تلاش برای حل مشکلات ری اکسپورت خودروهای لوکس قاچاق ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. اقتصادی
تلاش برای حل مشکلات ری اکسپورت خودروهای لوکس قاچاق ادامه دارد

تلاش برای حل مشکلات ری اکسپورت خودروهای لوکس قاچاق ادامه دارد

موجخبرگزاری موج |
مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: هنوز در خصوص خودروهای لوکس قاچاق تصمیمی گرفته نشده است.اما دولت در تلاش است مشکل ری اکسپورت (باز صادرات) آنها را حل کند.

عبدالمجید اجتهادیدر گفتگو با خبرنگار حقوقی- قضایی خبرگزاری موج، در خصوص آخرین اقداماتی که در خصوص خودروهای لوکس قاچاق اخذ شده است، گفت: هنوز تصمیمی قطعی درباره خودروهای لوکس قاچاق گرفته نشده و کماکان این خودروها در انبار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی باقی اند.

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه اظهار داشت: سیاست واردات خودروها به طور کل در اختیار دولت است و دولت درباره واردات و چگونگی خرید خودرو بر اساس نیازهای داخلی تصمیمی گیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در واردات خودرو سقفی موجود است که خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا مجوز ثبت سفارش نمی‌گیرند، اظهار داشت: با این حال تعدادی از خودروهایی که قبلا ثبت سفارش شده بودند وارد کشور شده‌اند و با مدیریتی که معاون محترم اول رئیس‌جمهور به خرج دادند، مشکل آنها که بعد از اعتراض رسانه‌ها به وجود چنین خودروهایی در کشورمان شکل گرفت، حل شد و این دسته خودروها که قبل از اعتراض‌های یاد شده ثبت سفارش و وارد شده و در گمرکات کشور بلاتکلیف بودند با مدیریت آقای جهانگیری رفع شد.

وی در مورد جزییات ترخیص این خودروها گفت: قرار شد که شرکت‌های وارد کننده با مراجعه به گمرکات عوارض گمرکی خودروها را پرداخت کنند و این خودروها بعد از ترخیص در اختیار مردم قرار بگیرند.

* بر اساس قانون، خودرو قاچاق به نفع دولت مصادره و ضبط می‌شود

تلاش برای حل مشکلات ری اکسپورت خودروهای لوکس قاچاق ادامه دارد - 6

اجتهادی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص تعیین تکلیف خودروهای لوکس قاچاق گفت: اما در بحث خودروهایی که به عنوان قاچاق به کشورمان وارد شده‌اند، این نکته باید مدنظر قرار گیرد که آنها نه از مبادی گمرکی بلکه به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند و طبق قانون باید به نفع دولت مصادره و ضبط شوند.

وی با بیان اینکه کالای قاچاق وقتی کشف و ضبط می‌شود در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می‌گیرد، عنوان کرد: سازمان فروش اموال تملیکی هم کالاهای در اختیار خود را که از طریق قاچاق و بصورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند را باید طبق قوانین موجود خود به فروش برساند و یا آنها را ری اکسپورت یا باز صادرات کند.

* کالای قاچاق نباید وارد چرخه مصرف داخلی کشور شود

وی در ادامه به یکی از قوانین بازدارنده مصرف داخلی در حوزه قاچاق کالا اشاره کرد و گفت: طبق مقررات قانونی و آیین نامه‌های اجرایی مربوطه این کالاهای قاچاق که در اختیار سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی قرار می‌گیرند، نباید مجددا وارد چرخه مصرف داخلی کشور شوند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

* درچه شرایطی کالای قاچاق وارد چرخه مصرف داخلی می‌شود؟

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: اما استثناهایی در رابطه با مصرف کالای قاچاق در چرخه داخلی کشور وجود دارد از جمله اینکه طبق شرایط حاکم در یک برهه زمانی در داخل کشور نیاز مبرمی به یک کالا احساس شود. در این صورت باید چند وزارتخانه این احساس نیاز را که در گزارش و صورتجلسه‌ای امضا و تایید می‌شود را به تصویب هیئت محترم وزیران برسانند. در این صورت با طی موارد پیش بینی شده در قانون و تایید هیئت وزیران این کالای خاص که نیاز به احساس آن در بازار داخلی احساس شده است به بازار داخل و چرخه مصرف داخلی کشور منتقل و در بازار داخلی توزیع شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

* رد پیشنهاد مصرف در بازار داخلی و انتقال به سازمان اموال تملیکی

وی ادامه داد: با این اوصاف جلوی توزیع آنها در بازار داخلی کشور گرفته شد و در نهایت به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی انتقال داده شدند. اولین طرح این بود که این خودروهای لوکس در بازار داخلی توزیع شوند که این طرح ابتدا به ساکن رد شد تصمیم دولت بر این بود که این خودروها در بازار داخلی توزیع و مصرف نشوند.

* بازصادرات و موانع موجود بر سر راه این پیشنهاد

اجتهادی در خصوص تصمیم دیگر دولت برای حل مشکل خودروهای لوکس قاچاق تصریح کرد: در حالت بعد تصمیم به باز صادرات این خودروها گرفته شد که موانعی بر سر راه باز صادرات این خودروها وجود دارد که سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی در حال بررسی و رفع موانع موجود است. امید این هست که در نهایت بتوانند این خودروها را باز صادرات کنند که حتی‌الامکان هزینه‌ای که برای قاچاق آنها به داخل کشور صرف شده و این پول در نهایت متعلق به این کشور است از بین نرود.

گرچه این خودروها از راه قاچاق از ارزهای دولتی به کشور وارد شده، اما امحای آنها منصفانه و عاقلانه نبود. چرا که با رد شدن طرح باز صادرات باید این خودروها امحا و نابود می‌شدند.

وی در خاتمه اظهاراتش یادآور شد: در حال حاضر این خودرو‌ها در انبارهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی دولت در استان فارس قرار دارند.

لازم به ذکر است که اجتهادی در نشست خبری سازمان تعزیرات حکومتی که در روز ۱۵ مرداد ماه برگزار شد اشاره کوتاهی به سرنوشت خودروهای لوکس قاچاق داشت. اما از آنجایی که این توضیحات نتوانسته بود افکار عمومی را اقناع کند این گفتگو ترتیب داده شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خام فروشی سنگ

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
خام فروشی سنگ، یک نمونه از خام فروشی منابع است و تا زمانی که نگاه به آن تغییر نکند همچنان باید شاهد چوب حراج به منابع ملی باشیمبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، صنعت سنگ یکی از صنایع اشتغال زا در کشور است، صنعتی که مواد اولیه و تکنولوژی فرآوری آن در کشور وجود دارد و اگر به مشکلات تولیدکنندگان رسیدگی شود قطعا می‌تواند ارزآوری بسیاری برای کشور داشته باشد.

موهاوی ۲۰۲۰؛ نسلی جدید یا بازگشتی دوباره با فیس لیفت (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران- نسل اول موهاوی که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد یک شاسی بلند جذاب بود که در بازار ایران نیز طرفداران زیادی داشت. موهاوی نسل اول/ دلبر بلندقامت در بازار ایرانموهاوی با سه مدل موتور متفاوت عرضه شد: ۳٫۸ لیتری و ۳ لیتری ۶ سیلندر و نمونه ۴٫۶ لیتری ۸ سیلندر که این مدل در ایران طرفداران زیادی دارد. با توجه به تصاویری که مشاهده می‌کنید این محصول را باید یک فیس لیفت از موهاوی نسل اول بدانیم تا نسل جدید آن! باحرکت به سمت کنار خودرو، دقیقا یک موهاوی نسل اول پیش روی بیننده قرار می‌گیرد که تنها بخش کرومی انتهای درب‌ها و بالای رکاب بدان افزوده شده است. در تصاویر جدیدی که از موهاوی ارائه شده پشت خودرو نمایه ۴WD به چشم می‌خورد که ویژگی ۴ چرخ محرک را مورد اشاره قرار می‌دهد.

جان بولتون انگلیس را به تله انداخت

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بی‌بی‌سی درتحلیل اقدامات اخیر بریتانیا این چنین مطرح کرد: انگلیس در تله جان بولتون افتاد. منبع: جام نیوزانتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

بلک اس؛ هیولای اینفینیتی به خیابان‌ها می‌آید! (+تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
همین مساله بهانه‌ای شده تا رسانه‌های مطرح جهان در حوزه خودرو باردیگر پروژه بلک اس را مورد توجه قرار دهند. بنابراین بلک اس با استفاده از فناوری فرمول۱ خود تا ۴۰ درصد برابر ۱۶۳ اسب بخار توان بیشتری را ارائه داده است. درپوش موتور عضلانی با خطوط مشخص قسمت دیگر از عناصر مهم تشکیل دهنده نمای جلوی بلک اس محسوب می‌شود. بلک اس در نمای عقب نیز یک اثر هنری خودرویی محسوب می‌شود. در تصویر مربوط به کابین بلک اس، لوگوی برند او ام پی ریسینگ جلب توجه می‌کند.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در تشریح جلسه امروز این کمیسیون اظهار کرد: درجلسه امروز کمیسیون بودجه این سوال مطرح شد که چرا دولت بدهی خود را به تامین اجتماعی نمی‌پردازد، پیش از این گفته می‌شد که دولت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان به این نهاد بدهی دارد. او افزود: اما مسئولان تامین اجتماعی و وزارت اقتصاد عدد آن را ۱۰۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۹۶ تخمین زدند که ۴۸ هزار میلیارد آن سود است در نتیجه نرخ سود بر اساس اوراق مشارکت تعیین می‌شود. عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در جلسه کمیسیون وزیر اقتصاد ادعا کرد که ازسال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان ازبدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده، امابه اعتقاد ما این ادعاوعدد مطرح شده صحت ندارد. نماینده مردم شاهین شهر همچنین در تشریح جلسه امروز کمیسیون اجتماعی گفت: در جلسه امروز وزیر کار و رفاه اجتماعی و جمعی از روسای کانون بازنشستگی استان اصفهان حضور داشتند. او افزود: مبحث عمده این کمیسیون ماده ۱۲ برنامه ششم توسعه برای همسان سازی حقوق بازنشستگان بود و قرار شد که کمیته‌ای برای سرعت بخشیدن به این موضوع شکل بگیرد. کارگرآنلاین۲۰۲۵

تعطیلی کارخانجات تولید مکمل خوراک دام و طیور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با پیگیری این کارخانجات و انجمن‌های مربوطه و مساعدت سازمان دامپزشکی به زودی شرایطی فراهم می‌شود که ضمن اختصاص ارز مناسب ازسوی دولت، ۴۷ کارخانه تولید مکمل خوراک دام و طیور کشور از تعطیلی و بیکاری صد‌ها تن از کارکنان خود نجات می‌یابند.

نظرها

اخبار بیشتر