تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌های بیمه‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اجتماعی

تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌های بیمه‌ها

ایلناخبرگزاری ایلنا |
«مهدی اسفندیاری» کارشناس تامین اجتماعی در یادداشت پیش‌رو، تقاضاهای القایی در حوزه سلامت را با تاکید بر پرونده‌های «آنژیوگرافی» و «آنژیوپلاستی» بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی بررسی می‌کند.

تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌های بیمه‌ها - 1

اجرای پروتکل بیمه‌ای آنژیوگرافی در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی نتایج بسیار مثبتی داشت، به‌طوریکه درصد قابل توجهی از آنژیوگرافی‌های غیرضرور که منجر به تابش فراوان اشعه‌ی سرطانزای ایکس به بدن بیماران می‌شود حذف شد که باید تشکر ویژه‌ای از متخصصین قلب شاغل در این مراکز داشت. منتهی در برخی مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی این پروتکل اجرا نمی‌شود درحالی‌که در این مراکز آمار آنژیوگرافی کم نیست.

در جلسه‌ی سه شنبه قبل در «موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی» که مدیرعامل محترم سازمان نیز حضور داشت صاحبنظران حوزه‌ی سلامت در این زمینه بحث‌های کارشناسی خوبی ارائه دادند؛ از جمله جناب آقای دکتر «اکبری ساری» متخصص اقتصاد سلامت و رئیس برد این رشته و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمان را متاثر از خدمات القایی و غیرضروری دانست. جالب بود که آقای سالاری نیز در همان جلسه با آوردن مثالی جالب وجود خدمات القایی را پذیرفت.

در پروتکل آنژیوگرافی وزارت بهداشت اشکالاتی وجود دارد، از جمله اینکه تنها تنبیه پزشکی که بیش از ۲۵ درصد از آنژیوگرافی‌های وی نرمال باشد را عدم پرداخت دستمزد عنوان کرد که مشخص نیست منظور درصد بالاتر از ۲۵ است یا کل نرمال‌ها را شامل می‌شود و ایراد دیگر این است که جریمه‌ وارد شدن خسارت به بیمار و بیمارستان را لحاظ نکرده است. اشکال دیگر پروتکل آنژیوگرافی این است که تعریف نرمال مشخص نیست درحالی‌که گرفتگی ملایم هم که نیازی به آنژیوگرافی ندارد جزو نرمال لحاظ نشده است.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | اخبار اقتصادی دلار و بورس

برآورد می‌شود که فقط در شهر تهران سالیانه حدود هشتصد هزار نفر آنژیوگرافی می‌شوند و در کل کشور عددی حدود دو میلیون بار آنژیوگرافی انجام می‌گیرد. یعنی به ازای هر ۴۰ نفر در ایران یک نفر آنژیوگرافی می‌شود با احتساب حداقل ۲ درصد آنژیوپلاستی عدد ۴۰۰ هزار بدست می‌آید که به معنای آنژیوپلاستی است که به ازای هر صد هزار نفر ۵۰۰ نفر آنژیوپلاستی را داریم درحالیکه این آمار در آلمان حدود ۲۵۰ آنژیوپلاستی به ازای صد هزار نفر است‌.

به هرحال اشکال اصلی کار بیمه‌ها در ایران این است که پرونده‌های آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را از سایر پرونده‌های بیمارستانی جدا نمی‌کنند، از سویی تعداد نرمال‌ها را نیز احصا نمی‌کنند. برآورد می‌شود که در طول سال با دو میلیون آنژیوگرافی (حدود ۴۰۰ هزار آنژیوپلاستی)، حداقل سه هزار میلیارد در این بخش هزینه از سوی بیمه‌ها پرداخت شود که این عدد به جز پرداختی بیمه‌های تکمیلی و پرداخت از جیب مردم است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاهکارهای مهندسان صنعت دفاعی در تحریم

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
پیچیده‌ترین دستاوردهای دفاعی ایران در شرایط ۴۰ سال تحریم و فشار خارجی با سختکوشی متخصصان توانمند ایرانی حاصل شده استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ساخت انواع تجهیزات پیشرفته دفاعی نام صنعت دفاعی ایران را پرآوازه کرد. یکی از انواع این دستاوردها موشک‌هایی است که مواضع تروریست‌های داعش در سوریه را از فاصله بسیار دور با دقت هدف قرار داد.

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
سردار حسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره انتشار فیلمی مبنی بر آزار و اذیت سگها در فضای مجازی گفت: پلیس حامی صیانت از حقوق حیوانات است. فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: پلیس با افرادی که اقدام به حیوان‌آزاری می‌کنند، برخورد می‌کند. وی با بیان اینکه فیلم مربوط به آزار سگها مربوط به چند سال گذشته بود، خاطرنشان کرد: منتشرکننده این فیلم باعث تشویش اذهان عمومی شده و به زودی بازداشت می‌شود. انتهای پیام/

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات امروز چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸ به مبلغ ۴ میلیون و ۱۴۴ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۴ هزار تومان رسید. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان، ربع‌ سکه یک‌ میلیون و ۳۵۹ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۵۹ هزار ۵۰۰تومان فروخته می‌ شود.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت، شیوه‌نامه اجرایی پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و تمام پرداخت‌های مشابه حقوق و دستمزد دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۱۸ ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور را ابلاغ کرد. در ماده دو این شیوه‌نامه عنوان شده است که به منظور ایجاد هماهنگی در پرداخت حقوق و مزایای مستمر کارکنان، دستگاه‌های اجرایی ملی و استانی موظف هستند که لیست حقوق و مزایای فوق‌العاده مستمر کارکنان خود را مطابق آخرین حکم کارگزینی به صورت ماهانه در سامانه خزانه‌داری کل، حداکثر تا بیستم هر ماه در سقف تخصیص صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور بارگذاری کرده و با امضای بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از طرف وی و امضای ذی‌حساب یا مسوول اور مالی مربوط حسب مورد از طرف وزارت امور اقتصادی و دارایی درخواست وجه کنند. بر اساس ماده پنج این شیوه‌نامه، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است که اطلاعات کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی شناسنامه‌دار را به تفکیک شماره ملی و به صورت برخط به خزانه‌داری کل ارسال کند.

نظرها

اخبار بیشتر