رشد ۱۰ درصدی شکایت از پزشکان/ آمار محرومیت از طبابت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
رشد ۱۰ درصدی شکایت از پزشکان/ آمار محرومیت از طبابت

رشد ۱۰ درصدی شکایت از پزشکان/ آمار محرومیت از طبابت

مهرخبرگزاری مهر |
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، گفت: سالانه حدود ۵ هزار و ۷۰۰ شکایت در دادسرای انتظامی نظام پزشکی کشور ثبت می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی فتاحی، با اشاره به اینکه ۳ درصد اقدامات درمانی در کل دنیا منجر به شکایت می‌شود، افزود: این میزان در کشور ما زیر یک دهم درصد است.

وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از ۹۰۰ میلیون بار مراجعه درمانی در دو بخش سرپایی و بستری داریم، ادامه داد: کل پرونده هایی که بیمار می‌تواند در مراجع مختلف شکایت خود را ثبت کند نزدیک به ۲۰ هزار پرونده است که در ۳۵ درصد آن بیمار برای شکایت به چند جا از جمله تعزیزات، دادسرای عمومی و انقلاب و …، مراجعه کرده است.

فتاحی با اشاره به رشد ۸ تا ۱۲ درصدی شکایات، گفت: سالیانه حدود ۵ هزار و ۷۰۰ شکایت در دادسرای انتظامی نظام پزشکی کل کشور ثبت شده که رشد ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد و با رشد بار مراجعات و افزایش دسترسی مردم به انواع درمان‌ها، طبیعی است که میزان شکایات هم رشد داشته باشد.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، بیشترین شکایات در بخش سرپایی را مربوط به پزشکان عمومی و دندانپزشکان دانست و افزود: با توجه به اینکه بیشترین آمار جامعه پزشکی را پزشکان عمومی و دندانپزشکان تشکیل داده و بار مراجعات و کارهای درمانی این گروه نیز بیشتر است، قاعدتا شکایت بیشتری هم از آنها ثبت می‌شود و دلیلی بر تخلف بیشتر توسط این گروه نیست.

وی ادامه داد: در بخش بستری بیشترین میزان شکایت مربوط به متخصصان زنان و زایمان، جراحان عمومی و ارتوپدی است که بیشترین اعمال اورژانسی را انجام می‌دهند و عوارضی که در حین اعمال اورژانسی ایجاد می‌شود به مراتب بیشتر از زمان اعمال الکتیو است.

فتاحی با بیان اینکه پرونده شکایات فقط مربوط به عوارض درمان نبوده و شامل تخلف تبلیغاتی و مباحث مالی و رفتاری نیز می‌شود، اظهار کرد: بعد از بررسی‌های کارشناسی در دادسراها حدود ۴۲ درصد شکایات منجر به صدور کیفرخواست شده و کادر درمان محکوم شده‌اند و ۵۸ درصد نیز تبرئه شده‌اند.

وی تصریح کرد: پرونده‌ها بعد از دادسرا به هیات‌های بدوی که ترکیب ۱۳ نفره از گروههای تخصصی علمی و فنی و یک نفر قاضی به عنوان نماینده قوه قضائیه و مدیر کل پزشکی قانونی هستند، ارجاع داده شده و با کار کارشناسی دقیق و کاملا علمی به آنها رسیدگی می‌شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: سال گذشته در هیئت‌های بدوی ۵ هزار و ۹۰۰ پرونده داشتیم که ۵٫۷ درصد منجر به محرومیت از طبابت کادر درمان شد، یعنی ۳۴۰ نفر در کل کشور را محروم کردیم و در هیئت تجدید نظر نیز ۲ هزار و ۹۰۰ پرونده داشتیم که ۸ درصد آنها منجر به محرومیت شد که از ۳ ماه تا محرومیت دائم را شامل می‌شود.

فتاحی اضافه کرد: در هیئت عالی سال گذشته ۵۲۸ پرونده داشتیم که ۲۵ درصد آن منجر به محرومیت شد که معادل ۱۳۰ نفر می‌شود و باید به این نکته توجه نمود که در ارائه و طرح شکایت فقط فاکتور درمان نقش ندارد بلکه مسائل فرهنگی و اجتماعی هم موثر است.

وی با اشاره به توزیع نامتناسب و ناعادلانه نیروی انسانی درمان، خاطرنشان کرد: به ازای هر هزار نفر جمعیت ۳٫۵ نیروی انسانی درمان در کل کشور داریم و در هر استانی که توزیع نیروی انسانی نسبت به جمعیت کمتر باشد، میزان شکایت بیشتر بوده چون احتمال خطا بیشتر است.

فتاحی با بیان اینکه ایجاد محیط ایمن برای بیمار و ارائه دهنده خدمات، حفظ و حمایت از حقوق بیماران و همچنین حقوق صنفی شاغلان حرف پزشکی از جمله وظایف معاونت انتظامی است، یاد آور شد: برای این که بیمار با کمال اطمینان خود را به کادر درمان و مراکزدرمانی سپرده و ارائه دهندگان خدمات هم بدون هیچ گونه واهمه‌ای با آرامش خاطر به درمان بپردازند، وظیفه ماست که این محیط را فراهم کرده و یکی از راه‌های آن رسیدگی عادلانه و عالمانه به پرونده‌ها است که عارضه را از تقصیر و خطای پزشکی جدا کنیم و باید توجه کرد که هیچ پزشکی قصد صدمه زدن به بیمار خود را ندارد و اگر خطایی رخ می‌دهد، غیرعمدی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پرونده الکترونیک سلامت برای همه ایرانیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر سعید نمکی با حضور در برنامه نگاه یک سیما، درباره طرح تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان افزود: در ۲۵ خرداد امسال خدمت رئیس جمهور اعلام آمادگی کردیم و در اوایل تیر، این طرح کلید خورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره طرح تحول سلامت گفت: این طرح یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت بوده است. دکتر نمکی افزود: شریف‌ترین داروسازان را در داخل کشور داریم و در مبارزه با فساد در حال رسیدن به وحدت ملی هستیم. دکتر نمکی افزود: در بحث استفاده از کارتخوان‌های بانکی هم با توجه به مصوبه قانونی باید تمکین کنند و در اجرای قانون همکاری می‌کنیم. دکتر نمکی افزود: اگر تعداد پزشک از تعداد مورد نیاز بالاتر برود جمعیت بیکار متوقعی را ایجاد می‌کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
متاسفانه بسیاری از افراد که به‌دلایل مختلف، دچار «اختلال خواب» می‌شوند به‌جای یافتن دلیل اصلی بی‌خوابی خود، ساده‌ترین راه ممکن که البته با عوارض و ضایعات فراوانی همراه است را انتخاب می‌کنند: مصرف «قرص‌های خواب‌آور!» باید توجه داشت که صرفا یکی از عوارض مصرف قرص‌های شیمیایی خواب‌آور، ابتلا به «فراموشی» و تخریب حافظه کوتاه‌مدت است. غافل از اینکه استفاده بلندملت و طولانی در ساعات منتهی به خواب از تلفن همراه و اینترنت می‌تواند موجب ایجاد اختلالات خواب دائمی در افراد شود و در درازمدت، این امر تبدیل به بی‌خوابی‌های مزمن و آزاردهنده شود. پس یکی از راهکارهای درمان اختلالات خواب، پرهیز جدی از استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر پیش از خواب است. اما استفاده از برخی از دمنوش‌ها نیز می‌تواند در بهبود وضعیت خواب و درمان بیخوابی بسیار موثر باشد؛ در ادامه به برخی از این دمنوش‌ها و نوشیدنی‌ها اشاره شده است: دمنوش ترکیبی گل‌گاو زبان + سنبل الطیب + عرق بیدمشک خنکترکیب عسل + شیر دمنوش رازیانه (مخصوص خانم‌ها) دمنوش به لیمو + نبات دمنوش بابونه۴۷۲۳۷
همشهریهمشهری1 روز قبل
یکی از سالم‌ترین عادات این بخش از جمعیت در سراسر جهان، جلوگیری از پرخوری است. جزایر اوکیناوای ژاپن مملو از افرادی است که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند. آنها ورزش را به یک عادت در زندگی خود تبدیل کرده‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که سیستم حمل و نقل عمومی محدود است و بخش عمده‌ای از کارها باید با دست انجام شود نه ماشین آلات مدرن. مفهوم ژاپنی «ikigai» و یا ارزش زندگی، تأثیر زیادی بر شیوه زندگی مردم اوکیناوا دارد و دلیل برخاستن آنها از خواب و شروع زندگی است. البته منظور این نیست که کسانی که بیش از ۱۰۰ سال زندگی می‌کنند، در گذشته سیگاری نبوده‌اند.
الفالف2 ساعت قبل
سعید برومند، رئیس اداره داروخانه‌های سازمان غذا و دارو گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر تصمیم گرفته است که متادون از طریق داروخانه‌ها توزیع شود تا به وضعیت توزیع داروی متادون سر و سامان بدهیم و با نشتی این دارو در بازار مواجه نشویم. طرح پایلوت توزیع متادون در داروخانه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال اجراست و کلینیک‌های ترک اعتیاد در مناطق زیر پوشش این دانشگاه داروی متادون خود را از داروخانه‌ها دریافت می‌کنند. به گفته او، در طرح توزیع داروی ترک اعتیاد متادون در داروخانه‌ها بیماران و کلینیک‌های ترک اعتیاد با تحویل پوکه، داروی ترک اعتیاد داروی جدید (متادون) دریافت می‌کنند. صفاتیان گفت: در همه جای دنیا داروهای درمان اعتیاد در قالب بسته خدمات درمانی در مراکز درمان اعتیاد تعریف شده که در آن خدمات مشاوره و روان درمانی نیز وجود دارد. قیمت متادون در بازار ۳۰ برابر داروخانهصفاتیان افزود: استدلال سازمان غذا و دارو برای توزیع متادون در داروخانه‌ها کاهش قاچاق متادون بود اما قطعا با توزیع متادون در داروخانه‌ها قاچاق و نشت متادون در بازار بیشتر می‌شود چون باید این واقعیت را بذیریم که داروخانه‌ها زیرساخت نظارت قوی ندارند، در ظاهر می‌گویند می‌خواهند نظارت قوی داشته باشند اما در واقعیت چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
«دیلی‌میل» نوشت، استاد وی پروفسور کریستوفر مک‌گریگور دو ژن ساخته که اجازه می‌دهد قلب خوک به انسان پیوند زده شود. این جراح سرشناس توضیح می‌دهد که اگر نتیجه این پیوند عضو میان گونه‌ای (xenotransplantation) رضایتبخش باشد، احتمالا ۳ سال دیگر از «قلب خوک‌ها» در انسان استفاده خواهد شد؛ اگر کلیه این حیوان در بدن انسان کار کند، در مورد قلب نیز کار می‌کند. آناتومی قلب خوک شبیه قلب انسان است و به همین دلیل از آن به‌عنوان مدلی برای ابداع روش‌های درمانی جدید استفاده می‌شود؛ دکتر «شاوی‌گارگ»، عضو دانشکده علوم پزشکی روتاک هند در مقاله‌ای آناتومی قلب انسان و خوک را با یکدیگر مقایسه می‌کند؛ براساس تحقیقات وی، میانگین وزن قلب انسان ۲۶۶گرم است و میانگین وزن قلب خوک ۳۰۲گرم است. او با تحقیق بر نمونه‌های قلب انسان و خوک و با اندازه‌‌گیری آن‌ها، شباهت میان دو قلب را بررسی می‌کند؛ «متوسط قلب انسان بالغ حدود ۹٫۹ سانتیمتر، از پایه تا مورب حدود ۸٫۶ سانتینتر و در گسترده‌ترین قطر عرضی آن ۷٫۱ سانتیمتر است؛ متوسط قلب خوک حدود ۱۰ سانتیمتر، از پایه تا مورب ۸٫۹ سانتیمتر و گسترده‌ترین قطر عرضی آن ۶٫۶ سانتیمتر است؛ از لحاظ فشار خون، قلب انسان و خوک پرفشار است.» به باور"اینگلیش، پیوند موفقیت‌آمیز قلب خوک به انسان، پایانی بر دوره فهرست انتظار پیوند عضو خواهد بود که در آن تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد! با توجه به این کمبود، دانشمندان همواره به دنبال منابع جایگزین برای تامین نیاز بشر به قلب پیوندی بوده‌اند و از آن جا که اندازه قلب خوک به قلب انسان شبیه است، آن را گزینه مناسبی برای این کار می‌دانند!
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
مدیر کل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: سال گذشته در حوزه سلامت جسمی برنامه‌های متنوعی برگزار شد. با این هدف در تمام مناسبت‌ها تقریبا میدان عمل ما تمام واحد‌های تابعه شهرداری تهران و بستر شهر بوده است. مدیر کل سلامت شهرداری تهران افزود: همچنین ۵۲ هزار و ۸۱۵ نفر از شهروندان در کارگاه‌های آموزشی ۳۵۲ سرای محله شهر تهران آموزش دیدند. مدیر کل سلامت شهرداری تهران ادامه داد: با توجه به جمعیت ایران که با سالمندی رو به رو است، حوزه سالمندان اهمیت فراوانی دارد. شهر تهران با شهر‌های پیاده بسیار متفاوت است و باید روی این مسئله اقدامات بسیاری صورت بگیرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری23 ساعت قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

افشاگری بی‌سابقه گاتزتا دلواسپورت از شرایط استراماچونی در استقلال

خبرآنلاین13 دقیقه قبل

چهارم شهریور | تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری14 دقیقه قبل

«سلبریتی‌های بدحجاب» زیر ذره‌بین دادستانی/ رشد ۳۰۰ درصدی جرائم مالی در فضای مجازی/برای «فیلترینگ» اینستاگرام اصراری نداریم

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل

عبدالله اسکندری و نازنین مرد موسیقی+عکس

پارس نیوز14 دقیقه قبل

مجلس ۱۰ شرط ممنوعه در قراردادها برای صاحبان حرف تعیین کرد

فارس14 دقیقه قبل

چهار پایانه مرزی برای تردد زائران اربعین آماده شده است

ایسنا14 دقیقه قبل