دغدغه‌هایی برای حفظ یک پاتوق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
دغدغه‌هایی برای حفظ یک پاتوق

دغدغه‌هایی برای حفظ یک پاتوق

ایسناخبرگزاری ایسنا |
هفتمین دوره پاتوق کودک و نوجوان جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در حالی برگزار می‌شود که اگرچه بچه‌های با استعدادی در آن شرکت دارند اما وجود یک نگاه دلسوزانه و کارشناسانه یرای بقای این بخش و ادامه مسیر خوب گذشته آن بیشتر از قبل حس می‌شود.

به گزارش ایسنا، حالا که به روز آخر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی رسیده‌ایم، پاتوق کودک و نوجوان این جشنواره یا همان جوانه‌های نمایش ایرانی هم هفتمین دوره خود را پشت سر گذاشت؛ پاتوقی که تاکنون استعدادهای خوبی را شناسایی کرده و شاید در آینده از این استعدادها بیشتر بشنویم، اما همین دوره‌ بیش از همیشه این سوال را پیش می‌آورد که ماموریت این بخش و دورنمای آن در ابتدا چه بوده و الان چیست؟

افسانه زمانی که بانی راه‌اندازی این بخش در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بوده، تاکید دارد که آنچه آینده راه این پاتوق را می‌تواند تضمین کند مراقبت کارشناسانه است تا استعدادهای جوان به دستاویزی برای تبلیغ و استفاده‌های مالی تبدیل نشوند.

این کارگردان تئاتر که یکی از اعضای هیات انتخاب آثار امسال بخش پاتوق بوده است، در گفت‌وگویی با ایسنا، شروع به کار این بخش را اینطور توضیح می‌دهد: سیزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به دبیری دکتر ناصربخت برگزار می‌شد و من که قبلا هم در حوزه تئاتر کودکان کار کرده بودم به این فکر می‌کردم که چرا شیوه‌های نمایش آیینی و سنتی برای بچه‌ها اجرا نمی‌شود؟ چون در سنت اینطور بوده که در حوزه‌هایی مثل نقالی یا شبیه‌خوانی از کودکی با بچه‌ها کار می‌شد تا به مرحله استادی می‌رسیدند، اما این سنت کم کم در حال از بین رفتن بود.

وی ادامه می‌دهد: همچنین مسئله مهم دیگر برای شکل‌گیری بخش جوانه‌ها این بود که خود شیوه‌های نمایش‌های آیینی و سنتی هم اگر جشنواره نبود، به تدریج کم رنگ شده بودند و برهمین اساس طرحی را به اسم «پاتوق نمایش‌های سنتی کودکان و جوانان» به دکتر ناصربخت ارائه دادم. از آنجا که ایشان هم برای حفظ نمایش‌های آیینی و سنتی دغدغه داشتند این طرح را قبول کردند تا در جشنواره بخشی داشته باشیم که بچه‌ها اجرا کننده شیوه‌های نمایش ایرانی باشند.

او می‌گوید: این کار باعث می‌شد مخاطب کودک را برای این جشنواره جذب کنیم تا علاوه بر حضور در کنار خانواده، نسل تازه‌ای را برای این شیوه‌های نمایشی تربیت کنیم و به این ترتیب دوره اول پاتوق با دعوت از چند کار برگزار شد و برای دوره‌های بعد چون زمان داشتیم خودم شروع کردم با یک‌سری از بچه‌ها نقالی و خیمه شب بازی کار کردن تا برای جشنواره آماده شوند. در این راه دوستان مختلفی برای آموزش دادن به کودکان و آماده کردن آن‌ها برای جشنواره همراهی کردند تا دوره اول و دوم پاتوق که همزمان با دوره‌های سیزدهم و چهاردهم جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی بود تقریبا به همین شکل کارها پیش رود.

کارگردان نمایش «ترنج» ادامه می‌دهد: خوشبختانه بعد از آن با استقبال عمومی روبرو شدیم و از آنجا که مردم، علاقه‌مند شده بودند بچه‌هایشان این نوع نمایش‌ها را آموزش ببینند با همت و همراهی بسیاری از دوستان تئاتری بچه‌های بیشتری پرورش پیدا کردند و کار به جایی رسید که متقاضیان شهرهای دیگر هم زیاد شدند و برخی از آن‌ها مثلا در بخش نقالی چنان در حد حرفه‌ای اجرا می‌کردند که هیجان‌زده ‌می‌شدیم.

زمانی در پاسخ به اینکه آیا حالا پس از هفت دوره بخش جوانه‌های نمایش ایرانی به آنجا که باید، می‌رسیده و جایگاه خود را پیدا کرده است؟ می‌گوید: به نظرم هنوز جا دارد تا در این بخش بیشتر کار شود؛ یک وقت‌هایی حرکتی را به منظور حفظ یک میراث معنوی یا میراث فرهنگی شروع می‌کنیم اما اگر از آن مراقبت نکنیم می‌تواند دستخوش تغییرات و شکل‌های نمایشی دیگری شود. این بخش به مراقبت از طرف کارشناسان و نمایشگرانش احتیاج دارد. متاسفانه من در این دوره بعضی کارها را می‌دیدم که خانواده‌ها بر اساس چیزی که مد شده کودکانشان را به این سمت سوق داده بودند بویژه آنکه هنری مثل نقالی در این چند سال گذشته به یک موج تبدیل شده و بعضی خانواده‌ها بدون آگاهی کامل و شناخت درست، از بچه‌هایشان فیلم‌هایی فرستاده‌اند که نشان می‌دهد انگار آن‌ها وسیله‌ای برای جمع کردن فالوور هستند یا با اجرای برنامه در شهرداری‌ها و برخی رویدادها به یک منبع درآمد تبدیل شده‌اند. این کارها راه به جایی نمی‌برد و متاسفانه بعد از مدتی کودک را زده می‌کند.

خبری: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

او با این حال تاکید می‌کند: حرکت برای راه‌اندازی چنین بخشی بسیار اثرگذار بوده تا مردم با نمایش‌های ایرانی آشنایی پیدا کنند و با توجه به اینکه از دوره‌های قبل همجنان در ارتباط با بعضی بچه‌ها هستم و می‌دانم به چه نحوی این راه را دنبال کرده‌اند معتقدم باید یک نظر کارشناسی مراقب وجود داشته باشد تا استعداد و توانایی‌های این بچه‌ها هرز نرود؛ مخصوصا اینکه بعضی خانواده‌ها هستند که فقط دوست دارند بچه‌هایشان را روی استیج ببینند ولی اگر مراقبت درست باشد نسل بسیار خوبی را در حوزه نمایش‌های آیینی و سنتی می‌توانیم داشته باشیم.

افسانه زمانی درباره اینکه برای انجام این مراقبت‌های کارشناسانه چقدر نیروی متخصص وجود دارد، آن هم در شرایطی که خیلی از هنرمندان قدیمی این عرصه از کم‌توجهی به این نمایش‌ها گله‌مند هستند، می‌گوید: در حال حاضر کسانی هستند که همچنان در این حوزه کار می‌کنند اما متاسفانه در این سال‌ها فعالیت‌ها هم بخاطر مسائل مالی و اقتصادی و هم عدم توجه به شیوه‌های نمایش ایرانی کمتر شده و همین باعث بروز دلسردی‌هایی در میان قدیمی‌ترها شده است اما فکر می‌کنم می‌شود با یک برنامه‌ریزی درست از این کارشناس‌ها به درستی کمک گرفته شود.

او در عین حال یاداور می‌شود: ‌ جدا از آنچه اشاره شد، نکته دیگری که ممکن است باعث دلزدگی نسل جوان شود این است که بهتر است دست نسل جوان را برای نوآوری کردن در این شیوه‌های نمایشی تا حدودی باز بگذاریم تا بتوانند برای نمایش معاصر از این شیوه‌ها استفاده کنند. البته حرفم به این معنا نیست که شیوه‌های نمایش ایرانی به ابتذال کشیده شود چون پیش آمده کسانی را دیده‌ام که به بهانه نوآوری در این حوزه، آن را به ابتذال کشیده‌اند در حالی که حتی اگر قرار بر نوآوری باشد باید اطلاعات و شناخت دقیق و درستی از این حوزه وجود داشته باشد تا شاهد این باشیم که این شیوه‌ها با تئاتر معاصر ما همخوانی داشته باشد. البته در این بین برخی اساتید ما حاضر نیستند قدمی در این حوزه بردارند و به نظرم با تجربه اندوخته‌ای که دارند می‌توانند به نسل جوان کمک کنند تا این شیوه‌ها نوآورانه و به روز شود.

دغدغه‌هایی برای حفظ یک پاتوق - 12

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گنجینه سحر

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR بر همین اساس کلیپ صوتی «گنجینه سحر» را منتشر کرد. وقتی شما نماز شب میخوانید، گناهانی را که در روز انجام داده‌اید، آنها را از بین میبرد؛ چه چیزی از این بهتر؟ اینکه اهل معنا و اهل معرفت و اهل سلوک، نماز شب را گنجینه و ذخیره‌ی تمام‌نشدنی‌ای میدانند، به خاطر این است. نماز شب را فراموش نکنید، از دست ندهید. لکن به طور معمول ماها، امثال بنده در روز مشغولیم دیگر، ما وقتی نداریم که با خدا خلوت کنیم؛ سحر وقت خلوت با خدا است. معنویات هم همین جور است، تغذیه‌ی معنوی هم همین جور است: تلاوت قرآن، ذکر الهی، توجه به خدا، استغاثه، استغفار، نماز و نماز شب.

وقتی شهید باقری قسم جلاله میخورد

مهرمهر1 روز قبل
شهید باقری در صوت ماندگاری که از وی به جا مانده است می‌گوید: برای نتیجه فقط اخلاص عمل فایده دارد، به والله، اگر کسی در این جنگ تاثیر داشته باشه، چه با تجربه چه بی‌تجربه.

فیلم | تمرین بوکی دختر ۸ ساله چینی که در شبکه‌ها وایرال شد

خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
متاسفانه بسیاری از افراد که به‌دلایل مختلف، دچار «اختلال خواب» می‌شوند به‌جای یافتن دلیل اصلی بی‌خوابی خود، ساده‌ترین راه ممکن که البته با عوارض و ضایعات فراوانی همراه است را انتخاب می‌کنند: مصرف «قرص‌های خواب‌آور!» باید توجه داشت که صرفا یکی از عوارض مصرف قرص‌های شیمیایی خواب‌آور، ابتلا به «فراموشی» و تخریب حافظه کوتاه‌مدت است. غافل از اینکه استفاده بلندملت و طولانی در ساعات منتهی به خواب از تلفن همراه و اینترنت می‌تواند موجب ایجاد اختلالات خواب دائمی در افراد شود و در درازمدت، این امر تبدیل به بی‌خوابی‌های مزمن و آزاردهنده شود. پس یکی از راهکارهای درمان اختلالات خواب، پرهیز جدی از استفاده از تلفن همراه و کامپیوتر پیش از خواب است. اما استفاده از برخی از دمنوش‌ها نیز می‌تواند در بهبود وضعیت خواب و درمان بیخوابی بسیار موثر باشد؛ در ادامه به برخی از این دمنوش‌ها و نوشیدنی‌ها اشاره شده است: دمنوش ترکیبی گل‌گاو زبان + سنبل الطیب + عرق بیدمشک خنکترکیب عسل + شیر دمنوش رازیانه (مخصوص خانم‌ها) دمنوش به لیمو + نبات دمنوش بابونه۴۷۲۳۷

اختراع روش درمان عقب ماندگی فک

صدا و سیماصدا و سیما59 دقیقه قبل
متخصصان ایرانی وسیله‌ای را اختراع کردند که می‌تواند جایگزین دستگاه‌های حجیم و پردردسری شود که پیش از این برای درمان ناهنجاری‌های فک به کار گرفته می‌شدندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهترین سن برای درمان ناهنجاری‌های فک بین ۸ تا ۱۰ سالگی است، زیرا در این سن استخوان فک نرم‌تر است و می‌شود با این روش بدون جراحی استخوان فک را جا به جا کرد.

واکنش کاربران توییتر به فینال برنامه استعدادیابی عصر جدید

14+
الفالف18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سقوط دو پهپاد جاسوسی رژیم صهیونیستی در جنوب بیروت

خبری1 روز قبل

فاتحه‌خانی و سخنرانی رئیس‌جمهور روحانی در میثاق با آرمان‌های امام: با تضعیف دولت کسی قدرت نمی‌گیرد

خبری1 روز قبل

توقیف نفتکش ایرانی غیر قانونی بوده است

خبری1 روز قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

افشاگری بی‌سابقه گاتزتا دلواسپورت از شرایط استراماچونی در استقلال

خبرآنلاین40 دقیقه قبل

چهارم شهریور | تیتر یک روزنامه‌های ورزشی صبح ایران

همشهری41 دقیقه قبل

«سلبریتی‌های بدحجاب» زیر ذره‌بین دادستانی/ رشد ۳۰۰ درصدی جرائم مالی در فضای مجازی/برای «فیلترینگ» اینستاگرام اصراری نداریم

مشرق‌نیوز41 دقیقه قبل

عبدالله اسکندری و نازنین مرد موسیقی+عکس

پارس نیوز41 دقیقه قبل

مجلس ۱۰ شرط ممنوعه در قراردادها برای صاحبان حرف تعیین کرد

فارس42 دقیقه قبل

چهار پایانه مرزی برای تردد زائران اربعین آماده شده است

ایسنا42 دقیقه قبل