انتظارات بی‌جای والدین مانعی برای تربیت صحیح دانش‌آموزان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
انتظارات بی‌جای والدین مانعی برای تربیت صحیح دانش‌آموزان

انتظارات بی‌جای والدین مانعی برای تربیت صحیح دانش‌آموزان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: برخی از والدین با انتظارات و دغدغه های بی‌جا، مدرسه و فرزند خود را به انجام فعالیت‌های صرفا آموزشی و حفظی وادار و مدرسه را از اصل وجودی خویش یعنی "تربیت" منحرف می کنند.

به گزارش ایسنا، رضوان حکیم زاده درباره طرح‌ها و برنامه‌های تابستانه وزارت آموزش و پرورش گفت: مسئولیت سیاست‌ها، برنامه‌ها و رویکردهای اصلی وزارت آموزش و پرورش در دوره بنیادین تربیتی یعنی پیش دبستانی و دبستان و پرداختن به موضوع عشایر به عنوان نماد عدالت آموزشی و توجه به مناطق محروم بر عهده معاونت ابتدایی است.

وی افزود: محور تمام برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش تربیت انسان شش ساحتی مد نظر سند تحول بنیادین است. تابستان نیز فرصت خوبی است تا با طرح‌های هنری، فرهنگی، ورزشی و تربیتی در راستای تقویت مبانی دینی دانش آموزان مقاطع مختلف قدم برداشت. در همین راستا دانش آموزان عشایر از اقصی نقاط ایران با فرهنگ‌های مختلف در نیشابور گرد هم آمده‌اند و برنامه‌های علمی، فرهنگی، تربیتی و زیارتی برای آنها در حال اجراست.

حکیم زاده به برگزاری جشنواره جابربن حیان در راستای استعدادیابی و پرورش خلاقیت کودکان اشاره کرد و گفت: هدف این رویداد به کار بستن آموخته‌های علمی کلاس درس با مسائل واقعی زندگی است تا فرهنگ تولید و نوآوری که مورد تاکید رهبری و اصل اساسی اقتصاد دانش بنیان است در دوران ابتدایی پایه ریزی شود.

وی پایه حضور کودکان در مدرسه را تربیت متناسب با اقتضائات کودکی و مبانی فلسفه اسلامی دانست و عنوان کرد: متاسفانه نگرش برخی والدین همسو و هم جهت با آموزش و پرورش نیست. درواقع برخی والدین به این موضوع که هر شخص با هر میزان هوشی می‌تواند موفق باشد بی‌توجه هستند و انتظارات و دغدغه‌هایی خارج از حیطه وظایف مدرسه دارند که سبب می‌شود مدرسه بر اموری مانند تست زنی و حفظ مطالب متمرکز شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: والدین با این دغدغه‌های بیجا که بیشتر تحت تاثیر چشم و هم چشمی هاست، فرزند خود را در معرض مقایسه و سرزنش قرار می‌دهند و به آنها فشار می‌آورند تا در کلاس‌های مختلف ثبت نام کند. در این میان حتی اوقات فراغت بچه‌ها در تابستان که فرصت خوبی برای تکمیل شدن فعالیت‌های تربیتی است از بین می‌رود و از سوی دیگر خانواده‌ها به فعالیت‌هایی سوق داده می‌شوند که هزینه‌های زیادی برایشان دارد و آورده‌ای از نظر تربیت ندارد.

حکیم زاده با تاکید بر اینکه مسئولیت تمام امور تربیتی بر عهده آموزش و پرورش نیست بیان کرد: امروز نهاد خانواده و آموزش و پرورش یک رقیب جدی به نام رسانه دارند که زمان زیادی از زندگی نوجوانان را در بر می‌گیرد. از این رو آموزش سواد رسانه‌ای با همکاری مشترک معاونت آموزش ابتدایی و انجمن سواد رسانه‌ای از پیش دبستانی انجام می‌شود، زیرا تغییر در نوجوانی و جوانی به دلیل شکل گیری برخی عادات در ذهن افراد دشوار و از نظر زمانی دیر است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

حکیم زاده پایه عدم درگیری در آسیب‌های اجتماعی را یادگرفتن مهارت‌های زندگی و حل مسئله دانست و عنوان کرد: لزومی ندارد به کودکان بیاموزیم در برابر آسیب‌های اجتماعی چه واکنشی داشته باشند بلکه باید از همان سنین ابتدایی به آنها کنترل هیجانات، جرات ورزی، مهارت نه گفتن و تصمیم گیری را آموزش دهیم تا بتوانند از خود مراقبت کنند.

وی از شیوه تربیت با قصه و داستان به عنوان یکی از روش‌های مطلوب در آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: بزرگترین فعالیت ترویج کتابخوانی و انس با کتاب که به پرورش تفکر کمک زیادی می‌کند در مقطع ابتدایی با جایگزینی کتاب و پیک‌های نوروزی انجام شده است. نتیجه این طرح این است که رکورد خواندن و نوشتن هفت میلیون کتاب توسط کودکان ثبت شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در ادامه درباره ارتباط نهاد آموزش و پرورش با بیانیه گام دوم انقلاب عنوان کرد: فرهنگ تولید و نوآوری مدنظر این بیانیه باید از دوران کودکی نهادینه شود، در همین راستا در بسته تکالیف مهارتی بخشی با عنوان اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است. کودکان در این طرح در قالب فعالیت‌های عملی استفاده درست از منابع را می‌آموزند و می‌اندیشند که چگونه مصرف انرژی را کاهش دهند. همچنین ترویج استفاده از تولیدات داخلی و احساس افتخار به المان‌های هویت ملی در برنامه‌ها وجود دارد.

حکیم زاده که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد به کودکان کار اشاره کرد و گفت: معاونت ابتدایی در این حوزه همکاری خوبی با NGOها داشته است. از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش یک برنامه عمل مشترک با سازمان بهزیستی و وزارت رفاه برای ساماندهی و آموزش منعطف برای این کودکان دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدیو) اجرای فینال پارسا خائف در عصر جدید

فراروفرارو18 ساعت قبل
فینالیست‌های عصر جدید در برنامه دوشنبه شب، پارسا خائف نوجوان اردبیلی که در بخش خوانندگی به فینال رسیده است، فاطمه عبادی در بخش طراحی با شن، محمد زارع در بخش حرکات نمایشی، گروه دختران نینجا در بخش هنر‌های رزمی و سعید فتحی روشن در بخش شعبده‌بازی بودند که شب جذابی را برای تلویزیون رقم زدند. به گزارش ایرنا، در شبکه‌های اجتماعی حالا بحث بر سر اینکه کدام یک از فینالیست‌ها رتبه نخست را کسب می‌کند بالا گرفته، اما بررسی‌ها از شاخص‌های بازدید کاربران گوگل و بازدید کاربران در اینستاگرام نشان می‌دهد پارسا خائف نوجوان اردبیلی بالاترین میزان دنبال کردن از سوی کاربران گوگل و اینستاگرام را دارد و این مساله نشان می‌دهد او به احتمال زیاد بالاترین شانس را برای کسب رتبه نخست دارد.

اقدام بی رحمانه ۲ تبهکار با زوج مستاجر / پلیس دست از سر آنها برنداشت+ فیلم

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه ترجمه رکنا، پلیس ایندیانا در پی تعقیب و گریز دو سارقی است که روز گذشته دو تلویزیون آکبند یک زوج مستاجر را در مقابل درب خانه شان سرقت کردند. ویدیو منتشر شده سرقت دو متهم را به تصویر کشیده است که چگونه تلویزیون‌ها را از مقابل درب خانه به سرقت می‌برند. دوربین مداربسته این لحظه را ثبت و پس از شکایت زوج مستاجر به اداره پلیس از طریق فیلم دوربین پلیس تحقیقات خود را برای شناسایی و دستگیری متهمان آغاز کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

موسیقی متن محله چینی‌ها؛ جری گلدسمیت

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سیتمایی «محله چینی‌ها / Chinatown» به کارگردانی رومن پولانسکی محصول سال ۱۹۷۴ است. جیک گیتس کارآگاه خصوصی لس آنجلسی، متخصص در امور افشای خیانت‌های زناشویی توسط زنی که خود را خانوم مالوری معرفی می‌کند استخدام می‌شود تا پرده از راز خیانت شوهر او بردارد. اما خیلی زود خانوم مالوری واقعی به این عمل کارآگاه اعتراض کرده و مشخص می‌شود همگی قربانی ماجرای رازآلودی شده‌اند که هدف اصلی آن بی‌آبرو کردن آقای مالوری بوده. جیک گیتس تصمیم می‌گیرد زن مرموزی که او را ابتدای ماجرا استخدام کرده بود پیدا کند اما با کشته شدن آقای مالوری داستان شکل دیگری به خود می‌گیرد. جری گلدسمیت موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این اثر می‌بینید و می‌شنوید.

راه مقابله با ساسی مانکن را بلدیم؟ + ویدیو

ایسناایسنا1 روز قبل
مهدوی ادامه می‌دهد: ما به آهنگ‌های معروف لس‌آنجلسی روی آورده‌ایم و این آهنگ‌ها حتی در مداحی‌هایمان نیز رسوخ کرده است. متولیان امر فرهنگی کشور گمان می‌کنند می‌توانند با ایجاد تغییرات در شعر آهنگ‌های مشهوری که مخاطب زیاد دارند ولی در داخل دارای مجوز نیستند، ماهیت آنها را عوض کنند. این سرود مذهبی هم به گفته این کارشناس برگرفته از ملودی یک آهنگ آن ور آبی است که برای کودکان ساخته شده است. خیلی‌ها به واسطه‌ ملودی شعر را حفظ می‌شوند. ممکن است همان آهنگ‌ها ملودی و شعر خوبی داشته‌ باشند ولی وقتی روی ملودی آنها شعر مذهبی می‌گذارند به مردم حالتی از انزجار دست خواهد داد و احساس می‌کنند به فرهنگ عاشورا توهین شده است.

واکنش تلویزیون به مرگ یک موجود زنده؛ شوخی یا توهین؟

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- در هفته‌ای که رفت، واکنش‌ها به مرگ گربه بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست و طراح شناخته شده کشور حسابی جنجال به‌پا کرد. دو مجری جوانی که این مرگ و هم‌دردی هنرمندان با بزرگمهر را تا توانستند مسخره کردند. به هر دلیلی بزرگمهر به این گربه علاقه داشته و با مرگ او غمگین شده است. توجه کنید علاقه او به یک ماشین یا یک لیوان نبوده است، او دلبسته یک موجود زنده شده بود. مثلا با پخش این برنامه می‌خواست بگوید ببیند اینها نگران مرگ یک گربه هستند و کاری به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ندارند.

دلبر طناز؛ شهرام شکوهی

تابناکتابناک1 روز قبل
نکن تو هی ناز دلبر طنازتو هستی منی تو مستی منیتو هستی منی آتیش نزن منوتو مستی منی تو هستی منیتو مستی منی جهانو دور من نگردوناز جا نکن منو آتیش نزن منواشاره کن به باد و باروننکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمنکن تو هی ناز دلبر طنازدیوونه‌تر از این نمیشمدلبر طناز من که به هر سازرقصیدمو نموندی پیشمماهی مهتابی خوبی جذابیخراب مستی چشاتمداغم تب دارم عشقم بیمارممریض حال خنده هاتمدوباره مستم دوباره مستم «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید. «دلبر طناز» قطعه‌ای از شهرام شکوهی است. موزیک ویدیو این قطعه را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر