تک آهنگ بیشتر، معروفیت بیشتر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
تک آهنگ بیشتر، معروفیت بیشتر

تک آهنگ بیشتر، معروفیت بیشتر

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک ناشر موسیقی گفت که ممکن است هنرمند موسیقی با انتشار آلبوم آنقدری که باید در ذهن مخاطب نماند؛ چراکه او سالی یک بار آلبومی را منتشر کرده و شاید تا مدتی طولانی کار دیگری از او به انتشار نرسد. ولی زمانی که هنرمند تک‌آهنگ بیشتری را طی سال منتشر کند مدت زمانی بیشتری جزو هنرمندان مطرح زمان خود خواهد بود.

در پی انتشار مصاحبه‌های پیشین درباره علت گرایش هنرمندان موسیقی به انتشار تک آهنگ و کاهش تولید آلبوم، بیان شد که هنرمندان به دلیل هزینه بالای تولید آلبوم و همچنین زمان‌بر بودن آن، اقتضای فضای مجازی، کم‌حوصله شدن مخاطب و ... به تولید تک ترک روی آورده‌اند.

در همین راستا این بار تصمیم گرفتیم این موضوع را از دیدگاه مدیر شرکت فرهنگی هنری ترانه شرقی بررسی کنیم.

محسن رجب‌پور، تهیه‌کننده موسیقی و مدیر شرکت فرهنگی هنری ترانه شرقی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: موضوع گرایش هنرمندان موسیقی به تک ترک یک امر جهانی است و تنها مختص به ایران نیست. چند سالی است در دنیا بنابر دلایلی همانند حضور اینترنت و افزایش سرعت انتقال اطلاعات به‌خصوص به واسطه حضور فضای مجازی، صرف زمان کمتر برای گوش دادن به آلبوم‌های موسیقی توسط مردم و … هنرمندان را سمت تولید تک‌آهنگ برده است. از طرفی هنرمند باید برای تولید آلبوم یک سال زمان بگذارد تا ۱۰ ترک آن را یک‌جا منتشر کند؛ درواقع هنرمند با این کار تنها یک بار آلبوم خود را منتشر می‌کند ولی با انتشار تک ترک می‌تواند یک آلبوم ۱۰ ترکی را ۱۰ بار منتشر کند و هر بار در ذهن مردم بماند.

او ادامه داد: در حالتی که هنرمند یک آلبوم منتشر می‌کرد از مجموعه کارهای او تنها یک یا دو اثر در بین مردم دست به دست و شنیده می‌شد و بقیه آثار لابه‌لای دیگر قطعات گم می‌شد. درواقع در موسیقی‌هایی که دارای روزمرگی بیشتر هستند، مخاطب تنها به دنبال این است که سه قطعه مورد نظر و هماهنگ با سلیقه خود را گوش کند.

عنوان موسیقی جدی را می‌توان از زبان تعدادی از هنرمندان فعال در موسیقی ایرانی یا کلاسیک شنید؛ خیلی از این افراد معتقدند که انتشار تک ترک در حوزه موسیقی ایرانی یا همان جدی خیلی صورت نمی‌گیرد و یا اینکه اصلا بهتر است صورت نگیرد. این امر را با رجب‌پور در میان گذاشتیم، او ابتدا بیان کرد که تولید تک ترک هم در پاپ هست و هم موسیقی ایرانی.

او سپس درباره خطاب کردن موسیقی ایرانی و کلاسیک با عنوان «جدی»، گفت: ما به این موسیقی، هویتی می‌گوییم؛ چون ایران خودش صاحب سبک موسیقی است و موسیقی جدی و غیرجدی ندارد. باید دید که مولفه جدی یا غیرجدی از کجا می‌آید؛ اگر مولفه جدی از منظر گوش شنیداری جامعه باشد که در حال حاضر گرایش مردم به موسیقی پاپ خیلی بیشتر است.

این تهیه‌کننده موسیقی ادامه داد: دوستانی که در موسیقی‌های هویتی یا ایرانی کار می‌کنند هنوز در همان پوسته قدیم قرار دارند. زمانی که یک هنرمند فعال در موسیقی ایرانی همانند علیرضا قربانی یا سالار عقیلی کاری را برای تیتراژ یک فیلم سینمایی یا سریال منتشر می‌کند، باید بدانیم که این قطعات نیز همان تک ترک ولی با یک ماهیت سفارشی هستند.

او با بیان اینکه در موسیقی ایرانی یک آلبوم را به هم پیوسته طراحی می‌کنند، گفت: یعنی کل آلبوم افت و خیز دارد نه هر قطعه به صورت انفرادی. این عامل باعث می‌شود در این سبک چند قطعه را با هم منتشر کنید چون چند ترک با هم، شما را به هدف و برنامه‌ریزی که می‌خواهید می‌رسانند. همچنین امر مهم دیگری که وجود دارد این است که برای اجرای زنده در موسیقی‌های ایرانی ابتدا باید یک آلبوم را منتشر کنید، سپس کنسرت دهید. ولی در موسیقی پاپ می‌توان هر ترکی که منتشر می‌شود را به دیگر قطعات اضافه و در کنسرت اجرا کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در بین افرادی که پیش از این درباره این موضوع با آنها صحبت کرده بودیم، برخی از آنها معتقد بودند که تنها هنرمند از انتشار تک ترک سود می‌برد برخی نیز می‌گفتند که هر دو (ناشر و هنرمند) ذی‌نفع خواهند بود.

رجب‌پور نیز در پاسخ به اینکه سود هنرمند از انتشار تک ترک بیشتر است یا ناشر؟ اظهار کرد: از انتشار تک آهنگ هم ناشر سود می‌برد و هم هنرمند؛ چون با این کار موقعیت هنرمند برای مخاطب خود در جایگاه بالایی خواهد بود و مدام به‌روزتر خواهد شد. زمانی هم که هنرمند برای مردم در جایگاه بالایی باشد ناشر می‌تواند اجراهای بیشتری بگذارد. ناشر تنها در صورتی ضرر می‌کند که سود حاصل از کنسرت متعلق به خود هنرمند باشد.

از او سوال کردیم که هنرمندانی که با شرکت ترانه شرقی کار می‌کنند تا چه حد به تولید تک آهنگ روی آورده‌اند؟ پاسخ داد: در همکاری با شرکت‌هایی مثل ما اینگونه نیست که هنرمند تصمیم به انتشار تک ترک بگیرد و ما هم به عنوان یک پلت فرم وظیفه انتشار داشته باشیم. در سراسر دنیا اولین کاری که شرکت‌های تولید موسیقی انجام می‌دهند، برنامه‌ریزی برای هنرمندهای تحت پوشش خود است.

رجب‌پور ادامه داد: البته در ایران وارونگی وجود دارد، به این منظور که غالبا تهیه‌کننده موسیقی بین‌المللی نداریم و هنرمندان خودشان تولیدکننده موسیقی هستند و پس از تولید یک اثر، برای دریافت مجوز آن را به یک شرکت نشر موسیقی می‌دهند سپس آهنگ را پخش می‌کنند.

او در پایان گفت: اولین قدمی که یک شرکت فرهنگی هنری باید در سطح بین‌المللی انجام دهد این است که با ترکیب داشته‌های مختلف مانند پتانسیل هنرمند و ابزاری که با آن محصول تولید می‌کند، یک قطعه آهنگ برای هنرمند خود تولید کند. در ادامه باید آن قطعه را با کمک جامعه شناسی و مخاطب شناسی ترکیب کند و به یک سبک برسد و در نهایت برای زمان انتشار آن برنامه ریزی کند. در اصل خواننده نیز مانند نوازنده یا شاعر ترانه یکی از ابزار تولید اثر هنری است.

تک آهنگ بیشتر، معروفیت بیشتر - 15

حسین رجب‌پور

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

پشت دیوار عمارت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

برپایی ۱۲ نمایشگاه موضوعی دفاع مقدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و جبهه مقاومت افزود: تاریخ نشان می‌دهد در دو قرن گذشته همواره شاهد تجزیه کشور بوده‌ایم که گاهی با حمله نظامی بیگانگان رخ داده یا همانند زمان پهلوی بر اثر بی لیاقتی رژیم وقت از ایران جدا شده است، ولی جنگ تحمیلی هشت ساله در یک کشور تازه انقلاب کرده بسیار متمایز بود و در این جنگ ما در مقابل ۳۵ کشور ایستادیم و پیروزی در آن با سه ضلع اسلام، رهبری و مردم تحقق یافت. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ گفت: اگر خدای نکرده جنگی رخ دهد جوانان امروز ما همچون دفاع مقدس نیز همچنان پای کار هستند همانطور در مسئله شهدای مدافع حرم شاهد رشادت‌های نسل امروز هستیم. وی «پیشرفت و پیروزی در سایه مقاومت» را شعار امسال برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: نمایشگاه‌های سپاه تهران در ۱۲ نقطه اصلی تمرکز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان ولایت، پارک آزادگان، میدان امام حسین، برج میلاد و پارک دانشجو خواهد بود و قشر‌های مختلف بسیج و سپاه نیز نمایشگاه‌های محلی دارند. رئیس ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس سپاه تهران بزرگ برپایی کاروان‌های هنری و تئاتر‌های نمایشی، فضاسازی‌های مناسب در سطح شهر و سخنرانی در مدارس، مساجد و بسیج ادارت را از دیگر برنامه‌های این هفته بر شمردو گفت: عملیات‌های بدر، کربلای ۳ و ۴ و ۸ نیز بازسازی می‌شوند. وی دیدار با ۲۰۰۰ خانواده شهدا از جمله شهدای مدافع حرم و اقلیت‌های دینی، برگزاری یادواره‌های شهدا و طرح‌های محرومیت زدایی، اهدای سبد کالا به نیازمدان و محرومان و برگزاری همایش عاشوراییان در روز ۳۱ شهریور را از دیگر برنامه‌های سپاه محمد رسول الله (ص) تهران در هفته دفاع مقدس برشمرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
این در حالی است که هزینه لباس فرم دانش‌آموزان دختر و پسر در مناطق مختلف متفاوت است. ما این هزینه را به سختی پرداخت کردیم اما واقعا لازم است هر سال لباس و روپوش دانش‌آموزان تغییر کند. «مادر یک دانش‌آموز دختر پایه سوم ابتدایی هم درباره هزینه‌های جانبی مدرسه فرزندش می‌گوید: «پارسال لباس فرم مدرسه آبی روشن بود امسال آبی تیره است. زهرا مظفر تأکید می‌کند: ما بخشنامه ساماندهی لباس فرم دانش‌آموزان را تدوین و به استان‌ها ابلاغ کردیم. البته در خرید لباس فرم خانواده‌ها نباید پولی را به مدرسه بدهند و این مبلغ به حساب تولیدی ریخته می‌شود.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
۲۵ شهریور ۱۳۹۸, ۱۶:۲۰ / کد خبر:۷۵۲۴۲ مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: ساعت کار اماکن تاریخی زیرپوشش این اداره از امروز، ۲۵ شهریورماه تغییر کرده است. به گزارش ایرنا، عباس متولی در این زمینه اظهار داشت: ساعت مراجعه و بازدید از اماکن تاریخی- فرهنگی زیرپوشش اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان از ساعت ۹ تا ۱۸ عصر خواهد بود. او مجموعه‌های باغ‌موزه فین کاشان، خانه تاریخی بروجردی‌ها و محوطه باستانی سیلک را ازجمله اثرهای تاریخی- فرهنگی پربازدید زیرپوشش میراث فرهنگی در این شهرستان برشمرد. مسئول روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان یادآور شد: آمار بازدید از اماکن گردشگری این شهرستان در سال جاری به بیش از یک‌میلیون نفر می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر