علی صوفی: عارف می‌گفت کارگزاران با نظرسنجی ساختگی مرا حذف کرد/ سرلیستی دوباره عارف محل تردید است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

علی صوفی: عارف می‌گفت کارگزاران با نظرسنجی ساختگی مرا حذف کرد/ سرلیستی دوباره عارف محل تردید است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات گفت: باید نظرسنجی شود که جایگاه آقای دکتر عارف در جامعه کجاست؟ بعد بگوییم حالا وقتی جایگاه دکتر عارف اینجاست و نسبت به گذشته خیلی تقلیل کرده اگر بخواهیم دوباره او را سرلیست قرار دهیم هزینه خواهیم داد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

امید کرمانی‌ها: اگر تا هفته گذشته اصلاح طلبان به دو گروه «مقید به حضور در انتخابات» و «شرط گذار برای حضور در انتخابات» تقسیم شده بودند، این هفته کاملا اوضاع عوض شد. بین کارگزاران و عارف چنان دعوای لفظی شکل گرفت که بعید است تا مدت‌ها گرد و خاکش فروکش کند.

دعوا آنجا بالا گرفت که محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید و رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در جمله‌ای کنایه آمیز به کارگزاران، گفت «عاملان تصمیم سال ۹۲، امروز مدعی و طلبکارند» این صحبت او بی جواب نماند و غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران این طور پاسخ داد که «عارف در شورای عالی اصلاحات و مجلس در این مدت چه‌کار کرده است؟ همه اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به دلیل عملکرد اوست. مگر عارف عملکردی هم دارد که کسی بخواهد از او انتقاد کند؟»

هرچند عارف ترجیح داد سکوت کند و مستقیم جواب کرباسچی را ندهد اما غیر مستقیم راز دلش را برملا کرد. او با وجودی که چندی پیش گفته بود «دلیل برکناری ام را در سال ۹۲ فعلا نمی‌گویم»، چند روزی بیشتر صبر نکرد و از طریق یکی از اعضای فراکسیون امید راز پرده از راز خود برداشت.

ابوالفضل سروش نماینده تهران در توئیتی نوشت «برخی که مدتهاست سودسیاسی شان را از دخل انتخاباتی اصلاحات میخورند می‌گویند همه اعتراض‌ها به اصلاح‌طلبان بخاطر عملکرد عارف است! یاد آمار نظرسنجی هایشان در انتخابات ٩٢ برای اقناع خاتمی به حمایت از روحانی و انصراف عارف افتادم که بعدها مشخص شد ساختگی بوده …»

علی صوفی دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات درباره دلایل اوج گرفتن اختلافات بین کارگزاران و عارف گفت: عارف می‌گفت کارگزاران با نظرسازی خاتمی را به انصراف من قانع کرد.

مشروح گفتگوی علی صوفی با نامه نیوز را در ادامه بخوانید.

*****

*در انتقادهایی که آقای عارف و کارگزاران نسبت به یکدیگر مطرح می‌کنند، حق با کدام طرف است؟

می‌شود گفت هر دو طرف راست می‌گویند. کارگزاران سال ۹۲ در انتخاب آقای روحانی و انصراف آقای عارف تأثیر داشت. از طرفی آقای کرباسچی هم درست می‌گوید که از آقای دکتر عارف می‌خواهد گزارش عملکرد این سال‌ها را ارائه کند. ضعف آقای دکتر عارف آن است نمی‌گوید چه کار کرده است.

*این ادعای آقای عارف که نظرسنجی سال 92 ساختگی بود تا آقای خاتمی قانع شود که آن نامه را به آقای عارف بنویسد و از او بخواهد که کنارگیری کند، صحت دارد؟ یعنی کارگزاران از طریق آقای نجفی نظرسنجی ساختگی انجام داد تا آقای روحانی بماند و آقای عارف کنار برود؟

هیچ مستندی راجع به ساختگی بودن آن نظرسنجی ارائه نشد. آقای عارف از بعضی جاها نظراتی را گرفته بود که آن هم اعلام نشد. یعنی همان موقع هم آقای عارف این ادعای خودش را جدی و علنی مطرح نکرد و نظر آقای خاتمی را براساس آن نظرسنجی پذیرفت و در نامه خود به آقای خاتمی نیز به ساختگی بودن نظرسنجی هیچ اشاره‌ای نداشت. البته آقای عارف به این مسئله اعتراضاتی داشت اما اعتراضات خود را در جلسات خصوصی بیان می‌کرد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

*یعنی از همان روزها آقای عارف به نتیجه نظرسنجی اعتراض داشت این حرف‌ها برای الان نیست؟

بله، آقای عارف به نتیجه نظرسنجی در جلسات خصوصی اعتراض داشت و ساختگی بودن آن را در چندین نوبت بیان کرد اما هیچ وقت این موضوع را علنی نکرد. البته این نوع اظهارنظرها حتما مستنداتی دارد، باید آن مستندات ارائه شود.

*برخی معتقدند بین آقای عارف و نجفی از زمان دولت اصلاحات اصطکاک هایی وجود داشت و آقای عارف به همین استناد نتیجه نظرسنجی را ساختگی می‌دانست؟

ربطی به آقای نجفی ندارد. اعتراض آقای عارف به کارگزاران است.

*در واقع آقای عارف می‌گوید «نجفی در آن نظرسنجی منویات کارگزاران را جلو برد».

بله، ایشان نظرش همین است. در کل آقای عارف در صحت نتیجه آن نظرسنجی تردید داشت و به نوعی این نظرسنجی را نظرسازی می‌دانست.

*امروز وقتی مواضع اصلاح طلبان را نسبت به آقای عارف رصد می کنیم می بینیم، آقای ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات می گوید «عارف برای اصلاحات هزینه زاست»، از طرفی شاهد هستیم که شما، کارگزاران و اتحادملت انتقادهای صریحی را به عملکرد آقای عارف مطرح می کنید، آیا می توان گفت که امروز در جریان اصلاحات سر نخواستن آقای عارف دعواست؟

اینکه همه نارسایی‌های مجلس را به گردن آقای عارف بیاندازیم منصفانه نیست چون لیست امید ائتلافی بین اعتدال، اصلاحات و اصولگرایان بود که این ائتلاف تا دم در مجلس پایدار ماند بعد از آن هر گروه به سمتی رفت. بنابراین کسانی که تحت نام لیست امید به مجلس راه یافتند. هویت صددرصد اصلاح طلبی نداشتند. از طرفی انتقادها به آقای عارف با انگیزه‌های مختلفی بیان می‌شود. مثلا من معتقدم آقای عارف باید فعالتر عمل کند و به مردم گزارش دهد. امروز وقتی از آقای عارف می‌پرسیم «شما در این مدت چه کار کرده‌اید؟» پاسخی نمی‌دهد. او به عنوان رئیس شورای عالی سیاستگذاری فقط جلسه اداره می‌کند، در تصمیم گیری‌های حساس شورای شهر اعلام کرد «من هم می‌دیدم انحراف به وجود آمد ولی دخالتی در این انحراف نداشتم». این حرف پذیرفتی نیست. ما آقای عارف را انتخاب کردیم تا اگر انحرافی در مسیر انتخاب نامزدها دید، وارد شود و جلوی انحراف‌ها را بگیرد. واقعیت آن است که آقای دکتر عارف پاسخگوی مسئولیتش نیست.

آقای عارف می‌تواند سرلیست جریان اصلاحات در انتخابات مجلس باشد؟

این محل تردید است. الان باید نظرسنجی شود که جایگاه آقای دکتر عارف در جامعه کجاست؟ بعد بگوییم حالا وقتی جایگاه دکتر عارف اینجاست و نسبت به گذشته خیلی تقلیل کرده اگر بخواهیم دوباره او را سرلیست قرار دهیم هزینه خواهیم داد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بخش خبری ۲۰:۳۰ مورخ ۲۶ مرداد ۹۸ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، بخش خبری ۲۰:۳۰ به موضوعات مختلف و سوژه‌های متنوعی مانند آزادی نفتکش ایرانی، حواشی جریانات اخیر باشگاه استقلال، ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و … پرداخته است. انتهای پیام/دانلود بخش خبری بیست و سی + فیلم

ترویج همجنس‌بازی زیر پوست فمینیسم در اینستاگرام +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
با همین تعریف از فمینیسم به سراغ صفحاتی می‌رویم که با رویکرد دفاع از حقوق زنان، به دنبال پیاده کردن اهداف دیگری هستند. افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی در غربتصاویر بالا تنها بخشی از آن ماجرایی است که در پشت‌پرده این دفاعیات حقوق زنان می‌گذرد. آن‌ها با نام فمینیسم به دنبال ترویج فرهنگ تجرد در میان زنان ایرانی، مرد ستیزی و دور کردن آن‌ها از فضای خانواده هستند. تعرض‌های مکرر و نقض آشکار حقوق زنان آن هم در میان سردمداران حقوق بشر گویا تبدیل به یک امر عادی و سبب افزایش نفرت زنان نسبت به مردان و ترویج همجنسگرایی شده است. مثلا روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی از ازدواج نکردن دختران ایرانی می‌پردازد و علت آن را به اندازه کافی خوب نبودن مردان بیان می‌کند.

واکنش‌ها در روسیه به رفع توقیف نفتکش گریس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل، رفع توقیف از ابرنفتکش گریس یک، واکنش‌های بسیاری در محافل سیاسی، رسانه‌ای و کارشناسی روسیه داشت. بسیاری از مسئولان و تحلیلگران روس، این اقدام دولت انگلیس را بیانگر ضعف و ناتوانی دولت این کشور و پیروزی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده و معتقدند: دولت انگلیس با تن دادن به خواست آمریکا، دست به اقدامی غیرقانونی زد که نتیجه آن فضاحت و خفت برای آمریکا و انگلیس بود.

فیلم | نفتکش ایرانی «گریس» با تغییر نام به «آدریان دریا» راهی مدیترانه شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در قلب جنگل‌های هیرکانی در مازندران، منطقه‌ای که همیشه جای وسوسه‌کننده‌ای بوده است، در کنار شروین‌کوه و شهریارکوه و در روستایی به همین نام یعنی سنگده قرار گرفته است. این مکان وسوسه کنند که به اسم جنگل سنگده شناخته می‌شود در نزدیکی سه شهر یعنی ساری، تهران و سمنان قرار دارد. در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم سری به این بهشت روی زمین بزنیم، پس همراهمان باشید.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل

جزیره گرینلند فروشی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این پیام دولت گرینلند در حقیقت واکنش به برخی گزارش‌ها در این خصوص بود که ترامپ در حال مذاکره با دولت دانمارک و تلاش برای خریدن این جزیره است. دولت گرینلند اعلام کرد این جزیره فروشی نیست. افراد محلی ساکن جنوب شرق این جزیره می‌گویند آمریکا در گذشته هم برای خریدن گرینلند تلاش کرده است. یکی از ساکنان این منطقه گفت آمریکا سال ۱۸۶۷ و همچنین کمی بعد از جنگ جهانی دوم برای خریدن این جزیره تلاش کرد. این جزیره همچنین از اهمیت راهبردی برای آمریکا برخوردار است. آمریکا در شمال غربی این جزیره یک پایگاه هوایی دارد.

نظرها

اخبار بیشتر