره است. از سوی دیگر یکی از مهمترین موضوعاتی که می‌تواند در افزایش درآمدهای دولتی نقش قابل توجهی ایفا کند، مولد سازی دارایی‌های دولت است که توجه هر چه بیشتر به این بخش گام‌های قابل توجهی در افزایش بهره وری بخش خصوصی و فعالیت اقتصادی در کشور برداشته می‌شود.

استاد اقتصاد اظهار داشت: قطعا اولین فعالیت در راستای مولدسازی دارایی‌های دولت ایجاد ساختار سازمانی درتحقق این امر است که باید در دستور کار دولت قرار داده شود. اصلاح نظام یارانه پنهان و کنترل فرار مالیاتی فعالیتهای مهمی است که دولتهای پیشین ودولت کنونی با بی‌توجهی به بهره وری‌هایی که از آن می‌توان در اقتصاد کشور ایجاد کرد، گذشته‌اند. لذا براساس تأکید آقای نوبخت، دولت خواهان ایجاد اصلاحات قابل تأملی در حوزه نظام یارانه‌ای است که گام‌های اولیه آن در وزرات اقتصاد آغاز شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وحید شقاقی شهری گفت: موضوع مولدسازی نیز که می‌تواند درآمد قابل توجهی برای دولت به دنبال داشته باشد از امور بسیار مهمی است که دولت بدون فوت وقت باید در اولویت قرار دهد تا از این طریق و تصویب پایه‌های جدید مالیاتی درآمد دولت در سال ۹۹ تا حدودی تأمین شده باشد.

وی دراین باره تأکید کرد: جدیت سازمانی در مولدسازی‌های دولتی بسیار مهم است. نگاه سرسری و سستی و ضعف مدیریتی در شرایط اقتصادی کنونی کشور به هیچ وجه پذیرفتنی وبه نفع اقتصاد نیست، لذا مدیریت قدرتمندانه پروژه‌ها و طرح‌های یاد شده در نوع خود درآمد زایی دولت را برای سال آتی افزایش می‌دهد.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی اقتصاد ایران در سال جاری و اینکه اقتصاد کشور از گردنه‌های خطرناکی عبور کرده است، به نظر می‌رسد سال آینده شاهد رشد اقتصادی زیر یک درصد باشیم. متأسفانه منفی شدن رشد اقتصاد پدیده مخربی بود که بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی وعمرانی کشور را با چالش و تهدیدات جدی مواجه کرد از این جهت امید می‌رود با برنامه ریزی‌های صحیح ومدیریت موضوعات یاد شده در حوزه افزایش بهره وری ودرآمد و جلوگیری از برخورداری عده قلیلی از یارانه‌های سرسام‌آور؛ شاهد رشد اقتصادی قابل توجه‌تری در سال آینده نسبت به سال جاری باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) شهردار یک شهر مذهبی کشور که ۶ فرزندش ساکن آمریکا هستند!

فراروفرارو1 روز قبل

فیلم/ روایت رهبرانقلاب از اشتباه تاریخی «دکتر مصدق»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل

داستان محاکمه مصدق / آیا نخست‌وزیر بی‌گناه بود؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پایان نخستین روز پس از کودتا، مصدق را به این ساختمان آوردند. مصدق مدتی در باشگاه افسران زندانی بود و بعد، او را به کاخ سلطنت‌آباد بردند؛ همان‌جایی که در تالار آئینه‌اش محاکمه او جریان یافت. داستان دادگاه مصدق، از پاییز سال کودتا در این‌ ساختمان آغاز شد؛ در کاخی که ناصرالدین شاه بنایش کرد و در دوره پهلوی تحت اختیار ارتش بود. سرتیپ «امیرحسین آزموده» هم که از مخالفان سرسخت مصدق بود، دادستان دادگاه بود و مدام به مصدق در دادگاه توهین می‌کرد. مصدق خود را هنوز نخست‌وزیر می‌دانست و به همین دلیل دادگاه نظامی را فاقد صلاحیت برای محاکمه خود اعلام کرد: «تا قبل از توقیف، نخست‌وزیر بودم و اکنون هم هستم.

فیلم/ وقوع سیل در شهر استانبول ترکیه

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

آقای ظریف وارد هلسینکی شد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور دیدار و رایزنی‌های اروپایی با مقامات فنلاند، وارد هلسینکی شد. آقای محمد جواد ظریف در ابتدای سفر به چند کشور اروپایی حوزه نوردیک، وارد پایتخت فنلاند شد. وی امروز با رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و وزیر توسعه همکاری و تجارت خارجی این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد. روابط دوجانبه و همکاری‌های اروپایی، رایزنی درباره ساز و کار اینستکس و برجام، مسائل بین المللی و منطقه‌ای از مهمترین محورهای گفتگو وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات فنلاندی است که اخیرا ریاست بر شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفته است. آقای ظریف پس از هلسینکی عازم سوئد و نروژ خواهد شد.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر