حسینی شاهرودی: دولت‌ها معمولا به‌دنبال قطع وابستگی بودجه به نفت نبوده‌اند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
حسینی شاهرودی: دولت‌ها معمولا به‌دنبال قطع وابستگی بودجه به نفت نبوده‌اند

حسینی شاهرودی: دولت‌ها معمولا به‌دنبال قطع وابستگی بودجه به نفت نبوده‌اند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که «دولت‌ها معمولا به دنبال قطع وابستگی بودجه به نفت نبوده‌اند» گفت که با شرایط کشور بعد از تحریم‌ها، ناچاریم به ظرفیت‌های داخلی، صادرات و رونق تولید اتکا کنیم تا بی‌نیاز از نفت شویم.

سید حسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که «در ۴۰ سال گذشته برنامه خاصی برای کاهش وابستگی بودجه به نفت وجود نداشته»، اظهار کرد: البته ما در این باره قانون داشتیم و قانون صندوق توسعه ملی برای همین است که ۳۰ درصد درآمدهای حاصل از فروش نفت را برای کمک به حوزه اقتصاد و مسائل زیرساختی حوزه اقتصاد به این صندوق بریزیم. البته این سهم باید هر سال دو تا ۲٫۵ درصد افزایش می‌یافت، ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاده و قانون چه در برنامه پنجم و چه در برنامه ششم اجرایی نشده است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس با بیان این که «قرار بود تا سال ۱۴۰۰ بودجه منفک از نفت باشد»، تصریح کرد: طبیعتا دولت‌ها درآمدهای بادآورده نفتی را ترجیح می‌دهند تا این که بخواهد به دنبال وصول درآمدهای دیگر بروند. این دولت و دولت‌های گذشته هم چنین برنامه‌ای نداشتند که در یک زمان‌بندی به این نقطه برسند.

وی با انتقاد از دست اندازی‌ها به منابع ارزی صندوق توسعه ملی، یادآور شد: اتفاقات یک سال گذشته و تشدید تحریم و خصوصا تحریم‌های نفتی علیه ایران باعث شد به سمت تحقق این سیاست‌ها در زمینه کاهش وابستگی به نفت برویم. در واقع در این شرایط ما مجبور هستیم که به ظرفیت‌های داخلی، صادرات و رونق تولید اتکا کنیم تا بی‌نیاز از نفت شویم و این اتفاق در حال وقوع است.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

حسینی شاهرودی با اشاره به کاهش شدید فروش نفت، گفت: امیدواریم وابستگی ما به نفت به صفر برسد. طبیعتا اگر مردم احساس کنند با کاهش فروش نفت یا قطع آن به استقلال و امنیت اقتصادی خواهیم رسید، تاب آوری آنها هم در مقابل مشکلات و ناملایمات افزایش می‌یابد. البته قطعا ما در دوره‌ای شاهد این خواهیم بود که به مردم و معیشت آنها سخت می‌گذرد ولی می‌توانیم آینده‌ای را مجسم کنیم که شاهد استقلال و امنیت در حوزه اقتصادی باشیم و نیازمند فروش نفت به دیگران نباشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ رزمنده جنگ اقتصادی کیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
عضو شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: نماینده‌های مجلس باید قوانین و مقررات مورد نیاز فضای مجازی را تدوین و تصویب کنند. رضا تقی پور، عضو شورای عالی فضای مجازی کشور و وزیر سابق وزارت ارتباطات و فناوری و اطلاعات در بازدید از مجموعه خبر فوری اظهارداشت: اقدامات خبر فوری در زمینه تولید و مدیریت محتوا ارزشمند است. تقی پور ضمن اشاره به بی در و پیکر بودن فضای مجازی تصریح کرد: متاسفانه چارچوب‌های ملی و قانونی در فضای مجازی نداریم و این مهم منجر به آسیب رسانی به افرادی می‌شود که قصد فعالیت قانونی در این فضا را دارند. وی ضمن تصریح این موضوع که متاسفانه محتوای فاخر در فضای مجازی بسیار کم است گفت: اگر نقش رسانه را هدایت‌گر جامعه در نظر بگیریم می‌توان گفت یک رسانه فاخر می‌تواند نسبت به تولید محتوای مفید اسلامی در فضای مجازی اقدام کند. وی ضمن اشاره به این که در هرج و مرج موجود فضای مجازی بیشترین آسیب را افراد قانون مدار می‌خورند اذعان کرد: فضای مجازی در کشور ایران باید با فضای مجازی در کشورهای غربی متفاوت باشد.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه فرار مالیاتی به معنای خیانت و دست کردن در جیب ملت و بیت المال است، گفت: کسانی که اصل بدهی مالیاتی خود را تا تاریخ ۳۰ مهر ماه امسال پرداخت کنند خوش حساب به شمار می‌آیند و جرایم مالیاتی آن‌ها نیز بخشوده می‌شود. رییس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه فرار مالیاتی جرم است و کسانی که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند سر و کار آن‌ها با دستگاه قضا است، گفت: یکی دیگر از مهم‌ترین اهدافی که در سازمان امور مالیاتی دنبال می‌شود، بحث مقابله با فرار مالیاتی است. فرار مالیاتی به معنای خیانت و دست کردن در جیب ملت و بیت المال است. به دلیل ویژگی هایی که در اقتصاد خوزستان وجود دارد، زمینه برای فرار مالیاتی فراهم است. اگر ۱۰۰ درصد درآمدهای مالیاتی کشور وصول شود، تقریبا نصف حقوق و مزایای کارکنان حاکمیت فراهم شده است.

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک1 روز قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.
فردا نیوزفردا نیوز5 ساعت قبل
نخست‌وزیر یونان امروز پنجشنبه مدعی شد نفتکش «آدریان‌دریا» بعد از ترک جبل طارق به سمت یونان حرکت نمی‌کند. خبرگزاری فارس: «کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست‌وزیر یونان امروز پنجشنبه گفته نفتکش «آدریان دریا» که چند روز پیش دولت محلی جبل طارق آن را آزاد کرد به سمت یونان حرکت نمی‌کند. رسانه‌های بین‌المللی بر اساس داده‌های مربوط به رصد کشتی‌ها مدعی شدند که این نفتکش در حال حرکت به سمت بندر «کالاماتا» یونان است. نخست‌وزیر یونان در مصاحبه با شبکه خبری فرانس‌۲۴ گفت: «این کشتی به سمت یونان حرکت نمی‌کند. این نفتکش در حالی آزاد شد که دولت آمریکا رسما از جبل طارق خواسته بود به بازداشت آن ادامه دهد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مؤسسه نظرسنجی گالوپ روز چهارشنبه گزارش داد که ۷۸ درصد مردم آمریکا صریحا مخالف جنگ با ایران هستند و از تلاشهای غیر نظامی برای تعامل با ایران پشتیبانی می‌کنند. ۶۵ درصد مردم آمریکا نیز در خصوص شتاب زدگی ترامپ در استفاده از نیروی نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند. بر اساس این نظرسنجی، تنها ۲۵ درصد جمهوریخواهان و ۱۱ درصد دموکرات‌ها موافق استفاده از عملیات نظامی علیه ایران هستند. ۴۲ درصد پاسخ‌دهندگان نیز در پاسخ به سوال دیگری، معتقدند که در صورت ناموفق بودن روش‌های دیپلماتیک و اقتصادی، آمریکا باید متوسل به عملیات نظامی شود. مؤسسه گالوپ از معتبرترین موسسات نظرسنجی در جهان است.

نظرها

اخبار بیشتر