برقراری عدالت مالیاتی با راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
برقراری عدالت مالیاتی با راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی

برقراری عدالت مالیاتی با راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
یک مقام سازمان مالیاتی گفت: اطلاعاتی که از طریق سامانه های فروش در پایگاه های اطلاعاتی سازمان مالیاتی جمع آوری می شود به تشخیص صحیحتر مالیات مودیان و برقراری عدالت مالیاتی بصورت نسبی در جامعه مودیان کمک می کند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی رستم پور مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه وصول مالیات بر درآمد از طریق سامانه‌های فروش نخواهد بود، گفت: اطلاعاتی که از طریق سامانه‌های فروش در پایگاه‌های اطلاعاتی مالیاتی سازمان جمع آوری می‌شود به تشخیص صحیح‌تر مالیات مودیان و برقراری عدالت مالیاتی به صورت نسبی در جامعه مودیان کمک می‌کند.

وی یادآور شد: تا قبل از سال ۹۸، روش شناسایی درآمد مشمولان مالیات در پایه مالیات بر درآمد مشاغل عمدتا از طریق علی الراس بود. چون این بخش متاسفانه از نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک مورد نیاز برای امر حسابرسی به دلایل مختلف اجتناب می‌کردند در کنار این روش برای تعیین مالیات هم شیوه‌ای که از گذشته خیلی متداول بود قبل از اصلاح قانون حکم تبصره ۵ ماده ۱۰۰ را گذاشتیم.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور ادامه داد: بعد از اصلاحیه قانون حکم تبصره ماده ۱۰۰ را داریم که مفهومش این است که ما مالیات مقطوعی را برای مشاغلمان تعیین می‌کردیم که بعد از اصلاحیه قانون و در دو سه سال اخیر یک هماهنگی هم بین سازمان مالیاتی و اتاق اصناف برقرار می‌شد و در این هماهنگی‌ها از یک روش چانه زنی به یک رقم مالیاتی یک درصد افزایشی نسبت به مالیات قطعی شده سال قبل مودی می‌رسیدند و در چارچوب این تفاهم مودیان مالیاتی، مالیات خود را پرداخت می‌کردند.

وی در عین حال گفت: اما با اصلاحیه قانون در سال ۹۴ که در سال ۹۵ اجرایی شد، قانون گذار به سازمان مالیاتی سه سال فرصت داد تا بساط تشخیص علی الراسش را جمع کند و تشخیص مالیات را مبتنی بر درآمد و هزینه‌ای که مودی در اظهارنامه ابرازی اش به سازمان مالیاتی ارائه می‌کند، قرار دهد.

رستم پور با بیان اینکه از سال ۹۸ مبنای تشخیص درآمد مشمول مالیات و به تبع آن مالیات اشخاص، درآمد و هزینه است، اظهار کرد: توسعه سامانه فروش در کشور به شناسایی میزان درآمد اشخاص کمک می‌کند و حتی اگر به سمت لایحه‌ای که به مجلس با عنوان «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» ارائه داده‌ایم برویم، بر مبنای این قانون سامانه‌ای در کشور شکل می‌گیرد که سازمان مالیاتی هم از یک سمت اطلاعات درآمد اشخاص را دارد هم از یک سمت اطلاعات بهای تمام شده یا خرید اشخاص را دارد و این کمک می‌کند تا تشخیص صحیح‌تر و عادلانه‌تری را نسبت به مالیات اشخاص داشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی تاکید کرد: البته بخش هایی که کماکان مکلف به نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک هستند باید به تکلیف قانونی خودشان عمل کنند ولی در جاهایی مانند حکم تبصره ماده ۱۰۰ قانون گذار این اختیار را به سازمان مالیاتی داده که متناسب با میزان درآمد اشخاص و صاحبان مشاغل اگر از یک سقفی تجاوز نکند برایشان با ترک تشریفات و عدم نیاز به ارائه اظهار نامه نگهداری دفاتر و اسناد و مدارک مالیات محدودی را متناسب با میزان درآمدشان داشته باشد.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر درون سپاری سازمان مالیاتی کشور با اظهار بر اینکه این قانون شمول عام دارد، گفت: از مهرماه این طرح برای تمام فعالین بخش درمان، پزشکان، پیراپزشکان، دندانپزشکان، داروسازان در داروخانه‌ها و دامپزشکان عملیاتی می‌شود و همه طبق قانون موظف به نصب پایانه فروشگاهی هستند.

وی در رابطه با پایانه فروشگاهی نیز توضیح داد و بیان کرد: دستگاه‌های کارت خوان بانکی را با مختصر تغییراتی به پایانه فروشگاهی تبدیل کرده‌ایم تا دیگر هیچ هزینه‌ای ندهند و کار اضافه‌ای انجام نشود. این دیتاها برای سازمان مالیاتی ارسال می‌شود و جمع آوری خواهد شد.

رستم پور افزود: ویژگی خاص این دستگاه‌ها این است که برگه رسید که در این دستگاه دریافت می‌کنند یک مقدار متمایز از برگه‌های رسید کارتخوان هایی است که فعلا دارد کار می‌کند. اولا در مشخصاتی که در این برگه تایپ می‌شود یک شماره مالیاتی اضافه شده که این شماره یونیک است و به ازای هر خریدی در کل کشور به صورت واحد صادر می‌شود. علاوه بر این دو تا شکل هم در پایین این برگه‌ها چاپ می‌شود یکی آرم سازمان مالیاتی است یکی هم بارکد دو بعدی است که قابلیت اسکن هم دارد که اصالت صورت حساب را هم می‌توان حتی با گوشی‌های هوشمند اسکن و مشاهده کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا1 روز قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.

دلار چگونه چاپ می‌شود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. ایرنا: خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که واشنگتن و تهران در نشست روز دوشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به حملات لفظی پرداختند و نماینده ایران به ادعاها و اتهامات آمریکا در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد. واشنگتن افزون بر از سرگیری تحریم‌های پیشین، مجازات‌های تازه اقتصادی نیز علیه ایران به کار گرفت. اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای کشورمان در بحث ایمنی هسته‌ای، از دیگر بخش‌های سخنان صالحی بود. وی اظهار داشت: «ایران، پیشرفت هایی را در تاسیس یک مرکز ایمنی هسته‌ای به عنوان سازمان پشتیبانی فنی نهاد نظام ایمنی خود به دست آورده که با فناوری‌ها و دستگاه‌های مدرن از طریق همکاری با اتحادیه اروپا تجهیز خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر