روسیه نگران مهاجرت‌های غیرقانونی ایرانی‌ها از طریق خاک خود است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. بین‌المللی

روسیه نگران مهاجرت‌های غیرقانونی ایرانی‌ها از طریق خاک خود است

ایلناخبرگزاری ایلنا |
بعد از مشکلاتی که این روزها در فرودگاه مسکو برای مسافران ایرانی ایجاد شده، مسئولان ایران دلیل این امر را نگرانی روس‌ها از احتمال ماندگاری ایرانی‌ها در روسیه و یا مهاجرت آنها از طریق خاک روسیه به سایر کشورها می‌دانند.

روسیه نگران مهاجرت‌های غیرقانونی ایرانی‌ها از طریق خاک خود است - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، مدتی است شاهد انتشار اطلاعیه‌هایی از سوی سفارت ایران در روسیه هستیم. اطلاعیه‌هایی که شیوه رفتار با بعضی از مسافران ایرانی در یکی از فرودگاه‌های مسکو را «غیرقابل پذیرش» خوانده و از مقام‌های روسیه خواسته «احترام شهروندان ایرانی» را حفظ کنند.

گفته می‌شود این اطلاعیه، در پی رفتارهای نامناسب مسئولان فرودگاه مسکو با مسافران ایرانی انجام شد؛ چنانکه در مردادماه سال جاری مسافران ایرانی در فرودگاه ونوکووای مسکو بیش از ۵ ساعت معطل شدند و شرایط شبه‌بازداشت را تجربه کردند. گذرنامه‌های آنها توقیف شد و حتا بازجویی‌، رفتار توهین‌آمیز و تحقیر را متحمل شدند.

بعد از آن سفارت ایران در مسکو اطلاعیه‌ای منتشر کرد و به مسافران ایرانی هشدار داد که "طبق قوانین روسیه، صدور ویزا برای شهروندان دیگر کشورها به معنای ایجاد حق برای آنان جهت ورود به خاک روسیه نیست. در صورتی که در فرودگاه‌های روسیه مورد سوال قرار گرفتید که با چه هدفی به روسیه سفر کرده‌اید باید به نوع روادید صادر شده در گذرنامه خود دقت کنید."

در این اطلاعیه همچنین به شهروندان ایرانی توصیه شده «از تردد به مناطق شمالی و جنوبی روسیه که شائبه خروج غیرقانونی آنان از مرزهای روسیه وجود دارد، خودداری کنند.»

رعایت مقررات و موازین قانونی

ولی تیموری (معاون گردشگری کشور) درخصوص رفتارهایی که در فرودگاه مسکو با گردشگران ایرانی انجام شده‌است، گفت: معمولا کشورهایی که گردشگرپذیر هستند، مقرراتی دارند. اگر این مقررات در چارچوب موازین ابلاغی باشد، همه موظف هستند آنرا رعایت و اجرا کنند. اما اگر اقدامی غیر از آنچه در مقررات عنوان شده انجام دهد و سختگیری یا اذیت‌هایی برای گردشگران داشته باشند و برخورد بدی داشته باشند، آنگاه ما اعتراض خواهیم کرد.

به گفته معاون گردشگری، در فرودگاه مسکو شاهد سختگیری‌هایی خارج از ضوابط ابلاغی و مرسوم آن کشور نسبت به گردشگران ایرانی بودیم؛ نوع رفتارشان مناسب نبود بلکه خشن بود و گردشگران ایرانی بیش از اندازه معطل شدند. درعین حال عبور دادن گردشگران از گیت‌های خاص و... سبب شد تا سفارتخانه ایران در مسکو احساس کند که روس‌ها فراتر از مقررات موجود با ایرانی‌ها رفتار می‌کنند از این رو درصدد اعتراض برآمد. این موارد زیاد بود و در قالب یک یا دو مورد جای نمی‌گیرد.

او با تاکید برآنکه مرجع معترض از سوی کشور ما، باید وزارت امور خارجه باشد، ‌گفت: من به عنوان معاون گردشگری اگر اعتراضی داشته باشم، این اعتراض را به وزارت امور خارجه منعکس می‌کنم و این وزارتخانه به عنوان مرجع رسمی از سوی ایران، این اعتراض را به کشور مورد نظر اعلام می‌کند. رسیدگی و پیگیری این موارد نیز توسط سفارتخانه‌های فعال ایران در کشورهای مقصد انجام می‌شود.

تیموری گفت: البته برخی از گردشگران هستند که با ویزای توریستی وارد یک مقصد سفر می‌شوند اما سوابق یا پرونده‌شان تکمیل نیست و افرادی که درصدد بررسی آن برمی‌آیند احساس می‌کنند که این گردشگران قصد بازگشت ندارند یا قصد دارند از طریق این سفر به خاک کشور دیگری بروند. اینجاست که مسئولان کشور مقصد درصدد بررسی مدارکی مانند واچر رزرو هتل، بلیط رفت و برگشت و ... برمی‌آیند. گردشگران ایرانی با نشان دادن این مدارک می‌توانند اعتماد مسئولان کشور مقصد را جلب کنند و به آنها بقبولانند که هدفشان از سفر، ماندن در آن کشور نیست. آژانس‌داران نیز باید ثابت کنند که قصدشان مسافرپرانی نیست.

به گفته معاون گردشگری، تردیدهایی در طرف روسی وجود دارد که ممکن است اقامت یا خروج غیرقانونی ایرانی‌ها را در ذهنشان بوجود آورد. در چنین مواردی، بحث‌شان این است که مسافران ایرانی باید مدارک کامل را ارائه دهند. شاید آنچه در فرودگاه مسکو اتفاق افتاد از چنین دیدی ناشی شده باشد.

او با تاکید بر آنکه مسئولان روس از یکسو علاقه‌مند هستند تا در حوزه سفرهای گروهی ایرانی‌ها لغو روادید داشته باشند، اظهار کرد: روس‌ها درصدد جذب گردشگران ایرانی هستند و از دیگر سو ایران هنوز این نوع لغو روادید را نپذیرفته‌اند. درخصوص روسیه همچنان احساس می‌کنیم اگر این کار انجام شود، در شرایط کنونی، به حوزه گردشگری خروجی کمک می‌کند اما در حوزه گردشگری ورودی به موفقیت خاصی دست نخواهیم یافت. با این وجود، روس‌ها همواره این نگرانی را دارند که ایرانی‌هایی که در قالب گردشگر به روسیه سفر می‌کنند اما در مواردی درصدد مهاجرت و ماندگاری برآمده یا از این مسیر برای عبور به کشوری دیگر استفاده می‌کنند.

بررسی مسائل فرودگاه مسکو

مهدی سنایی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو) اخیرا در ملاقاتی با اشموتکین (مدیرکل کنترل مرزی سرویس فدرال امنیت روسیه)، در مورد مهمترین مسائل موجود در روابط دوجانبه از جمله مسائل فرودگاهی، مرزی و مشکلاتی که گاهی شهروندان ایرانی با آن مواجه می‌شوند، بحث و تبادل نظر کرده است.

در این ملاقات، طرفین توافق کردند دو کشور جهت حل و فصل آن با یکدیگر همکاری نمایند. البته، مرزبانی روسیه علت اصلی این تاخیرهای طولانی را عبور غیرقانونی تعداد معدودی از مسافران از مرز روسیه به اروپا ذکر می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مدعی اقدامات تجاوزکارانه این رژیم در هر جا و منطقه‌ای علیه ایران شده است. نتانیاهو در اظهارات بی اساس خود مدعی شده است که ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام خواهد داد. پیش از این، «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق اعلام کرده بود که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند.» با این حال دولت عراق در واکنش به پرواز برخی پهپادهای ناشناس از روز گذشتهاعلام کرده است که پرواز هرگونه پهپاد شناسایی تنها با مجوز دولت بغداد امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت پهپادهای ناشناس هدف قرار خواهند گرفت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزراش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، حشدالشعبی عراق یک فروند هواپیمای جاسوسی را بر فراز یکی از مقرهای خود در نزدیک بغداد منهدم کرد. سازمان حشد الشعبی در بیانیه‌ای که در این ارتباط منتشر کرده، اعلام کرده است که پدافند هوایی این سازمان یک پرنده شناسایی ناشناس را حین پرواز بر فراز مقر تیپ ۱۲ خود (واقع در کمربند بغداد) پس از شناسایی، منهدم کرد. در بیانیه حشد الشعبی همچنین آمده است: «پدافند هوایی حشد الشعبی، مأموریت هواپیمای دشمن را ناتمام گذاشت.» تا کنون جزئیات بیشتری از این عملیات منتشر نشده، اما پیش از این جانشین فرماندهی حشدالشعبی نسبت به پرواز هرگونه هواپیماهای ناشناس بر فراز مقرها و انبارهای مهمات هشدار داده بود.
مهرمهر14 ساعت قبل
آسمان یمن همانند سابق برای متجاوزان امن نخواهد بودیحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: «موشکی که این پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد در داخل یمن تولید شده است. ما متجاوزان را مجبور خواهیم کرد که هنگام ورود به حریم هوایی یمن هزاران بار این تصمیم خطرناک را بازبینی کنند. شبکه تلویزیونی المسیره هم در گزارشی اعلام کرد: پس از سرنگونی پهپاد ام کیو ۹ آمریکا در یمن، جنگنده‌های بیگانه به راحتی نمی‌توانند حریم هوایی یمن را نقض کنند. در گزارش المسیره آمده است: دو فروند پهپاد آمریکایی ام کیو ۱ در مرحله گذشته در صنعا پایتخت یمن سرنگون شد. به این ترتیب، پنج فروند پهپاد آمریکایی در یمن سرنگون شد؛ همان طور که نوزدهم آوریل یک فروند پهپاد چینی در استان صعده سرنگون شد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
این اقدام پیونگ یانگ در اعتراض به برگزاری رزمایش مشترک آمریکا با کره جنوبی صورت گرفته است. این دیدگاه در حال تقویت است که سخنان گزنده کره شمالی، احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، آمریکا و کره شمالی را کاهش دهد. رسانه‌های کره شمالی اردیبهشت ماه هم، جو بایدن، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا را «فردی با کمترین بهره هوشی» نامیدند. مقام‌های پیونگ یانگ پیشتر، ترامپ را «پیر خرفت» و باراک اوباما، رئیس جمهور سابق را هم «میمون» توصیف کرده بود. به نظر می‌رسد کیم جونگ اون که مورد حمایت چین و روسیه است در شطرنج دیپلماتیک با واشنگتن بصورت شگفت آوری ماهر شده است.
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که این کشور در صورتی که دخالت اسرائیل در حملات هوایی به مراکز حشد شعبی ثابت شود، پاسخ کوبنده خواهد داد. وی افزود: اگر اسرائیل به حملات خود به عراق ادامه بدهد، عراق صحنه درگیری خواهد که کشورهای مختلفی در آن مشارکت خواهند داشت. امنیت منطقه که عراق محور اساسی آن است، امنیتی مشترک است که حمایت از آن مسئولیتی بر دوش همه کشورهاست. اگر ثابت شود که اسرائیل حاکمیت عراق را هدف قرار داده است، امنیت منطقه در معرض خطر قرار خواهد گرفت و همه چیز با هم در می‌آمیزد. شایان ذکر است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به طور تلویحی به دخالت کشورش در حملات هوایی به مواضع حشد شعبی در عراق اشاره کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، پایگاه صهیونیستی «i۲۴» به نقل از نتانیاهو نوشت ارتش اسرائیل در عراق و سایر کشورها در خاورمیانه که ایران در آن علیه اسرائیل پایگاه ایجاد می‌کند، عملیات انجام می‌دهد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با رسانه «کان» مدعی شد که ایران در حال ایجاد پایگاه‌هایی در عراق، یمن، سوریه و لبنان علیه اسرائیل است. «ابو مهدی المهندس»، جانشین رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق چهارشنبه (۳۰ مرداد) اعلام کرد که «آمریکایی‌ها برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها و مقرهای عراق، چهار پهپاد اسرائیل را به این کشور وارد کرده‌اند». رسانه‌های عراق شامگاه‌ سه‌شنبه از وقوع آتش‌سوزی در پایگاه نظامی «بلد» واقع در استان صلاح الدین (مرکز) خبر دادند. بر اثر این آتش‌سوزی، یک انبار مهمات و تسلیحات متعلق به الحشد الشعبی در نزدیکی این پایگاه منفجر شد.

نظرها

اخبار بیشتر